Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej (okładka  twarda, 03.2014)

Wszystkie formaty i wydania (4): Cena:

Sprzedaje empik.com : 26,13 zł

26,13 zł
39,90 zł porównanie do ceny sugerowanej przez wydawcę
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Sprzedaje Matfel : 28,27 zł

Sprzedaje AS - Zabawki i Gry : 31,99 zł

Sprzedaje WawaSmart : 32,61 zł

Wszyscy sprzedawcy

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej. To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1094943095
Tytuł: Prześniona rewolucja. Ćwiczenie z logiki historycznej
Autor: Leder Andrzej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyki Politycznej
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-03-28
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 20 x 151
Indeks: 14592447
średnia 4,5
5
52
4
16
3
2
2
2
1
2
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
27 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
20-12-2014 o godz 20:47 przez: Kazimierz Rygiel | Zweryfikowany zakup
Autor w sposób naukowy - z pozycji przede wszystkim filozofa, psychologa i socjologa, a dopiero potem historyka - naświetla przemiany społeczno-ekonomiczne zaistniałe w Polsce w latach 1939-1956, jak również trwające po dzień dzisiejszy ich skutki.
Dlaczego rewolucja „prześniona”? Ano dlatego, że dokonali jej bez naszego przyzwolenia, za nas, ale i dla nas (czego dowodzi p. Leder) ludzie OBCY - narodowi socjaliści Hitlera i narodowi komuniści Stalina. Nie była to rewolucja „wyśniona”, bo o niej nie marzyliśmy. Nie była też „przespana”, gdyż jakiś polski udział też się w niej zaznaczył. A zatem - rewolucja prześniona.
I oczywiście rewolucja a nie ewolucja, gdyż brutalną siłą zburzono stary porządek i wprowadzono nowe prawa.
Polska w latach 1939-56 została wręcz przeorana w wymiarze społeczno-ekonomicznym. Autor wymienia trzy główne „działy” dokonanej wtedy transformacji.

Pierwszym z nich stało się zniknięcie z Polski mniejszości narodowych, w tym przede wszystkim Żydów - obecnych w naszym kraju przez prawie tysiąc lat. Byli to „wewnętrzni” sąsiedzi, z którymi nasi przodkowie żyli... różnie. Nie zawsze najlepiej, a czasami wręcz fatalnie. Autor koncentruje się na ekonomiczno- społecznych skutkach Zagłady, wskazuje m.in. realne profity, jakie przyniosła ona ludności polskiej (lokale, nieruchomości, miejsca pracy). Jeśliby ktoś teraz, czytając te słowa, oburzył się, to niech się przez chwilę zastanowi nad „co by było, gdyby było”. Krótko i zwięźle rozważmy taki alternatywny wariant historii. Niemcy zachowali więcej człowieczeństwa i nie zdecydowali się na „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” - nie było konferencji w Wannsee (albo zapadły na niej inne ustalenia). A więc w 1944 r. i w 1945 r. w polskich miastach runęły mury zatłoczonych gett i ich mieszkańcy (w łącznej liczbie ponad miliona osób) pragną natychmiast powrócić do swoich przedwojennych mieszkań, domów, oraz odzyskać swoje zakłady pracy, jakimi najczęściej były sklepy, warsztaty rzemieślnicze, hurtownie, drobne przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, itp. itd. Czy te obiekty czekały na ich powrót? Czy nowi lokatorzy, właściciele i zarządcy przyjęliby tych starych z otwartymi rękami? Pytania tyleż wstydliwe co retoryczne.

Drugim „działem” prześnionej rewolucji było zniknięcie ziemiaństwa z polskich wsi. Wszystkie pałace, dwory i dworki znacjonalizowano dekretem PKWN o reformie rolnej, a ich mieszkańców (tych, którzy nie zdążyli uciec) poaresztowano i powysiedlano. A ziemię przekazano chłopom bezrolnym i małorolnym - przy różnej ich postawie. Autor przedstawia te wydarzenia na tle relacji „pan - chłop” w dwudziestoleciu międzywojennym, sięga również w czasy dawniejsze - rabacji galicyjskiej w 1846 r. I, powiedzmy sobie szczerze, „pan” wyzyskiwał „chłopa”, pogardzał nim i bywał wobec niego okrutny. A „chłop” był zacofany, niepiśmienny, wobec „pana” żywił skrytą nienawiść, a gdy mógł znaleźć dla niej ujście, to też bywał okrutny, nawet jeszcze bardziej niż „pan”. Reforma rolna PKWN stała się więc w istocie nie reformą lecz rewolucją agrarną - przy na ogół biernej, przyzwalającej postawie polskich chłopów.

Trzeci „dział” transformacji to terror polityczny oraz industrializacja upaństwowionej gospodarki. Powstało nowe społeczeństwo, głównie na skutek migracji ludności wiejskiej do miast, do nowych, masowo tworzonych miejsc pracy w hutach, kopalniach i przemyśle maszynowym. Terror miał na celu tresurę polityczną - całkowite podporządkowanie się nowej władzy także i w wewnętrznym przekonaniu (terror szedł w parze z indoktrynacją ideologiczną). Nowa, w pierwszym pokoleniu, „klasa robotnicza” nie stała się jednak ostoją i społecznym zapleczem systemu, jak to pewnie uroili sobie jego twórcy. Wymuszone uprzemysłowienie kraju spowodowało powstanie „industrialnych folwarków”, czyli dużych socjalistycznych przedsiębiorstw zarządzanych właśnie jak ... folwarki. To porównanie użyte przez autora uznaję jednak tylko za częściowo słuszne, ponieważ folwark był z natury rzeczy zarządzany racjonalnie, natomiast przedsiębiorstwa państwowe epoki PRL stosowały często ekonomię księżycową. Powodowało to coraz nowe problemy i w następstwie protesty społeczne. Czy protestujący w swej większości przewidzieli finalny efekt protestów, w tym jego ekonomiczne skutki dla nich samych, to już zupełnie inna bajka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
04-06-2021 o godz 09:21 przez: ciemny_lud | Zweryfikowany zakup
Książka niezbędna, podstawowa, jeżeli ktoś chce rozgryzać dzisiejszą polską rzeczywistość oplecioną mitami, uroszczeniami i wielostronnym wyparciem. Książka próbuje wpłynąć na polskie "imaginarium", które z pozoru jest tworem wyobraźni, a przecież silnie wpływa na sferę sprawdzalną, namacalną, na podejmowanie decyzji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
04-08-2020 o godz 09:47 przez: LK | Zweryfikowany zakup
Bestseller dla ciekawych historii najnowszej. Pierwszy autor, który potrafiłopisać poważnym lecz przystępnym językiem stuleiie przemian społecznych w Polsce: rewolucję, o której nie chcemy pamiętać. Po przeczytaniu, historia boli już trochę mniej, pozwla za to więcej rozumieć z nastrojów współczesnych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-04-2018 o godz 09:58 przez: miroslawa koczan | Zweryfikowany zakup
jestem zachwycona tą książką,tezy przedstawione przez autora uporządkowały mój sposób myślenia o różnych aspektach stosunków nie tylko między narodami ale także między poszczególnymi osobami,stwierdzenie ,że skrzywdzeni mają serce z kamienia można odnieść do wszystkich
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-11-2016 o godz 10:28 przez: ANTEK | Zweryfikowany zakup
Nietypowe i przez to bardzo ciekawe spojrzenie na początki PRL. Można się nie zgadzać z tezami autora, ale cenne jest to, że zmusza do zastanowienia się. Mnie przekonują jego spojrzenie na sprawy tworzenia się nowej klasy społecznej. Może nie w 100%.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-10-2016 o godz 10:09 przez: Ptacha77 | Zweryfikowany zakup
Ksiazka nie nalezy do latwych,ale napisana przystepnym jezykiem.Autor probuje wyjasnic "polska nature".Odwoluje sie do tradycji,kultury,faktow historycznych.Nieraz te fakty sa wstrzasajace.Warto przeczytac dla zainteresowanych podobna tematyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-01-2015 o godz 11:31 przez: ipad | Zweryfikowany zakup
Zupełnie inne spojrzenie na społeczeństwo polskie. Po przeczytaniu wszystkie analizy autora wydają się oczywiste i nagle wszystko układa się w logiczną całość. Nasza rewolucja nigdy nie była nasza i nie naszymi rękami zrobiona.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-02-2019 o godz 14:44 przez: elżbieta | Zweryfikowany zakup
Wspaniała książka. Moim zdaniem powinien przeczytać ją każdy Polak, zainteresowany naszą historią, ale widzianą w szerszym kontekście politycznym i socjologicznym. Uważam, że powinna trafić do kanonu lektur dla liceum.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-08-2016 o godz 09:37 przez: ww | Zweryfikowany zakup
Świetna lektura, poruszająca dosyć trudne tematy naszej historii ostatnich stu lat. Autor doskonale analizuje syutuację, wydarzenia I świadomosć (nieświadomosć) zbniorową narodu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-03-2016 o godz 10:59 przez: kasias | Zweryfikowany zakup
Ta książka mnie fascynowała i jednocześnie bardzo męczyła w trakcie czytania. Jest niepokojąca, ale też bardzo ważna dla mnie osobiście. Tłumaczy rzeczywistość i stawia zadania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-10-2014 o godz 22:56 przez: flateryk | Zweryfikowany zakup
Dla każdego otwartego na dogłębne rozumienie historii Polski nie tylko z punktu widzenia powstań i wojen. Świetna rzecz.
Ożywcze i biskiem moim przekonaniom dzieło.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-02-2023 o godz 13:35 przez: jacek Filipiak | Zweryfikowany zakup
Dużo prawdy o nas, jako narodzie - parafrazując powiedzenie - Stare grzech mają długie cienie - lepiej spojrzeć na nie z otwartymi oczyma, by nas nie prześladowały.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-06-2015 o godz 13:37 przez: Ryszard Kowalski | Zweryfikowany zakup
Jest rzeczą niezwykle ciekawa jak mało ukazuje się pozycji poruszających niewygodne dla nas tematy. Książka jak najbardziej potrzebna i godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2014 o godz 09:34 przez: wlodarp | Zweryfikowany zakup
jak ktoś interesuje się kwestią źródeł mentalności Polaków powinien przeczytać! O dwóch składowych wpływających na świadomość obecnej klasy średniej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-06-2015 o godz 10:41 przez: wujek_dobra_rada | Zweryfikowany zakup
Nie zawsze zgadzam się z autorem, przedstawia odważne i czasami kontrowersyjne tezy. Ale książka zmusza do myślenia, na długo zostaje w głowie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-06-2021 o godz 08:54 przez: Jerzy Zaborowski | Zweryfikowany zakup
Mega ciekawa teoria o Polsce
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-07-2021 o godz 08:57 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
pozycja obowiązkowa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-05-2016 o godz 00:00 przez: scythie | Empik recenzuje
Książkę polecam, chociaż nie ze wszystkimi kwestiami w niej zawartymi zgadzam się bez zastrzeżeń. To prawda, że w latach wojny i powojennych dokonała się rewolucja społeczna. To prawda, że w większości była spowodowana ingerencją zewnętrzną, chociaż uważam, że nie tylko. Trudno nie brać pod uwagę jej powodów wewnętrznych. Gdyby warstwy społeczeństwa głęboko upośledzone przed wojną nie czuły potrzeby zmian, nawet najbardziej silny katalizator z zewnątrz by ich nie wywołał. Poza tym: "ekspansja mieszczaństwa". Może i faktycznie te wydarzenia dały podwaliny pod rozwój tej grupy społecznej, ale jednocześnie mam wrażenie, że wciąż głęboko tkwimy w mentalności feudalnej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-02-2018 o godz 00:00 przez: Ash90 | Empik recenzuje
Andrzej Leder za sprawą swojej książki przenosi nas do odległych czasów PRL. Wiele uwagi poświęcając jednocześnie rewolucji społecznej, która zadziała się właśnie we wspominanym czasie. Dla mnie autor ma bardzo ciekawe spojrzenie na tamten okres. Jego tezy oraz uwagi są bardzo trafne. Do tego książka napisana jest prostym językiem, co pozwoli na zrozumienie problematyki każdemu czytelnikowi. Dla mnie fajnie było wrócić do tamtych czasów. Dzięki tej książce stały się one mi dużo bliższe i na pewno dużo lepiej je teraz rozumiem. Polecam Wam tę książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-04-2014 o godz 00:00 przez: Cecyli
Niewiarygodnie ciekawa książka o rewolucji, której wielu nie chce pamiętać a inni nawet nie wiedzą. Ja zaliczam się do tej drugiej grupy. Własciwie to nigdy nie zastanawiałam się nad opisywanym okresem i rewolucją, która się wtedy wydarzyła. Jednak teraz mając 30 lat lubię sushi i wygląda na to, że należę do szeroko pojętej klasy średnie... Książka wiele mi uświadomiła .Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer Opracowanie zbiorowe
5/5
74,92 zł
Inne z tego wydawnictwa Pamiętniki pandemii Opracowanie zbiorowe
5/5
30,85 zł
Inne z tego wydawnictwa Obwarzanek po polsku Opracowanie zbiorowe
0/5
33,68 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego