Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej (okładka twarda)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 35,49 zł

35,49 zł 39,90 zł (-11%)
33,71 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt u dostawcy
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Dostępność w salonie empik

Zarezerwuj i odbierz w 2 godziny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

W Polsce w latach 1939–1956 dokonała się rewolucja społeczna. Okrutna, brutalna, narzucona z zewnątrz, ale jednak rewolucja. Ta rewolucja niesłychanie głęboko przeorała tkankę polskiego społeczeństwa, tworząc warunki do dzisiejszej ekspansji klasy średniej, czyli mieszczaństwa, do najgłębszej być może od wieków zmiany mentalności Polaków: odejścia od mentalności określonej przez wieś i folwark ku tej zdeterminowanej przez miasto i miejski sposób życia. Ta rewolucja pozostaje jednak nieobecna w świadomości społecznej. To książka o wydarzeniach, które nas ukształtowały, a o których wolimy nie pamiętać. Filozof bada naszą zbiorową amnezję, poddając psychoanalizie traumy najnowszej historii: okupację z Zachodu i rewolucję ze Wschodu, zagładę Żydów i likwidację ziemiaństwa, wyparte winy i nieopowiedziane krzywdy. Prześniona rewolucja to rzadkie w polskiej humanistyce połączenie głębokiego namysłu nad kulturą i literaturą z trzeźwą analizą kwestii politycznych i ekonomicznych – mocna lektura, która każe na nowo przemyśleć „polską duszę”. Andrzej Leder wyjaśnia, dlaczego polska klasa średnia po 1989 roku tak polubiła sushi i jaki to ma związek z Zagładą i komunizmem.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Prześniona rewolucja. Ćwiczenia z logiki historycznej
Autor: Leder Andrzej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 208
Numer wydania: I
Data premiery: 2014-03-28
Rok wydania: 2014
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 20 x 151
Indeks: 14592447
 
średnia 4,3
5
10
4
9
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
21 recenzji
23-02-2019 o godz 14:44 elżbieta dodał recenzję:
Wspaniała książka. Moim zdaniem powinien przeczytać ją każdy Polak, zainteresowany naszą historią, ale widzianą w szerszym kontekście politycznym i socjologicznym. Uważam, że powinna trafić do kanonu lektur dla liceum.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-04-2018 o godz 09:58 miroslawa koczan dodał recenzję:
jestem zachwycona tą książką,tezy przedstawione przez autora uporządkowały mój sposób myślenia o różnych aspektach stosunków nie tylko między narodami ale także między poszczególnymi osobami,stwierdzenie ,że skrzywdzeni mają serce z kamienia można odnieść do wszystkich
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-02-2018 o godz 00:00 Ash90 dodał recenzję:
Andrzej Leder za sprawą swojej książki przenosi nas do odległych czasów PRL. Wiele uwagi poświęcając jednocześnie rewolucji społecznej, która zadziała się właśnie we wspominanym czasie. Dla mnie autor ma bardzo ciekawe spojrzenie na tamten okres. Jego tezy oraz uwagi są bardzo trafne. Do tego książka napisana jest prostym językiem, co pozwoli na zrozumienie problematyki każdemu czytelnikowi. Dla mnie fajnie było wrócić do tamtych czasów. Dzięki tej książce stały się one mi dużo bliższe i na pewno dużo lepiej je teraz rozumiem. Polecam Wam tę książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-11-2016 o godz 10:28 ANTEK dodał recenzję:
Nietypowe i przez to bardzo ciekawe spojrzenie na początki PRL. Można się nie zgadzać z tezami autora, ale cenne jest to, że zmusza do zastanowienia się. Mnie przekonują jego spojrzenie na sprawy tworzenia się nowej klasy społecznej. Może nie w 100%.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
31-10-2016 o godz 10:09 Ptacha77 dodał recenzję:
Ksiazka nie nalezy do latwych,ale napisana przystepnym jezykiem.Autor probuje wyjasnic "polska nature".Odwoluje sie do tradycji,kultury,faktow historycznych.Nieraz te fakty sa wstrzasajace.Warto przeczytac dla zainteresowanych podobna tematyka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-08-2016 o godz 09:37 ww dodał recenzję:
Świetna lektura, poruszająca dosyć trudne tematy naszej historii ostatnich stu lat. Autor doskonale analizuje syutuację, wydarzenia I świadomosć (nieświadomosć) zbniorową narodu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-05-2016 o godz 00:00 scythie dodał recenzję:
Książkę polecam, chociaż nie ze wszystkimi kwestiami w niej zawartymi zgadzam się bez zastrzeżeń. To prawda, że w latach wojny i powojennych dokonała się rewolucja społeczna. To prawda, że w większości była spowodowana ingerencją zewnętrzną, chociaż uważam, że nie tylko. Trudno nie brać pod uwagę jej powodów wewnętrznych. Gdyby warstwy społeczeństwa głęboko upośledzone przed wojną nie czuły potrzeby zmian, nawet najbardziej silny katalizator z zewnątrz by ich nie wywołał. Poza tym: "ekspansja mieszczaństwa". Może i faktycznie te wydarzenia dały podwaliny pod rozwój tej grupy społecznej, ale jednocześnie mam wrażenie, że wciąż głęboko tkwimy w mentalności feudalnej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
03-03-2016 o godz 10:59 kasias dodał recenzję:
Ta książka mnie fascynowała i jednocześnie bardzo męczyła w trakcie czytania. Jest niepokojąca, ale też bardzo ważna dla mnie osobiście. Tłumaczy rzeczywistość i stawia zadania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-06-2015 o godz 13:37 Ryszard Kowalski dodał recenzję:
Jest rzeczą niezwykle ciekawa jak mało ukazuje się pozycji poruszających niewygodne dla nas tematy. Książka jak najbardziej potrzebna i godna polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-06-2015 o godz 10:41 wujek_dobra_rada dodał recenzję:
Nie zawsze zgadzam się z autorem, przedstawia odważne i czasami kontrowersyjne tezy. Ale książka zmusza do myślenia, na długo zostaje w głowie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-02-2015 o godz 00:00 Aleksander Osiński dodał recenzję:
Wszechstronna analiza zawarta w książce Andrzeja Ledera pozwala spojrzeć dokładniej i wnikliwej na zmiany jakie zachodziły w społeczeństwie polskim na przestrzeni lat. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć mentalność oraz kulturowość Polaków, zwłaszcza w kontekście obecnych czasów, co jest niezwykle ciekawym doświadczeniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-01-2015 o godz 11:31 ipad dodał recenzję:
Zupełnie inne spojrzenie na społeczeństwo polskie. Po przeczytaniu wszystkie analizy autora wydają się oczywiste i nagle wszystko układa się w logiczną całość. Nasza rewolucja nigdy nie była nasza i nie naszymi rękami zrobiona.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-12-2014 o godz 20:47 Kazimierz Rygiel dodał recenzję:
Autor w sposób naukowy - z pozycji przede wszystkim filozofa, psychologa i socjologa, a dopiero potem historyka - naświetla przemiany społeczno-ekonomiczne zaistniałe w Polsce w latach 1939-1956, jak również trwające po dzień dzisiejszy ich skutki.
Dlaczego rewolucja „prześniona”? Ano dlatego, że dokonali jej bez naszego przyzwolenia, za nas, ale i dla nas (czego dowodzi p. Leder) ludzie OBCY - narodowi socjaliści Hitlera i narodowi komuniści Stalina. Nie była to rewolucja „wyśniona”, bo o niej nie marzyliśmy. Nie była też „przespana”, gdyż jakiś polski udział też się w niej zaznaczył. A zatem - rewolucja prześniona.
I oczywiście rewolucja a nie ewolucja, gdyż brutalną siłą zburzono stary porządek i wprowadzono nowe prawa.
Polska w latach 1939-56 została wręcz przeorana w wymiarze społeczno-ekonomicznym. Autor wymienia trzy główne „działy” dokonanej wtedy transformacji.

Pierwszym z nich stało się zniknięcie z Polski mniejszości narodowych, w tym przede wszystkim Żydów - obecnych w naszym kraju przez prawie tysiąc lat. Byli to „wewnętrzni” sąsiedzi, z którymi nasi przodkowie żyli... różnie. Nie zawsze najlepiej, a czasami wręcz fatalnie. Autor koncentruje się na ekonomiczno- społecznych skutkach Zagłady, wskazuje m.in. realne profity, jakie przyniosła ona ludności polskiej (lokale, nieruchomości, miejsca pracy). Jeśliby ktoś teraz, czytając te słowa, oburzył się, to niech się przez chwilę zastanowi nad „co by było, gdyby było”. Krótko i zwięźle rozważmy taki alternatywny wariant historii. Niemcy zachowali więcej człowieczeństwa i nie zdecydowali się na „ostateczne rozwiązanie kwestii żydowskiej” - nie było konferencji w Wannsee (albo zapadły na niej inne ustalenia). A więc w 1944 r. i w 1945 r. w polskich miastach runęły mury zatłoczonych gett i ich mieszkańcy (w łącznej liczbie ponad miliona osób) pragną natychmiast powrócić do swoich przedwojennych mieszkań, domów, oraz odzyskać swoje zakłady pracy, jakimi najczęściej były sklepy, warsztaty rzemieślnicze, hurtownie, drobne przedsiębiorstwa rolno-spożywcze, itp. itd. Czy te obiekty czekały na ich powrót? Czy nowi lokatorzy, właściciele i zarządcy przyjęliby tych starych z otwartymi rękami? Pytania tyleż wstydliwe co retoryczne.

Drugim „działem” prześnionej rewolucji było zniknięcie ziemiaństwa z polskich wsi. Wszystkie pałace, dwory i dworki znacjonalizowano dekretem PKWN o reformie rolnej, a ich mieszkańców (tych, którzy nie zdążyli uciec) poaresztowano i powysiedlano. A ziemię przekazano chłopom bezrolnym i małorolnym - przy różnej ich postawie. Autor przedstawia te wydarzenia na tle relacji „pan - chłop” w dwudziestoleciu międzywojennym, sięga również w czasy dawniejsze - rabacji galicyjskiej w 1846 r. I, powiedzmy sobie szczerze, „pan” wyzyskiwał „chłopa”, pogardzał nim i bywał wobec niego okrutny. A „chłop” był zacofany, niepiśmienny, wobec „pana” żywił skrytą nienawiść, a gdy mógł znaleźć dla niej ujście, to też bywał okrutny, nawet jeszcze bardziej niż „pan”. Reforma rolna PKWN stała się więc w istocie nie reformą lecz rewolucją agrarną - przy na ogół biernej, przyzwalającej postawie polskich chłopów.

Trzeci „dział” transformacji to terror polityczny oraz industrializacja upaństwowionej gospodarki. Powstało nowe społeczeństwo, głównie na skutek migracji ludności wiejskiej do miast, do nowych, masowo tworzonych miejsc pracy w hutach, kopalniach i przemyśle maszynowym. Terror miał na celu tresurę polityczną - całkowite podporządkowanie się nowej władzy także i w wewnętrznym przekonaniu (terror szedł w parze z indoktrynacją ideologiczną). Nowa, w pierwszym pokoleniu, „klasa robotnicza” nie stała się jednak ostoją i społecznym zapleczem systemu, jak to pewnie uroili sobie jego twórcy. Wymuszone uprzemysłowienie kraju spowodowało powstanie „industrialnych folwarków”, czyli dużych socjalistycznych przedsiębiorstw zarządzanych właśnie jak ... folwarki. To porównanie użyte przez autora uznaję jednak tylko za częściowo słuszne, ponieważ folwark był z natury rzeczy zarządzany racjonalnie, natomiast przedsiębiorstwa państwowe epoki PRL stosowały często ekonomię księżycową. Powodowało to coraz nowe problemy i w następstwie protesty społeczne. Czy protestujący w swej większości przewidzieli finalny efekt protestów, w tym jego ekonomiczne skutki dla nich samych, to już zupełnie inna bajka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-10-2014 o godz 22:56 flateryk dodał recenzję:
Dla każdego otwartego na dogłębne rozumienie historii Polski nie tylko z punktu widzenia powstań i wojen. Świetna rzecz.
Ożywcze i biskiem moim przekonaniom dzieło.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-09-2014 o godz 00:00 BorgMirt dodał recenzję:
Wbrew temu co mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka, Prześniona rewolucja jest bardzo ważną pozycją, książka przedstawia to wszystko co miało ogromny, wręcz decydujący wpływ na późniejsze procesy jakie zachodziły w świadomości społecznej. Ciekawie, konkretnie ujęte, jednocześnie zaś bardzo dokładnie uwypuklone to co najważniejsze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2014 o godz 09:34 wlodarp dodał recenzję:
jak ktoś interesuje się kwestią źródeł mentalności Polaków powinien przeczytać! O dwóch składowych wpływających na świadomość obecnej klasy średniej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-08-2014 o godz 00:00 Arafat dodał recenzję:
Bardzo cieszy mnie fakt pisania takich książek. Nie ma zbyt dużo publikacji na temat tamtego okresu, więc jak tylko zobaczyłem tę książkę długo nie musiałem się zastanawiać. Świetny styl autora oraz spora dawka ciekawych informacji sprawiła, że czytanie tej książki sprawiło mi dużo przyjemności. Myślę, że jest to tytuł wart polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-05-2014 o godz 00:00 czarpar dodał recenzję:
Interesująca książka, która może rzucić wiele światła na postrzeganie przez nas tego okresu. Każda rewolucja jest swego rodzaju szokiem i niesie za sobą pewne konsekwencje dla społeczeństwa. Temat nieco pomijany w literaturze i publikacjach, więc tym bardziej polecam lekturę, tym bardziej że całość zwraca uwagę klarownością i przejrzystością informacji.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
14-04-2014 o godz 00:00 Krafar dodał recenzję:
Może się wydawać, że "Prześniona rewolucja" ma coś z podręcznika historycznego. Jednak w trakcie czytania wrażenie jest zupełnie inne, bardzo pozytywne. To bardzo przekonująca, szczegółowa i rzeczowa analiza przybrana w przystępny, prosty język. Polecam, by wyrobić sobie obraz polskiego społeczeństwa w tak ważnym okresie historycznym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-04-2014 o godz 00:00 Cecyli dodał recenzję:
Niewiarygodnie ciekawa książka o rewolucji, której wielu nie chce pamiętać a inni nawet nie wiedzą. Ja zaliczam się do tej drugiej grupy. Własciwie to nigdy nie zastanawiałam się nad opisywanym okresem i rewolucją, która się wtedy wydarzyła. Jednak teraz mając 30 lat lubię sushi i wygląda na to, że należę do szeroko pojętej klasy średnie... Książka wiele mi uświadomiła .Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej Trammer Karol
4.8/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Gerard Wilk. Tancerz Rudnicka Zofia
5/5
35,49 zł
44,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Czy psychodeliki uratują świat Lorenc Maciej
5/5
36,49 zł
39,90 zł
premium 29,19 zł
Inne z tego wydawnictwa 50 twarzy Tindera Jędrusik Joanna
3.3/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Lista. Dziennik 2005 Rottenberg Anda
5/5
31,49 zł
39,90 zł
premium 29,91 zł
Inne z tego wydawnictwa Kapitał w XXI wieku Piketty Thomas
3.7/5
66,99 zł
79,91 zł
premium 63,64 zł
Inne z tego wydawnictwa Zakonnice odchodzą po cichu Abramowicz Marta
4.4/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 31,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jak u Barei, czyli kto to powiedział Dajbor Rafał
4.6/5
40,99 zł
44,90 zł
premium 38,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie będzie żadnej rewolucji Rajnerowicz Kazimierz
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieci księży. Nasza wspólna tajemnica Abramowicz Marta
3.8/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa 1966. Rok, w którym eksplodowała dekada Savage Jon
0/5
48,99 zł
54,90 zł
premium 46,54 zł
Inne z tego wydawnictwa Król, który uciekł Napiecek Jędrzej
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Dziękuję za świńskie oczy Gzyra Dariusz
5/5
31,99 zł
34,90 zł
premium 25,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Ina Benita. Za wcześnie na śmierć Gacek Piotr
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Berlińska depresja. Dziennik Rottenberg Anda
4.7/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Jesteś Bogiem Pisuk Maciej
4.5/5
30,99 zł
34,90 zł
premium 29,44 zł
Inne z tego wydawnictwa Zjadanie zwierząt Foer Jonathan Safran
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Ekonomia. Instrukcja obsługi Chang Ha-Joon
5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Fanfik Osińska Natalia
5/5
32,99 zł
36,90 zł
premium 31,34 zł
Inne z tego wydawnictwa Dzieci, które gorszą Nowak Artur
4.2/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Kod kapitalizmu Napiórkowski Marcin
0/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
Inne z tego wydawnictwa Nowy autorytaryzm Gdula Maciej
2.8/5
27,49 zł
29,90 zł
premium 26,11 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Nauka Freuda w epoce " Sein und Zeit" Leder Andrzej
0/5
44,99 zł
50,00 zł
premium 42,74 zł
strona produktu - rekomendacje Rysa na tafli Leder Andrzej
0/5
48,99 zł
premium 46,54 zł
strona produktu - rekomendacje Ćwiczenia z logiki Stanosz Barbara
4/5
38,99 zł
premium 37,04 zł
strona produktu - rekomendacje Bogactwo i nędza narodów Landes David S.
4.6/5
52,99 zł
59,90 zł
premium 50,34 zł
strona produktu - rekomendacje Pokolenie Ja. Niezdolni do relacji Nast Michael
3.2/5
31,49 zł
34,99 zł
premium 29,91 zł
strona produktu - rekomendacje To zmienia wszystko. Kapitalizm kontra klimat Klein Naomi
4.1/5
39,49 zł
44,90 zł
premium 37,51 zł
strona produktu - rekomendacje Bohater o tysiącu twarzy Campbell Joseph
5/5
56,99 zł
69,00 zł
premium 54,14 zł
strona produktu - rekomendacje Kobiety i władza. Manifest Beard Mary
4.6/5
29,49 zł
34,90 zł
premium 28,01 zł
strona produktu - rekomendacje Doktryna szoku Klein Naomi
4.5/5
39,49 zł
44,90 zł
premium 37,51 zł
strona produktu - rekomendacje Mitologia współczesna Napiórkowski Marcin
0/5
48,99 zł
premium 46,54 zł
strona produktu - rekomendacje No logo Klein Naomi
5/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
strona produktu - rekomendacje Socjoterapia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Programy zajęć Opracowanie zbiorowe
5/5
55,99 zł
premium 53,19 zł
strona produktu - rekomendacje Płynne pokolenie Bauman Zygmunt , Leoncini Thomas
4/5
31,49 zł
34,99 zł
premium 29,91 zł
strona produktu - rekomendacje Społeczne życie hipoteki Lewicki Mikołaj
0/5
39,49 zł
44,10 zł
premium 37,51 zł
strona produktu - rekomendacje Matki i córki we współczesnej Polsce Korolczuk Elżbieta
0/5
37,49 zł
42,00 zł
premium 35,61 zł
strona produktu - rekomendacje Krótkie wykłady z socjologii edukacji Szymański Mirosław
0/5
44,99 zł
49,00 zł
premium 42,74 zł
strona produktu - rekomendacje Patologia transformacji Kieżun Witold
0/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Kraina Fast Foodów Schlosser Eric
0/5
11,99 zł
34,90 zł
premium

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.