Przed egzekucją (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 24,95 zł

24,95 zł 39,90 zł (-37%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

– Wytrzyma pani? – pyta. – Jest pani w stanie?
Ma zatroskaną twarz. Widzę, że na jego czole lśnią kropelki potu. Może od jupiterów.
– Obiecałam mu.

Siostra Helen Prejean porzuciła spokojne życie, aby towarzyszyć mordercom prowadzonym na krzesło elektryczne. Jej książka to wstrząsająca opowieść i głośny apel społeczny. Przejmująca historia walki o godne traktowanie skazańców nikogo nie może pozostawić obojętnym.

Książka trafiła na listę bestsellerów "New York Timesa", była również nominowana do Nagrody Pulitzera. Ekranizacja w reżyserii Tima Robbinsa okazała się sukcesem kinowym, a Susan Sarandon za rolę siostry Helen otrzymała Oscara.

"Przed egzekucją" ukazuje się trzydzieści lat po wykonaniu ostatniego wyroku śmierci w Polsce. Poruszający reportaż "Dawca krwi" Mariusza Sepioło (autora "Himalaistek", który publikuje w "Tygodniku Powszechnym", "Gazecie Wyborczej", "Polityce") o ostatnim polskim skazańcu stanowi specjalny dodatek do polskiego wydania książki.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Przed egzekucją
Autor: Prejean Helen
Tłumaczenie: Magala Sławomir
Wydawnictwo: Mando
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 400
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-04-18
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 209 x 35 x 147
Indeks: 25566970
średnia 3,8
5
2
4
3
3
0
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
14-09-2018 o godz 18:58 przez: Iwona_S
Kara śmierci znana jest od początków istnienia prawa. W zależności od kraju, systemu prawa i wartości stosowana jest za czyny uznawane za zbrodnie, np. zabójstwo, ale także te „mniejszego kalibru”,np. kradzieże, cudzołóstwo. Obecnie kara śmierci nie jest praktykowana w 142 państwach, a w 106 z nich jest zakazana. Mimo tego nieustannie wzbudza wiele kontrowersji, bo jak we współczesnym świecie, w którym na każdym kroku podkreśla się jak ważna jest godność człowieka, może istnieć tak okrutny sposób zakończenia życia? Dla siostry Helen Prejean wszystko zaczęło się od listu napisanego do jednego z więźniów znajdujących się w celi śmierci w więzieniu Angoli w stanie Luizjany. Mimo wątpliwości stała się doradcą duchowym człowieka, który w przeszłości zgwałcił młodą dziewczynę, a następnie zamordował ją i jej partnera, a także oczekuje na wymierzenie kary. Z czasem siostra zaprzyjaźnia się z Patrickiem Sonnierem, widzi, że za jego postawą kryje się strach. Kierując się wiarą i względami moralnymi zaczyna walczyć o zmianę formy kary z kary śmierci na dożywocie, a gdy to nie przynosi pożądanych skutków, towarzyszy mu aż do ostatniej minuty życia. Właśnie tak rozpoczęła się długa walka siostry Helen o zniesienie kary śmierci. Przed egzekucją została wydana w Polsce trzydzieści lat po wykonaniu ostatniej kary śmierci. Sięgając po tę książkę miałam pewne obawy. Autorką jest siostra zakonna Helen Prejean, należąca do Zgromadzenia Sióstr Św. Józefa z Medaille, w związku z czym spodziewałam się wielu umoralniających monologów nawiązujących do wiary chrześcijańskiej. I mimo, że częściowo miałam rację, to dostałam surowy obraz sytuacji, jaka miała miejsce w latach 80. XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Największe wrażenie wywarła na mnie walka o Patricka Sonniera, a także opis jego egzekucji. Wszystko to ogromnie mną wstrząsnęło i przez bardzo długi okres czasu nie wiedziałam, jak ująć słowami to, co mną targało. Przed egzekucją to przede wszystkim historia walki o ludzkie traktowanie tych, którzy dopuścili się największych z możliwych zbrodni. To także opowieść o wszechogarniającym bólu po stracie ukochanych, którzy padli ofiarą tychże czynów zabronionych, jak również o chęci zemsty na oprawcach. Siostra Prejean porusza bardzo ważną kwestię, a opisane przez nią historie skłaniają do refleksji. Autorka w żaden sposób nie narzuca sposobu postrzegania tego zagadnienia, pozwala każdemu zająć stanowisko, które jest najbliższe jego sercu. Co prawda Przed egzekucją nie można zaliczyć do najłatwiejszych lektur, jednak z pewnością warto po nie sięgnąć. _______ http://ja-ksiazkoholik.blogspot.com/2018/09/helen-prejean-przed-egzekucja.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
20-01-2019 o godz 19:06 przez: Patrycja Kunicka
"Zastanawiam się, co mogę powiedzieć temu człowiekowi. Co on będzie miał do powiedzenia." Książka "Przed egzekucją" została wydana w Polsce trzydzieści lat po wykonaniu ostatniego wyroku śmierci w naszym kraju. Kara śmierci to jeden z najbardziej kontrowersyjnych i trudnych tematów. Od lat wzbudza on zaciekłe dyskusje. Wszystko zaczyna się w 1982 roku gdy siostra Helen zaczyna korespondować ze skazanym na karę śmierci Elmo Patrickiem Sonnierem. Kobieta nie zdaje sobie sprawy, że przekroczenie progu Więzienia Stanowego Angola zmieni całe jej życie. Kontakt ze skazanym skłania ją do walki z niesprawiedliwością społeczną. Zaczyna organizować kampanię informacyjną mająca na celu zniesienie kary śmierci. Siostra Helen stara się uświadomić ludziom, że egzekucje wcale nie mają wpływu na ilość popełnianych zbrodni. Zostaje ona doradcą duchowym skazanych. Wspiera ich w ostatnich tygodniach i godzinach przed śmiercią, jednocześnie starając się odroczyć egzekucję. Kobieta spotyka się z ogromną wrogością. Wielu ludzi nie potrafi zrozumieć jak zakonnica może bronić takich zwyrodnialców. Dzięki lekturze tej książki jesteśmy w stanie zrozumieć jak naprawdę wygląda taka egzekucja. Nie jest to szybka śmierć. Czasami staje się dla skazanego kilkunastominutową torturą. Każdy z nas powinien zadać sobie kilka pytań. Kto z nas ma prawo decydować o życiu i śmierci drugiego człowieka? Czy naprawdę musimy działać wedle zasady oko za oko, ząb za ząb, nienawiść za nienawiść? I chyba jedno z najważniejszych pytań : czy możemy być stuprocentowo pewni, że wszystkie wyroki śmierci są sprawiedliwe, a skazani winni? "Przed egzekucją" to powieść, która porusza wiele trudnych tematów. Mówi o traumę rodzin ofiar, które pałają żądzą zemsty. Ludzie Ci często wierzą, że śmierć mordercy będzie dla nich zadośćuczynieniem. Jednak czy faktycznie egzekucja pozwoli im ukoić ból i cierpienie? To historia o rodzinach skazańców, które bardzo często są napiętnowane i obwiniane o czyny swoich bliskich. I w końcu mówi o samych skazanych. O ich samotności, odliczaniu dni i godzin do śmierci. "Przed egzekucją" nie jest lekturą łatwą i przyjemną. Porusza, skłania do myślenia i refleksji. Właśnie dlatego moim zdaniem warto sięgnąć po tę książkę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
30-08-2018 o godz 11:59 przez: czytanienaplatanie
Kara śmierci to trudny temat, nieustannie wywołujący zaciekłe dyskusje. Tylko czy osoby stojące po jednej, czy po drugiej stronie mają wiedzę, jak w praktyce wydaje się i wykonuje wyroki śmierci? Czy wiemy jak wygląda procedura zabijania skazańca? Czy wymierzane wyroki kary śmierci są sprawiedliwe, a może na krzesło trafiają tylko Ci, którzy nie mają pieniędzy na dobrego adwokata? W końcu, czy aparat państwowy, który jest często omylny i korupcjogenny może decydować o dobru najwyższym, czyli życiu obywateli? Bez względu na to, czy jesteśmy zwolennikami, czy przeciwnikami kary śmierci powinniśmy przeczytać tę książkę, bo łatwo szafować ludzkim życiem, nie do końca wiedząc z czym to się wiąże. Znajdziemy tu wiele odpowiedzi, dzięki którym będziemy mogli bardziej świadomie wyrazić swoje zdanie. Książka została napisana przez zakonnicę, która wspierała skazańców jako ich doradca duchowy, ale również pomagała rodzinom ofiar. Dlatego, mimo że w swych poglądach nie jest obiektywna i jednoznacznie opowiada się za zniesieniem kary śmierci, mamy możliwość spojrzenia na zagadnienie z punktu widzenia rodzin ofiar, rodzin skazańców i samych skazanych na śmierć. Dodatkiem do książki jest historia makabrycznego zabójstwa wraz z egzekucją człowieka, który się go dopuścił. W tym roku przypada 30 rocznica od tego wydarzenia, od wykonania ostatniego wyroku śmierci w Polsce. Książka była dla mnie bardzo obciążająca emocjonalnie, ale jestem bogatsza o wiedzę, która pozwala mi świadomie kształtować poglądy w tym trudnym temacie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-07-2018 o godz 07:49 przez: Joanna Więckowska
"Przed egzekucją" nie należy do książek łatwych i przyjemnych, ponieważ porusza ona bardzo trudną tematykę, jaką jest kara śmierci. Przedstawiona w książce historia porusza dogłębnie. Począwszy na rozmowach ze skazanymi, przez przygotowanie ich do rychłej śmierci, aż do sali egzekucyjnej. Przedstawia cierpienie skazanych, którzy są osamotnieni i jedyne co im pozostało to odliczanie godzin do własnej śmierci. Przedstawia również cierpienie rodzin skazańców, a także cierpienie rodzin ofiar i ich żądzę zemsty. Książka Siostry Helen Prejean jest to głośny apel społeczny przeciwko karze śmierci. Autorka przytacza argumenty przeciwników kary śmierci, ale też osób, które ją popierają. Pokazuje obie strony medalu. W żaden sposób nie popiera czynów skazańców, ale uważa, że skoro nikt nie ma prawa zabijać, to nie ma tego prawa również rząd USA. Książka zmusza do refleksji i pozostawia w sercu pewną dziurę. Trudna, ciężka, wzruszająca, ale zdecydowanie warta przeczytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-05-2018 o godz 00:00 przez: Janina_7 | Empik recenzuje
Niezwykła książka, ale też poruszająca do głębi. Opowieść o najbardziej ciemnych i mrocznych stronach życia, o zbrodni i karze, w tym przypadku karze śmierci. Helen Prejean podejmuje się walki z karą śmierci, jest jej przeciwna, nawet wówczas, kiedy zbrodnia popełniona przez skazanego poraża okrucieństwem. Temat trudny, niesamowicie bolesny i dojmujący smutkiem, ale książkę Helen Prejean czyta się z największym zainteresowaniem. Jest to w pewien sposób głos tych którzy są skazani na najwyższy wymiar kary i czekają na wyrok. Bezsprzecznie warto przeczytać, Przed egzekucją pozostaje w pamięci.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
15-07-2018 o godz 23:27 przez: Ada Podejma
https://daughterofholygod.wordpress.com/2018/07/08/przed-egzekucja/ Książka opisująca niezwykłe życie kobiety, która była w stanie poświęcić siebie i być w pełni dla drugiego człowieka. Szersza recenzja na moim blogu (kliknij w link)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa ADHD u dorosłych Bernau Sabine
5/5
25,08 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szpiedzy Watykanu Nersinger Ulrich
3.7/5
27,14 zł
46,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Położna z Auschwitz Knedler Magda
4.5/5
23,78 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Skrzypce Goebbelsa Iacono Yoann
3.9/5
26,74 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sekret panny Elizy Abbs Annabel
4.5/5
30,82 zł
47,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kod róży Quinn Kate
4.8/5
29,08 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rywalki Paul Gill
4.8/5
31,14 zł
47,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Talibowie Łukasiewicz Piotr
4.7/5
26,59 zł
44,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego