Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe zjednoczenie wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944–1956 (okładka  twarda, 10.2017)

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Monografia ukazuje dzieje Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, największej, obok Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, organizacji polskiego podziemia antykomunistycznego. NZW było bezpośrednią kontynuacją konspiracji narodowej z okresu okupacji niemieckiej. Skupiało ok. 40 tys. żołnierzy. Najliczniejsze struktury działały na Białostocczyźnie, Północnym Mazowszu i Podkarpaciu – tam też walczyło najwięcej oddziałów leśnych, liczących ponad 7 tys. żołnierzy. W 1945 r. narodowa partyzantka kontrolowała duże połacie kraju, ciesząc się poparciem ludności i zwalczając komunistyczny aparat terroru oraz pospolitą przestępczość. Mimo iż Komenda Główna NZW została rozbita w 1946 r., to struktury terenowe prowadziły walkę z reżimem komunistycznym do początku lat pięćdziesiątych.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1169739196
Tytuł: Przeciwko Pax Sovietica. Narodowe zjednoczenie wojskowe i struktury polityczne ruchu narodowego wobec reżimu komunistycznego 1944–1956
Autor: Bechta Mariusz , Muszyński Wojciech J.
Wydawnictwo: IPN Instytut Pamięci Narodowej
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 688
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-10-13
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 45 x 183 x 248
Okres historyczny: PRL (1945-1989)
Indeks: 22988164
średnia 4
5
3
4
0
3
0
2
0
1
1
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
3 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
19-03-2019 o godz 14:59 przez: Bartosz Konieczka | Zweryfikowany zakup
To chyba pierwsza całościowa próba ujęcia w jednym tomie całej historii powojennego podziemia narodowego oraz jego struktur politycznych. Niestety, autorzy nie przyłożyli się w mojej ocenie należycie starannie do swej pracy badawczej. Przykładowo, mimo iż informują o antyukraińskim rozkazodawstwie lubelskiego NSZ z wiosny 1945 r., niezgodnie z prawdą i użytymi źródłami próbują udowodnić, jakoby zbrodni w Wierzchowinach 6 czerwca 1945 r. dopuścił się, oprócz zgrupowania NSZ kpt. Mieczysława Pazderskiego "Szarego" (który wiosną 1945 r. otrzymał awans na majora NSZ), także poakowski oddział Bolesława Sobieszczańskiego "Pingwina", który w trakcie pacyfikacji był w drodze na Chełm, gdzie poakowscy konspiratorzy planowali rozbić więzienie UB. Obława UB i NKWD za uciekającym spod Wierzchowin zgrupowaniem NSZ "Szarego" zatrzymała oddział "Pingwina" w Tuczępach koło Grabowca w powiecie zamojskim, a więc sporo kilometrów przed Wierzchowinami. Akcję oddziału NZW Józefa Zadzierskiego "Wołyniaka" w Piskorowicach, podjętą przeciwko miejscowym Ukraińcom szykującym się do wyjazdu do USRR 18 kwietnia 1945 r., autorzy za Tomaszem Berezą mylnie nazywają "odwetowo - prewencyjną", mimo że pomiędzy masakrą w Wiązownicy, z którą Bereza próbował połączyć pacyfikację Piskorowic, minęło zbyt mało czasu, a po zbrodni oddział "Wołyniaka" dokonywał w okolicy dalszych zabójstw Ukraińców, kierując się na Cieplice, gdzie wymordowaniu ludności ukraińskiej zapobiegł plutonowy Józef Materna, komendant posterunku MO wywodzący się z Armii Krajowej. Twórcy "Przeciwko Pax Sovietica" nader łaskawie odnoszą się też do Romualda Rajsa "Burego", eksponując wyznanie prawosławne dwóch żołnierzy z jego oddziału jako "dowód" na to, że działania Rajsa nie miały nic wspólnego z czystką etniczną, a już na pewno nie z ludobójstwem. Kłopot w tym, że Mikołaj Kuroczkin "Leśny" i Włodzimierz Jurasow "Wiarus" wywodzili się z białej emigracji i mieszkali na ziemiach należących do II RP już od dawna. Mieli też duży staż w polskiej konspiracji, a pochodzenie z "białej" emigracji rosyjskiej chroniło ich przed podejrzeniami o komunizowanie. Kuroczkin wycofał się z oddziału "Burego" już w 1945, a Jurasow, pochodzący z drobnoszlacheckiej rodziny rosyjskiej, uczestniczył w pacyfikacji wsi białoruskich, w czym niewątpliwie pomogła mu istniejąca między nim a jego ofiarami przegroda klasowa. Również użycie przykładu Stanisława Ostwinda - Zuzgi jako rzekomego "dowodu" na brak antysemityzmu w szeregach podziemia narodowego wydaje się być chybione, ponieważ był on od 1920 r. katolikiem i nie wiadomo, czy nacjonaliści wiedzieli o jego żydowskim pochodzeniu, kiedy w latach 1944 - 1945 sprawował stanowisko Komendanta Powiatu Węgrów NSZ. Na wyczucie recenzenta praca pisana wyraźnie pod z góry założoną tezę.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
24-01-2019 o godz 10:38 przez: Grzegorz Smurzyński | Zweryfikowany zakup
Wartościowa książka historyczna napisana przez wybitnych historyków. Temat który był dotychczas poruszany marginalnie. Świetna monografia NZW.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2018 o godz 20:40 przez: Anonim
Bardzo dobra książka, ważna publikacja poświecona Podzmiu narodowemu w walce z okupantem niemieckim i sowieckim.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Podobne do ostatnio oglądanego