Anna Czerwińska-Rydel, z charakterystyczną dla siebie dociekliwością i dokładnością, przyjrzała się życiu Kukuczki i jego rodziny. Bo to właśnie ukazywanie losów sławnych osób w zestawieniu z codziennymi wydarzeniami z życia ich najbliższych, jest znakiem rozpoznawczym autorki.

Oczywiście dominującym elementem książki są góry – kolejne wyprawy i ataki szczytowe; przygotowania w bazie i rozmowy uczestników podczas wspinaczki. Czytelnik poznaje także ówczesne realia, które znacząco utrudniały organizację tych skomplikowanych wypraw, wymagających wielu pozwoleń i sporych nakładów.

Ciekawym zabiegiem zastosowanym przez autorkę jest obsadzenie w roli narratora samego Kukuczki. To sprawia, jakbyśmy słuchali niezliczonych opowieści z ust himalaisty; wraz z bohaterem przenosili się w odległe zakątki świata, doświadczali sytuacji ekstremalnych, znosili mróz i inne kaprysy pogody.

Bazując na udostępnionych przez rodzinę Jerzego Kukuczki materiałach, a także opowieściach zamieszczonych w książkach „Mój pionowy świat” i „Na szczytach świata”, Anna Czerwińska-Rydel stworzyła wiarygodną, interesującą opowieść o ciekawym człowieku, która budzi emocje i wciąga czytelnika. Ilustracje Marianny Oklejak urozmaicają tekst, a zdjęcia gór z naniesioną trasą i obozami uświadamiają nam, jak dużo wysiłku wkładają ludzie gór w realizację swojej pasji.

Zdobyć Koronę. Opowieść o Jerzym Kukuczce

Anna Czerwińska-Rydel
il. Marianna Oklejak
wyd. Na Szczyt, 2016
wiek: 9+