Misha Maynerick Blaise uświadamia czytelnikom – i to wcale nie tym najmłodszym, bo dla nich omawiane tu zagadnienia mogą być jeszcze zbyt skomplikowane, a może zbyt abstrakcyjne, by je zrozumieć – że jako jeden z niezliczonych elementów wszechświata, człowiek jest odpowiedzialny za swoje postępowanie, które nie pozostaje bez wpływu na otoczenie.

Autorka wychodzi od prostej definicji przyrody, by już na kolejnych stronicach zagłębiać się w coraz bardziej skomplikowane szczegóły. Podaje zarówno twarde dane, jak np. proporcje pierwiastków, z których składa się skorupa ziemska, słońce czy człowiek, ale też zdradza tajemnice roślin, które „(…) są świadome otoczenie i potrafią odczuwać oraz reagować na świat w sposób znany ludziom”, a także mrówek, które „(…) zdobyły także umiejętności rolnicze. Między innymi hodują mszyce i jedzą słodką substancję, którą tamte wydzielają…”.

Ta pokaźnych rozmiarów, przepełniona wielobarwnymi ilustracjami książka jest wyjątkowym połączeniem encyklopedycznej wiedzy z filozoficznymi i etycznymi przemyśleniami, co sprawia, że jest naprawdę wyjątkowa.

Ewa Świerżewska

Zadziwiające życie. Dlaczego każdy z nas jest wszechświatem?

tekst i il. Misha Maynerick Blaise
przeł. Anna Klingofer-Szostakowska
wyd. ART Egmont
wiek: 10+