Autorka: Ewa Świerżewska

Z myślą o młodych pasjonatach tematu i wszystkich dzieciach ciekawych (wszech)świata, przygotowałam wybór najciekawszych (moim zdaniem) tytułów.

Dla najmłodszych

Na Księżyc. Mój mały świat

Na księżyc

Allison Black
przeł. Zofia Raczek
wyd. Mamania, 2019
wiek: 1+

Książka do zabawy, przesuwania, zaglądania i podpatrywania niespodzianek!
Wybierz się w kosmos na interaktywną przygodę inspirowaną pierwszym lądowaniem człowieka na Księżycu.

Kicia Kocia w kosmosie

Kicia Kocia

Anita Głowińska
wyd. Media Rodzina, 2019
wiek: 3+

Kicia Kocia ogląda gwiazdy na niebie. Zachwyca się księżycem i zwierza się, że chciałaby polecieć na księżyc. Dowiaduje się, że można tam dolecieć rakietą i że w kosmos latają astronauci. Kicia Kocia chce zostać astronautką!

O Wilku, który poleciał w kosmos

O Wilku

Orianne Lallemand
przeł. Iwona Janczy
wyd. Adamada, 2020
wiek: 3+

Kiedy obca cywilizacja prosi o pomoc, Wilk nie będzie się wahał ani sekundy. Sława najskuteczniejszego rozweselacza w kosmosie do czegoś przecież zobowiązuje. Czy i tym razem Wilk dowiedzie, że w zabawianiu osiągnął arcymistrzostwo, w przywracaniu uśmiechu kwaśnym buziom nikt nie dorasta mu do pięt (przeprasza, łap)? To nie takie pewne...

Przygody Wilka to kolekcja wzruszających i zabawnych historyjek, doskonałych do wspólnego spędzania czasu. W towarzystwie sympatycznego Wilka można słuchać, opowiadać, dzielić się emocjami oraz rozwijać wyobraźnię. A przy okazji... jaki to świetny pomysł na prezent!

Dla trochę starszych

Układ słoneczny. Astronomia dla początkujących

Układ słoneczny

Jean-Francois Bolland
wyd. Jedność, 2017
wiek: 6+

Układ Słoneczny, którego częścią jest nasza Ziemia, jest ogromny i niezmierzony. Ta wspaniała książeczka zaprasza dzieci w niezwykłą podróż – podróż w kosmos, by badać jego tajemnice. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, jakie planety poza naszą tworzą Układ Słoneczny i jak wyglądają, z czego zbudowane jest Słońce, dlaczego świeci i... co się stanie, gdy kiedyś zgaśnie, a także skąd w ogóle wziął się cały Wszechświat, jak narodziły się gwiazdy i co się dzieje, gdy umierają.

Dodatkową atrakcją tej wciągającej lektury jest załączony papierowy model Układu Słonecznego, który mały czytelnik może samodzielnie złożyć. Nie ma lepszego sposobu na naukę o budowie Wszechświata!

Jerzy Rafalski opowiada o planetach

Jerzy Rrafalski opowiada

Jerzy Rafalski
wyd. Multico, 2020
wiek: 6+

Czym są planety? Czy na Marsie jest woda? Z czego składają się pierścienie Saturna?

Znany popularyzator astronomii – Jerzy Rafalski – zabiera nas w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Dzięki tej książce poznasz dzieje naszej gwiazdy. Dowiesz się, jak wyglądają planety krążące wraz z Ziemią wokół Słońca, czy są na nich morza i góry, jaka panuje temperatura, czy mają własne księżyce. Przeczytasz, jakimi przyrządami posługiwał się Kopernik i jak ludzie współcześnie odkrywają tajemnice kosmosu. Dowiesz się też, jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny, a wraz z nim człowieka.

Bogato ilustrowane, niezwykle ciekawie i przystępnie podane fakty z pozornie trudnej dziedziny, jaką jest astronomia, zaciekawią wszystkich – od najmłodszych do najstarszych członków rodziny.

Jerzy Rafalski opowiada o gwiazdach

Jerzy Rafalski opowiada

Jerzy Rafalski
wyd. Multico, 2017
wiek:  6+

Mały astronom. Przewodnik dla dzieci

Mały astronom

Grzegorz Karwasz
wyd. Centrum Edukacji Dziecięcej, 2016
wiek: 6+

„Mały astronom” to niezwykły przewodnik, którym zachwyci się każde dziecko, nie tylko miłośnik astronomii. To książka dla tych wszystkich, których fascynuje rozgwieżdżone niebo.

Wybierz się na wędrówkę po Drodze Mlecznej, poznaj Układ Słoneczny, Gwiazdy i wiele ciekawych zagadnień astronomicznych. Dowiedz się także, z czego jest zbudowany i do czego służy teleskop i że przez zwykłą lornetkę również można dostrzec na niebie wiele magicznych obiektów. Spójrz w niebo i zachwyć się gwiazdami!

Znany popularyzator astronomii wyjaśnia m.in., jakie gwiazdy widzimy na niebie, co to są niebieskie olbrzymy i czerwone karły. Książka dla małych i dużych lubiących poznawać tajemnice Wszechświata.

Misja kosmos. Międzygwiezdna podróż Voyagera

Misja Kosmos

Tomasz Samojlik Tomasz
wyd. Wilga, 2016
wiek: 9+

Niezwykła kosmiczna podróż z sondą Voyager.
 
Kosmos w pigułce z punktu widzenia bohatera - sondy kosmicznej Voyager, która od 1977 roku przebyła już 12 miliardów mil i stale się oddala od Ziemi. Każda rozkładówka tworzy zamkniętą całość, w środku dzieci znajdą mnóstwo drobnych elementów graficznych, humorystyczne rysunki, komiksowe dymki, a w nich prawdziwe informacje, ciekawostki i nowinki naukowe, a także żartobliwe dialogi obiektów kosmicznych, planet i gwiazd.

Dla jeszcze starszych

Uniwersytet Dziecięcy wyjaśnia tajemnice kosmosu

Uniwersytet Dziecięcy

Ulrich Janseen, Klaus Werner
przeł. Ewa Kopsik, Grażyna Subocz
wyd. Dwie Siostry, 2009
wiek: 9+

Jeśli sądzicie, że astrofizyka to nauka tylko dla dorosłych, a przestrzeń kosmiczna nie jest odpowiednim miejscem dla dzieci – ta książka wyprowadzi was z błędu. Jej autorzy zabierają młodych czytelników w pasjonującą podróż wśród gwiazd, planet, czarnych dziur i supernowych – a przy okazji odpowiadają na niezliczone trudne pytania:
Dlaczego wszechświat jest tak wielki?
Czy człowiek poleci kiedyś na Marsa?
Co może nas spotkać podczas podróży kosmicznej?
Skąd się biorą czarne dziury?
Dlaczego gwiazdy świecą?
Czy da się przekroczyć prędkość światła?
Co było przed Wielkim Wybuchem?
Dlaczego wszechświat się nie rozpada?
Czy można rozciągnąć czas?
Gdzie mieszkają kosmici?
...i wiele, wiele innych.

Kosmos. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Kosmos

Boguś Janiszewski
wyd. Publicat, 2020
wiek: 9+

Fascynująca historia kosmosu i planet, czarnych dziur, ciemnej materii i czerwonych karłów, opowiedziana w prosty i zabawny sposób, zrozumiały dla każdego (od 9 do 113 lat).
14 miliardów 820 milionów lat temu. Nicość. Nicość, o której nie wiemy nic. Nicość, która jest Niczym. Nicość absolutna.

Nagle, z nieznanych nam przyczyn Nicość zaczyna zmieniać się w Coś. Czy następuje jakiś wybuch?, rozbłysk?, huk?. Nie, to raczej Wielkie Gorące Szybkie Puff. Narodził się Wszechświat. Powstała przestrzeń, czas, energia. Pojawiła się masa i atomy, potem pierwsze gwiazdy. Tworzą się galaktyki, w tym Droga Mleczna, Układ Słoneczny i nasza Ziemia.

Kosmos. Nauka - to lubię. Tom 1

Kosmos

Tomasz Rożek
wyd. WAB, 2014
wiek: 12+

Doktor fizyki i znany dziennikarz prezentuje kolejną, po bestsellerowej książce pt. „Nauka" familijną publikację przybliżającą młodszym i starszym czytelnikom najciekawsze zagadnienia ze świata nauki.

Tym razem skupia się na obiektach, których rozmiary są z perspektywy człowieka często nie do wyobrażenia. Jakie tajemnice kryje przed nami kosmos? Jaki obiekt porusza się najszybciej we wszechświecie? Czy czarna dziura ma dno?

Ciekawe przykłady z życia codziennego, obrazowe porównania, intrygujące ciekawostki, propozycje doświadczeń, które każdy może przeprowadzić w domowych warunkach. Tomasz Rożek po raz kolejny udowadnia, że nauka da się lubić.

(opisy ze stron wydawców, opr. Ewa Świerżewska)