Historię lalki Rozalki i „kartoflanego przedszkola” usłyszałam od Mamulki jako dziecko. Kilka lat temu, gdy Mamulka zachorowała, poprosiłam, żeby opowiedziała mi wszystko jeszcze raz, a ja to nagram. Bardzo się ucieszyła i swoją opowieść zakończyła słowami: „Dobrze że nagrałaś, dzieci będą wiedziały, jak to było…”.
Małgorzata J. Berwid

Z wielką przyjemnością zapraszam Państwa do lektury książki napisanej z potrzeby serca. Małgorzata J. Berwid, przez dzieci nagrodzona Orderem Uśmiechu, opowiada wojenną historię swojej Mamy – Marii Berwid. Z przeżyć małej Marysi dowiadujemy się, jak niezwykle ważne jest dzieciństwo; możliwość nauki i zabawy – czyli zaspokojenie naturalnych potrzeb każdego dziecka. Wyrażam nadzieję, że historia Marysi będzie okazją do podjęcia wielu ważnych tematów, jak: wrażliwość, empatia, uczciwość, prawość, odwaga, szacunek… Jestem przekonany , że ta opowieść nie pozostawi nikogo z czytelników obojętnym.
Marek Michalak
Kanclerz Międzynarodowej Kapituły Orderu Uśmiechu
Przewodniczący Międzynarodowego Stowarzyszenia Janusza Korczaka
Rzecznik Praw Dziecka (2008-2018)

Wojenne losy dotykają nie tylko narratorkę, ale też jej gałgankową lalkę, a w istocie wszystkie lalki, z którymi się spotkamy w tej opowieści, bo każda z nich ma w sobie okruch naszej historii. Wzruszająca jest zabawa w kartoflane przedszkole, kiedy dziewczynka, zmuszona do pracy ponad swe nikłe siły w niewoli niemieckiej, znajduje w sobie dość dziecięcej wyobraźni, aby stworzyć własny świat zabawy, a obierane kartofle przekształcić w grono bliskich przyjaciół.
prof. Joanna Papuzińska

*****

Ilustratorka Ania Jamróz po zakończeniu pracy nad książką „Wojenne lalki Marysi” powiedziała: „Zilustrowanie książki Pani Małgorzaty było bez wątpienia największym wyzwaniem z jakim musiałam się zmierzyć. Pokazanie wojny w rysunkach jest niesamowicie trudnym zadaniem. W ilustracjach chciałam skupić się przede wszystkim na przedstawieniu perspektywy małej Marysi i towarzyszących jej emocji zamiast na przedstawieniu samego obrazu wojny.”

Wojenne lalki Marysi

Małgorzata Janina Berwid
il. Ania Jamróz
wyd. Tadam, 2019
wiek: 8+

(opis ze strony wydawcy)