Autorka: Ewa Świerżewska

Przyglądając się niezwykle szerokiej ofercie książek o charakterze edukacyjnym, znacznie jednak ciekawszych od podręczników i na kilkuset stronach omawiającym wybrane zagadnienia, można odnieść wrażenie, że każda z nich mogłaby być lekturą uzupełniającą do konkretnych przedmiotów szkolnych. Od biologii, geografii, przez astronomię, po historię, a nawet historię sztuki. W zależności od zainteresowań, każdy młody czytelnik znajdzie dla siebie wiele propozycji.

Nauki przyrodnicze

Sem Alicji, czyli jak działa mózg

Sen Alicji, czyli jak działa mózg

Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski
wyd. Mando, 2019
wiek: 9+

To się w głowie mieści!
Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki sposób dowodzi całym organizmem.
"Sen Alicji" podarował czytelnikom profesor Jerzy Vetulani. Był nie tylko wybitnym naukowcem, ale również gawędziarzem prosto i zabawnie wyjaśniającym sekrety nauki. Rewelacyjnie zilustrowana opowieść Profesora to porcja bezcennej wiedzy i mnóstwo śmiechu.
Porada dla rodzica: Przeczytaj tę książkę, zanim zrobi to Twoje dziecko. W przeciwnym razie wyprzedzi Cię w neuronauce o kilka długości!
Jedyna książka profesora Jerzego Vetulaniego dla dzieci!

O czym szumią drzewa

O czym szumią drzewa

Peter Wohlleben
przeł. Ewa Kochanowska
wyd. Otwarte, 2018
wiek: 9+

Wszystko to brzmi jak bajka, ale jest prawdą.
"Hej, leśny odkrywco!
Jeśli kochasz las i fascynują cię jego tajemnice, wejdź tam ze mną i nadstaw uszu, a liściaści przyjaciele odpowiedzą ci na wiele ciekawych pytań. Czy w lesie jest internet? Czego uczą się w szkole drzewne dzieci? Czy drzewa mają pryszcze? Jak działa leśna klimatyzacja? Będzie też czas na leśne eksperymenty!
Odważysz się ponadgryzać różne gałązki i po ich smaku odkryć, czym się różnią? Zrobisz bańki mydlane, dmuchając w kawałek drewna, albo różową gumę do żucia ze świerkowej żywicy? Widzisz, ile w lesie jest do odkrycia! Przyłącz się do mnie i ruszajmy do lasu!"
Leśnik Peter od lat słuchający drzew

Jerzy Rafalski opowiada o planetach

Jerzy Rafalski opowiada o planetach

Seria:  opowiada o...
Jerzy Rafalski
wyd. Multico, 2020
wiek: 9+

Czym są planety? Czy na Marsie jest woda? Z czego składają się pierścienie Saturna?
Znany popularyzator astronomii – Jerzy Rafalski – zabiera nas w fascynującą podróż po Układzie Słonecznym. Dzięki tej książce poznasz dzieje naszej gwiazdy. Dowiesz się, jak wyglądają planety krążące wraz z Ziemią wokół Słońca, czy są na nich morza i góry, jaka panuje temperatura, czy mają własne księżyce. Przeczytasz, jakimi przyrządami posługiwał się Kopernik i jak ludzie współcześnie odkrywają tajemnice kosmosu. Dowiesz się też, jaka przyszłość czeka Układ Słoneczny, a wraz z nim człowieka.
Bogato ilustrowane, niezwykle ciekawie i przystępnie podane fakty z pozornie trudnej dziedziny, jaką jest astronomia, zaciekawią wszystkich – od najmłodszych do najstarszych członków rodziny.

Nauki ścisłe

Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja

Alicja w krainie przyszłości

Maria Mazurek, Ryszard Tadeusiewicz, Marcin Wierzchowski
wyd. Mando, 2019
wiek: 9+

Czy można się zaprzyjaźnić z robotem?

Kiedy w domu Alicji pojawia się nowy członek rodziny – Basia, robot humanoidalny – rodzą się też nowe pytania. Czy życie domowników stanie się teraz łatwiejsze? Czy Basia będzie odrabiać lekcje za Alicję, zmieniać pieluchy Adasia i gotować obiady? I najważniejsze – czy robot może zastąpić człowieka?

Poznajcie nowe przygody Alicji. W świat sztucznej inteligencji wprowadzi Was profesor Ryszard Tadeusiewicz, znany automatyk i informatyk, pod którego okiem kształciły się rzesze polskich inżynierów. Podobnie jak poprzednio, nie brakuje w książce dobrego humoru, a dzięki ilustracjom z łatwością przeniesiecie się w świat przyszłości

Porada dla rodzica: Przeczytaj razem ze swoim dzieckiem, aby wiedzieć, jak poruszać się w świecie botów, robotów i algorytmów.

Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli Ci nie mówią

Sztuczna inteligencja

Seria: To, o czym dorośli ci nie mówią
Boguś Janiszewski
wyd. Publicat, 2020
wiek: 9+

Skąd się wzięła idea tworzenia myślących maszyn?
Jaką technologią obecnie dysponujemy?
Czym się różnią roboty od zwykłych maszyn?
Co to jest sztuczna inteligencja i do czego może się przydać?
Czym nasz proces uczenia się różni od uczenia maszyn?
Galeria robotów i aplikacji.
Wizja przyszłości: jak będzie wyglądała rola człowieka w nowej rzeczywistości; co się stanie, gdy maszyny zyskają świadomość?
Czy inteligencja sztuczna jest lepsza?

Wstrząsająca elektryczność. Monstrrrualna erudycja

Wstrząsająca elektryczność

Nick Arnold
przeł. Marek Wrześniewski
wyd. Egmont Polska, 2019
wiek: 9+

Uwaga, wstrząsająca wiedza i elektryzujące fakty!
Jeśli chcesz wiedzieć, który naukowiec poddawał swoje gałki oczne elektrowstrząsom, jak elektryczny węgorz razi prądem i co elektryczność ma wspólnego z biciem Twojego serca… – ta książka jest dla Ciebie!
I dla fanów serii "Strrraszna historia".

Nauki społeczne

Historia kobiet

Historia kobiet

Katarzyna Radziwiłł, Joanna Czaplewska
wyd. Muchomor
wiek: 9+

Czy kobieta mogła być faraonem? Dlaczego Greczynki całe dnie spędzały w domach? Kiedy spalono na stosie ostatnią czarownicę? Historia, o której uczymy się w szkole, to historia mężczyzn. Dzięki tej książce dowiesz się, jak wyglądało życie kobiet.

Włącz DEMOkrację

Włącz demokrację

Robert Biedroń
wyd. Społeczny Instytut Wydawniczy
wiek: 9+

(dziecko) Czym jest demokracja?
(Robert Biedroń) Dobre pytanie! Demokracja zaczęła się…

dawno temu, w odległej starożytności… kiedy tworzyły się pierwsze państwa. Chcesz wiedzieć więcej? Włącz DEMOkrację!

"Włącz DEMOkrację" to wyjątkowa rozgrywka ukryta w interaktywnej książce. Samodzielnie lub całą rodziną zbierz elementy budujące państwo obywatelskie. Poznaj ustroje polityczne i zdobywaj punkty postawy obywatelskiej. Stawiaj czoła przeciwnościom, nie dopuść do anarchii oraz odblokuj postać świadomego obywatela. Bo państwo to również Ty i Twoja wiedza o nim oraz Twoje codzienne działania.

"Włącz DEMOkrację" zagwarantuje godziny świetnej zabawy oraz przybliży podstawowe pojęci

Kim oni są, ci muzułmanie?

Kim oni są ci muzułmanie?

Zuzanna Pol
wyd. Czarna Owca
wiek: 9+     

Rzecz o kulturze, historii i tradycji Islamu. Zuzanna Pol odczarowuje niesprawiedliwe stereotypy, uczy tolerancji i ciekawości świata. Grafiki i ilustracje dopełniają całości, dzięki czemu powstaje pierwsza w Polsce książka dla dzieci, która mądrze i interesująco tłumaczy, kim tak naprawdę są muzułmanie.

Nauki humanistyczne

Historia kolorów. Jak kolory kształtowały świat

Historia kolorów

Clive    Gifford
przeł. Hanna Pasierska
wyd. Nasza Księgarnia, 2020
wiek: 9+

Dlaczego cesarze rzymscy nosili purpurę?
Który barwnik robi się z rozgniecionych chrząszczy?
Dlaczego rzekę Chicago zabarwia się na zielono?
Każdy odcień, od cynobru po grynszpan, opowiada własną historię.
Weź udział w barwnej podróży i odkryj, jaką rolę kolory odegrały w dziejach.

Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata

Innymi słowy

Seria: ART Egmont
Yee-Lum Mak
przeł. Michał Rusinek, Kuba Rusinek
wyd. Egmont, 2018
wiek: 9+

W tej książce znajdziesz wiele innych zaskakujących i zachwycających słów, na przykład słowo oznaczające chęć potajemnego zaglądania przez okna cudzych domów, światło słoneczne przenikające przez liście drzew. Znajdziesz też określenia na nieudolny, lecz radosny taniec, niechęć do zakończeń, spojrzenie wymieniane przez dwie osoby, które by chciały, żeby to ta druga odezwała się pierwsza…

Oto wspaniały prezent dla wszystkich miłośników i kolekcjonerów niezwykłych słów!

Z Duchem (do) teatru

Z duchem do teatru

Nina Jaworowska-Duchlińska
wyd. Bajka
wiek: 9+

Niezwykły przewodnik po teatrze stworzony z myślą o najmłodszych widzach. Autorka, która jest scenografem i zna teatr od podszewki, snuje fascynującą opowieść o miejscu magicznym, pełnym tajemnic, przesądów i… duchów. Jeden z nich – duch teatru ‒ występuje w książce w roli przewodnika. Razem z nim zaglądamy za kulisy… i poznajemy rzeczy, o istnieniu których nie mieliśmy pojęcia. Jeśli i wy nie wiecie, gdzie teatr ma kieszeń, do czego służy sztankiet, co to są butaforia albo czy praktykabel ma coś wspólnego z elektrycznością, a horyzont z umeblowaniem pałacu, koniecznie musicie przeczytać tę książkę! Duch zaprasza.

(opisy ze stron wydawców, opr. Ewa Świerżewska)