Autorka: Ewa Świerżewska

Pippi wśród nas

Dziewczynka z dwoma sterczącymi warkoczami, mieszkająca w Willi Śmiesznotce z Koniem i małą małpką - Panem Nilssonem, przez te wszystkie lata, z bohaterki serii książek stała się postacią wręcz ikoniczną, symbolizującą pewien system wartości i charakter. Często określa się jej imieniem niesforne, energiczne dziewczyny i kobiety, które wiedzą, czego chcą, mają swoje zdanie i dążą do realizacji wyznaczonych sobie celów, nie zważając na konsekwencje i nie zawsze przestrzegając norm społecznych.

Jednym określenie tym imieniem się podoba, gdyż tożsame jest z niezależnością, odrębnością; dla innych ma wydźwięk pejoratywny i kojarzy się z kimś niewychowanym, kto nie przestrzega ogólnie obowiązujących zasad.

Niezależnie od odbioru, nie da się zaprzeczyć, że Pippi na dobre rozgościła się w kulturze i społecznej świadomości i to nie tylko w Szwecji.

Pippi wiecznie żywa

Z okazji jubileuszu Wydawnictwo Zakamarki oddało do rąk czytelników książkę „Pippi nie chce być duża i inne komiksy” - trzeci już tom, będący zbiorem historyjek komiksowych, które w latach 1957-1959 ukazywały się w piśmie dla dzieci „Klumpe Dumpe”. Astrid Lindgren pisała scenariusze na podstawie wydanych wcześniej książek, a Ingrid Vang Nyman tworzyła ilustracje. Wydawane na przełomie lat 60. i 70. w formie książkowej (sześć tomów) komiksy doczekały się w 2010 roku odświeżenia kolorystyki ilustracji i podzielone zostały na trzy tomy (dwa wcześniejsze ukazały się w Polsce nakładem wydawnictwa Zakamarki w 2015 i 2016 roku).

Prócz Pippi w komiksach pojawiają się oczywiście pozostali bohaterowie znani z kart książek – Tommy, Annika, tata Efraim oraz zwierzaki głównej bohaterki. Historyjki są krótkie i przejrzyste – zarówno graficznie jak i narracyjnie. Dialogi w dymkach, zapisywany drukowanymi literami, są łatwe do odczytania nawet dla początkujących czytelników. Dzięki temu, że rozdziały są krótkie, a na każdej stronie znajduje się niewiele tekstu, komiksy o przygodach Pippi mogą okazać się świetnym narzędziem do przełamywania niechęci do lektury.

Jestem przekonana, że po tę pozycję chętnie sięgną również nieco starsze dzieci, które Pippi poznały na kartach książek czy też oglądając serial czy animację.

Pippi nie chce być duża i inne komiksy

Pippi nie chce być duża i inne komiksy

Astrid Lindgren
Ingrid Vang Nyman
przeł. Anna Węgleńska
wyd. Zakamarki, 2020
wiek: 6+