Kuku i super tata

Kuku i supertata

seria: Kuku
Monika Kamińska
il. Andrzej Tylkowski
wyd. Mamania, 2020
wiek: 3+

Kuku chce zostać superbohaterem. Biega po domu w pelerynie i wydaje z siebie groźne okrzyki. Nie wszystko idzie zgodnie z planem, ale Kuku przekonuje się, że ma w domu prawdziwego superbohatera. To jego tata! Ciekawe, jak wygląda jego peleryna?

To już trzecia książka niezrównanego duetu autorki Moniki Kamińskiej i ilustratora Andrzeja Tylkowskiego. Pierwsza z serii, „Kuku i historia pępka”, została niezwykle ciepło przyjęta przez małych czytelników i ich rodziców, znalazła się również na pokonkursowej liście Książki Roku 2018 Polskiej Sekcji Ibby.

Tata już biegnie

Tata już biegnie

Nadine Brun-Cosme
przeł. Iwona Janczy
wyd. Adamada, 2019
wiek: 3+

Mateuszek martwi się, że stare auto, którym razem z tatą codziennie podróżuje do przedszkola, w końcu się zepsuje. Czym wtedy przyjedzie po niego tata i czy w ogóle dotrze na miejsce?

Spot kocha swojego tatę

Spot kocha swojego tatę

seria: Spot
Eric Hill
przeł. Zofia Raczek
wyd. Mamania, 2019
wiek: 1+

Spot uwielbia spędzać czas ze swoim tatą. Robią razem mnóstwo ciekawych rzeczy. Spot kocha tatę, a tata kocha Spota.

Brytyjska seria książek o przygodach pieska Spota to klasyka literatury dziecięcej.

Jak tata pokazał mi wszechświat

Jak tata pokazał mi wszechświat

Ulf Stark
il. Eva Eriksson
przeł. Katarzyna Skalska
wyd. Zakamarki, 2008
wiek: 5+

Tata zabiera Ulfa na wieczorny spacer, by pokazać mu wszechświat. Idą na łąkę. Kiedy Ulf podziwia wszechświat, przyglądając się ślimakowi i źdźbłu trawy, tata irytuje się i każe mu patrzeć w górę. Tata pokazuje Ulfowi gwiazdy i nazywa je po imieniu. Ta wzniosła chwila kończy się jednak dość drastycznie w momencie, gdy tata wdeptuje w psią kupę…

Przepiękna książka o rzeczach małych i wielkich, o rzeczach przyziemnych i niemal mistycznych. W prosty i niezwykle ujmujący sposób pokazuje przedszkolakowi otaczający go mikro- i makrokosmos, a rodzicom podpowiada, że dzieci rozumieją więcej, niż dorosłym mogłoby się wydawać.

Książka ciepła, mądra i poetycka, a jakże przy tym pełna humoru!

Tata Oli już nie chce być dorosły

Tata Oli nie chce być dorosły

seria: Tata i małolata
Thomas Brunstrom
przeł. Edyta Stępkowska
wyd. Dwukropek, 2020
wiek: 5+

Pewnie każdemu dorosłemu zdarzyło się przynajmniej raz, że zapragnął znów stać się dzieckiem. I odwrotnie - dzieci dość często marzą o tym, co będzie, gdy dorosną. O tym, co by się stało, gdyby taka zamiana była możliwa, jest książka pt. "Tata Oli nie chce być dorosły".
"– Ja tam bym chciała być dorosła – westchnęła Ola.
– Taa. A ja bym wolał być dzieckiem – rozmarzył się tata."

A co by było, gdyby tak naprawdę Ola nagle stała się dorosła, a tata dzieckiem?

Ola jest zmęczona byciem dzieckiem. To okropnie nudne, kiedy dorośli o wszystkim decydują. Ale tata Oli jest zmęczony byciem dorosłym. Dlatego pewnego dnia się postanowili zamienić się rolami. Teraz Ola musi być dorosła, odebrać tatę z pracy, zrobić zakupy i ugotować obiad. Za to tata musi wcześnie pójść spać. To będzie naprawdę bardzo dziwny dzień.

Tata w sieci

Tata  w sieci

Philippe de Kremmeter
wyd. Muchomor, 2016
wiek: 5+

Tata pingwin jest zawsze w sieci. Rano czyta gazetę na swoim laptopie, sprawdza pogodę i odwiedza swoich 532 przyjaciół na Icebooku. Przez resztę dnia jego syn i żona nie mają z niego za wiele pożytku. Pewnego dnia tatę spotyka nieszczęście: jego komputer nie może połączyć się z siecią! Historia, która zdarzyła się w pewnej rodzinie pingwinów na Antarktydzie, dla wielu może brzmieć znajomo!

Co mówi tata Alberta

Co mówi tata Alberta

seria: Albert Albertson
Gunilla Bergstrom
przeł. Katarzyna Skalska
wyd. Zakamarki, 2018
wiek: 3+

Albert lubi dni, kiedy mają z tatą dużo do zrobienia. Bardzo się wtedy spieszą, a tata zapomina o swoich złotych myślach i mądrych radach. W takie dni wszystko się może zdarzyć!

Albert Albertson mieszka z bardzo miłym tatą i kotem Puzlem. Jak każdy kilkulatek czasem ma problemy z zasypianiem, potrafi rano strasznie się grzebać przed wyjściem do przedszkola i jest niezwykle pomysłowy, zwłaszcza jeśli bardzo czegoś chce. Dzieci rozpoznają w Albercie swoje zachowania i emocje – radość zabawy, ciekawość świata, nieograniczoną fantazję, ale też złość, zazdrość czy strach.

Książki o Albercie, tłumaczone na kilkadziesiąt języków, rozeszły się dotąd w niemal dziewięciomilionowym nakładzie w Szwecji i poza jej granicami, a na ich kanwie powstały liczne spektakle teatralne i filmy animowane. W Szwecji to już kultowa seria, licząca ponad trzydzieści tytułów. Jej autorka i ilustratorka, Gunilla Bergström, otrzymała za swoją twórczość wiele nagród i wyróżnień, włącznie z wyborem jej książki na książkę roku 1997 przez szwedzkie Jury Dziecięce.

Sprawdź, jakie książki polecaliśmy z okazji Dnia Matki.

(opisy książek ze stron wydawców, wybór i opracowanie Ewa Świerżewska)