Autorka: Ewa Świerżewska

Poznawanie świata to wielka przygoda, dlatego zdecydowana większość z nas lubi podróżować, wyruszać na bliższe czy dalsze eskapady z rodziną, znajomymi, a nawet w pojedynkę. Dzieci, z oczywistych względów, przemierzają świat z dorosłymi – przede wszystkim rodzicami – i mogą się do tego przygotować, sięgając po odpowiednie książki.

Grunt to dobre przygotowanie

Doskonałą propozycją na początek będzie „Poradnik młodego podróżnika” Krzysztofa Kobusa (wyd, Dwukrpek, 2019).

Poradnik małego podróżnika

Czy wiecie czym różnią się podróże od turystyki? Czy turysta może być podróżnikiem, a podróżnik turystą? Jak przygotować się do podróży bliskiej lub dalekiej? Co zabrać ze sobą? Gdzie pojechać, by wrócić z poczuciem znakomicie spędzonego czasu? Jak wyposażyć apteczkę? Czy warto się ubezpieczyć? Kiedy bezwzględnie należy się zaszczepić? Jak dbać o zdrowie w podróży? Jak i w co się spakować? Na te i inne pytania odpowie niniejszy poradnik. Po jego przeczytaniu i nabyciu odrobiny praktyki (czyli wyjazdów) każdy może stać się ekspertem od podróży. Należy jednak pamiętać, że się od siebie różnimy. Więc nie powinniśmy się do niczego zmuszać, ale wybierać takie formy podróżowania, jakie akurat dla nas są najlepsze, najciekawsze i sprawią nam najwięcej przyjemności.

Dzieci w podróży

Po lekturze „Poradnika młodego podróżnika” możesz spróbować zestawić zdobytą tam wiedzę z autentycznymi zapiskami młodych polskich podróżników, tworzonymi podczas eksplorowania niezwykłych miejsc.

Największą popularnością cieszy się wśród polskich czytelników Nela Mała Reporterka, która od lat nie tylko zwiedza najbardziej odległe zakątki świata, ale też przywozi stamtąd filmy, programy telewizyjne i materiał na kolejne książki.

Nela Mała Reporterka to jedna z najmłodszych podróżniczek na świecie. Mimo młodego wieku, zwiedziła już przysłowiowe pół świata, odwiedzając m.in. Tanzanię, Zanzibar, Filipiny, Tajlandię, Malezję, Kambodżę, Indonezję, Peru, Boliwię, Etiopię czy Kenię i wiele innych krajów.

Wspięła się na wysokość ponad 4000 m n.p.m. w Andach, została przyjaciółką Masajów w Afryce oraz była w głębokich jaskiniach. Jej przygody widzowie, szczególnie ci młodsi, znają przede wszystkim z ekranów TVP, gdzie prowadzi program "Nela Mała Reporterka", opowiadając o swoich doświadczeniach i prezentując cuda świata dzieciom i nie tylko.

Dziewczynka podróżuje od 5. Roku życia. Jej przygody opisane zostały również w książce "Nela na 3 kontynentach", która zaciekawi zarówno dzieci, jak i dorosłych. Publikacja stała się bestsellerem, a zawarte w niej opowieści nie tylko pokazują, jak różnorodny jest świat, ale także uczą tolerancji i wrażliwości na innych. Idolem małej podróżniczki jest słynny "łowca krokodyli" - Steve Irwin.

Jej najnowsza książka to „Nela w krainie orek” (wyd. Burda Media Polska).

Nela w krainie orek

Niemniej ciekawe podróże przeżywa Szymon Radzimierski, który, jak sam mówi, podróżuje, od kiedy był w brzuchu mamy. A od tego czasu odwiedził już, między innymi, USA, Kubę, Argentynę, Gwatemalę, Etiopię, Indonezję, Kambodżę, Wietnam, Myanmar (dawną Birmę), Tajlandię, Laos, Malezję, Filipiny, Singapur, Iran, Oman, Katar, Nową Zelandię, Austrię, Turcję, Danię, Anglię, Hiszpanię, Austrię, Węgry, Cypr.

O jego wyprawach można przeczytać w jednej z książek z serii „Dziennik łowcy przygód” – „Etiopia. U stóp góry ognia”, „Extremalne Borneo”, „Madagaskar. Klątwa pasiastego lemura” oraz na stronie www.planetakiwi.pl.

Już wkrótce ukaże się jego najnowsza książka, napisana z Helą Słomczyńską, pt. "Czy wiesz, że...? Hela i Szymon oko w oko z Afryką" (wyd. SIW Znak).

Czy wiesz, że

Hela i Szymon to para młodych podróżników, którzy uwielbiają odkrywać świat. Podczas podróży  do Afryki odważyli się na napraaawdę bliskie spotkania z dzikimi  zwierzętami.
Hela karmiła żyrafy. Szymon przytulał małe lewki. Wspólnie starali się nie zezłościć żadnej zebry.
Z tej pełnej przygód podróży przywieźli ciekawostki o świecie zwierząt i odpowiedzi na pytania, które zadać mogą tylko dzieci.
Jeszcze więcej podróżniczych ciekawostek niż w programie „Czy wiesz, że…?” w Travel Channel!

Do podróżujących i spisujących swoje przygody i odkrycia dzieci dołączyła niedawno Kalina Jakubczak, publikując książkę „Kalinka na fali. Życie to przygoda!” (wyd. Young, 2020), rozpoczynający tym samym serię „Kalinka Kapitanka”.

Kalinka na fali

Czy mieszkając na morzu też trzeba wstawać na ósmą do szkoły i odrabiać lekcje?
Nazywam się Kalinka i od kilku lat żegluję z rodzicami po wielkich wodach, odkrywając nowe zakątki świata. Moim domem jest jacht, pokojem kajuta, a szkołą komputer. Takie życie wymaga wielu poświęceń, ale podróże dają mi mnóstwo radości!
Nawiązuję wspaniałe przyjaźnie i każdego dnia poznaję dużo ciekawostek o morskich zwierzętach i wodnym świecie. Zamiast pamiątek zbieram wspomnienia oraz zdjęcia. Tak powstała moja pierwsza książka!
Dowiedz się, jak wygląda pełne przygód życie małej podróżniczki. Zapraszam na pokład!
Kalinka Kapitanka

Podróżnicy i odkrywcy z różnych świata stron

Ludzie podróżują i dokonują wielu odkryć od wieków. To właśnie o nich przeczytać można w książce „Wielcy Odkrywcy” Marcina Jamkowskiego (wyd. MAC Edukacja, 2017).

Wielcy odkrywcy

Seria „Wielcy ludzie” to cykl książek dedykowany wybitnym postaciom, których nazwiska zapisały się w dziejach świata. Pierwszy tom „Wielcy odkrywcy” w lekki i zabawny sposób przedstawia sylwetki dwudziestu sześciu podróżników oraz historie ich największych odkryć geograficznych. Poznamy Krzysztofa Kolumba, Marco Polo, Vasco da Gamę, Benedykta Polaka, Jacquesa Cousteau, Thora Heyerdahla i innych. Dowcipnie i pięknie sportretowani przez byłego redaktora naczelnego polskiej edycji National Geographic  i wybitnie uzdolnionego ilustratora Karola Banacha „Odkrywcy” stanowią początek niezwykłej kolekcji.

A wszyscy ci, którzy chcieliby poznać bliżej podróżnicze osiągnięcia Polaków, koniecznie muszą sięgnąć po książkę „Podróżnicy. Wielkie odkrycia Polaków” Andrzeja Fedorowicza (wyd. Dwie Siostry, 2019).

Podróżnicy. Wielkie odkrycia Polaków

Zbiór pasjonujących opowieści o niezwykłych wyprawach polskich podróżników od średniowiecza do czasów współczesnych.
W nieznane i dookoła świata. Na najwyższe szczyty i niedostępne bieguny. Przez bezkresne oceany i bezludne pustkowia. Polacy od wieków podróżują po lądach i morzach, zapuszczając się w najdalsze zakątki naszej planety. Przed wami historie słynnych polskich podróżników i ich niesamowitych wypraw. Wśród bohaterów książki są zesłańcy i piraci, badacze i awanturnicy, sportowcy i dziennikarze. Od średniowiecznego mnicha Benedykta Polaka, przez legendarnego Maurycego Beniowskiego, Leonida Teligę, Tony’ego Halika i Jerzego Kukuczkę, po Marka Kamińskiego i Aleksandra Dobę.

A jak już wszystko wróci do normy, granice zostaną otwarte, samoloty zaczną latać jak wcześniej, świetnie przygotowani po lekturze tylu niezwykłych książek, będziemy mogli rodzinnie wyruszyć w podróż życia. Czego sobie i wszystkim życzę!

(opisy książek ze stron wydawców, opr. Ewa Świerżewska)