Do takich pozycji, godnych polecenia, należy z pewnością „Orzeł Biały. Znak państwa i narodu” Alfreda Znamierowskiego (wyd. Bajka, 2016). To już druga, po „Mazurek Dąbrowskiego. Nasz hymn narodowy”, Małgorzaty Strzałkowskiej, międzypokoleniowa książka tego Wydawnictwa. Międzypokoleniowa dlatego, że zarówno dzieci, jak i rodzice, a nawet dziadkowie, odnajdą w niej wiele ciekawych informacji, które uzupełnią ich wiedzę o Polsce i jej historii.

Teoretycznie wszyscy wiemy, jak wygląda polskie godło, ale zapytani o różnicę między nim, a herbem, nie jesteśmy już tacy pewni. Jeszcze słabiej prezentuje się nasza wiedza o barwach narodowych i fladze – zarówno w ujęciu historycznym, jak i współczesnym. I tu z pomocą przychodzi książka, w całości poświęcona zagadnieniom związanym ze znakami państwa i narodu.
W zamieszczonym na początku książki Kalendarium i starsi, i młodsi mają okazję prześledzić losy orła jako symbolu – od ok. 3000 p.n.e. (w Indiach, Persji, a potem Mezopotamii) aż do 2005 roku, kiedy to 2 listopada marszałek Sejmu wydał obwieszczenie w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu Ustawy o godle, barwach i hymnie Rzeczpospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych. Poznaj też legendę o orlim gnieździe. Na licznych ilustracjach mogą obserwować zmiany, jakim podlegał herb polski na przestrzeni lat, wraz z kolejnymi rozdziałami historii.

Prócz sporej porcji wiedzy historycznej, teoretycznej, czytelnicy znajdą też na kartach tej książki wskazówki praktyczne, dotyczące wywieszania polskiej flagi, a także dowiedzą się, czym od flagi państwowej, na której pod żadnym pozorem nie wolno umieszczać żadnych napisów i symboli, różnią się transparenty w barwach narodowych.

Autor w przejrzysty, usystematyzowany i interesujący sposób przedstawił kwestie niełatwe, ale jakże istotne. Uzupełniające tekst ilustracje ułatwiają odbiór nawet całkiem niedużym czytelnikom.