Jak się można przekonać, przeglądając dostępne tytuły, o pieniądzach można rozmawiać już z kilkulatkami. W zależności od wieku dziecka, autorzy poruszają różne zagadnienia – raz dość ogólnie, innym razem bardzo szczegółowo – zawsze w taki sposób, by najmłodsi i nieco starsi wynieśli informacje niezbędne do budowania świadomości ekonomicznej i finansowej, tak ważnych w dorosłym życiu.

Rozmowy z użyciem głowy czyli ekonomia dla dzieci

Rozmowy z użyciem głowy w barwny sposób opisują znaczenie podstawowych pojęć z zakresu gospodarki, marketingu i ekonomii. Dzięki niej dzieci dowiedzą się, że stopa bezrobocia nie ma wpływu na rozmiar tenisówek, monopol to nie tylko sklep za rogiem, a gracz na giełdzie nie musi być sportowcem. – Mamo, mamo!!! Zżera nas coś strasznego. Tato Wojtka mówi, że nic na to nie poradzimy. Zjada nas i koniec! – Lila z okrzykiem bojowym wbiegła do kuchni. – Co nas zjada? Tato Wojtka miał zły sen? A może stres go zżera? – zapytała mama, krojąc warzywa. – Nie mamo. Nie tylko nas, ale i nasze pieniądze! – odparła Lila, podkradając chrupiąca marchewkę. – Inflacja, kochanie! Tacie Wojtka raczej chodziło o inflację. Często mówi się, że zżera nas inflacja! Znowu rozmawialiście o ekonomii? Cieszę się, że poruszacie tak poważne tematy, ale Wojtek chyba trochę panikuje? – powiedziała pobłażliwie mama. – Był naprawdę bardzo zdenerwowany! – odparła Lila. – A co to jest ta inflacja?

Pieniądze nie rosną na drzewach

Książka stworzona z myślą o młodych czytelnikach, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie finansów. Humorystyczny poradnik podpowiada między innymi, jak oszacować swoje wydatki, ułożyć i zrealizować plan finansowy, oszczędzać i zarządzać oszczędnościami, umiejętnie unikać pułapek kredytowych czy założyć konto bankowe. Wszystkie pojęcia i zagadnienia opisano tu zrozumiałym językiem i poparto przykładami z życia nastolatka. Zdobytą wiedzę czytelnik może usystematyzować i sprawdzić, dzięki zawartym w książce quizom. Po tej lekturze, każdy młody człowiek będzie umiał realnie ocenić i poprawić własną sytuację finansową, i to bez wyciągania pieniędzy z portfela rodziców!

Basia i pieniądze

Tata wyjechał. Mama idzie do sklepu w towarzystwie trójki dzieci. To się nie może dobrze skończyć. Zabawna historia na bardzo aktualny temat.

Pieniądze na stół! O finansach na wesoło

TO DZIĘKI FORSIE ŚWIAT SIĘ KRĘCI…
Ale skąd wzięły się pieniądze?
Dlaczego ludzie się nimi posługują?
Jak się wychodzi na niskiej stopie procentowej?

Alvin Hall, znany ekspert w dziedzinie finansów, w przystępny sposób opowiada niesamowitą historię pieniądza oraz wyjaśnia, na czym polega rola pieniędzy w naszym życiu. Poznaj finansistów i finansistki z przeszłości, zbadaj rynki i dowiedz się, jak pomnożyć to, co masz w kieszeni!

Świat pieniędzy może wydawać się skomplikowany i całkiem niezrozumiały. Odsetki, inflacja, akcje i udziały… wszystko to przyprawia o zawrót głowy i trudno się w tym zorientować. Książka Pieniądze na stół! jest pełna rzeczy do odkrycia. Znajdziesz tu odpowiedź, czy bank naprawdę da ci złoto za twoje pieniądze oraz dowiesz się, jak etyczny handel może odmienić ludzkie życie.

Zaskórniaki i inne dziwadła z krainy portfela

Ekonomia dla dzieci w zabawnych opowiadaniach i ilustracjach. Lekko, łatwo i zrozumiale.

Dzięki trójce wyjątkowych, kreatywnych autorów dzieci i rodzice otrzymają świetną inwestycję na przyszłość. Po lekturze tej książki ekonomia przestanie być czarną magią.

Pisarz, ekonomista i ilustrator zapraszają do Ogrodu Dziwnych Stworów. Tu prym wiodą przedsiębiorczy pan Rysio i jego współpracownicy: Dozorca, Bileter i Praktykantka.

Po wejściu do ekonomicznego Zoo i Cyrku spodziewać się można wszystkiego i wszystkich. Bo kogóż i czegóż tu nie ma? Manko, zarobki, procenty, zaskórniaki, hipoteka, akcje, zyski, waluty, kredyty, aukcje, konta…. Wszystkie panoszą się w zabawnych opowiastkach Grzegorza Kasdepke, są ruchliwe dzięki ilustracjom Daniela de Latour, a ich tajemniczość próbuje wyjaśnić ekonomista Ryszard Petru. W ten sposób trudne pojęcia i zagadnienia zostają oswojone.

„Czy można polubić terminy ekonomiczne, nawet tak straszne jak debet, manko czy bankructwo? Kiedy przeczyta się o nich u Grzegorza Kasdepke i obejrzy u Daniela de Latour, chciałoby się je wszystkie nawet przygarnąć i przytulić! Okazuje się, że kiedy się je pozna bliżej, nie można się z nimi rozstać. To by się potwierdzało w życiu.”
Michał Ogórek

(opr. Ewa Świerżewska; opisy książek pochodzą ze stron wydawców i z empik.com)