Autorka: Ewa Świerżewska

Niebanalny pomysł

Już sama koncepcja Joli Richter-Magnuszewskiej zasługuje na uwagę. Malarka i ilustratorka książek dla dzieci postanowiła stworzyć zupełnie inną książkę o zwierzętach, w której na próżno szukać nudnych informacji. A i dobór tematów nie jest oczywisty. Jak możemy przeczytać na okładce: „W naszej książce roi się od tematów, które najbardziej interesują dzieci!”. Autorka użyła liczby mnogiej, gdyż do współpracy zaprosiła uwielbianą przez dzieci Agnieszkę Frączek, której wiersze są nie tylko chętnie czytane przez najmłodszych i ich rodziców, ale też bardzo często można je usłyszeć podczas konkursów recytatorskich.

Rodziny, zaloty i supermoce

Jak już wspomniałam wcześniej, tematy poruszone w książce mogą być dla niektórych zaskoczeniem. Wystarczy przejrzeć spis treści, by przekonać się, w jak oryginalny sposób autorki postanowiły przedstawić życie zwierząt. Portretują w słowach i obrazach samotników i pary; dużo miejsca poświęcają dzieciństwu rozmaitych gatunków, zabawie, a nawet supermocom. Czytelnik znajdzie tu niezliczone ciekawostki, o których do tej pory nie miał pojęcia i których nie ma w szkolnych podręcznikach.

Zgodna triada

Z połączenia talentów Joli Richter-Magnuszewskiej i Agnieszki Frączek powstała piękna, mądra i przystępna książka, po którą chętnie sięgać będą i młodsi, i starsi. Zgodna triada, jaką stanowią ilustracje, wiersze i podane prozą informacje, zasługuje nie tylko na uznanie, ale i wykorzystanie w kolejnych publikacjach. Takie interdyscyplinarne, twórcze podejście zmienia bowiem sposób zdobywania wiedzy w artystyczną przygodę.

Zwierzakopedia

Zwierzakopedia. Obrazki z niezwykłego życia zwierząt

Jola Richter-Magnuszewska, Agnieszka Frączek
wyd. Papilon, 2019
wiek: 5+