Autorka: Ewa Świerżewska

Z charakterystycznym dla siebie poczuciem humoru, duet autorsko-ilustratorski, krok po kroku odkrywa przed czytelnikami kolejne tajemnice, jakie kryje sztuczna inteligencja.

Słowem i obrazem

A robi to zarówno słowem, jak i obrazem. Janiszewski jest mistrzem krótkich, ale pełnych treści tekstów, które Skowider lekko i dowcipnie wzbogaca ilustracjami, niekiedy do złudzenia przypominającymi komiks. Ten mix werbalno-graficzny intryguje, wciąga, tak że trudno oderwać się od zgłębiania kolejnych tajemnic sztucznej inteligencji.

Pytania i odpowiedzi

Autor bardzo często sięga po sprawdzoną formułę stawiania krótkich pytań i udzielania precyzyjnych odpowiedzi. Momentami można odnieść wrażenie, że zaprosił do tworzenia tej książki jakieś ciekawe świata, bystre dzieciaki, które wzięły go w krzyżowy ogień pytań, a on musiał odeprzeć ich atak.
Dowiemy się z tej książki – oczywiście nie tylko dzieci, ale i dorośli, którzy często czegoś nie wiedzą… – po co nam sztuczna inteligencja; kto lepiej kłamie – maszyny czy ludzie; co my będziemy robić, kiedy maszyny będą już za nas robić wszystko; w czym nadal jesteśmy lepsi od robotów; czy da się nas wymienić na nowszy model. To tylko garstka zagadnień, z których część ma z pewnością wymiar praktyczny, inne natomiast mogą stać się inspiracją do rozmyślań nad tym, jak świat będzie wyglądał w przyszłości, a także snucia fantazji na ten temat.

Uporządkowany chaos

Sięgając po raz pierwszy po książki z serii „To, o czym dorośli ci nie mówią…”, można odnieść wrażenie pewnego chaosu, który przytłacza i utrudnia przyswajanie wiedzy. Kiedy jednak czytelnik przyzwyczai się do dynamicznego charakteru tekstów i obrazów, odnajdzie pewien schemat i logikę i z pewnością zechce zapoznać się z pozostałymi tytułami.

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja. To, o czym dorośli ci nie mówią (bo często sami nie wiedzą)

Boguś Janiszewski
il. Max Skowider
wyd. Publicat, 2020
wiek: 9+