Tacy sami?

Ping to różowe prosię mieszkające w spokojnej zagrodzie, gdzie jedynym zagrożeniem jest szczekający pies Brytan. Niewielkie podwórko nie ma już tajemnic przed zwierzakiem, a świat za płotem zdaje się być tak ciekawy, że aż śni się Pingowi po nocach.

W tym świecie, do którego Ping wzdycha ze swego bezpiecznego podwórka, mieszka Pong – dzika świnka, której życie wygląda całkiem inaczej. Musi ona nieustannie zachowywać czujność, być gotową na atak, który może nadejść w każdej chwili i z każdej strony. Na dodatek w ciemnym lesie trudno o pożywienie, więc Pong często chodzi głodny.

Pewnego dnia marzenie Pinga o tym, by wyruszyć w wielki świat oglądany zza płotu spełnia się. Na wolności spotyka Ponga, z którym niemal od razu się zaprzyjaźniają. A gdy w wyniku świetnej zabawy zbliżają się do zagrody, Pingowi ani w głowie powrót na bezpieczne podwórko. Za to Pong nie może oprzeć się pokusie, by zaznać spokojnego życia. Jak to tylko w bajkach może się zdarzyć, świnki zamieniają się ubraniami i nagle Pong staje się różowy, a Ping szary.

Zamiana szczęścia nie daje?

I mogłoby się zdawać, że podsumowanie „I żyli długo i szczęśliwie” następuje już w tej chwili. Okazuje się jednak, że bohaterowie książki „Ping i Pong. Wesołe świnki” nie za długo odczuwają szczęście wynikające z nowej sytuacji i zamiany. Szybko zaczynają odczuwać dyskomfort i gdy tylko nadarza się okazja, wracają do swoich domów.

Książka Olgierda Wąsowicza i Natalii Uryniuk to ciepła i pogodna historia będąca potwierdzeniem powiedzenia, że „Wszędzie dobrze, gdzie nas nie ma”. To także zachęta do tego, by doświadczać, sprawdzać na własnej skórze i uczyć się na błędach, by na koniec dojść do wniosku, że dobrze być sobą i żyć własnym życiem. Ale „Ping i Pong. Wesołe świnki” to również graficzna podróż do ciemnego lasu i na bezpieczne podwórko; zbiór portretów bohaterów w różnych sytuacjach. To jedna z tych książek, do których chce się wracać, nawet jeśli ma się znacznie więcej niż kilka lat.

Ewa Świerżewska

Ping i Pong

Ping i Pong. Wesołe świnki

Olgierd Wąsowicz
il. Natalia Uryniuk
wyd. Adamada, 2019
wiek: 3+