Grudzień to już tradycyjnie czas prezentów – najpierw Mikołajki, a potem Boże Narodzenie. Upominki w skarpetach, butach, przy drzwiach do pokoju, no i pod choinką, rzecz jasna. Każde dziecko z utęsknieniem czeka na podarki, a pomocnicy i pomocnice świętego Mikołaja dwoją się i troją, by co roku trafić precyzyjnie w oczekiwania najmłodszych.

Uniwersalnym, a zarazem najpiękniejszym prezentem, niezależnie od wieku i zainteresowań, będzie książka. Współcześnie wydawcy prześcigają się w publikowaniu kolejnych tytułów – mądrych i pięknych, a księgarniane półki uginają się pod ciężarem tomów godnych polecenia.

Jak więc odnaleźć się w tej gęstwinie wciągających historii i artystycznych ilustracji? Jak wybrać książkę dla dziecka? Pomoże w tym przestrzeganie zaledwie kilku zasad, dzięki którym wzrosną szanse na zwieńczony sukcesem wybór:
- określ precyzyjnie wiek dziecka;
- pomyśl, co dziecko lubi robić, czym się interesuje;
- oceń książkę nie tylko pod kontem tekstu i ilustracji, ale też sposobu wydania, gdyż to ma wielkie znaczenie, szczególnie w wypadku dzieci, które czasem szarpną, czasem zapragną spróbować, jak smakuje książka;
- pamiętaj, że dziecko lubi znanych już sobie bohaterów, dlatego wybór serii zdaje się być niegłupim pomysłem;
- uświadom sobie, iż nie zawsze to, że tobie jako dziecku dana książka się podobała, oznacza, że tak samo będzie w przypadku twojego dziecka.

Dokonując wyboru książek, warto skorzystać z naszego zestawienia, którego część III, czyli propozycje dla dzieci powyżej 9. roku życia, prezentujemy poniżej.

Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Nancy Springer
przeł. Elżbieta Gałązka-Salamon
wyd. Poradnia K, 2018

Enola to młodsza siostra najsłynniejszego detektywa wszech czasów, Sherlocka Holmesa, którą poznajemy, gdy w dniu jej czternastych urodzin znika jej matka. Wbrew decyzji braci, Sherlocka i Mycrofta, którzy chcieliby zatrzymać Enolę w szkole z internatem, dziewczynka wyjeżdża do Londynu, by odszukać matkę. Tu rozwiązuje serię zagadek kryminalnych i jednocześnie stara się unikać braci, którzy próbują ją odzyskać.

Nancy Springer opisała przygody młodszej siostry Sherlocka Holmesa, osadzając fabułę swoich książek w uniwersum stworzonym przez Arthura Conan Doyle’a. Czytelnik ogląda Londyn oczami dziewczyny, mającej odwagę przeciwstawić się wiktoriańskim konwenansom.

Grosicki. Chłopak, który wziął los w swoje ręce

Seria: Superherosi
Yvette Żółtowska-Darska
wyd. Burda Media Polska, 2018

Miał osiem lat, kiedy wygrywał wszystkie mecze na podwórku, ale mama uważała, że powinien zostać zawodowym tancerzem. Dziewiętnaście – kiedy przeszedł do Legii Warszawa, a jego kariera… kompletnie się załamała. Dwadzieścia – kiedy zdobywał Puchar Polski, by zaraz potem na dobre wyjechać z kraju. Dziś cała Polska zna szalonego „Grosika” i jego kultowe turbodoładowanie w nogach.

Kamil Grosicki. Oto jego historia.

To historia sukcesu, który przyszedł za wcześnie, i upadku, z którego warto było się podnieść. Opowieść o walce z własnymi słabościami, w której miłość do piłki i do rodziny odegrały decydującą rolę. Wreszcie to historia, która pokazuje, że nikt nie jest doskonały, ale każdy – jeśli tylko naprawdę zechce – może odmienić swoje życie.

Nić Ariadny. Mity i labirynty

tekst i il. Jan Bajtlik
wyd. Dwie Siostry, 2018

Wielkoformatowy album przedstawiający mitologię i kulturę starożytnej Grecji za pomocą efektownie narysowanych labiryntów.

Ta książka pełna jest ścieżek, które poprowadzą was przez świat mitów greckich. Każda z ogromnych ilustracji zaprasza czytelników do zabawy w poszukiwanie właściwej drogi na kolejną stronę, a przy okazji przedstawia im wybrane wątki wielkich antycznych opowieści. Przechodząc przez kolejne labirynty, spotkacie Heraklesa, Minotaura, Argonautów, Odysa, Syzyfa i wielu innych słynnych bohaterów; odwiedzicie też olimpiadę, teatr grecki czy ateński Akropol. Na końcu książki znajdują się objaśnienia rozszerzające i uzupełniające informacje zawarte na ilustracjach.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek. Tom 1-2

Elena Favilli, Francesca Cavallo
wyd. Debit, 2018

Dwa tomy bestsellerowych "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" zebrane w ozdobnym pudełku, wręcz wymarzonym na prezent! 200 inspirujących historii, które dziewczynom ze wszystkich stron świata dają impuls, by marzyły bez ograniczeń, stawiały sobie śmielsze cele i nie ustawały w wysiłkach.

Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek, historie stu bohaterskich kobiet od Elżbiety I
po Serenę Williams, to nowe wersje bajek stworzone, by zainspirować wszystkie dziewczynki. Książka, zilustrowana przez sześćdziesiąt artystek ze wszystkich zakątków świata, to najhojniej finansowana oryginalna publikacja w dziejach crowdfundingu. Wsparli ją czytelnicy z ponad siedemdziesięciu pięciu krajów świata. Prawa do tytułu sprzedano do dwudziestu ośmiu krajów i liczba ta stale rośnie!

Wszystkie historie są utrzymane w konwencji bajki i każda składa się z jednostronicowego tekstu oraz portretu. "Każda z tych stu historii dowodzi, że wierząc w coś całym sercem, zyskujemy siłę, by zmieniać świat" – czytamy w przedmowie. Ten zbiór zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by wierzyli we własne siły, marzyli odważnie i pielęgnowali w sobie wewnętrzną siłę.

100 nowych opowieści na dobranoc, inspirowanych życiem i przygodami niezwykłych kobiet, od Nefretete do Beyonce. Po bestsellerowej części pierwszej, sprzedanej w ponad milionie egzemplarzy, Elena Favilli i Francesca Cavallo stworzyły nowy zbiór historii niezwykłych kobiet, w całości oparty na sugestiach czytelników ze wszystkich stron świata. Wyjątkowy sposób narracji przemienia każdą spisaną tu biografię w bajkę i pobudza ciekawość czytelników tak, by chcieli dowiedzieć się więcej o każdej z bohaterek.

Opowieściom towarzyszą portrety, nad którymi pracowało 70 artystek z całego świata.

Dodatkowo, książka zawiera ilustrowany glosariusz, dzięki któremu dzieci mogą rozszerzać swoje słownictwo, poznając historie bohaterek.

Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci

Michael Bird
przeł. Joanna Wajs
wyd. Nasza Księgarnia, 2017

W swoim przewodniku, bogato ilustrowanym i napisanym obrazowym, żywym językiem, Michael Bird zabiera nas na niezwykłą wyprawę. Wyruszymy w tę podróż z prehistorycznej jaskini, w której powstawało malarstwo naskalne, a skończymy ją wśród awangardy XXI wieku. Po drodze spotkamy oczywiście Vincenta van Gogha, Fridę Kahlo, Leonarda da Vinci, Jacksona Pollocka, Claude’a Moneta czy Pabla Picassa, lecz także mniej znanych w kulturze zachodniej artystów chińskich, japońskich, arabskich czy nawet azteckich…

Gotowi do drogi? Przed nami czterdzieści tysięcy lat historii sztuki!

Leo i czerwony automat

Marcin Szczygielski
il. Dorota Wojciechowska-Danek
wyd. Instytut Wydawniczy Latarnik, 2018

Miasto, w którym mieszka Leo jest tak stare, że wszyscy zapomnieli, jak kiedyś się nazywało. Ale nikomu to nie przeszkadza. Miasto jest ogromne i wspaniałe, jego mieszkańcy sympatyczni i życzliwi. Chyba trudno o lepsze miejsce do życia. Jednak ostatnio coś zaczęło się tu zmieniać. Pani Adela, sąsiadka z bloku Leo, uważa, że „ludziom znudziło się być dobrymi”. Rzeczywiście, z dnia na dzień stają się coraz bardziej podejrzliwi i wrogo nastawieni nawet do bliskich. Leo jest pewny, że ma z tym coś wspólnego dziwna, szkarłatna konstrukcja, powstająca w śródmieściu. Postanawia rozwikłać zagadkę czerwonego automatu i za wszelką cenę zapobiec nadciągającej katastrofie. Kierując się niezwykłą mapą, którą zostawił chłopcu jego nieżyjący od wielu lat ojciec, Leo wyrusza na niebezpieczną misję, wspierany przez nieco dziwną siostrę jego najlepszego kumpla Annę oraz pewnego starożytnego, bardzo kapryśnego skrzydlatego boga.

Innymi słowy. Niezwykłe słowa z różnych stron świata

Seria: ART Egmont
Yee-Lum Mak
przeł. Michał Rusinek, Kuba Rusinek
wyd. Egmont Polska, 2018

W tej książce znajdziesz wiele innych zaskakujących i zachwycających słów, na przykład słowo oznaczające chęć potajemnego zaglądania przez okna cudzych domów, światło słoneczne przenikające przez liście drzew. Znajdziesz też określenia na nieudolny, lecz radosny taniec, niechęć do zakończeń, spojrzenie wymieniane przez dwie osoby, które by chciały, żeby to ta druga odezwała się pierwsza…

Oto wspaniały prezent dla wszystkich miłośników i kolekcjonerów niezwykłych słów!

Małe Licho i tajemnica Niebożątka

Marta Kisiel
wyd. Wilga, 2018

W pewnym starym, niesamowitym domu na uboczu, za wysokim ogrodzeniem, mieszka chłopiec imieniem Bożek, zwany też Niebożątkiem, który nigdy nie jest sam. Bo oprócz starej skrzyni ze skarbami i najfajniejszej mamy pod słońcem ma też najprawdziwszego anioła stróża... a pod jego łóżkiem mieszka potwór, który ciągle podkrada mu kapcie.

Nadchodzi jednak dzień, kiedy Bożek musi wreszcie opuścić swój niezwykły dom i poznać lepiej świat po drugiej stronie ogrodzenia — świat bez szumu anielskich skrzydeł i uścisku potwornych macek. Tylko czy jest na to gotowy? I czy sam świat również jest gotowy na Bożka oraz wielką tajemnicę, jaką skrywa chłopiec?

"Małe Licho i tajemnica Niebożątka" to trochę zabawna, a trochę straszna historia o tym, że bycie innym wcale nie jest takie złe, jak może się z początku wydawać, lecz najważniejsze jest zawsze bycie sobą. Dla wszystkich fanek i fanów Marty Kisiel i dla tych, którzy jeszcze jej nie znają.

(wybór i opracowanie Ewa Świerżewska)