Uniwersalnym, a zarazem najpiękniejszym prezentem, niezależnie od wieku i zainteresowań, będzie książka. Współcześnie wydawcy prześcigają się w publikowaniu kolejnych tytułów – mądrych i pięknych, a księgarniane półki uginają się pod ciężarem tomów godnych polecenia.

Jak więc odnaleźć się w tej gęstwinie wciągających historii i artystycznych ilustracji? Jak wybrać książkę dla dziecka? Pomoże w tym przestrzeganie zaledwie kilku zasad, dzięki którym wzrosną szanse na zwieńczony sukcesem wybór:
- określ precyzyjnie wiek dziecka;
- pomyśl, co dziecko lubi robić, czym się interesuje;
- oceń książkę nie tylko pod kontem tekstu i ilustracji, ale też sposobu wydania, gdyż to ma wielkie znaczenie, szczególnie w wypadku dzieci, które czasem szarpną, czasem zapragną spróbować, jak smakuje książka;
- pamiętaj, że dziecko lubi znanych już sobie bohaterów, dlatego wybór serii zdaje się być niegłupim pomysłem;
- uświadom sobie, iż nie zawsze to, że tobie jako dziecku dana książka się podobała, oznacza, że tak samo będzie w przypadku twojego dziecka.

Dokonując wyboru książek, warto skorzystać z naszego zestawienia, którego część II, czyli propozycje dla dzieci od 4. do 8. roku życia, prezentujemy poniżej.

Uczucia

Libby Walden Libby, Jones Richard
Barbara Supeł
wyd. Zielona Sowa, 2018

Choć łatwo jest przeoczyć je, gdy dobrze się ukryją,
To – wierz lub nie – na serca dnie, uczucia we mnie żyją.
Czasami wpadam w groźny ton lub włosy rwę z rozpaczy,
A innym razem śmieję się – jak więc to wytłumaczyć?
Gdy spojrzysz z zewnątrz, zdaje się, że całkiem nic nie czuję,
Lecz wewnątrz mnie coś kłębi się, bulgocze i buzuje.

Wyjątkowa książka z pięknymi, całostronicowymi ilustracjami, dzięki której dziecko odkryje niezwykły świat uczuć. Przepiękny i poetycki tekst sprawi, że łatwiej mu będzie zrozumieć emocje, których doświadcza. Dzięki krótkim, rymowanym tekstom dziecko nie tylko pozna poszczególne emocje, które towarzyszą nam na co dzień, ale też zobaczy, że w sercu jest miejsce na wiele różnych ich odcieni.

W podróży po zakamarkach duszy i serca towarzyszy dziecku mały chłopiec, który pojawia się na każdej stronie książki.

Basia. Bajki na dobranoc

Seria: Basia
Zofia Stanecka
il. Marianna Oklejak
wyd. Egmont Polska, 2018

– Bądź wreszcie cicho! Przez ciebie boli mnie głowa! I wszystko inne! I jestem zła! Zupełnie jak... niedźwiedź! Ogromny, włochaty niedźwiedź!
– Błabła niebieć? Lomny? – zainteresował się Franek.
Uspokoił się i przestał krzyczeć.
Wtedy Basia opowiedziała mu bajkę. A kiedy skończyła, okazało się, że Franek śpi. I teraz już każdy w rodzinie Basi wiedział, co jest najlepszym sposobem na usypianie: bajki na dobranoc!

24 bajki autorstwa rodziny Basi  (i Zofii Staneckiej) czekają, by opowiedzieć je na dobranoc. Zabawne, melancholijne, niektóre rymowane, krótkie, w sam raz na raz!
Dobrej nocy…

Wielka księga morskich zwierząt

Yuval Zommer
wyd. Wilga, 2018

Autor "Wielkiej księgi robali" i "Wielkiej księgi ssaków" tym razem nurkuje w morskie otchłanie i zabiera młodych czytelników do niezwykłego świata morskich zwierząt.

Książka daje odpowiedzi na rozmaite pytania, na przykład czy kraby chodzą bokiem, czy latające ryby naprawdę latają albo jak rozmawiają ze sobą delfiny. Przepięknie ilustrowana, pełna ciekawostek "Wielka księga morskich zwierząt" z pewnością podbije serca czytelników w każdym wieku!

Opowiem ci, mamo, co robią dinozaury

Seria: Opowiem ci, mamo
tekst i il. Emilia Dziubak
wyd. Nasza Księgarnia, 2017

Kudłacz i karaluch wyruszają w podróż… w czasie. Trafią do krainy dinozaurów i poznają te niezwykłe zwierzęta: olbrzymiego Riochazaura, Trematozaura, który zgubił jajo, roślinożernego Diplodoka, żyjącego w wodzie Plejozaura, Tyranozaura Rexa kłócącego się z Ankylozaurem, latające Archaeopteryxy i wiele, wiele innych. Edukacja, humor, zadania interaktywne, a przede wszystkim piękne ilustracje Emilii Dziubak sprawiają, że nie sposób przejść obok tej książki obojętnie. To znakomity prezent dla dzieci do 6 lat.

Kudłacz jest głodny, bardzo głodny. Niestety ciężko coś upolować. Na szczęście znajduje jajo. Szybko jednak okazuje się, że nie będzie z niego sadzonego ani jajecznicy... Jajo to kapsuła do podróży w czasie! Kudłacz wraz z przyjacielem karaluchem trafiają do świata dinozaurów. Poznają riochazaura, przodka największych dinozaurów, teratozaura, który zgubił jajo, roślinożernego diplodoka, żyjące w wodzie plezjozaury, tarbozaura, czyli krewnego tyranozaura, olbrzymiego argentynozaura, szponiastego terizinozaura, latające archeopteryksy i wiele, wiele innych. Razem z Kudłaczem dowiemy się także, jak stara jest nasza planeta, co to właściwie są dinozaury i jakie zwierzęta żyły razem z nimi.

Edukacja, humor, zadania interaktywne, a przede wszystkim piękne ilustracje Emilii Dziubak. Wspaniała książka dla najmłodszych fanów.

Bzdurki, czyli bajki dla dzieci i innych

Artur Andrus
wyd. Nasza Księgarnia, 2018

Czerwony Kapturek, od ślubu z gajowym zwany Żoną Zielonej Czapki, w imieniu bohaterów starych bajek stanowczo domaga się nowych historii. Bo ile razy można być wyciąganym z brzucha wilka, gubić pantofelek czy uciekać z piernikowej chatki? Każdemu by się znudziło! Trzeba więc szybko pisać inne bajki! A kiedy zabiera się do tego Artur Andrus, należy być przygotowanym na wszystko: spotkanie ze smoczycą Eulalią Wawelską, studiującą na Uniwersytecie Czwartego Wieku przed Naszą Erą, dentystą, którego rozbolał ząb, niedźwiedziem szukającym ciszy w mieście (bo w lesie ciągle ktoś tupie, ryje, kaszle, chrapie, charczy i mlaszcze), Dziadkiem Niejadkiem, który lubi jeść, ale nie lubi jeździć i innymi niezwykłymi postaciami. Może nawet trzeba będzie wziąć udział w konkursie na wyroby z rzodkiewek.

Zew padliny

Tomasz Samojlik, Adam Wajrak
wyd. Agora, 2018

Mój jest ten kawałek padliny!

W Umarłym Lesie poruszenie – w sąsiedztwie pojawiła się padlina! Kto żyw pędzi na darmowy obiad: sikory, sójki, kruki... A ile przy tym zamieszania i hałasu! Szeryf Triko postanawia zaprowadzić porządek. Kto to widział, żeby tak uprzykrzać życie innym ptakom z powodu jakiegoś truchła. Niestety, dzięcioł odkrywa, że to o wiele trudniejsze, niż mógłby przypuszczać. Potrzebny jest sprytny plan. Hmm, a gdyby tak skrzyknąć siedmiu wspaniałych i dużych padlinożerców?

O tym, jak mu się udała współpraca z nimi, i co z tego wynikło, dowiecie się z trzeciej części odjechanych przygód mieszkańców Umarłego Lasu.

"Chociaż padlina bardzo śmierdzi i czasem okropnie wygląda, to i tak jest niesamowita. Wiem, co mówię, bo się w niej grzebałam. Bardzo polecam Wam tę książkę!"
Nuria Selva, badaczka padlinożerców

"Padlina. To brzmi paskudnie. Tymczasem w lesie staje się centrum życia towarzyskiego i przyczynkiem do fascynującej opowieści. Jestem pod wrażeniem."
Piotr Stanisławski, blog Crazy Nauka

Szczęśliwy ten kto dostanie Dunię

Seria: Dunia
Rose Lagercrantz
przeł. Marta Dybula
wyd. Zakamarki, 2018

Właśnie rozpoczęły się ferie zimowe w drugiej klasie. Dunia tak bardzo tęskni za swoją przyjaciółką Fridą, która musiała przeprowadzić się do Uppsali! Podczas jazdy na nartach Dunia przewraca się i leżąc w śniegu, doznaje olśnienia. Czy Frida nie ma czasem urodzin w czasie ferii zimowych? W takim razie Dunia musi koniecznie się z nią spotkać i dać jej prezent. Okazuje się niestety, że nikt nie może z nią jechać. Babcia proponuje, by Dunia pojechała sama. To będzie jej pierwsza samodzielna wyprawa pociągiem. Czy wszystko pójdzie zgodnie z planem?

Książki o Duni to historie o uczuciach i przeżyciach bliskich dziecku opowiedziane z jego perspektywy. Przeznaczone są dla początkujących czytelników nie tylko ze względu na treść, ale i formę. Czytanie ułatwiają: prosty język, duża czcionka, przejrzysty układ strony i świetne rysunki Evy Eriksson.  O Duni przeczytacie również w książkach "Moje szczęśliwe życie", "Moje serce skacze z radości", "Kiedy ostatnio byłam szczęśliwa", "Życie według Duni" oraz "Do zobaczenia następnym razem", a także spotkacie ją jako drugoplanową bohaterkę w książce "Mattis i jego przygody w pierwszej, drugiej i trzeciej klasie". 

(wybór i opracowanie Ewa Świerżewska)