Uniwersalnym, a zarazem najpiękniejszym prezentem, niezależnie od wieku i zainteresowań, będzie książka. Współcześnie wydawcy prześcigają się w publikowaniu kolejnych tytułów – mądrych i pięknych, a księgarniane półki uginają się pod ciężarem tomów godnych polecenia.

Jak więc odnaleźć się w tej gęstwinie wciągających historii i artystycznych ilustracji? Jak wybrać książkę dla dziecka? Pomoże w tym przestrzeganie zaledwie kilku zasad, dzięki którym wzrosną szanse na zwieńczony sukcesem wybór:
- określ precyzyjnie wiek dziecka;
- pomyśl, co dziecko lubi robić, czym się interesuje;
- oceń książkę nie tylko pod kątem tekstu i ilustracji, ale też sposobu wydania, gdyż to ma wielkie znaczenie, szczególnie w wypadku dzieci, które czasem szarpną, czasem zapragną spróbować, jak smakuje książka;
- pamiętaj, że dziecko lubi znanych już sobie bohaterów, dlatego wybór serii zdaje się być niegłupim pomysłem;
- uświadom sobie, iż nie zawsze to, że tobie jako dziecku dana książka się podobała, oznacza, że tak samo będzie w przypadku twojego dziecka.

Dokonując wyboru książek, warto skorzystać z naszego zestawienia, którego część I, czyli propozycje dla dzieci najmłodszych, do 3. roku życia, prezentujemy poniżej.

Pucio mówi pierwsze słowa

Seria:     Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać
Marta Galewska-Kustra
il. Joanna Kłos
wyd. Nasza Księgarnia, 2017

Poznajcie Pucia i jego wesołą rodzinkę, spędzając z nimi cały dzień! Ten sympatyczny maluch stanie się ulubionym towarzyszem Waszego dziecka w stawianiu pierwszych kroków w nauce mowy!

Druga część przygód Pucia skoncentrowana jest na pierwszych słowach typowych dla rozwoju mowy dziecka. Ich rozumienia i używania dziecko uczy się już w pierwszym i drugim roku życia. Dwulatek zaczyna łączyć słowa, a zatem posługuje się już prostymi zdaniami. Zabawa z Puciem ma w tej nauce pomagać. Dla starszych dzieci książka będzie doskonałym materiałem do pierwszych prób samodzielnego czytania.

Celowo prosta w formie i wzbogacona pięknymi ilustracjami książka w naturalny sposób wspiera rozwój mowy dziecka.

„Pucio mówi pierwsze słowa” to piąta po „Wierszykach ćwiczących języki”, „Z muchą na luzie ćwiczymy buzie”, „Zeszytowym treningu mowy” oraz „Pucio uczy się mówić” książka z serii „Uczę się: mówić, wymawiać, opowiadać”.

Śpij, króliczku

tekst i il. Jorg Muhle
wyd. Dwie Siostry, 2017

Urocza, prosta książka, która pomoże ułożyć dziecko do snu.

Jest już późno, króliczek szykuje się do snu. Trzeba mu pomóc. Klaśnij w ręce, żeby przebrać go w piżamę. Przygotuj poduszkę. Podrap króliczka w uszko, pogłaszcz po plecach. Przewróć stronę, żeby go przykryć, i daj mu buziaka na dobranoc. I pamiętaj, żeby zgasić światło! Pstryk.

Porysuj mnie

Seria: Naciśnij mnie
tekst i il. Herve Tullet
przeł. Marta Tychmanowicz, Marek Włodarski
wyd. Babaryba 2018

Oto interaktywna książka zasilana dziecięcą wyobraźnią pełna zadań i zabaw, w której możesz rysować, kolorować, bazgrać i ozdabiać kropki znane z bestsellera "Naciśnij mnie!" Herve Tullet to francuski autor oraz ilustrator wielu bestsellerów dla dzieci, z których najgłośniejszy "Naciśnij mnie" osiągnął nakład 3 mln egzemplarzy sprzedanych na całym świecie. Niesłabnącą popularnością wśród małych czytelników cieszą się też inne tytuły tego autora: Kolory, Och! Książka pełna dźwięków, Supertata, Figle migle czy seria przygód kosmicznej postaci Turlututu (ukazały się m.in. Turlututu na wakacjach, Turlututu a kuku to ja!, Turlututu historie magiczne, Turlututu Abrakadabra).

Kto przytuli Misia Tulisia?

Seria: Przyjazna Łapka
David Melling
przeł. Andrzej Jankowski
wyd. Amber, 2018

Światowy bestseller w 30 krajach!

Pierwszy tom kultowej serii o lubiącym się przytulać misiu, którego kochają dzieci w 30 krajach. Sprzedany w ponad 1,5 milionie egzemplarzy.

Czy chcesz, żeby ktoś cię naprawdę mocno przytulił? Dołącz do Misia Tulisia, który szuka prawdziwego, misiowego przytulenia!

Urocza, ciepła historia o misiu, który budzi się ze snu zimowego i szuka kogoś, kto go przytuli. Odkrywa, że najlepiej przytulić się do swojej mamy.

Poczytaj mi, mamo. Księga pierwsza

Seria: Poczytaj mi, mamo
Opracowanie zbiorowe
wyd. Nasza Księgarnia, 2017

Kolekcja „Poczytaj mi, mamo” to najpiękniejsze książeczki, jakie przez lata ukazywały się w tej serii. W naszej antologii publikujemy je w niezmienionej szacie graficznej, aby bajkom i wierszom znakomitych pisarzy znów mogły towarzyszyć prace wybitnych ilustratorów.

Tym razem „Poczytaj mi, mamo”, jakiego jeszcze nie znacie – z okładkami nawiązującymi do dawnych wydań i w formacie zbliżonym do charakterystycznego dla serii kwadratu.

W tym tomie znajdziecie następujące poczytajki: „Daktyle”, „Noc kota Filemona”, „Niebieska dziewczynka”, „Kolczatek”, „Wilczy apetyt”, „Chcę mieć przyjaciela”, „Cień pradziadka”, „Przygoda na balkonie”, „Agnieszka opowiada bajkę”, „Zaczarowana fontanna”.

Elmer i pogoda

Seria: Elmer
David McKee
przeł. Maria Szarf
wyd. Papilon, 2018

Czy słońce czy deszcz – Elmer zawsze świetnie/dobrze się bawi!
Jaka jest pogoda? Sprawdź to z Elmerem, słoniem w kratkę – ulubieńcem dzieci na całym świecie.

Urocza kartonowa książka o ulubionym bohaterze dzieci. Sztywne strony, żywe kolory, prosty tekst i sytuacje doskonale znane najmłodszym to idealny przepis na dobrą zabawę przy wspólnym czytaniu.

Jano i Wito. W lesie

Seria: Jano i Wito
Wiola Wołoszyn, Przemysław Liput
wyd. Mamania, 2018

Czy to mama? Nie, to babcia! Jano i Wito idą z babcią do lasu. Będą zbierać grzyby. W lesie jest kukułka, jest też dzik, jeleń i wiewiórka. Ale gdzie są grzyby?

Kolejna kartonowa książka dla najmłodszych z serii stworzonej przez autorkę bloga Matkawariatka.pl i logopedkę Wiolę Wołoszyn i lubianego nie tylko przez dzieci ilustratora Przemka Liputa.

Mnóstwo wyrazów dźwiękonaśladowczych, żartobliwa fabuła oraz przyjazne ilustracje sprawiają, że jest to książka, od której nie ucieknie żadne dziecko!

Przesuń paluszkiem. Na nocnym niebie

Seria: Przesuń paluszkiem
Gabriele Clima
wyd. Wilga, 2017

Wystarczy jeden gest, aby odmienić świat.

W tych książeczkach dziecko może odmienić każdą z ilustracji dosłownie jednym paluszkiem. Wszystkie obrazki kryją wewnątrz przesuwaną kartę, dzięki której zmienia się charakter przedstawionej sytuacji. Doskonałe książki do wspólnego czytania i opowiadania własnych historii.

(wybór i opracowanie Ewa Świerżewska)