Autor: Ewa Świerżewska

Papiernika – narratora i tytułowego bohatera stworzonego przez Urbaniaka młodzi czytelnicy mieli już okazję poznać w książce „Papiernik, czyli skąd się biorą opowieści”. Jest on postacią niezwykłą, a do tego ma bardzo odpowiedzialne zadanie: łapie opowieści, których nikt jeszcze nigdy nie słyszał, co jest naprawdę trudną sztuką.

Targowisko Opowieści

Jak się okazuje, Papiernik nie jest jedynym przedstawicielem swojego „gatunku”. Jest ich wielu: Papiernik Liści, Papiernik od Fletu, Zagubiony Papiernik czy Pierwsza Papiernik Chmurogórza. I wszyscy oni spotykają się raz na dwa lata, na Targowisku Opowieści. To niezwykłe miejsce bardzo trudno znaleźć, ale warto szukać, bo właśnie tam Papiernicy sprzedają niezwykłe opowieści. A najcenniejsze są te, które jeszcze nigdy nie zostały opowiedziane.

Autorska książka Rocha Urbaniaka zabiera młodego czytelnika do baśniowego świata, w którym wszystko może się zdarzyć. Fantastyczne historie przenoszą go z miejsca na miejsce: z Krainy Mrozu na Dach Świata, z Chmurogórza do Jaskini Bairawa. A wszędzie tam mają miejsce niezwykłe wydarzenia, pojawiają się niecodzienne stworzenia i postacie.

Dwie płaszczyzny narracji

Autor, w sposób niezwykle przemyślany, precyzyjny, ale też niepozbawiony odrobiny szaleństwa, prowadzi narrację na dwóch płaszczyznach – tekstowej i wizualnej. Obie są dopracowane w najmniejszym szczególe, uzupełniają się i dopowiadają. Opowieść wciąga – zarówno pomysłem, jak i sposobem prowadzenia narracji, a także językiem; nie pozwala się oderwać choćby na chwilę. Tak samo obrazy – pełne ukrytych znaczeń, balansujące na granicy jawy i snu.

Tworząc książkę „Papiernik. Targowisko Opowieści”, Roch Urbaniak po raz kolejny udowodnił, że jest nie tylko zdolnym malarzem, ale i obdarzonym talentem pisarzem, opowiadającym historie, których nie powstydziłby się żaden Papiernik.

Papiernik. Targowisko Opowieści

Papiernik. Targowisko Opowieści

tekst i il. Roch Urbaniak
wyd. Tadam, 2019
wiek: 5+