Czasy się zmieniły, nakłady spadły, za to wybór tytułów jest niemal nieograniczony. Tak naprawdę znaleźć można książki, które trafią w zainteresowania każdego młodego czytelnika. Dlatego, nawet jeśli stopnie na świadectwie nie spełniają szkolnych kryteriów przyznawania nagród, warto by rodzice książkowym prezentem uczcili zakończenie roku szkolnego.

To jaka książka na koniec roku szkolnego? Przedstawiamy po trzy subiektywnie wybrane propozycje dla uczniów ze szkoły podstawowej (w podziale na klasy I-III i IV-VI) oraz gimnazjum. Zachęcamy jednak do odwiedzenia księgarni – czy tej klasycznej, czy też internetowej – i wyboru tego, co sprawi przyjemność dziecku.

Klasy I-III

Misja kosmos. Międzygwiezdna podróż Voyagera

Kosmos w pigułce z punktu widzenia bohatera – sondy kosmicznej Voyager, która od 1977 roku przebyła już 12 miliardów mil i stale się oddala od Ziemi. Każda rozkładówka tworzy zamkniętą całość, w środku dzieci znajdą mnóstwo drobnych elementów graficznych, humorystyczne rysunki, komiksowe dymki, a w nich prawdziwe informacje, ciekawostki i nowinki naukowe, a także żartobliwe dialogi obiektów kosmicznych, planet i gwiazd.

Fach, że ach!

45 puknięć w głowę. Słowa i pojęcia, które warto znać

„Doskonała zabawa dla dzieci i dorosłych. Fantastyczne i kryminalne opowiadania, rymowanki, bajki i dowcipy, które tłumaczą trudne pojęcia i wyrażenia. W tej książce znajduje się kilkadziesiąt wytłumaczeń pojęć i wyrażeń dla dzieci. Aby nie powielać przy każdym z objaśnianych wyrazów tego samego schematu, co i raz sięgałem po inne gatunki literackie. Nie tylko literackie zresztą, są tu też przykłady tak zwanej prozy użytkowej (tym określeniem nazywamy ogłoszenia, ściągi, instrukcje obsługi itp.). Powstał groch z kapustą, ale – o dziwo – apetyczny”.
Grzegorz Kasdepke

„Rzadko mamy do czynienia z tak oryginalną książką dla dzieci. Jest wyjątkowa i to pod wieloma względami: nietypowa, zaskakująca, pomysłowa, a przy tym zabawna i wciągająca. Zdumiewające, że autorowi udało się upiec dwie pieczenie przy jednym ogniu: po pierwsze wytłumaczył znaczenie 45. niejednoznacznych wyrażeń, a po drugie zaprezentował 45 gatunków literackich – sięgając również po tak zwaną prozę użytkową (czego dowodem jest choćby ten blurb – krótki tekst zamieszczany zwyczajowo na tylnej okładce książki). Nikt wcześniej niczego podobnego nie napisał i najpewniej już nie napisze – w każdym razie nie tak dobrze. Na tego typu oryginalność stać wyłącznie Grzegorza Kasdepke!”.
mama autora

Klasy IV-VI

Cuda wianki. Polski folklor dla młodszych i starszych

Wiosna i zakochana para. Oświadczyny, ślub, wesele. Rodzi się dziecko. Rośnie. Rodzice zostają dziadkami. Przychodzi zima. Życie zatacza krąg, a pory roku zmieniają się w znajomym rytmie. Piękna i malownicza książka Marianny Oklejak opowiada o polskim folklorze w sposób niebanalny, świeży i intrygujący. Dla młodszych i starszych!

Rok 1989. Mała książka o pewnej kurtynie, czekoladzie i wolności

Książka autorstwa Michała Rusinka z ilustracjami Joanny Rusinek, która w przystępny i obrazowy sposób wyjaśnia młodemu pokoleniu czym był PRL, na czym polegały absurdy codziennego życia w tamtej epoce oraz dlaczego rok 1989 jest tak wyjątkowy w najnowszej historii Polski.

Banzai. Japonia dla dociekliwych

Dlaczego Japonię nazywa się krajem kwitnącej wiśni i co to za dziwna wiśnia, która nie daje owoców? Co oznacza czerwona kropka na japońskiej fladze? Czy „daj dzioobu” to „daj całusa”? Skąd się wzięła Hello Kitty? Dlaczego w Japonii złodzieje, okradając domy, zdejmują buty?

Poza tym o ceremonii picia herbaty, kimonie, origami, japońskich sztukach walki, kreskówkach i komiksach – a także wielu innych znanych-nieznanych osobliwościach krajobrazu i kultury Japonii.

Gimnazjum

METO. Dom

Pierwszy tom trzymającej w napięciu trylogii dla młodzieży.

Sześćdziesięciu czterech chłopców mieszka w wielkim domu na odciętej od świata wyspie. Nadzorowani przez bezwzględnych Cezarów i monstrualnych żołnierzy, muszą podporządkować się surowym zasadom. Nie pamiętają, jak wyglądało ich życie, zanim się tam znaleźli. Nie wiedzą, co ich czeka, gdy będą musieli opuścić Dom. Wiedzą tylko, że każdy, kto za bardzo urośnie – znika na zawsze…

Meto wie, że jego dni w Domu są już policzone. Zanim zniknie, chce za wszelką cenę poznać prawdę. Czym naprawdę jest Dom? Co kryje się za zamkniętymi drzwiami? Jak wygląda świat na zewnątrz? Krok po kroku zaczyna potajemnie odkrywać skrywane przed chłopcami sekrety…

5 sekund do IO

Akcja powieści znanej pisarki Małgorzaty Wardy toczy się na dwóch planach – w realnym życiu i w grze, do której wchodzi szesnastoletnia bohaterka. W szkole Miki dochodzi do tragicznej w skutkach strzelaniny. Tylko ona widziała sprawcę. Okazuje się, że dramat w liceum mógł mieć coś wspólnego z kontrowersyjną i tajemniczą grą, stworzoną w najnowszej technologii, gdzie gracz odczuwa nie tylko temperaturę otoczenia, zapachy i smaki, ale też ból. Może tam nawet przeżyć własną śmierć. Na prośbę policji Mika wkracza w wirtualny świat stworzony na upalnym, wulkanicznym księżycu Io. Czy i ona wpadnie w pułapkę piekielnie niebezpiecznej gry?

Jakie zagrożenia płyną z maratonów gier, jak niebezpieczna jest anonimowość w Internecie? Z jakimi problemami borykają się dzieci mieszkające w rodzinach zastępczych, pogotowiach opiekuńczych i domach dziecka? Wartka akcja, ciekawe postaci, dająca do myślenia lektura dla nastolatków.

Buba

Kiedy ma się rodziców, dziadka, ukochaną parę dżinsów, martensy i własny pokój – życie wydaje się całkiem znośne i Buba o tym wie. Ale Buba to gracz, który walczy o najwyższą stawkę, jaką jest rodzinne szczęście. Bo Bubie do szczęścia potrzebne jest zawsze szczęście innych. Taka już jest.

Wybór i opracowanie: Ewa Świerżewska; opisy książek ze strony empik.com