Autorka: Ewa Świerżewska

Dobra wiadomość

Cori Doerrfeld, znana polskim czytelnikom z równie pięknej, mądrej i przemyślanej książki, pt. „A królik słuchał”, już na wstępie nie owija w bawełnę, oznajmiając, że „Każde <do widzenia”… prowadzi do <dzień dobry>”.

Dla dziecka to wspaniałe odkrycie, choć na początku trudne do zrozumienia. Mały człowiek zazwyczaj bardzo przeżywa każdą zmianę, każde zakończenie, konieczność rozstania – czy to z bohaterami bajki, kolegami z grupy czy mamą w drzwiach przedszkola. Niedoświadczony, nieco zagubiony, nie wie jeszcze, że już za moment, zacznie się coś nowego, nierzadko bardzo ekscytującego.

Doskonałe podejście

Autorka rozpoczyna tę krótką opowieść od sytuacji bliskiej każdemu kilkulatkowi i jego rodzicom – od pożegnania w przedszkolu czy szkole. Niewiele jest dzieci, które znoszą to ze stoickim spokojem od pierwszego dnia. A niektóre nawet po długich miesiącach nadal mają z tym trudności. Większość nie jest w stanie wyobrazić sobie, że oto jego ukochana mama lub tata zostawiają je „na pastwę losu i nauczycieli”. Nie znam mamy czy taty, którzy choć raz nie poczuliby ukłucia w sercu i nie mieli poczucia winy, że zostawiają dziecko „na pastwę losu i nauczycieli”.

W „Do widzenia, dzień dobry” nie ma miejsca na rozpacz i rozdrapywanie ran. Tutaj pożegnanie płynnie przechodzi w powitanie – i to nie tylko te rozumiane dosłownie, związane z mówieniem „Do widzenia” i „Dzień dobry” – choć te, szczególnie jeśli dotyczą rozstania z przyjacielem, naprawdę bolą.

Oswajanie i zachęta

Cori Doerrfeld oswaja najmłodszych ze zmianami, zachęca do podejmowania wyzwań, do patrzenia z optymizmem w przyszłość, bo ona pełna jest pozytywnych zaskoczeń.

Książka wydawnictwa Mamania, choć niewielkich rozmiarów, może stać się bardzo ważną pozycją na półce kilkulatka, a także nieocenioną pomocą dla rodziców, którzy potrzebują wsparcia w tłumaczeniu dzieciom prawidłowości rządzących światem.

Do widzenia. Dzień dobry.

Do widzenia, dzień dobry

Cori Doerrfeld
przeł. Zofia Raczek
wyd. Mamania, 2019
wiek: 3+