Formuła podobna do tej, którą znamy, m.in. z „Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek” (wyd. Debit). Oto autorka wybrała kilkadziesiąt kobiet z różnych zakątków świata, w tym również z Polski, których aktywność zawodowa lub działalność społeczna zasługują na rozgłos. O niektórych z nich słyszeliśmy wielokrotnie, inne są zupełnie nieznane. A jednak wszystkim im należy się uwaga, a niejednokrotnie wdzięczność za wkład w rozwój – gospodarczy, ekonomiczny, naukowy, a najczęściej społeczny. Artystki, sportsmenki, badaczki, działaczki społeczne (i nie tylko) z niemal wszystkich kontynentów, przyciągnęły uwagę Joanny Kończak, która z dużą skrupulatnością zebrała informacje o ich pochodzeniu i działalności, osiągnięciach, i stworzyła solidny poczet wielkich kobiet. Jak na poczet przystało, każda z bohaterek została sportretowana przez Karolinę Matyjaszkowicz, z uwzględnieniem charakterystycznych szczegółów i nawiązaniem do indywidualnych osiągnięć. 

Tym, czym ta książka zdobyła moje serce i wyróżnia się na tle większości dostępnych do tej pory na księgarskim rynku, są wyczerpujące, ciekawie podane historie bohaterek, ukazujące nie tylko ich działalność, ale też okoliczności, w jakich miała ona miejsce. 

Nie zdziwię się, jeśli zbór „Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice” rozejdzie się nie tylko po prywatnych domach, ale i po bibliotekach – szkolnych i publicznych, które nie skupiają się wyłącznie na promocji czytelnictwa i ułatwianiu dostępu do literatury, ale także przyczyniają się do upowszechniania wiedzy o współczesnym świecie i osobach, które zmieniają go na lepszy.

Nie dopełniłabym obowiązków recenzentki, gdybym nie wspomniała o ilustracjach zawartych w książce. Artystyczne perełki Karoliny Matyjaszkowicz – portrety w stonowanych barwach, gdzieniegdzie niewielkie, działające na wyobraźnię elementy graficzne, to wszystko sprawia, że nie tylko pomysł i tekst tej książki, ale w równorzędnym stopniu szata graficzna, zasługują na wielkie oklaski.

Ewa Świerżewska

Kobiety. Badaczki, czempionki, awanturnice
Joanna Kończak
il. Karolina Matyjaszkowicz
wyd. Nasza Księgarnia, 2018
wiek: 9+