Recenzje

„Kim oni są, ci muzułmanie?” – recenzja książki

Nie będzie odkrywczym stwierdzenie, że boimy się często tego, czego nie znamy. Lęk narasta, podsycany stereotypowymi opiniami przekazywanymi z ust do ust i rozdmuchiwanymi przez media. Najlepszym sposobem na pokonanie strachu jest zdobycie wiedzy na dany temat. A gdzie jej szukać? Na przykład w książkach dla dzieci.

Bo twórcy literatury dziecięcej z uwagą obserwują świat i te obserwacje wykorzystują do tworzenia mądrych, wartościowych i potrzebnych książek. A czasem czynią to również debiutanci. Świetnym przykładem jest Zuzanna Pol, której pierwsza książka dla młodego czytelnika – „Kim oni są, ci muzułmanie?”, wypełnia lukę na rynku wydawniczym, a do tego przynosi dziesiątki odpowiedzi na niekiedy niewypowiedziane nawet pytania.

W czasach, gdy słowa „dżihad” i „terroryzm” są tymi, które najczęściej padają w mediach i codziennych rozmowach w kontekście muzułmanów czy islamu, warto pisać i mówić, jak jest naprawdę. Warto pokazywać historię, kulturę, tradycję i codzienne życie państw muzułmańskich i zamieszkujących ich ludzi.

Z książki Zuzanny Pol wiedzę czerpać można garściami. Nie tylko dzieci znajdą tu ciekawe, często zaskakujące informacje, np. o tym, że w Polsce muzułmanie żyją od 600 lat czy że szczotka do zębów to muzułmański wynalazek. Warto, by także dorośli czytelnicy, być może przy okazji wspólnej lektury ze swoim potomstwem, uzyskali bezstronne, obiektywne informacje, a nie zmanipulowany przekaz.

Bardzo lubię, gdy autorzy sięgają po niełatwe – z różnych przyczyn – tematy. A jeszcze bardziej, gdy potrafią przedstawić je tak, że lektura jest wielka przyjemnością. Tak jest w przypadku książki „Kim oni są, ci Muzułmanie?”.

Ewa Świerżewska

 

Komentarze (0)

Minimalna długość komentarza: znaków. Pozostało znaków:

W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.

Powiązane produkty

Kim oni są, ci muzułmanie? - Pol Zuzanna

Kim oni są, ci muzułmanie?

Pol Zuzanna

33,49 zł 39,99 zł
Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.