Autor: Ewa Świerżewska

Po „Zwierzokracji”, w której autorka wzięła pod lupę prawa zwierząt i zasady współistnienia ludzi i innych stworzeń, przyszedł czas, by przyjrzeć się z bliska wpływowi człowieka na degradację środowiska. Z charakterystycznymi dla siebie dokładnością i zaangażowaniem autorka zbadała temat, wyselekcjonowała informacje możliwe do przyswojenia przez młodego czytelnika, ubrała treści w słowa i obrazy, tworząc kolejny praktyczny, ale też artystyczny przewodnik po zagadnieniu.

Pakowanie, sprzątanie, przetwarzanie

Pierwszym omawianym przez Olę Woldańską-Płocińską zagadnieniem jest pakowanie, gdyż to właśnie opakowania, w których sprzedawane są towary i w których je przechowujemy, a po zużyciu zawartości, wyrzucamy, stanowią bardzo dużą część śmieci. Młody czytelnik dowie się, jak kiedyś pakowano towary, w czym przechowywano płyny i kiedy zaczęliśmy na potęgę wszystko pakować w „jednorazówki”.

Kolejna część książki poświęcona jest śmieciom, ich segregacji i redukcji. I właśnie w tym miejscu wyjaśniony zostaje podtytuł książki, popularne bardzo w ostatnich czasach sformułowanie „zero waste”, czyli „zero odpadów”. Przeczytamy też o domowym kompoście i freeganach, którzy wykorzystują pełnowartościowe jedzenie wyrzucane przez sklepy i restauracje do śmietnika.

Autorka zwraca też uwagę na nadmierne kupowanie, które można w wielu przypadkach zastąpić wymianą, a także wskazuje bardzo proste, a jakże przyjazne środowisku – i portfelom – rozwiązanie, jakim jest picie wody z kranu, zamiast kupowania i wyrzucania plastikowych butelek.

Czytaj i wcielaj w życie

Muszę przyznać, że choć od wielu już lat staram się w moim domu postępować tak, by jak najmniej szkodzić środowisku, to lektura tej książki pokazała mi, jak wiele jest jeszcze do zrobienia. Jestem przekonana, że im wcześniej sięgną po nią dzieci, tym szybciej przyswoją sobie zasady postępowania i zaczną czynnie dbać o naszą planetę.

Śmieciogród

Śmieciogród. Zero Waste

tekst i il. Olga Woldańska-Płocińska
wyd. Papilon, 2019
wiek: 6+