Autor: Ewa Świerżewska

Książka jak góra - wyjątkowa

„Everest” to książka niezwykła. Nie tylko dlatego, że traktuje o wyjątkowej górze i nietuzinkowych postaciach, ale też ze względu na rozmiar i sposób podejścia do tematu. Na potężnych stronicach autorka opowiada historię przyszłych zdobywców najwyższej góry świata. Edmund Hillary i Tenzing Norgay otrzymali po jednym biograficznym rozdziale, z których dowiemy się, gdzie i w jakich warunkach dorastali, a także co sprawiło, że wspólnie przeszli do historii. Trzecia część poświęcona jest przygotowaniom do wyprawy i samemu zdobyciu Everestu, a czwarta temu, co było potem, jak potoczyło się dalsze życie bohaterów.

Z detalami, ale ciekawie

Szczegółowe opisy, choć niosą potężny ładunek wiedzy – zarówno tej historycznej, jak i fachowej, związanej ze wspinaczką wysokogórską, ani przez chwilę nie są nudne. Do tego stopnia są interesujące, że nawet czytelnicy nie przejawiający wielkiego pasji do poruszanej tematyki nie dość, że nie będą czuli się znużeni, to już po kilku stronach zmienią nastawienie.

Dodatkowym elementem przykuwającym uwagę i niepozwalającym oderwać się od lektury, są świetne ilustracje Joe Todda-Stantona. Portrety śmiałków, sceny z pokonywania lodowych szczelin, chwile triumfu – to wszystko pozwala niemal przenieść się na chwilę w czasie i przestrzeni.

Uwielbiam książki, które są tak przemyślane, że od pierwszej do ostatniej strony wciągają i nie dają się oderwać – nie tylko dzieciom, ale i całkiem dorosłym czytelnikom. I taki właśnie jest „Everest”.

Everest

Everest. Edmund Hillary i Tenzing Norgay. Niesamowita historia

Alexandra  Stewart
il. Joe Todd-Stanton
przeł. Patrycja Zarawska
wyd. Wilga, 2019
wiek: 8+