Autorka: Ewa Świerżewska

Robot w domu

Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja” to opowieść, w której bardzo ważną rolę odgrywa nie tylko tytułowa bohaterka – Alicja, ale też będąca robotem Basia. To właśnie ona jest przedmiotem dialogu toczącego się pomiędzy dziewczynką a jej wujkiem Matim, od lat zajmującym się sztuczną inteligencją.

Wujek bardzo cierpliwie i szczegółowo odpowiada na pytania Alicji, która chciałaby dowiedzieć się jak najwięcej na temat nowej lokatorki i sztucznej inteligencji w ogóle.

Dziewczynka, a wraz z nią młody czytelnik, dowiadują się, między innymi, w jaki sposób Basia rozpoznaje domowników i gości; czym są systemy ekspertowe; co to znaczy, że drony są autonomiczne.

Słowem i obrazem

Mogłoby się wydawać, że poruszane w książce „Alicja w krainie przyszłości…” tematy są zbyt skomplikowane dla dzieci. Okazuje się jednak, że jeśli naukowe zagadnienia ubierze się w nieskomplikowane słowa; nada się im formę pytań i odpowiedzi, a do tego wszystko zostanie z pomysłem i talentem zaprojektowane graficznie, to otrzymamy książkę, która zaciekawi nie tylko dzieci, ale i rodziców. Bo kto z nas, dorosłych, nie chciałby czasem zdobyć nieco naukowej wiedzy, ale w sposób lekki, łatwy i przyjemny?

Alicja w krainie przyszłości

Alicja w krainie przyszłości, czyli jak działa sztuczna inteligencja

Ryszard Tadeusiewicz, Maria Mazurek
il. Marcin Wierzchowski
wyd. Mando, 2019
wiek: 8+