María Hesse już po raz drugi zabiera młodych czytelników w wielobarwny i pełen niezwykłych zdarzeń świat wybitnych artystów. Pierwszy raz zetknęłam się z jej twórczością przy okazji biografii Fridy Kahlo, którą zarówno napisała, jak i zilustrowała, uchylając drzwi do wyjątkowego, choć też tragicznego życia meksykańskiej malarki. Ilustracje stworzone przez Hesse przyciągają wzrok, choć niekiedy budzą lęk.

„Bowie. Biografia” to efekt pracy zespołu, w którym za tekst odpowiada Fran Ruiz, z dużą lekkością, ale i literackim wyczuciem, przybliżający postać wybitnego muzyka i aktora. Autor nadał swojej opowieści charakter autobiografii, oddając głos samemu tytułowemu bohaterowi. Bowie opowiada o swoim życiu, doświadczeniach – nie zawsze łatwych i przyjemnych, otaczających go ludziach i wydarzeniach, w których uczestniczył.

Czytając tę biografię, przenosimy się do czasów świetności artysty, jesteśmy świadkami jego wzlotów i upadków; obserwujemy otaczający go świat i staramy się zrozumieć, co wpływa na kształtowanie się tak wybitnych osobowości.

Fani muzyki znajdą na końcu pełną dyskografię Bowiego wraz z krótkim opisem każdej płyty.

Ewa Świerżewska

Bowie. Biografia

il. María Hesse
tekst: Fran Ruiz
przeł. Tomasz Pindel
wyd. Debit (Młody Book), 2019
wiek: 12+