Próba (okładka  twarda, 12.2015)

Oferta empik.com : 28,99 zł

28,99 zł 39,90 zł (-27%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 48 godzin

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Miasto elektryzuje obyczajowy skandal. Nauczyciel liceum muzycznego dopuścił się kontaktów seksualnych z nieletnią uczennicą. W sąsiadującej z liceum szkole teatralnej uczniowie decydują się przygotować na zaliczenie sztukę inspirowaną tą historią. Określenie granic miedzy sztuką, dramatem scenicznym a życiową tragedią okazuje się niezwykle trudne. Dla młodego studenta szkoły aktorskiej staje się jeszcze trudniejsze, odkąd dowiaduje się, że molestowaną uczennicą jest młodsza siostra jego również nieletniej dziewczyny.

Nauczycielka saksofonu z liceum obserwuje swoją klasę, a szczególnie przyjaciółki ofiary, które z jednej strony są oburzone i wstrząśnięte, a z drugiej z ciekawością, a może nawet zazdrością, śledzą bieg wydarzeń i każdy szczegół skandalu...

Ambitna i prowokująca "Próba" to znakomity debiut autorki bestselleru "Wszystko, co lśni".


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1113528724
Tytuł: Próba
Autor: Catton Eleanor
Tłumaczenie: Świerkocki Maciej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 384
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-12-02
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 15 x 165 x 246
Indeks: 18018066
średnia 3,3
5
4
4
4
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
26-02-2016 o godz 00:59 przez: Zatracona w słowach
Gdy po raz pierwszy usłyszałam o Eleanor Catton, która została najmłodszą laureatką nagrody Bookera przyznaną jej za powieść „Wszystko, co lśni” od razu zainteresowałam się jej twórczością. Jeszcze nie miałam okazji sięgnąć po jej nagrodzoną Bookerem książkę, ale gdy nadarzyła się okazja, z wielką chęcią sięgnęłam po debiutancką powieść autorki, czyli „Próbę”.

W mieście wybucha skandal. Nastoletnia uczennica wdała się w romans z nauczycielem liceum muzycznego. On zostaje zwolniony, a ona napiętnowana. Wszyscy zaangażowani w sprawę starają się na swój sposób dociec prawdy. W szkole zostają zorganizowane spotkania z psychologiem mające ustrzec uczniów przed czyhającymi na każdym kroku niebezpieczeństwami. W sąsiadującej do liceum szkole teatralnej studenci postanawiają odegrać na zaliczenie sztukę traktującą o skandalu. Oddzielenie realnego życia od dramatu scenicznego okazuje się jednak trudniejsze, niż można było przypuszczać...

Na pierwszy rzut oka można się spodziewać, że fabuła będzie krążyć wokół skandalu, czyli romansu nauczyciela z nieletnią dziewczyną. Wcale tak się jednak nie dzieje, ponieważ to nie ta para gra w powieści pierwsze skrzypce, jest raczej tylko pretekstem do zawiązania całej opowieści. Określenie, o czym tak naprawdę jest „Próba”, wcale nie jest takie łatwe, ponieważ na kartach książki przeplatają się dwa wątki. Akcja jednego rozgrywa się w szkole muzycznej, gdzie uczęszczała „wykorzystana” Victoria, natomiast drugi przenosi nas na scenę do szkoły teatralnej, gdzie uczniowie pierwszego roku postanawiają odegrać na zaliczenie sztukę opowiadającą o skandalu. Każdemu z tych wątków przewodzi jeden bohater. W szkole muzycznej jest to Isolde, czyli młodsza siostra Victorii, stanowiąca połączenie czytelnika z napiętnowaną przez społeczeństwo siostrą. Stanley to uczeń pierwszego roku o wielkich ambicjach, który wprowadza czytelnika na próby do przedstawienia oraz zaznajamia go z zasadami, według których funkcjonuje szkoła. Jak można się spodziewać, te dwa wątki w końcu znajdą punkt wspólny, ale nie to jest w tej książce najważniejsze. Autorka już od pierwszych stron bawi się z czytelnikiem w podchody, wciąga go w grę, w której nie wiadomo, co jest prawdą, a co tylko fikcją.

Autorka posługuje się specyficznym językiem, który wręcz magnetyzuje i przyciąga. Każdy pojedynczy wątek splata się z pozostałymi, dopełnia je tworząc misterną, ale spójną całość. Każde pojedyncze słowo zdaje się mieć określony cel i swoje przypisane miejsce. W tej powieści nic nie dzieje się przypadkowo nie jest zrządzeniem losu. Debiut Eleanor Catton to przemyślana i zaplanowana całość, w której nie ma miejsca na przypadek. Pozostaje w niej jednak wiele niedopowiedzeń i niewiadomych, gdyż nie dowiadujemy się ostatecznie, czy romans powstał za obopólną zgodą, czy został wymuszony przez pana Saladina. Podobnie jest z relacjami między bohaterami, nie zostały one rozwinięte i nie wiemy, co z nich wynikło, ani jak dalej potoczyły się losy tych postaci. Zabrakło mi tu wyprostowania niektórych kwestii, które domknęłyby wszystkie drzwi, zamykając tym samym całą historię na kartach książki.

„Próba” to odważny i ambitny debiut, który zaskakuje i angażuje czytelnika. Zmusza do ciągłego wysiłku umysłowego i do całkowitego skupienia nad lektura. Obraca i rozciąga pojęcie prawdy do samych granic, nagina nasze postrzeganie jej, a samo czytanie debiutu Eleanor Catton jest swego rodzaju próbą. Nie można zaprzeczyć, że autorka ma talent, dlatego już nie mogę się doczekać, aż sięgnę po „Wszystko, co lśni”, które mam nadzieję, zwali mnie na kolana i zaskoczy jeszcze bardziej, niż zrobił to jej debiut.

http://someculturewithme.blogspot.com/2016/02/prawda-fikcja.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
18-12-2015 o godz 19:07 przez: jeke5
Po tym jak Eleanor Catton otrzymała nagrodę Bookera za książkę ,,Wszystko, co lśni", jako najmłodsza jej laureatka wiedziałam, że muszę poznać jak najszybciej twórczość nowozelandzkiej pisarki. Zaczęłam od debiutanckiej powieści pt.,,Próba".

W szkole muzycznej Folwark Opata wybucha skandal, gdy na jaw wychodzi romans nauczyciela Saladina z niepełnoletnią uczennicą Victorią. Sprawa jest bulwersująca i wszystkie osoby w jakiś sposób zaangażowane w nią próbują dociec, i zrozumieć, co się tak naprawdę stało. W szkole organizowane są spotkania uczniów klas siódmych z psychologiem, w których udział bierze także młodsza siostra Victorii-Isolde, uczennica piątej klasy, dla której cała sprawa jest bardzo przykra.

,,Ten straszliwy przypadek seksualnego wykorzystania dziecka, to klasyczny przykład tego, jak uwiedzenie może posłużyć jednej osobie do zdobycia władzy nad drugą."

Nauczyciele starają się stworzyć przyjazną atmosferę i wypytują uczniów o ich ,,tajemnice", by w razie niewłaściwego zachowania odpowiednio wcześnie interweniować. Uczniowie w różny sposób reagują na skandal i plotkują o nim po cichu. Victoria jest izolowana i nawet jej siostra nie zna szczegółów romansu.
W sąsiedniej szkole aktorskiej studenci postanawiają wystawić sztukę o tym wydarzeniu i bardzo gorliwie się do niej przygotowują. Jedną z głównych ról ma zagrać Stanley, który całym sercem oddaje się aktorstwu. Wkrótce dowiaduje się, że dziewczyna, z którą się spotyka jest siostrą molestowanej uczennicy i jest niepełnoletnia.

Jaka jest dla mnie ,,Próba"?

Dla mnie jest to przede wszystkim powieść o sztuce i inicjacji seksualnej.

,,Próba" to powieść, w której autorka gra z czytelnikami. Bohaterowie książki to aktorzy odgrywający sztukę teatralną przed widzem, czyli czytelnikiem. Każdy interpretuje romans nauczyciela z uczennicą na swój sposób, gra swoją rolę. Zdania i słowa wypowiadane przez bohaterów, to jakby kwestie dialogowe w teatrze. Również okładka książki współgra z tym przesłaniem. Została zaprojektowana jak scenariusz teatralny.

Młodzi i niedoświadczeni ludzie próbują przekroczyć granicę niewinności i wkroczyć w świat dorosłych, świadomych własnej seksualności. Często popełniają błędy, są niezdarni lub podejmują złe decyzje, które wpłyną na ich przyszłość, ale ,,to coś" popycha ich do przodu.
,,Seksualność pozostaje nieuchwytna, groźna-choć nie wiadomo jak bardzo-i w nieprzewidywalny sposób drapieżna."

Eleanor Catton opowiada historię w oryginalny, misterny i przemyślany sposób, bawi czarnym humorem, a stworzeni przez nią bohaterowie są wyraziści i potrafią prowokować. Autorka zmusza do myślenia, nie daje gotowych odpowiedzi, a po przeczytaniu książki pojawia się wiele nowych pytań.
Jestem ciekawa jak rozwinął się talent pisarski Eleanor Catton w drugiej powieści ,,Wszystko, co lśni" i mam zamiar wkrótce się przekonać.
http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
10-02-2016 o godz 14:55 przez: Merry
Kiedy pierwszy raz przeczytałam o "Próbie", bardzo się nią zainteresowałam. Zaciekawił mnie temat, który porusza. Ponadto zauważyłam wiele pochlebnych recenzji, co tym bardziej zachęciło mnie do zapoznania się z jej treścią. Nie mogłam się doczekać, aż trafi w moje ręce. Była to chyba najbardziej wyczekiwana przeze mnie książka.

Trochę o fabule. W mieście wybucha skandal. Nauczyciel muzyki jest podejrzewany o intymne kontakty z jedną z uczennic. To wielka sensacja, ponieważ dziewczyna jest nieletnia. Jedną z głównych postaci jest nauczycielka gry na saksofonie, która słucha zwierzeń swoich podopiecznych i poznaje ich zdanie na temat całej sytuacji. Z jednej strony, jak wypada, są oburzone takim zdarzeniem, ale z drugiej widać, że poniekąd zazdroszczą dziewczynie romansu. Tymczasem w pobliskiej szkole teatralnej uczniowie przygotowują się do odegrania spektaklu, który nawiązuje do owego skandalu.

"Próba" nie jest książką, przy której zrelaksujecie się w sobotnie popołudnie. Tutaj nie wystarczy po prostu czytać i biernie przyjmować treść. Ta lektura wymaga od nas większego zaangażowania. W pewnym momencie nie wiemy już, co jest grą, a co prawdą. Musimy doszukiwać się odpowiedzi wśród zachowań bohaterów i wypowiadanych przez nich słów. Powieść Eleanor Catton zdecydowanie nie pozwala nam na odpoczynek. Wciąga w labirynt zdarzeń, sytuacji i nie jesteśmy w stanie się z niego uwolnić aż do samego końca, co uważam za zaletę tej książki.

Autorka pokazuje nam, że coś odgórnie nazwane skandalem, coś, co powinno obrażać, oburzać i zniesmaczać, może stać się powodem do zazdrości, dumą i czymś pożądanym. Wszak zakazany owoc smakuje najlepiej. "Próba" jest zatem powieścią dość kontrowersyjną, która nieco zakrzywia przyjęty światopogląd. Niewątpliwie skłania do głębszej refleksji. Nie jeden raz w trakcie lektury byłam zaskoczona wypowiedziami bohaterów. Bardzo często były to odważne, bezpośrednie słowa, które mnie szokowały. Zastanawiałam się, skąd w młodych ludziach takie, a nie inne postrzeganie rzeczywistości.

Przyznam szczerze, że do tej pory sceptycznie podchodziłam do tego typu lektur. Preferowałam raczej te mniej wymagające, relaksujące, przy których mogłam oderwać się od otaczającego mnie świata. Po przeczytaniu "Próby" stwierdzam, że była to dla mnie ciekawa odmiana. Myślę, że od czasu do czasu warto sięgnąć po książkę, która zmusi nas do głębszego zastanowienia.

"Próbę" polecam czytelnikom gustującym w takiej literaturze, a także wszystkim tym, którzy mają ochotę na książkę wymagającą skupienia i poruszającą trudny temat.

http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/2016/02/proba-eleanor-catton.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
16-12-2015 o godz 15:23 przez: booksofmeworld
Byłam bardzo ciekawa twórczości Eleanor Catton, bo słyszałam same dobre opinie o autorce. W moje ręce trafiła jej debiutancka powieść i właściwie czyta się ją bardzo szybko, ale sam opis z tyłu książki chyba nie ma z nią aż tak wiele wspólnego, a przynajmniej spodziewałam się czegoś innego.

W szkole muzycznej wybucha skandal, nauczyciel miał romans z uczennicą. Od razu zostają powzięte odpowiednie kroki, pan Saladin pożegnał się z posadą, wokół Victorii krążą różne plotki, ale dziewczyna jest wspierana przez rodzinę. Szkoła organizuje spotkania z psychologiem dla reszty uczniów żeby ich uchronić przed czyhającymi z każdej strony niebezpieczeństwami. Studenci pierwszego roku aktorstwa mają za zadanie wystawić przedstawienie, którego treści nawet wykładowcy nie znają. Za cel obrali sobie skandal z sąsiadującej szkoły, tylko czy to dobry pomysł?

Właściwie spodziewałam się, że książka w dużej mierze będzie poświęcona skandalowi, o którym mowa w opisie, sądziłam, że cały romans nauczyciela z uczennicą, to jak później sytuacja się rozwinęła będzie dużo bardziej rozwinięte. Okazało się, że niewiele było o tej sprawie w książce. Całość dotyczyła bardziej szeroko pojętej seksualności, o związku kobiety z mężczyzną, a także kobiety z kobietą. Gdybym się chciała przyczepić mogłabym powiedzieć, że wolałabym czytać o akcji rozwijającej się po skandalu, ale właściwie nie za bardzo się mogę do tego przyczepić. Styl jakim posługuje się autorka ma w sobie coś takiego, że mam wrażenie, że nawet jakby to była instrukcja czegoś to byłaby w taki sposób opisana, iż nie mogłabym się od niej oderwać.

Wszystko w powieści wydaje się do siebie pasować, każdy wątek i poruszany temat komponują się ze sobą doskonale i uzupełniają wzajemnie. Nawet okładka, choć minimalistyczna, ma wiele wspólnego z treścią, przywodząca kartkę z notatnika i motywy kart do gry, które również mają swój udział w powieści.

Niestety powieść pozostawia pewien niedosyt. Autorka tak właściwie niczego nie wyjaśnia, nie wiadomo czy romans między uczennicą a nauczycielem był wymuszony przez dorosłego na nastolatce, czy może jednak za obopólną zgodą. To samo było z sytuacjami, które wynikły między innymi bohaterami, nie wiadomo jak to się dalej między nimi potoczyło, co wynikło z ich relacji. Pozostało zbyt wiele kwestii, które nie były wyjaśnione i chyba tego najbardziej mi brakowało.

Niezaprzeczalnie Eleanor Catton ma talent do pisania i potrafi zaciekawić nawet jeśli treść nie do końca jest tym czego się oczekiwało. Próba to powieść dla każdego, kto ma ochotę poznać twórczość autorki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-03-2016 o godz 08:35 przez: MARTA KACZMARCZYK
Po tak fascynującej lekturze „Wszystko, co lśni”, która to została nagrodzona Nagrodą Bookera, nie omieszkałam sięgnąć po debiut autorki. O ile nagrodzoną książkę (ok 900 stron) chłonęłam i płynęłam, niczym jako podróż mego życia, o tyle z „Próbą” nie było tak łatwo. „Wszystko, co lśni” stanowi dla mnie książkę roku 2014 i niedościgniony wzór. W przypadku „Próby” niestety nie mogę tego powtórzyć. Oczywiście, książka jest bardzo dobrze napisana, ciekawa historia, jak zwykle dopracowana w szczegółach. Ponad to stanowi intelektualny kąsek, dla wybrednego czytelnika. Jednak, mimo to tym razem nie porwało mnie tak mocno jak za pierwszym razem. Lecz i tak będę z niecierpliwością oczekiwała na kolejny tytuł tej autorki, bo wszystko co do tej pory napisała autorka jest warte tego by to nie tyle przeczytać, co czytać.

”Próba” to książka, która wymaga uwagi, skupienia, a mimo to wymyka się. Wymyka się schematom. Narracja jest chaotyczna, pourywana, podobnie jak cała historia. Gdy czytelnik skupiając się na głównym wątku, jakim jest skandal obyczajowy, który ma miejsce po romansie uczennicy z nauczycielem szkoły, nagle zostaje oderwany od tej wizji skupiając się na innych tematach, aby po chwili ponownie powrócić do pierwotnego wątku. Autorka bawi się z czytelnikiem, uświadamiając, iż skandal to tylko pozory. Bohaterami, w głównej mierze są aktorzy i adepci na aktorów z prestiżowej szkoły artystycznej, którzy to przygotowują się do dyplomowego przedstawienia opartego na prawdziwych wydarzeniach związanych z romansem koleżanki. Tak naprawdę to opowieść o pozorach, próbowaniu i próbie sił a przede wszystkim o odgrywaniu właściwych ról przez uczniów względem rodziców, rodziców względem nauczycieli, nauczycieli względem uczniów itp. To opowieść o sprawdzaniu i poznawaniu seksualności, ale też poznawaniu siebie, a wszystko w tle prób. Czytając powieść, często zastanawiałam się czy to nie kolejna próba sztuki, która jest ćwiczona, powtarzana, a nawet grana, by mnie, czytelnika nabrać na scenie, abym uwierzyła czy aby to nie kolejne grane przedstawienie według zaplanowanego scenariusza.

Cenie bardzo autorkę za jej talent, kunszt i sposób angażowania czytelnika i zabawy z nim. Nie da się ukryć, iż posiada wielki dar literacki. Mam nadzieję, że po przeczytaniu ponownie powieści, ponownie poczuję się jak na scenie, przed aktorami ćwiczącymi swoje kwestie na Próbie generalnej.

Niezwykła, ale wymagająca książka, której łatwo się nie czyta, mimo banalnej historii. Książka, która dojrzewa w czytelniku, mimo zakończenia przygody czytelniczej. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2015 o godz 00:00 przez: Aldona Kołdoń
Eleanor Catton odkryłam we Wszystko co lśni. Tamta pozycja bardzo mi się spodobała, dlatego i Próba znalazła się w kręgu mojego zainteresowania. Jestem zachwycona wszechstronnym piórem Catton, tym jak umie zręcznie zafrapować czytelnika, a także lekkością jej pisania. Dobra powieść, bardzo wciągająca, polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
38,43 zł
54,90 zł
32,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Życie
5/5
44,64 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
59,40 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.1/5
36,88 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni
5/5
37,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
29,93 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Fale
4.7/5
25,88 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Disko
5/5
29,26 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów
4.6/5
18,87 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozpływaj się
3.8/5
30,74 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ludzie, ludzie
5/5
32,57 zł
49,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego