Powrót do Mandalaj (okładka  miękka, 07.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Pomiędzy epokami i kontynentami... Przejmująca opowieść o obietnicy sprzed lat i miłości w czasach wojennej zawieruchy.

Eva Gatsby często zastanawiała się nad przeszłością swojego dziadka Lawrence'a i tym, co działo się z nim w Birmie podczas II wojny światowej. Lawrence uparcie unika tego tematu, dopiero służbowy wyjazd Evy, z zawodu antykwariuszki, do Mandalaj, sprawia, że starzec przerywa milczenie. Przekazuje wnuczce posążek gryfa i prosi, by zwróciła go prawowitej właścicielce. Po przylocie Evy do Birmy okazuje się, że jej misja jest niebezpiecznie skomplikowana, a skarb, którego strzeże, staje się źródłem skandalu o poważnych konsekwencjach. Rozdarta między lojalnością względem rodziny a uczciwością, Eva postanawia uczynić wszystko, by poznać prawdę o przeszłości dziadka, do której kluczem jest posążek o opalizujących czerwonych oczach – tajemniczy symbol bogactwa Mandalaj.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1108720629
Tytuł: Powrót do Mandalaj
Tytuł oryginalny: Return to Mandalay
Autor: Ley Rosanna
Tłumaczenie: Makaruk Katarzyna
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 548
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-07-15
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 50 x 201 x 127
Indeks: 17236454
średnia 3,8
5
2
4
1
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
13-08-2015 o godz 07:53 przez: Magnolia044
„Mandalaj. Kolejny etap podróży i kolejna porcja antyków do obejrzenia. I początek poszukiwań kobiety, której może wcale tam nie było, która, prawdę mówiąc, od dawna mogła już nie żyć. W razie czego miała znaleźć rodzinę owej kobiety i zwrócić jej tekowego lwa dziadka. Miał wrócić do domu, gdzie czekał na niego bliźniaczy posążek, żeby została przywrócona harmonia. To jednak nie wszystko. Eva miała też odkryć prawdę.”

Książki autorstwa Rosanny Ley już wcześniej ukazywały się w Wydawnictwie Literackim były to: „Dom na Sycylii” oraz „Zatoka tajemnic”, najnowsza powieść „Powrót do Mandalaj” był moim pierwszym spotkaniem z twórczością autorki, szczerze mówiąc spodziewałam się ciekawej lektury, ale nie aż tak pasjonującej, jestem mile zaskoczona.

Eva Gatsby pracuje w antykwariacie. Specjalizuje się w rzemiośle azjatyckim, po dziadku odziedziczyła miłość do drewna. Pewnego dnia szefowa wzywa ją do gabinetu i oznajmia, że ma dla niej zadanie do wykonania lecz nie na miejscu, a w Birmie, gdzie ma skontaktować się z pośrednikiem, zdobyć nowe antyki i potwierdzić ich autentyczność, a także czuwać nad wszystkim oraz nawiązać nowe kontakty. Kobieta jest jednocześnie zaskoczona, że szefowa zaufała jej na tyle, aby powierzyć jej takie zadanie, ale z drugiej strony jest bardzo szczęśliwa, ponieważ jej marzeniem był wyjazd do Birmy.

„Czy kraj sprosta jej wyobrażeniom? Czy zapełni luki w opowieści dziadka? Ciekawe, co powie, kiedy usłyszy, że Eva się tam wybiera. Wyjazd do Birmy odmienił jego życie. Eva była ciekawa, czy tak samo będzie w jej przypadku.”

Dziadek Evy dowiaduje się, że jego ukochana (jedyna) wnuczka wybiera się do kraju, w którym spędził najlepsze oraz najgorsze chwile w swoim życiu, tam znalazł i utracił swoją pierwszą i jedyną miłość, przeżył wojnę, stracił wielu przyjaciół. Lawrence prosi wnuczkę o przysługę, mianowicie ma zwrócić tekowego lwa pewnej Birmance, kobiecie, którą kochał i którą kocha nadal, która przed jego wyruszeniem na wojnę podarowała mu posążek tekowego lwa, aby go chronił, a także, by pozwolił mu bezpiecznie wrócić do niej. Jednakże tak się nie stało i ich drogi się rozeszły.

„Spójrz na nas - wyszeptała, dotykając twarzy na zdjęciu. - Jesteśmy starzy… Nasze drogi się rozeszły. - A potem ściszonym głosem dodała: - Przeżyliśmy życie jedno bez drugiego.”

Rosemary, córka Lawrenca i matka Evy, po nagłej śmierci męża, czuła się tak jakby straciła cząstkę siebie, bała się na nowo pokochać, ponieważ miała wrażenie jakby zdradzała Nicka. Po jego śmierci Rosie odsunęła się od córki. Wtedy właśnie Eva znalazła oparcie w dziadku. Rosemary nie może wybaczyć ojcu paru rzeczy. Co takiego poróżniło córkę z ojcem?

„Naprawdę miała wszystko, czego dusza zapragnie. Oprócz córki – szepnął cichy głos w jej wnętrzu. - Oprócz ojca. Oprócz Nicka.”

Książka złożona jest z kilku wątków, mianowicie, jest ujęty wątek Evy oraz jej pobytu w Birmie. Kolejny to wspomnienia Lawrenca z pobytu, w tym kraju przeplatane z czasami współczesnymi. Następny wątek stanowi Rosemary, która przyjeżdża do ojca, aby zrozumieć jego postępowanie i wybaczyć mu kilka spraw. Cała fabuła lawiruje pomiędzy Birmą, a Anglią (Dorset).

„Przeszłość stanowi zamknięty rozdział (…) Czy mamy prawo go otwierać?”

Co takiego odkryje Eva? Kim był Niemiec Klaus Weber, którego Eva spotkała przypadkowo w kawiarni w Rangunie? Co ukrywa? Czy na pewno był to przypadek, a może zaaranżowane spotkanie? Dlaczego Lawrenc i Mayasię rozstali się w młodości i jaka była tego przyczyna? Jak potoczyły się ich losy osobno? Czy uda się Rosemary odbudować więzi z córką i ojcem? Kim był Ramon, kolejny bohater powieści, a także wnuk Mayi? Co ukrywają w sobie posążki tekowych lwów i dlaczego są tak cenne? Odpowiedzi na te pytania szukajcie w lekturze.

Uwielbiam książki, w których czasy współczesne są przeplatane z przeszłością. W tej pozycji ukazane są wspomnienia dziadka Evy z wojny w Azji. Opowieści Mayi o rodzinie królewskiej z Mandalaj z roku 1885, których kobieta wcześniej wysłuchała od swojej babki. Powieść jest o poznawaniu nowego kraju i jego cywilizacji. Odkrywaniu tajemnic z przeszłości oraz spełnianiu obietnic. Miłości, która swój początek miała w roku 1937 , która przetrwała kilkadziesiąt lat, jak również miłości ludzi z dwóch różnych kultur, dwóch różnych światów. Publikacja o tym jak łatwo popełnić błąd lecz trudno jest go naprawić - niesie przestrogę, żeby nie dokonywać błędów, które w przeszłości uczynili nasi bliscy. Także o tym, że nie da się kogoś uszczęśliwić na siłę.

Recenzja na blogu: http://nhoryzonty.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-07-2015 o godz 20:41 przez: Elenkaa
"Powrót do Mandalaj" to już trzecia książka Rosanny Ley wydana przez Wydawnictwo Literackie. Trzeba przyznać, że okładki są bardzo kuszące, zwłaszcza na letnie, upalne dni, kiedy marzymy o podróżach do egzotycznych miejsc. I własnie w tej powieści pani Ley zabiera nas w podróż do azjatyckiej Birmy.

Eva Gatsby, główna bohaterka powieści jest konserwatorką antyków. Uwielbia swoją pracę i marzy o podróży w jakieś dalekie miejsce, aby móc pobuszować za kolejnymi starociami. I jej marzenie się spełnia, gdy szefowa postanawia wysłać ją do pięknej i gorącej Mianmy (dawnej Birmy), aby przywiozła stamtąd kilka antyków. Gdy dowiaduje się o tym jej dziadek zleca jej pewne zadanie do wykonania. Chce, żeby Eva znalazła Mayę, dawną ukochaną dziadka i oddała jej figurkę tekowego lwa, która od lat stoi przy jego łóżku. Eva wyczuwa, że kryje się za tym ekscytująca historia miłosna, więc postanawia ją odkryć. Razem z nią wybieramy się w niezwykłą podróż do Birmy, by odkryć tajemnicę miłości Brytyjczyka Lawrenca i Birmanki Mayi oraz być świadkami rodzącego się uczucia pomiędzy Evą, a pewnym miejscowym.

"Powrotu do Mandalaj" nie da się przyporządkować do jednego gatunku. Jest to piękna historia miłosna, która pomimo rozłąki przetrwała kilkadziesiąt lat, a dana obietnica w pewnym sensie zostaje spełniona. Oprócz tego jest to w pewien sposób literatura wojenna. Ja jestem raczej przyzwyczajona do czytania o zmaganiach żołnierzy walczących w Europie (zazwyczaj w Polsce, we Francji i Wielkiej Brytanii) z Niemcami, więc dla mnie było to bardzo ciekawe, że tym razem przekonałam się jak wyglądała II wojna światowa w Azji, gdzie głównymi wrogami ludności nie byli Niemcy i Hitler, ale Japończycy. Pojawia się również wątek kryminalny, a bohaterka wplątuje się w niebezpieczną sytuację, więc dzięki temu fabuła nie była leniwa i nudna.

W trakcie lektury nie mogłam przestać myśleć, że ta książka przypomina mi jakąś inną. I w końcu sobie przypomniałam: "Dom orchidei". Tam również pojawia się watek podróży w egzotyczne miejsce i niechęć do powrotu do zimnej i takiej innej Wielkiej Brytanii. "Podróż do Mandalaj" zabrała mnie w ekscytującą podróż do niezwykle ciekawego miejsca. Autorka opisała je w taki sposób, że chyba każdy chciałby się tam znaleźć, poczuć zapach tekowego drewna i posłuchać wielu miejscowych legend oraz prawdziwych historii krążących w ich kulturze. Jej niezwykle wykwintne słownictwo sprawiło, że ta opowieść była piękna. Wyobraźcie sobie cudowne krajobrazy azjatyckiego państwa oraz ich dziedzictwo kulturowe, buddyzm, zagadkę z przeszłości, poczujcie smak ich potraw na języku - to wszystko znajdzie w powieści Rosanny Ley.

Jeśli reszta powieści autorki jest równie czarująca, to ja już się cieszę na lekturę "Zatoki tajemnic" i "Domu na Sycylii", które mam w planach i które już do mnie zmierzają. Jeśli chcecie zatracić się w niezwykłym kraju, jakim jest Mianma to polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-07-2015 o godz 12:27 przez: jeke5
Eva skończyła studia w Bristolu na kierunku renowacja mebli i specjalizuje się w antykach azjatyckich, do których pasją zaraził ją w dzieciństwie dziadek. Lubi swoją pracę w Emporium, gdzie bada autentyczność dzieł sztuki i zajmuje się ich odnawianiem. Szefowa niespodziewanie wysyła ją do Birmy, aby porozmawiała z pośrednikami, zacieśniła z nimi kontakty oraz nawiązała nowe.

Eva cieszy się, że w końcu pozna kraj, o którym tak wiele słyszała od ukochanego dziadka, który w młodości, przed drugą wojną światową pracował przy wyrębie tekowych drzew i spławiał je rzeką Irawadi.

,,O krainie piekącego skwaru i ulewnych monsunowych deszczy. O zielonych polach ryżowych i złotych świątyniach, o wielkich jeziorach i parnej dżungli."

Dziadek prosi Evę przed wyjazdem o przysługę - o odnalezienie w Birmie jego miłości Daw Moe Mya i zwrócenie jej figurki tekowego lwa, którego mu podarowała, gdy szedł walczyć na wojnie. W ten sposób ma zostać przywrócona harmonia, gdyż drugiego bliźniaczego lwa posiada Maya.

Eva leci do Birmy i stopniowo odkrywa rodzinne tajemnice oraz poznaje przeszłość i miejsca, w których przebywał dziadek Lawrence. Na jej drodze pojawiają się dwaj mężczyźni. Klaus Weber współpracujący z niemiecką organizacją charytatywną oraz Ramon-Birmańczyk, w którego żyłach płynie angielska krew przodków. Będą oni mieli wpływ na losy samotnej dziewczyny.

,,Powrót do Mandalaj" to wielowątkowa powieść. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Autorka nakreśliła życie codzienne birmańskiego społeczeństwa w okresie kolonialnym, II wojny światowej i współczesnym. Widoczne są zachodzące zmiany na przestrzeni lat. Bardzo naturalnie wplotła w akcję opisy zabytków, obyczajów, mitów i historię Birmy oraz nakreśliła losy ostatniej królowej Supayalat.

Widoczna jest wyjątkowa więź dziadka z wnuczką, który miał dla niej zawsze czas i okazywał cierpliwość. Był oparciem w trudnym okresie życia, snuł opowieści o dalekim kraju, ale też zabierał na wycieczki po okolicy i na plażę Chesil.

Trudne relacje matki z córką po nagłej śmierci ukochanego męża i ojca. Stopniowe odsuwanie małego dziecka od siebie, brak rozmów, przytulania, zamykanie się w sobie z rozpaczy. Eva także cierpiała, przeżywała żałobę po ojcu, którego już nie było codziennie obok, który już nie mógł nauczyć jej pływać.

W tej powieści jest dużo miłości i bólu, przeplatają się ze sobą. Pojawiają się też wątki kryminalne.

Na okładce książki napisano, że jest to ,,mądra, wakacyjna książka" i ja się z tym stwierdzeniem całkowicie zgadzam:)

http://magiawkazdymdniu.blogspot.com/
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
16-08-2017 o godz 18:26 przez: magi
Lekka ,łatwa i przyjemna babska lektura na lato-500str, 2 dni, prosty język,wartka fabuła, po.....nie pozostaje w glowie zbyt wiele .....ale nie o to chodzi latem ;)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Chołod
4.5/5
30,97 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Empuzjon
4.6/5
34,14 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Krzyżacy
5/5
36,24 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wawel. Biografia
4.8/5
45,94 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiatrołomy
4.7/5
31,03 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Chołod
4.8/5
34,07 zł
56,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Śnieżna siostra
4.8/5
38,92 zł
59,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe
5/5
57,81 zł
89,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niepowstrzymani
4.3/5
34,67 zł
54,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Solaris
4.7/5
28,96 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szafa
5/5
25,97 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lalka i perła
5/5
26,69 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Niezwyciężony
5/5
29,49 zł
34,90 zł

Podobne do ostatnio oglądanego