Powiedziała (okładka  zintegrowana, 10.2020)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 27,24 zł

27,24 zł 44,90 zł (-39%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Przez kilka dekad nazwisko Harveya Weinsteina było w Hollywood synonimem władzy. Mógł tworzyć gwiazdy i je niszczyć, nadawać karierom bieg lub dusić je w zarodku. Przez wiele lat krążyły plotki, że jego pomoc nie jest bezinteresowna, a kobiety, które bierze pod swoje skrzydła, płacą za to swoim ciałem.

"Powiedziała" to trzymający w napięciu zapis śledztwa dziennikarskiego w sprawie Weinsteina, które w 2017 roku przeprowadziły dwie dziennikarki "The New York Times", laureatki Pulitzera Jodi Kantor i Megan Twohey. Jednocześnie to ważna książka o władzy, która deprawuje, o wyzwalaniu się z roli ofiary i walce prawdy z kłamstwem. Autorki szukają też odpowiedzi na pytanie o konsekwencje swoich reportaży i skutki ruchu #metoo: Co się zmieniło?

Kantor i Twohey z dokładnością opisują, jak docierały do kolejnych ofiar Weinsteina, jak przekonywały je do mówienia, a także o kontratakach zhańbionego producenta i jego sztabu. Jest to opowieść o kobietach, które rzucając wyzwanie potworowi, były gotowe stoczyć walkę o prawdę.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1247223618
Tytuł: Powiedziała
Podtytuł: Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #metoo
Seria: Seria reporterska Wydawnictwa Poznańskiego
Autor: Kantor Jodi , Twohey Megan
Tłumaczenie: Surniak Paulina, Stachowski Adrian
Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 432
Numer wydania: I
Data premiery: 2020-10-14
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 38 x 144
Indeks: 35886228
średnia 4,5
5
21
4
9
3
2
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
6 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
05-04-2021 o godz 10:33 przez: Ola1073 | Zweryfikowany zakup
Odwaga, siła i wspólne działanie bohaterek reportażu to jest coś co zawsze w tej historii będę podziwiać niezależnie kto o niej napisze, natomiast sam epilog, czyli to co wydarzyło się już po samym procesie i przemiana jaka zaszła w kobietach, które zdecydowały się zabrać głos wzruszyły mnie najbardziej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
15-12-2020 o godz 11:35 przez: emilia harzyńska
„...jeśli historia nie zostanie opowiedziana, nic się nie zmieni. Nie da się rozwiązywać problemów, które pozostają niewidoczne”. To cytat, jaki znajdziemy w epilogu „Powiedziała. #Metoo i śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina” i moim zdaniem najlepiej oddaje istotę całej sprawy, której skutkiem jest powstanie tej książki. To, co Jodi Kantor i Megan Twohey zaprezentowały w tym nagrodzonym Pulitzerem bestsellerze, to wydobycie na światło dzienne jednej z najgłośniejszych spraw XXI wieku. Autorki dokonały analizy niepokojących wzorców molestowania seksualnego w USA, odkrywając przy tym starannie opracowany system pozwalający na wykorzystywanie kobiet oraz utrzymywanie tego latami w tajemnicy. To wypłaty odszkodowań i umowy o zachowaniu poufności uchodziły przez długi czas za sposób radzenia sobie z molestowaniem seksualnym w miejscu pracy. Właśnie ta praktyka sprawiła, że reporterkom było tak niezwykle ciężko zebrać niezbędny materiał dowodowy obciążający producenta, jego prawników i doradców, co w połączeniu z potencjalnym zagrożeniem stygmatyzacji, victimblamingiem czy dyskredytacją zdrowia psychicznego spowodowało, że znalezienie pierwszej osoby, która odważy się przełamać zmowę milczenia było tak ciężkie. Mimo niełatwej tematyki „Powiedziała..” nie jest publikacją odbierającą optymizm czy nadzieję. Pokazuje przede wszystkim siłę siotrzeństwa i tego, jak ważne jest, aby kobiety wspierały się wzajemnie, walcząc o szacunek oraz należną im pozycję w świecie. Ponadto promuje rzetelne dziennikarstwo śledcze, co moim zdaniem jest niezwykle istotne w obecnej dobie fake newsów. Przypuszczam również, że wydźwięk sprawy byłby znacznie szerszy, gdyby nie to, że społeczeństwo, w jakim funkcjonujemy to społeczeństwo patriarchalne zbudowane na kulcie męskiej siły oraz męskim autorytecie. Zarówno #metoo jak i pozostałe próby walki z kulturą gwałtu nie odnoszą tak spektakularnych sukcesów jak powinny, co pozwala nam uświadomić sobie istnienie mechanizmów przyzwalających na nieodpowiednie zachowania takie jak chociażby molestowanie kobiet. Warto też zwrócić uwagę, że osoby doświadczające tego zjawiska nie wiedzą jak z nim walczyć i często decydują się trzymać swoje przeżycia w tajemnicy z powodu poczucia zagrożenia. Zagrożenie wynika nie tylko z przewagi fizycznej opresora, ale również z tego, że męska siła znajduje odzwierciedlenie we wpływach społeczno – politycznych. Dlatego uważam, że czas najwyższy odwrócić tę szkodliwą i toksyczną patriarchalną narrację oraz zacząć oddawać głos ofiarom czy też raczej ocalałym, aby ich świadectwa mogły w końcu wybrzmieć głośno i dumnie.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 1
5/5
26-11-2020 o godz 17:46 przez: Kamila
Harvey Weinstein od dekad kojarzył się z ogromną władzą w Hollywood. Producent wielu kinowych hitów wykorzystywał jednak swoją pozycję, by molestować młode kobiety. Przez lata uchodziło mu to na sucho. Dlaczego? Książka Jodi Kantor i Megan Twohey to opis ich śledztwa, które zapoczątkowało ruch #Metoo. Rozdział po rozdziale dowiadujemy się o kolejnych ugodach, do których ofiary były zmuszane — pieniądze za milczenie. Czytamy o okropnym traktowaniu pracownic, o tym jak problem był bagatelizowany, o zmowie milczenia i bezradności. Poznajemy ofiary, które boją się mówić, o tym, co je spotkało. Które boją się o swoje obecne życie i nie chcą wracać do tego, co przeżyły, choć podąża to za nimi niczym cień. Wiedzą jednak, że jeśli nie zrobią czegoś, to Harvey będzie krzywdził kolejne kobiety. Jodi i Megan, dziennikarki „The New York Times", znajdują ofiary, rozmawiają z nimi i dają swoje wsparcie. Nie zmuszają ich do niczego. Rozumieją ciężar wyznań. Bardzo podobało mi się ich podejście, bo czuć było w tym szacunek. Szacunek, którego nie miał Harvey ani jego grupa prawników, którzy przeróżnymi metodami próbowali zatrzymać powstanie artykułu. Jestem wstrząśnięta i zdegustowana. Wiedziałam, jak sprawa wyglądała, ale czytanie tak dokładnego przebiegu wydarzeń... „Powiedziała" to lektura mocna i ważna.  Ukazuje również burzę, która po publikacji artykułu się rozpętała i od 2017 roku trwa. Możemy zobaczyć ogrom pozytywnych zmian, które zawdzięczamy odważnym kobietom, i ogrom zmian, które dopiero przed nami. Dostrzegam jeden minus książki. Harvey Weinstein powiedział „Jak Times mógł nazwać to molestowanie, skoro te dziewczęta same przychodziły do jego pokoju?" a Rotunno na pytanie, czy była molestowania odpowiedziała „Nie. Nigdy nie postawiłam się w takiej sytuacji.". Ile jest ludzi, którzy podzielają to zdanie? Ile ludzi zupełnie nie rozumie, jak poważne to jest i że nikt się o to nie prosi? Myślę, że wskazany byłby chociaż obszerny akapit, który jasno wyjaśni każdemu, dlaczego ofiara jest ofiarą. Reportaż skupia się na śledztwie, nie na psychologii problemu, ale ogromnie mi tego brakowało. Cała reszta jednak była bardzo dobra. Otwiera czytelnikowi oczy na to, jak ludzie u władzy wykorzystują tych, którzy są bezbronni. Pokazuje moc, którą mają kobiety, gdy połączą siły. Daje nadzieję na kolejne zmiany.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
07-11-2020 o godz 21:09 przez: Książka.w.pigułce
Chyba każdy słyszał już o wybuchu afery, po której w ruch poszła kampania #metoo. Nazwiska producenta, jego pracownic oraz popularnych aktorek stały się twarzą ruchu, który w lawinowym tempie pociągnął za sobą kolejne ofiary, jakie dotychczas wstrzemięźliwie i nie bez strachu oraz poczucia winy zachowywały milczenie. Autorki pracujące w magazynie "Times" wzięły na celownik temat trudny, gdzie ofiarom zamknięto usta klauzulą poufności oraz przekazano pieniądze w zamian za milczenie Tymczasem uzależniony od seksu Harvey Weinstein wyszukiwał kolejne ofiary, które mamił wizją intratnych kontraktów i rosnącej popularność w zamian za masaż, seks oralny czy stosunek seksualności. Producent dopuścił się nawet gwałtu, co ujrzało światło dzienne w trakcie pogłębionego śledztwa dziennikarskiego. Autorki reportażu opisu od A do Z drogę ku odkryciu prawdy, jednocześnie działając w ramach litery prawa oraz rzetelnego dziennikarstwa, które daje zarówno jednej jak i drugiej stronie dojść do głosu. Na językach lądują oprócz Weinsteina również Donald Trump czy Bill Cosby. Machina protekcjonalizmu względem podległych sobie kobiet rozrastała się, a fakty, które ujrzały światło dzienne mówią same za siebie jednocześnie budząc niesmak i poczucie niesprawiedliwości. Nie bez kozery Jodi i Megan wspominają o trudnościach w uzyskaniu konkretnych dowód potwierdzających przypuszczalne fakty - kobiety bały się zarówno reperkusji ze strony samego Weinsteina, którego osoba budziła grozę, jak i potępienia ze strony świata filmowego. Niech pierwszy rzuci kamieniem, kto nigdy nie słyszał, że "mogła założyć dłuższą spódnicę" czy "to nie wiedziała po co idzie do jego pokoju?". Winna! Winna! Winna! Reportaż choć jest niełatwy, upstrzony wieloma postaciami czy to w roli poszkodowanych czy w roli obrońców, porusza krępujący temat molestowania, gdzie mężczyźni dzięki wpływom, pieniądzom i rozpoznawalności czują się bezkarnie. Molestowanie seksualne to ważny, acz często spychany na margines temat, w którym często z ofiar robi się prowodyra. Tutaj dzięki pojedynczym odważnym kobietom, za słowami których stanęły kolejne oraz (co zaskakuje) przełomowym dokumentom ujawnionym przez jednego z mężczyzn blisko współpracujących z producentem udało się ukarać sprawcę, lecz jak pokazują przykłady przytoczone przez autorki, długa droga jeszcze przed nami kobietami o godność, o równe prawa i ograniczenie protekcji, szczególnie w kontekście kariery zawodowej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-11-2020 o godz 00:54 przez: czerwonakaja
"Do naszych i waszych córek: Zawsze wiedzcie, co to szacunek i godność - zarówno w miejscu pracy, jak i poza nim."⁣ ⁣ Wydawać by się mogło, że z biegiem lat kobiety mają coraz łatwiej. Wywalczyły sobie prawo głosu, włożyły na tyłek spodnie i zaczęły podejmować pracę w zawodach, które uważano za typowo męskie. Studiują, zdobywają stopnie naukowe, rządzą. Pokazują, że niczym nie ustępują mężczyznom.⁣ Jednak wciąż są tacy, którzy traktują Nas przedmiotowo i dzięki swojej pozycji chcą pokazać swoją władzę.⁣ Molestowanie seksualne to czyn, który może złamać najsilniejszy charakter.⁣ To krzywda, która zostaje na zawsze.⁣ ⁣ Zastanawiam się, jak bardzo fakt, iż potrafimy radzić sobie bez pomocy mężczyzn ośmiela część z nich do tego, by pokazać Nam, że oni wciąż mają nad Nami władzę...⁣ ⁣ Jeżeli jakiś reportaż może wciągnąć każdą kobietę (liczę na to, że niejednego mężczyznę również), to jest to ten właśnie. ⁣ Ta książka nie tylko otwiera oczy i demaskuje jednego z największych hollywoodzkich producentów, Harveya Weinsteina, który dopuścił się molestowania seksualnego wielu kobiet, ale uświadamia też, że osoby z podobnymi doświadczeniami mogą mieć nadzieję, że winni poniosą konsekwencje.⁣ Nawet Ci bogaci i u władzy. Że te przywileje nie czynią ich bezkarnymi.⁣ ⁣ Autorki przeprowadziły śledztwo, dzięki któremu dotarły do kobiet, które jako pierwsze zdecydowały się mówić, mimo że były oskarżane o kłamstwo. Wyśmiewane i zastraszane dysponowały jednak dowodami na poparcie swoich słów.⁣ Uderzające jest to, jak wielu ludzi może uczestniczyć w zmowie milczenia, w tym kobiety...⁣ Jak wielu poddaje się manipulacji...⁣ ⁣ Obok tekstu, prowadzonego w trzeciej osobie, znajdziecie rozmowy i wywiady (nie tylko z ofiarami) podparte zarówno fragmentami artykułów, ale co najważniejsze, dokumentami policyjnymi i sądowymi.⁣ Przeczytacie o tym ile odwagi i trudu kosztuje to, by przestać być milczącą ofiarą.⁣ Ile można w życiu stracić przez to, że w końcu przyszła odwaga, by mówić i walczyć o prawdę. Ta książka wywoła emocje i wzburzenie. Zostawi nas z pytaniami, na które musimy odpowiedzieć sami. A gdy skończycie, to wejdźcie na stronę Wikipedii i wyszukacie nazwisko Harveya Weinsteina. Przeczytacie tam: "amerykański producent filmowy i przestępca seksualny". POLECAM!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-10-2020 o godz 14:01 przez: urszula_gala
Jodi Kantor Megan Twohey Powiedziała Śledztwo, które zdemaskowało Harveya Weinsteina i zapoczątkowało ruch #metoo, kolejny reportaż śledczy, który miałam okazję przeczytać w ciągu ostatnich tygodni. Wielkie brawa dla autorek, które podejmując się niezwykle trudnego, a zarazem wymagającego dużej wrażliwości i empatii tematu, potrafiły usunąć się w cień, oddając w wielu miejscach głos swoim bohaterkom, kobietom pokrzywdzonym, ofiarom wieloletniego molestowania seksualnego przez swojego pracodawcę, hollywoodzkiego producenta filmowego Harveya Weinsteina, człowieka wydawałoby się bezkarnego, nietykalnego, którego sukces naznaczony został wieloletnim cierpieniem kolejnych ofiar. Wielki szacunek należy się również kobietom, które zdecydowały się przerwać milczenie i opowiadając swoje historie, wyjść z roli ofiary, żeby stanąć do walki z hermetycznym środowiskiem swego pracodawcy. Mając władze i pieniądze łatwo stać się nietykalnym, poczuć się bezkarnie, otoczyć się prawnikami, którzy za cenę milczenia wypłacać będą odszkodowania. Zobowiązaniem do milczenia a także panującą w środowisku zmową milczenia można zniszczyć każdego. Reportaż Powiedziała to nie tylko skomplikowana batalia pokrzywdzonych kobiet , często wręcz walka toczona z własną traumą i z tym, w jaki sposób na opowiadanie prawdy zareaguje środowisko oraz ludzie, to również wyjątkowo trudna wojna prawników czy wojna opinii publicznej. Z bezkarnym zachowaniem Herveya Weinsteina miały do czynienia głównie aktorki, jego sekretarki czy asystentki. Jednak to właśnie głos tych najbardziej znanych, a następnie rozprzestrzeniający się ruch #metoo, pozwolił wyjść z ukrycia wielu kolejnym kobietom, ofiarom przemocy seksualnej, wszelakich manipulacji czy szantażu. Nie ma innej drogi rozwiązania problemu jak tylko jego nagłośnienie, mówienie o nim na każdym kroku. Tylko w taki sposób staje się on widoczny i ważny. Wtedy tylko można liczyć, że zostanie się usłyszanym. Czytajcie, bo ta opowieść wzbudza ogrom emocji, jest naprawdę dobrze napisana. No i może wydarzyć się również wokół nas. Tłumaczenie Paulina Surniak i Adrian Stachowski.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorach:

Powiedziała Kantor Jodi , Twohey Megan
ebook
4/5
(4/5) 0 recenzji
35,90 zł
She Said Kantor Jodi , Twohey Megan
paperback
0/5
(0/5) 0 recenzji
66,24 zł
Powiedziała Kantor Jodi , Twohey Megan
ebook
4/5
(4/5) 0 recenzji
35,90 zł
She Said Kantor Jodi , Twohey Megan
paperback
0/5
(0/5) 0 recenzji
66,24 zł

Zobacz także

Inne z tej serii Różowa linia Gevisser Mark
4.8/5
35,76 zł
59,90 zł
Inne z tej serii Ostatni trop Bowden Mark
4.5/5
29,61 zł
49,90 zł
Inne z tej serii Pudło Olszewska Nina
4.4/5
23,68 zł
39,90 zł
Inne z tej serii Orient Express Færøvik Torbjørn
4.6/5
33,48 zł
54,89 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego