Portret Doriana Graya (okładka twarda)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Pierwsze nieocenzurowane wydanie skandalizującej opowieści o skutkach ulegania złu, która od ponad wieku fascynuje kolejnych czytelników.

Dorian Gray to młody mężczyzna o niezwykłej urodzie, zakochany w ubogiej aktorce. Zgadza się pozować znanemu malarzowi z londyńskiej bohemy. Kiedy Dorian Gray ogląda swój portret, wypowiada pochopne życzenie, że oddałby wszystko, aby zachować młodość i urodę, nawet za cenę duszy. W zamian za to twarz na obrazie starzeje się i oszpeca w miarę postępującego zepsucia moralnego bohatera. Pewnego dnia, znużony dotychczasowym rozwiązłym i okrutnym życiem, Dorian Gray postanawia zniszczyć portret...

Pierwodruk książki ukazał się w miesięczniku "Lippincott's Monthly Magazine" w 1890 roku. Powieść od razu spotkała się z falą krytyki i została okrzyknięta skandalem. Wtedy nikt chyba nawet nie podejrzewał, że "Portret Doriana Graya" stanie się jednym z najważniejszych dzieł literatury angielskiej, na stałe przynależącym do światowego kanonu.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Portret Doriana Graya
Autor: Wilde Oscar
Tłumaczenie: Łoziński Jerzy
Wydawnictwo: Wydawnictwo Zysk i S-ka
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-10-17
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 24 x 215 x 147
Indeks: 17037853
 
średnia 4,5
5
20
4
2
3
3
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
5/5
26-07-2015 o godz 10:51 Lustro RzeczywistoŚci dodał recenzję:
To z pewnością nie jest lektura na leniwe popołudnie na leżaku. Nie nadaje się też do poduszki, gdyż nadmiarem opisów i przemyśleń zwyczajnie usypia. Za to jest znakomitą ucztą dla myślącego czytelnika, który szuka w literaturze motywacji, impulsu do przemyśleń czy też po prostu ma ochotę na chwilę ambitnej rozrywki. Błyskotliwe dialogi nie tylko skupiają uwagę, ale też bawią. Kreacja postaci zachwyca i wywołuje dreszcz ekscytacji. Bohaterowie są skomplikowani i niejednoznaczni, a ich losy mają nad wyraz współczesny charakter. Zatem jeśli chcecie się przekonać, jak wyglądało życie młodego artysty, od wieku niewinności, aż po kres egzystencji koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Ona na zawsze pozostaje w umyśle czytelnika i zasiewa ziarno zwątpienia, jeśli tylko pozwolicie waszym myślom swobodnie płynąć. Polecam.
www.lustrorzeczywistosci.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-08-2015 o godz 00:48 Olga dodał recenzję:
chociaż nierówna pozycja z klasycznego repertuaru Wilde'a. Na pewno jedna z moich ulubionych choć mam wrażenie że Mr Wilde wypstrykuje się ze wszystkich swoich bon motów w pierwszych trzech rozdziałów. Anyway, uczta dla cyników.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
23-10-2015 o godz 10:34 Pamela Janik dodał recenzję:
Oscar Wilde- tego nazwiska nie trzeba nikomu przedstawiać. Każdy ma chociaż minimalne pojęcie o kulturze i sztuce napotkał go tu i tam dlatego nie będę wgłębiać się w szczegóły. Po prostu nie wypada przedstawiać kogoś, kto przedstawienia nie wymaga. Wspomnę tylko o jednym dość znaczącym dla książki fakcie; Oscar Wilde został oskarżony i skazany na dwa lata więzienia za praktyki homoseksualne. To interesujący szczególnie jeżeli wziąć pod uwagę fakt, że wydanie które macie zaprezentowane na zdjęciu powyżej jest pierwszym nieocenzurowanym wydaniem od momentu ukazania się powieści w 1890 roku.

Dorian Gray jest ucieleśnieniem marzeń, jego uroda i majątek przewyższają przeciętność. Być może to jego zewnętrzność, a może to coś zjednuje mu ludzi. Gdy pozuje do portretu swojemu przyjacielowi poznaje lorda Henrego który uświadamia mu przemijalność jego piękna i zasiewa ziarno samouwielbienia. Gdy Basili prezentuje ukończone dzieło Dorian wypowiada życzenie które staje się rzeczywistością. Zachowuje urodę i młodość, jednak płaci za to cenę wyższą niż mu się wydawało.

Powieść ta jest dla czytelnika tym czym dla Doriana jego portret. Ciągle i ciągle przeglądamy się ludzkim wadom, uświadamiamy sobie swój egoizm i pragnienia. Obserwując postępującą degradację portretu zastanawiamy się jak daleko nasz uległby spaczeniu. Ile wad i grzechów ujrzałoby światło dzienne? Wilde manipuluje nami i rozbudza ukryte rządzę w czytelnikach tak jak lord Henry w Dorianie- ziarnko po ziarnku by uzyskać zadowalający go efekt.

Obojętnie jak bardzo możemy nie zgadzać się z mizoginią, potępieniem moralistów czy wszechobecnym narcyzmem nie jesteśmy w stanie przerwać choć na chwilę wykładów Henrego. Podejrzewam, że w dużej mierzę słuchamy poglądów Wilde, ponieważ słynął on właśnie z takich przemyśleń. Mimo, że z założenia nie zgadzamy się z większością wygłoszonych rzeczy kuszą i nęcą nieprzerwanie a ich ziarno zostało zasiane. Czy wykiełkuje w nas tak jak wykiełkowało w Dorianie? Piękny język, popisy erudycji i umiejętności językowych autora mimo, że wydają się momentami zbyt nadęte pasują do powieści idealnie i nie wyobrażam sobie zmienić w niej choćby słowa. Zdanie po zdaniu żałowałam, że żyjemy w tak ubogich językowo czasach. Chyba dla nikogo kto czytał Portret nie będzie niespodzianką moja fascynacja lordem Henrym. Jego zamiłowanie do rozpusty, poglądy które głosił, zepsucie które ku swojej rozrywce rozsiewał w okół… A jednocześnie ogromny intelekt i nieodparty urok. Ileż bym dała by spotkać go chociaż na chwilę! Chociaż właściwie bałabym się tego spotkania, bo mimo, że Henry o kobietach zdania najlepszego nie miał być może i we mnie zaszczepił by chociaż część tej zgnilizny moralnej co w Grayu?

Wspominałam na początku o tym, że jest to pierwsze nieocenzurowane wydanie. W końcu po tylu latach rozwiązały się wątpliwości czytelników. Do tej pory wątek homoseksualny i romans między Basilem a Dorianem był tylko w sferze podejrzeń, teraz każdy ma bardzo jasno przedstawioną sytuację.

Nie ma sensu podsumowywać moich przeżyć i zachęcać was do czytania. Moim skromnym (jak to słowo brzmi w zestawieniu z taką lekturą!) zdaniem to pozycja obowiązkowa dla osoby która uważa się za osobę oczytaną i kochającą książki. Każdy powinien krok po kroku oglądać degradację i upadek człowieka tak czystego jak nasz tytułowy bohater. Ku przestrodze. Każdy też powinien choć zapoznać się z lordem Henrym i to wcale nie ku przestrodze, a po to by chociaż na chwilę pofolgować swojej duszy i przejrzeć się w lustrze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
03-12-2017 o godz 14:45 nieperfekcyjnie.pl dodał recenzję:
Irytujący bohaterowie - na czele z przemądrzałym i chytrym Harrym oraz podłym i zepsutym Dorianem. Do tego mnogość nużących, niewiele wnoszących opisów, a także przegadane oraz męczące dialogi. Sam pomysł na fabułę na pewno zasługuje na uwagę, ale nie potrafię docenić niczego więcej. Mogłabym stwierdzić, iż widocznie to nie był odpowiedni czas na sięganie po taką lekturę, ale mam nieodparte wrażenie, że w moim przypadku nigdy nie byłoby dobrego momentu na tak niezajmującą i nieprzemyślaną książkę. Jedno trzeba oddać autorowi - stworzył on ponadczasową i uniwersalną historię, która bez względu na epokę opisuje zachowanie oraz podejście do życia wielu osób. Cała książka zawiera ogrom cytatów, stanowiące bogate zaplecze, jednak wiele z nich w moim odczuciu sprawia wrażenie pseudofilozoficznych mądrości, które mają swój ciekawy początek, aby finał danej refleksji pozostawiał w konsternacji. Zdaję sobie sprawę z tego, że jestem jedną z nielicznych osób, którym utwór Oscara Wilde'a nie przypadł do gustu. Doceniam klasykę, jednak zupełnie nie pojmuję wszelakich zachwytów nad tą okrutnie nudną oraz bezbarwną opowieścią. Cała opinia tutaj: http://www.nieperfekcyjnie.pl/2017/12/klasyka-nie-dla-kazdego-portret-doriana.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-02-2016 o godz 17:25 Marta Chronowska dodał recenzję:
Z paniczem Dorianem spotkałam się 2 razy w życiu zanim sięgnęłam po książkę - raz oglądając kinową adaptację, drugi raz w klasie na języku angielskim. Skoro tak chwalą i zachęcają, to pora przekonać się jak wygląda prawda.
A wygląda ona dość okrutnie. Ta książka to pewnego rodzaju lustro - gdy się w nią wpatruje, widzi się ludzkie społeczeństwo. Czy mam na myśli to, że wszyscy są tacy piękni i bogaci? Absolutnie nie. Ale każdy z nas ma w sobie swoje demony, które może nie pokazują się w codziennym życiu, ale na pewno czekają na odpowiedni moment, by wyciągnąć na wierzch nasze niepożądane cechy. Ponadto z Grayem łączy nas fakt, że najczęściej działamy nim pomyślimy o konsekwencjach.
Oprócz tego, że uświadamia nas w niby tak trywialnej rzeczy, która wydaje się być widoczna na pierwszy rzut oka, stawia nam kilka pytań, prawdopodobnie zmieniających nasze poglądy i patrzenie na świat, w większym lub mniejszym stopniu.
Samo wykonanie również jest godne pochwały, chociaż nie ocenia się książki po okładce. Lekka, idealna do zabrania w jakieś nudne miejsce i ładna, aby mogła spokojnie zdobić domowe półki moli książkowych.
A czy warto? Warto! Tym razem opinie nie są przesadzone, a utwór to arcydzieło warte posiadania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-01-2016 o godz 13:21 Magma dodał recenzję:
Pierwsze co mnie zdziwiło wyciągając książkę z pocztowego kartonu, to jej wykonanie- za tak niską cenę nie spodziewałabym się szytej książki w eleganckiej obwolucie.
Styl pisania Wilde’a z pewnością nakarmi wszystkich spragnionych pompatycznego języka, którego dziś już coraz rzadziej się używa. Analiza przeżyć postaci pomaga zrozumieć postępowania bohaterów, a akcja sama w sobie ginie w nurcie konfliktów moralnych, choć to ona je powoduje. Barwne opisy realiów XIX wieku przynoszą wiedzę czytelnikowi i pozwalają przenieść się w czasie.
Jedynym minusem jest tłumaczenie pana Łozińskiego- już czytając jego wersję „Władcy Pierścieni” wyrobiłam sobie sceptyczne nastawienie do jego tłumaczeń. Mimo to, to wydanie „Portretu Doriana Graya” jest godne polecenia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-04-2020 o godz 23:15 poczytanka dodał recenzję:
Przeczytałam książkę kilka razy. Pierwszy raz jeszcze za czasów liceum. Kreacja bohaterów bardzo ciekawa. Główny bohater, który zmienia się diametralnie, pokazuje jak łatwo ulec pokusie. Autor książki stworzył dzieło ponadczasowe. Każdy z nas powinien przeczytać książkę i zastanowić się nad tym co robi. Powinien spojrzeć w lustro swojej duszy. Nie będzie łatwo, bo przecież nie mamy takiego obrazu, który pokazuje nasze przewinienia. Czy to dobrze? Może właśnie dzięki takiemu obrazowi, byśmy robili mniej złego? Ale pewnie znaleźli by się też tacy, którzy schowaliby obraz tak aby nikt nie mógł go zobaczyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-09-2017 o godz 14:52 LucifersAngel dodał recenzję:
Dopiero co przeczytałem "Porter Doriana Graya" i zapragnąłem mieć własny egzemplarz. Cudowna powieść! Tym większą miłość zaskarbiła sobie u mnie ta książka, że jest to przekład z oryginału opublikowanego w 1890 roku, sprzed cenzury! Co prawda okładka różni się od tej ukazanej na zdjęciu, na egzemplarzu który otrzymałem pan Gray ma wygląd jak w książce, tzn. kręcone złote loki i niebieskie oczy. Gorąco polecam! ♡
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-07-2015 o godz 18:19 Urszula Kusy dodał recenzję:
Książka świetna, wykonana solidnie w twardej oprawie. Bardzo szybko dostarczona do empika bez żadnych uszkodzeń. Pozwala cieszyć się każdą przeczytaną stroną i jednocześnie nie pozwala oderwać się od lektury w oczekiwaniu na następny rozdział. Szczerzepolecam tą książkę i na pewno przeczytam jeszcze inne tomy autorstwa Oscara Wilda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 1
5/5
06-10-2015 o godz 11:48 Kinga Madalińska dodał recenzję:
Pomijajac kwestie tego ze powiesc jest wspaniala to ksiazka jest bardzo dobrze wydana, twarda okladka o chropowatej powierzchni ktora poza faktem ze wyglada oryginalnie, zapobiega porysowaniu sie okladki. Litery maja dostarczajaca wielkosc a papier nie jest przeswitujacy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-09-2017 o godz 19:10 Ola dodał recenzję:
Tej książki nie trzeba reklamować, ją po prostu trzeba przeczytać! Najlepsza powieść jaką kiedykolwiek przeczytałam. Oscar Wilde w najlepszej formie. Jedyny minus to okładka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-03-2016 o godz 10:07 Agnieszka Szczepańska dodał recenzję:
Czasem naprawdę warto wrócić do klasyki. Tak też jest w tym przypadku. Poruszające studium ludzkiej natury i na dodatek książka bardzo ładnie wydana. Zdecydowanie polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
28-09-2015 o godz 23:05 Perelkasek dodał recenzję:
Zainteresowałam się postacią Doriana Graya po obejrzeniu serialu Penny Dreadful . Literatura kontrowersyjna, napisana bardzo specyficznym językiem. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-09-2015 o godz 17:44 Troglodytka dodał recenzję:
Tłumaczenie jest kiepskie - za to moja ocena. Większą przyjemność sprawiło mi czytanie w tłumaczeniu Feldmanowej. Poza tym ciekawa książka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
06-02-2021 o godz 00:35 Konrad dodał recenzję:
Polecam świetna książka , moim zdaniem dobra dla początkujących czytelników
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2016 o godz 09:35 Landarell2777 dodał recenzję:
Dla miłośników romantyzmu i kontrowersji
Może wpłynac na priorytety
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

O autorze: Wilde Oscar

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Mag Fowles John
5/5
42,86 zł
64,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
5/5
24,55 zł
29,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Inaczej niż zwykle Reynolds Justin
4.4/5
26,53 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Władca much Golding William
4.1/5
29,72 zł
45,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Przebudzenie De Mello Anthony
3.9/5
25,10 zł
39,00 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.