Wózki do biegania powoli zadomowiają się w Polsce. Coraz więcej młodych rodziców sięga po nie każdego roku. Dlaczego? Po pierwsze – mogą zapewnić dziecku pełne bezpieczeństwo oraz maksimum komfortu na krótszych lub dłuższych tras. Po drugie – rodzic może z takim sprzętem np. biegać czy jeździć na rowerze w towarzystwie swojego dziecka. Można by jednak zapytać: czy nie można uprawiać joggingu również ze zwykłym wózkiem dzięcięcym. W teorii – byłoby to możliwe, ale… dość uciążliwe zarówno dla rodzica, jak i jego pociechy. Wózki dla aktywnych rodziców:

  • najczęściej są wyposażone w jedno przednie koło z możliwością blokady – tak, aby nie skręcało samodzielnie, zapewniając płynniejszy bieg,
  • mają nieco większe koła niż standardowe – zapewniając możliwość rozwinięcia nieco większej prędkości,
  • są wyposażone w lepszy system amortyzacji – dla bezpieczeństwa i komfortu dziecka,
  • są lżejsze,
  • większość posiada specjalny hamulec w rączce – tak, aby biegnący rodzic mógł szybciej zareagować na zagrożenie, które pojawi się na jego trasie.

Modele cenionych marek, takich jak Thule, zapewniają również łatwość składania i rozkładania, niewielkie rozmiary po złożeniu oraz dużą ilość przestrzeni na przechowywanie np. zakupów czy niezbędnych na trasie akcesoriów.

To jednak nie wszystko. Większość z nich może zastąpić klasyczną spacerówkę, zamieniając się w podstawowy wózek dziecięcy, a dodatkowe adaptery pozwolą w jego ramie umieścić również gondolę czy fotelik samochodowy. Jeżeli więc chcesz, jako rodzic, być fit – rozważ inwestycję w wózek dla aktywnych. Jaki wybrać? Oto kilka wskazówek.

     

Jogger czy wózek 3 w 1?

Zanim wybierzesz wózek, zastanów się przede wszystkim nad tym, jakie sporty chciałbyś uprawiać w towarzystwie dziecka. Do głowy przychodzi Ci tylko bieganie, czy rozważasz np. możliwość wybrania się na rodzinną wycieczkę rowerową?

Jeżeli zamierzasz tylko spacerować lub biegać, najlepiej sprawdzi się klasyczny wózek typu jogger. Modele, którym możesz się przyjrzeć bliżej, to np. Urban Glide 2 z 16-calowymi tylnymi kołami oraz tylko nieco mniejszym przednim, z opcją blokady. Ten model możesz również bez trudu połączyć z gondolą Thule Bassinet lub – za pomocą adaptera – z fotelikiem samochodowym. Biegać możesz również z dwójką maluchów – pozwoli Ci na to podwójny model Urban Glide 2, który wytrzymuje obciążenie do 45 kg.

       

Wolisz jeszcze bardziej uniwersalne rozwiązania? W takim razie przyjrzyj się bliżej profesjonalnym przyczepkom do rowerów 3 w 1, np. takim jak Chariot Cross 2. To bardziej uniwersalny „pojazd” dla Twojego dziecka, który doskonale sprawdzi się zarówno zimą, jak i latem. Z przyczepką możesz spacerować, a po dopięciu odpowiedniego zestawu – holować za rowerem w bezpieczny dla malucha sposób. Aby móc z nim również biegać, dokup kompatybilny zestaw do joggingu. Możesz również uzupełnić komplet na zimę – o zestaw do uprawiania narciarstwa biegowego czy dodatkowe akcesoria, takie jak hamaczek dla dzieci od 1. do 11. miesiąca życia.

Jeżeli zatem jesteś młodym rodzicem lub czekasz na przyjście na świat swojej pociechy – rozważ możliwość zakupu wózka do biegania. To akcesorium, które posłuży Tobie i dziecku przez co najmniej kilka lat, pełniąc wiele różnych funkcji. Dzięki niemu będziesz mógł nadal prowadzić aktywny tryb życia zawsze, gdy będziesz mieć na to ochotę!