Gatunki kawy – arabika i robusta

W sprzedaży mamy zwykle do czynienia z mieszankami dwóch gatunków kaw: arabiki i robusty, rzadziej możemy kupić czyste gatunki.

Arabika to szlachetniejszy gatunek. Ma delikatny smak, jest bardziej aromatyczna. Robusta jest bardziej gorzka i zawiera więcej kofeiny. Przewagę jednego czy drugiego gatunku można rozpoznać po piance (crema) espresso: ta z przewagą arabiki jest delikatniejsza i jaśniejsza, choć szybko ciemnieje, z przewagą robusty – od razu jest ciemna.

Kup teraz


Poznaj rodzaje kaw

Bazą do innego rodzaju napojów kawowych, jak również samodzielnym naparem, jest espresso. To 25 ml kawy zaparzonej w czasie 25 sekund, pod ciśnieniem 9 barów, w temperaturze 88-92 stopni. Espresso parzy się w specjalnym ekspresie do kawy. Jej powierzchnię pokrywa pianka, dzięki czemu napój dłużej zachowuje smak i aromat.

Podwójna ilość ziaren plus dwa razy więcej wody daje nam espresso doppio – podwójne espresso.

Jeśli zaparzymy napar z mniejszej o połowę ilości wody niż espresso, wówczas powstanie ristretto, czyli espresso o podwójnej sile. Takiego „szatana” należy wypić jednym haustem. Do espresso i ristretto w kawiarniach bywa podawana woda. Trzeba ją wypić przed kawą, by przygotować kubki smakowe na spotkanie ze smakiem mocnej kawy.

Americano to espresso, do którego dolewa się gorącej wody. Jest to więc zwykła kawa, którą najczęściej pijemy.

Cappuccino – to espresso z dodatkiem spienionego mleka, którego warstwa, według włoskich standardów, powinna wynosić 1-2 cm. Pianka może być posypana czekoladą lub kakao.

 

Latte macchiato – espresso ze spienionym mlekiem. Tym się różni od latte, że do szklanki najpierw jest wlewane gorące mleko, potem pianka, a na końcu ostrożnie wlewa się kawę. W ten sposób na spodzie tworzy się warstwa mleczna, pośrodku – kawowa, a na wierzchu – pianka.

Latte – espresso zalane gorącym, spienionym mlekiem, często z dodatkiem syropu, podawane w wysokich szklankach z długą łyżeczką, by wymieszać składniki. Na spodzie szklanki powinien znajdować się syrop, a pianka bywa posypywana kakao, czekoladą lub cynamonem.
 

Kup teraz

Flat white – podwójne espresso z dodatkiem lekko spienionego mleka. Unika się wysokiej pianki, nie dodaje innych składników.

Mokka – połączenie mocnej kawy i czekolady. Przygotowanie: czekoladę należy rozpuścić w gorącym mleku, następnie dodać espresso, a na wierzch bitą śmietanę, udekorować kakao lub cynamonem.

Irish coffee – kawa po irlandzku, czyli z dodatkiem irlandzkiej whisky, którą może zastąpić swojska wódka albo inny alkohol (koniak, sherry, rum). Jeśli dodamy likieru, powstanie cafe coretto.

Cafe frappe – kawa mrożona, którą można zrobić z rozpuszczalnej kawy. Zalewamy ją wodą, dodajemy mleko i cukier, dokładnie mieszamy, a na koniec wrzucamy do filiżanki czy kubka kostki lodu. Znakomita na upały.

Kup teraz

Ziarnista czy rozpuszczalna, a może zbożowa?

O gustach się nie dyskutuje. Jedni uznają tylko kawę ziarnistą (tak jak i liściastą herbatę – delektując się pełnymi ziarnami) inni natomiast chętnie korzystają z gotowej kawy mielonej. Są też miłośnicy kawy rozpuszczalnej, bo jej przygotowanie nie wymaga dużo czasu: wystarczy wsypać do filiżanki i zalać gorącą wodą, by cieszy się jej smakiem i aromatem.

Osobna grupa konsumentów, czy to z powodów zdrowotnych, czy z racji upodobań smakowych, preferuje kawę zbożową. Niewiele ma wspólnego z prawdziwą kawą, ale jest smaczna, pachnąca i nieźle "udaje" swój pierwowzór.

Na tym jeszcze nie koniec, bo można delektować się smakową kawą cappuccino czy parzyć kawę bezkofeinową (jednak my wolimy taką pobudzającą do życia o poranku).

Krótko mówiąc, każdy smakosz czarnego naparu może być usatysfakcjonowany dużym wyborem kaw.

Kup teraz

Kawa na rozpoczęcie dnia, kawa podczas spotkań z przyjaciółmi czy w samotne wieczory to pyszny element, bez którego trudno sobie wyobrazić codzienność. Warto się nią cieszyć, wypróbowywać różne smaki, eksperymentować ze sposobami parzenia. Wszak kawa niejedno ma imię i niejedną kawę znajdziecie na empik.com!