Hygge: klucz do… stylowej dekoracji?

Stylem skandynawskim zachwyciliśmy się już kilka lat temu. Jasne, przestronne wnętrza, dużo drewna, metalu, natury i prostoty. Nic w tym dziwnego. Skandynawskie przestrzenie odżywają na nowo, stając się niezwykłym miejscem do życia – dają poczucie przytulności i świeżości zarazem. Jak je stworzyć? Dobrym pomysłem może być poszukiwanie inspiracji w duńskiej filozofii szczęścia – jak określić można hygge. Tego duńskiego słowa nie da się dosłownie przetłumaczyć na język polski. Ale oznacza uczucie szczęścia, komfortu oraz ciepła i bezpieczeństwa. To to, co odczuwasz, gdy w deszczowy dzień zaszywasz się pod kocem w wygodnym fotelu z książką i herbatą, a za oknem bębni deszcz. Brzmi pięknie, prawda? Więcej informacji o samym stylu życia znajdziesz w bestsellerowym poradniku Meika Wikinga – „Hygge. Klucz do szczęścia”.

Jeśli chcesz hygge odtworzyć we własnych wnętrzach – dokonując rewolucyjnej zmiany, postaw na „ciepłe”, nadające naturalnego nastroju akcesoria i dodatki. Miękkie, przyjemne w dotyku materiały, źródła naturalnego światła (świece!), subtelne, ciepłe barwy – to wszystko sprawi, że poczujesz się znacznie lepiej. Przykłady? Mięciutka poduszka dekoracyjna w odcieniu różu, piękna, ciepła i komfortowa narzuta dekoracyjna, która może znaleźć miejsce na łóżku, kanapie czy fotelu, a także świeczniki i świece – idealne nie tylko do sypialni, ale i salonu czy przedpokoju. W ich blasku każde wnętrze stanie się zupełnie inne!

Detal ma znaczenie

Nie tylko w stylu hygge. Jeśli jednak chcesz w prosty sposób odmienić przestrzeń, zacznij od tego, że zdejmiesz wszystkie dekoracje i ozdoby z mebli oraz ścian. Już ich wymiana sprawi, że poczujesz się inaczej. Może na przykład odkryjesz, że było ich za dużo i zamiast dziesiątek „bibelotów” lepiej ustawić będzie tylko kilka, ale w innym stylu?

W kuchni możesz zamienić nowoczesne, designerskie kubki, na coraz modniejsze w stylu retro. Tak, tak! Emalia wraca do łask i wygląda co najmniej uroczo – tak, jak ten, nomen omen skandynawski kubek z Muminkiem.

W salonie, postaw na przemyślany detal na ścianie. Zamiast ladnszaftów i przypadkowych pejzaży, wybierz choćby kultową sztukę ulicy. Przykład? Obraz 3D z grafiką Banksy’ego, który nie tylko dobrze wygląda, przyciągając wzrok, ale i niesie ze sobą wartościowy przekaz.

Nie zapomnij również o tym, że zbliżają się święta. A skoro tak – designerska świeca - królik, która wieczorem może stać się źródłem przyjemnego światła, będzie również dobrą wielkanocną dekoracją.

Najważniejsze, gdy chodzi o kreowanie własnego stylu jest to, by nie podążać ślepo za modą. Inspiruj się nią, ale twórz coś własnego. Wtedy wnętrza w Twoim domu ożyją na nowo, i to bez wydawania tysięcy złotych na zmianę. A jeśli potrzebujesz więcej niebanalnych pomysłów, poszukaj ich na empik.com. U nas zawsze czeka na Ciebie morze rozwiązań, wychodzących poza schemat.