Urządzając – myśl przede wszystkim praktycznie, a nie estetycznie

Aranżując przestrzeń domu czy mieszkania, na pewno zwracasz uwagę na najnowsze trendy. Gdy jednak na świecie pojawia się maluch, wygląd mebli czy dodatków powinien zejść na dalszy plan. Nadal jest ważny, ale kluczowe jest to, by dom był przystosowany do potrzeb młodego człowieka – także z uwzględnieniem jego wymagań edukacyjnych. Przykład? Podłoga, która jest dla malucha przestrzenią zabawy. Dobrze, by była kolorowa i zachęcała do eksploracji, a jednocześnie gwarantowała, że dziecko się na niej nie poślizgnie.
 


Miej dziecko na oku (i uchu)

Po pierwsze spróbuj spojrzeć na otaczający Cię świat oczami dziecka. Malucha z czasem zacznie interesować wszystko. Ty – jako rodzic – musisz mieć oczy dookoła głowy. Jedna chwila nieuwagi i… problem gotowy.

O najmłodsze dziecko zadbasz, sięgając po elektroniczną nianię. Dzięki tej nowoczesnej formie „nasłuchu” będziesz w stanie zareagować na każdy podejrzany dźwięk – nie tylko płacz pociechy. A co, gdy maluch będzie trochę starszy, ale będzie Ci zależało na tym, by był bezpieczny, kiedy Ty zajmujesz się np. przygotowaniem obiadu? Maluch może wygodnie drzemać np. w siedzisku wózka takiego jak BabySafe Aquila, bawić się zaś – na macie edukacyjnej, najlepiej wygrodzonej specjalnymi barierkami. Wtedy chwila nieuwagi nie powinna Cię kosztować wypadku malucha.


Przezorny zawsze zabezpieczony

To zasada kluczowa zwłaszcza przy urządzaniu domu z myślą o maluchu. Niekoniecznie oznacza to, że musisz od razu kupować nowe meble i akcesoria. Wystarczą odpowiednie ich zabezpieczenia. Takie, które uchronią biegającego po domu brzdąca przed spadającymi sprzętami, ostrymi brzegami szuflad czy porażeniem prądem. Przydatne będą m.in. zatrzaski zabezpieczające do szuflad, taśmy stabilizujące, które zabezpieczą np. telewizor LCD przed upadkiem, przyssawki uniemożliwiające otwarcie przez malucha kuchennych szafek czy zaślepki na gniazdka elektryczne. Zabezpieczyć można również niebezpieczne krawędzie mebli lub wejście na balkon lub do pomieszczeń takich jak spiżarnia – specjalną bramką.

Okres wzrostu dziecka to również czas, w którym warto zrezygnować z długich obrusów, czy przechowywania niebezpiecznych przedmiotów w dolnych szafkach i szufladach – na wypadek, gdyby maluch sforsował zabezpieczenia.

Przydadzą się również zabezpieczenia antypoślizgowe – tak w wannie, jak i na podłogach w całym domu oraz na stopach malucha (skarpetki czy buty z tzw. ABS-em absolutnie wskazane!).

I pamiętaj: zdrowy rozsądek to podstawa. Nie jesteś w stanie w stu procentach wyeliminować wszystkich zagrożeń dla swojej pociechy. Jeśli jednak dobrze zastanowisz się nad aranżacją przestrzeni domu i skorzystasz z nowoczesnych zabezpieczeń – zyskasz pewność, że otoczenie stanie się bardziej przyjazne dla malucha.