Po pierwsze i najważniejsze – butelka w pierwszych miesiącach życia niemowlaka przyda Ci się w nieco mniejszym stopniu niż po 6. miesiącu życia – pod warunkiem, że karmisz swojego malucha wyłącznie piersią. Niemniej jednak, co najmniej jedna butelka i smoczek do niej powinny się znaleźć na Twoim wyposażeniu. A co ze smoczkami? Te podzielić można na dwie podstawowe kategorie:

  • smoczki do karmienia – kompatybilne z butelką,
  • smoczki uspokajające – te, które uspokajają dziecko, np. przed zaśnięciem.

Oto kilka wskazówek, które pozwolą Ci dokonać dobrego zakupu.

Smoczek dla niemowlaka – rozmiar i konstrukcja mają znaczenie

Smoczki – zarówno te do karmienia, jak i uspokajające, różnią się między sobą znacząco. Podstawowe różnice są związane z:

  • rozmiarem – dostosowanym, zasadniczo, do wieku malucha (odpowiednie oznaczenie znajdziesz na każdym produkcie),
  • materiałem wykonania – dostępne są przede wszystkim smoczki silikonowe oraz lateksowe; te pierwsze są bardziej trwałe, nie mają zapachu i są twardsze niż lateksowe, co sprawdza się dobrze przy karmieniu mieszanym; drugie – są bardziej elastyczne i odporne na rozciąganie, jednak mniej trwałe i niezalecane dzieciom ze słabym napięciem mięśniowym,
  • kształtem – dla niemowląt w pierwszych miesiącach życia najlepsze są smoczki o kształcie anatomicznym, te przypominające kształtem brodawkę sutkową – maluch, aby skorzystać z niego, będzie wykonywał ruchy takie jak przy ssaniu piersi mamy, co ułatwi również naturalne karmienie. Polecane są również tzw. smoczki dynamiczne, jak np. ten smoczek uspokajający Lovi, które rozciągają się i kurczą zgodnie z rytmem ssania dziecka, imitując naturalny ruch piersi.


https://ecsmedia.pl/c/chicco-physio-smoczki-do-uspokajania-6-12m-kauczuk-rozowy-2-szt-w-iext49493079.jpg

W przypadku smoczków do butelek pojawia się jeszcze dodatkowy parametr – dziurki, przez które przedostaje się pokarm dla malucha. Można wyróżnić smoczki:

  • z jedną małą dziurką – są polecane noworodkom do ukończenia 1. miesiąca życia, np. ten smoczek dynamiczny do karmienia w rozmiarze Mini od Lovi;
  • z 2-4 małymi dziurkami lub jedną większą – odpowiednie dla dzieci od 3.-4. miesiąca życia,
  • ze szczeliną bądź jedną dużą dziurką – dla starszych maluchów, po 6.-7. miesiącu życia.

Reasumując, wybierając smoczek – tak do karmienia, jak i uspokajający:

  • kieruj się oznaczeniami producenta co do rozmiaru i wieku malucha, dla którego przeznaczony jest dany model,
  • stawiaj na markowe smoczki, najlepiej wykonane z kauczuku i dynamiczne, które pomagają dziecku wypracować naturalny odruch ssania.

Smoczek należy wymieniać średnio co 1-1,5 miesiąca lub wówczas, gdy jego rozmiar stanie się zbyt mały.

Jak wybrać butelkę do karmienia?

Kolejnym ważnym elementem jest butelka do karmienia. Poszczególne modele różnią się od siebie kilkoma podstawowymi parametrami.

  • Materiał wykonania

Butelka do karmienia może być: szklana (jak np. Diamond Glass Retro Girl Lovi), wykonana z polipropylenu (np. Lovi Medical+) lub silikonowa. Szklane butelki są szczególnie polecane dla noworodków, a ich główną zaletą jest łatwość wyparzania. Butelki PP są lekkie i trwałe, a przy tym bezpieczniejsze dla dzieci, które już same chwytają je w rączki (nie tłuką się). Warto jednak pamiętać, że wykonana z PP butelka pod wpływem wyparzania z czasem szarzeje. Można ją jednak czyścić również w sterylizatorze. Butelki z silikonu są odpowiednie przede wszystkim dla starszych dzieci, które opanowują samodzielne dozowanie pokarmu. Lekkie i nietłukące.

  • Kształt

Ze względu na kształt możemy wyróżnić butelki:

    • proste – najbardziej klasyczne i uniwersalne, to np. ta butelka Canpol Babies;
    • trójkątne – choć wyglądają nietypowo, są bardzo poręczne i łatwe do trzymania,
    • szerokie – łatwe do napełniania oraz czyszczenia dzięki dużemu otworowi – to np. ta butelka Natural Avent;
    • zagięte – tzw. butelki „antykolkowe”, np. Canpol EasyStart NewBorn Baby, które dzięki specjalnej konstrukcji sprawiają, że dziecko podczas karmienia „połyka” mniej powietrza.
  • Pojemność

Butelki różnią się między sobą pojemnością. W pierwszych miesiącach życia wystarczy taka wielkości 150-200 ml, zaś wraz z upływem czasu, gdy maluch zacznie potrzebować większych porcji pokarmu, warto wyposażyć się w większe.

Pamiętaj o tym, aby mieć w zanadrzu co najmniej 2 butelki, np. jedną na wodę, drugą na mleko oraz aby myć butelkę po każdym użyciu oraz regularnie je sterylizować lub wyparzać.

 

https://ecsmedia.pl/c/lovi-diamond-glass-butelka-szklana-250-ml-retro-girl-b-iext49319103.jpg