Polska Jagiellonów (okładka  twarda, 11.2018)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Każdy sprzedawca w empik.com jest przedsiębiorcą. Wszystkie obowiązki związane z umową sprzedaży ciążą na sprzedawcy.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W drugiej części słynnego cyklu esejów historycznych Paweł Jasienica kreśli dzieje dynastii Jagiellonów, która stworzyła w drugiej połowie XV wieku potężne imperium, obejmujące Polskę, Litwę, Czechy i Węgry. Było to pierwsze w dziejach Europy państwo wielu narodów, wiar i kultur. I był to prawdziwy Złoty Wiek Rzeczypospolitej - czas wielkich przemian, kształtowania się nowych form życia państwowego, rozwoju nauki i kultury. Esej - napisany w latach 1959-1960 i opublikowany w 1963 roku - zabarwia "nie naukowa beznamiętność, lecz jej przeciwieństwo - ton osobisty, bezpośrednie, jak najmocniejsze zaangażowanie się autora, przemawiającego wprost i na własną odpowiedzialność".


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1217548246
Tytuł: Polska Jagiellonów
Autor: Jasienica Paweł
Wydawnictwo: Prószyński Media
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 544
Data premiery: 2018-11-13
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 211 x 151 x 43
Okres historyczny: Jagiellonowie (1386-1572)
Indeks: 27328262
średnia 4,7
5
47
4
6
3
0
2
0
1
2
Oceń:
Dodając recenzję produktu, akceptujesz nasz Regulamin.
9 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
5/5
08-08-2022 o godz 12:29 przez: Izabela | Zweryfikowany zakup
Ładne wydanie. Ponieważ lubię czytać książki autora, to dla mnie zawsze będą warte czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-04-2022 o godz 11:09 przez: aczarnotka | Zweryfikowany zakup
Klasyk dla każdej osoby,która lubi historię.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
08-10-2021 o godz 07:38 przez: JSrokowska | Zweryfikowany zakup
Szybko i sprawnie. Fajna promocja cenowa
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-04-2022 o godz 12:37 przez: Marek | Zweryfikowany zakup
Ładne wydanie, bardzo ciekawej książki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-12-2022 o godz 21:48 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Klasyka!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-08-2022 o godz 14:16 przez: Dorota Mądry | Zweryfikowany zakup
Ok
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2018 o godz 11:08 przez: Mechaniczna Kulturacja
Polska Jagiellonów to drugi tom rewelacyjnego cyklu historycznego, autorstwa Pawła Jasienicy. Po wprowadzeniu jakim była opowieść o początkach państwa polskiego i królowaniu Piastów, autor przechodzi do kolejnego rozdziału – dynastii Jagiellonów. Książka ukazała się ponownie nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka, w nowym ujednoliconym wydaniu. Charakter tej opowieści utrzymany jest w tej samej konwencji, co Polska Piastów. Mamy więc do czynienia z luźną opowieścią o Polsce w czasach władców jagiellońskich, a nie typową naukową publikacją. Jasienica, który z wykształcenia był historykiem, napisał historię polski dla zwykłych odbiorców, a nie dla studentów czy badaczy. Jagiellonowie rządzili w Polsce od drugiej połowy XV wieku i za ich panowania Polska stała się ogromnym imperium, z którym wszyscy w Europie musieli się liczyć. Oczywiście rządy Jagiellonów to nie tylko Polska, ale unia Korony Polskiej i Księstwa Litewskiego. Pierwsze w dziejach Europy państwo złożone, państwo wielu narodów, kultur i religii. Złoty wiek Rzeczypospolitej. Autor nie rezygnuje z przedstawiania prywatnych sądów, szczególnie dotyczących samej unii. Według niego mimo wielu pozytywnych elementów, głównie militarnych, unia oddalała Polskę od Europy Zachodniej. Współcześnie wielu historyków polemizowałoby na ten temat. Nie można jednak odmówić Jasienicy odwagi w kreowaniu własnych ocen, nie zawsze zgodnych z główną linią historii. Autor bardzo często okrasza wydarzenia osobistymi komentarzami, jak również często powołuje się na znanych ówczesnych kronikarzy i historyków. Polska Jagiellonów to klasyka, którą każdy powinien znać. To nie tylko dzieło historyczne, ale przede wszystkim literackie. Piękna opowieść, pisana językiem stylizowanym na staropolski, która wciąga od pierwszej strony. Intrygujące postacie, ważne, niekiedy dramatyczne wydarzenia i często otwarta polemika autora czynią z niej rasową opowieść o jednej z największych europejskich dynastii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-03-2019 o godz 12:05 przez: erka
Paweł Jasienica należy do grona najwybitniejszych polskich pisarzy historycznych. Następca Kraszewskiego, jak mawia mój znajomy, tyle że Jasienica nie ubarwia swoich opowieści, a i tak są fascynujące. Jego zbiory esejów opowiadających historię Polski, uważa się za jedne z najwybitniejszych dzieł w naszym języku. Powstały między innymi takie dzieła jak „Polska Piastów”, czy „Polska Jagiellonów”. I właśnie ten drugi z wymienionych przeze mnie tytułów wpadł mi ostatnio w ręce. O książce możemy dowiedzieć się że: W drugiej części słynnego cyklu esejów historycznych Paweł Jasienica kreśli dzieje dynastii Jagiellonów, która stworzyła w drugiej połowie XV wieku potężne imperium, obejmujące Polskę, Litwę, Czechy i Węgry. Było to pierwsze w dziejach Europy państwo wielu narodów, wiar i kultur. I był to prawdziwy Złoty Wiek Rzeczypospolitej - czas wielkich przemian, kształtowania się nowych form życia państwowego, rozwoju nauki i kultury. Esej - napisany w latach 1959-1960 i opublikowany w 1963 roku - zabarwia "nie naukowa beznamiętność, lecz jej przeciwieństwo - ton osobisty, bezpośrednie, jak najmocniejsze zaangażowanie się autora, przemawiającego wprost i na własną odpowiedzialność". Zachęcam do lektury. I kolejna książka, która w niezwykle przystępny sposób przedstawia losy jednego z najpotężniejszych rodów w Polsce, ale nie tylko. Dynastia, której działania miały wpływ na całą Europę. Autor ucieka od suchych faktów. Jak powtarzam do znudzenia, aby historia kogoś zainteresowała musi być podana w taki sposób, aby czytelnik od razu znalazł się w opisywanym czasie. A tutaj właśnie tak jest. Świetna lektura, do której z pewnością wrócę niejednokrotnie. Polecam wszystkie zbiory uwadze, nie tylko pasjonatom historii.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-03-2021 o godz 16:26 przez: Anonim
Świetna książka wybitnego autora. Można dowiedzieć się z niej wiele interesujących rzeczy. Napisana jest przystępnym językiem. Nie ma tu tzw. suchych słów. Utwór godny polecenia. *Jedyny minus to, to, że okładka trochę się przeciera i traci z tyłu kolor. Ale nie jest to jakiś karygodny błąd.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Podobne do ostatnio oglądanego