Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923) (okładka twarda)

Oferta empik.com : 48,99 zł

48,99 zł 54,90 zł (-11%)
39,19 zł + dostawa 0 zł
dla zakupów od 40 zł
salon Empik - dostawa 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny
Produkt w magazynie Empiku
Szybkie zakupy bez zbędnych formalności. Wybierz opcje dostawy, formę płatności i złóż zamówienie.

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej kupowane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny

Porażająca panorama anarchii, jaka zapanowała po pierwszej wojnie światowej, umierających imperiów i powstających państw narodowych.

Dla Zachodu data 11 listopada 1918 r. oznaczała pokonanie wrogów i zakończenie walk, które pochłonęły całe pokolenie. Jednakże dla znacznej części Europy data ta nie miała żadnego znaczenia, gdyż w wielu krajach wybuchały nowe, równie koszmarne konflikty.

W swej pionierskiej, opartej na bogatych źródłach pracy, Robert Gerwarth zmusza czytelnika do ponownego przemyślenia spuścizny pierwszej wojny światowej. Prawdziwą katastrofę Europie przyniosły nie tylko walki na frontach, ale i wydarzenia późniejsze, gdy kolejne kraje z obu stron konfliktu popadały w ruinę rewolucji, pogromów, masowych wypędzeń i kolejnych walk. Miliony ludzi straciły życie, zanim w Europie Środkowej, Wschodniej i Południowej powstało wiele niestabilnych politycznie i ekonomicznie krajów. Ich mieszkańcy, wyczerpani wojną, pełni poczucia krzywdy wyglądali okazji do zemsty na rzeczywistych i wyobrażonych wrogach. Trzecia Rzesza i inne państwa totalitarne miały im dać taką okazję, a echa konfliktów z lat 1917-1923 odczuwane są do dziś.

„Ta wojna nie jest kresem, ale początkiem przemocy. Jest kuźnią, w której wykute zostaną nowe granice i nowe społeczności. Nowe formy wypełni krew, a władzę dzierżyć się będzie żelazną ręką”.
Ernst Jünger

„Historia chaosu, który ogarnął cały kontynent. Pozwala lepiej zrozumieć, dlaczego w Europie w latach trzydziestych XX w. pokój stał się najbardziej pożądaną wartością, nawet kosztem wolności”.
Max Hastings, „The Sunday Times”

„Boleśnie prawdziwa i intensywna… Bardzo aktualne przypomnienie, że korzenie trwającej przez wiek przemocy sięgają katastrofalnego finału wielkiej wojny”.
Richard Overy, „Literary Review”

„Fascynująca i świetnie napisana książka, łącząca bogactwo militarnej, politycznej, kulturalnej i społecznej historii. Świetnie wykorzystuje źródła literackie i relacje świadków, by ożywić opisywane wydarzenia. Imponujący przykład niezwykle przystępnej naukowej literatury”.
Geoffrey Roberts, „Irish Times”

„Gerwarth wspaniale pokazuje, że dla wielu pokonanych narodów i ludzi, koniec klęsk i rozlewu krwi nastąpił dopiero pod koniec 1923 r. Książka oparta na oszałamiającej ilości źródeł i literatury, odmalowuje szerokie tło wydarzeń. Prawdziwie rewolucyjne opracowanie”.
Brendan Simms, „The Wall Street Journal”


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Pokonani. Dlaczego pierwsza wojna światowa się nie zakończyła (1917-1923)
Autor: Gerwarth Robert
Tłumaczenie: Szkudliński Jan
Wydawnictwo: Dom Wydawniczy Rebis
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 464
Numer wydania: I
Data premiery: 2017-10-10
Rok wydania: 2017
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 232 x 26 x 158
Indeks: 22820419
 
średnia 5
5
1
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
2 recenzje
13-12-2017 o godz 21:17 Anonim dodał recenzję:
Od strony fizycznej nie powiedziałbym, że jest świetnie, ponieważ książka w twardej oprawie jest zapakowana w foliową, śliską i w dodatku z identycznym nadrukiem jak twarda okładka. Tak więc owa folia już na dzień dobry wylądowała gdzieś dalej. Irytowała, a że staram się dbać o książki papierowe, to ta folia była tylko kolejną rzeczą do pilnowania. Cała reszta, czyli wydruk i wykonanie okładki zasługują na pochwałę. Lektura sama w sobie nie była uciążliwa, co doceniłem dość szybko. Autor we wstępie próbował opisać co będzie przedstawiał, ale zrobił to dość chaotycznie i dopóki nie zacznie się czytać książki dalej można wpaść w złudne wrażenie, że tak będzie całą lekturę. Gerwrth dobrze uporządkował dość szeroki zakres wiedzy i wydarzeń, dokonał klarownego podziału i zadbał o konsekwentność. Każdy rozdział to historia pewnego obszaru, a każdy kolejny wiąże się z poprzednim. Treściowo brakuje dokładniejszej historii Polski - jest wspomniana raptem w kilku zdaniach i autor nie przywiązuje do niej żadnej szczególnej roli w swojej pracy. Pozostałe treści są bardzo rzeczowe, przedstawione w nienudny sposób, ale i bez zbędnego upiększania. Po lekturze okazuje się, że pustka w głowie, którą mamy po szkole z lekcji historii zapełnia się nie jakimiś sielankowymi obrazami, ale brutalną rzeczywistością: masowe protesty, bunty, mordy, upadki dynastii, przewroty, prowokacje. Jednocześnie szaro, ale kolorowo. Potwornie i strasznie... Zazwyczaj ludzie myślą, że po wojnie jest czas pokoju, wszyscy władcy się kochają itd., a ta książka pokazuje, że jest totalnie inaczej. Ostatnia rzecz, na którą zwróciłem uwagę to ilość przypisów. W stosunku do całej książki, spis źródeł i fotografii stanowi aż 1/4 całości. W obliczu ceny, jaką proponuje wydawca za jeden egzemplarz, uważam, że nie ma specjalnie sensu aż tyle płacić za sam wykaz źródeł. Rozumiem - książka historyczna, musi być poparta dobrymi źródłami, ale tak wydawniczo nie wydaje się to dobrym rozwiązaniem. Chociaż trudno to dokładnie ocenić, bo jak tu stwierdzić o tym, że wykorzystano liczne materiały nie przedstawiając ich... W ramach podsumowania: + obszerny, dokładny materiał, poparty wieloma źródłami + odpowiednio podzielony tekst + materiał dobrze uzupełniający braki szkolne - zbędna foliowa okładka - mało informacji na temat Polski Książkę oceniam na 7/10
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-11-2017 o godz 20:49 Mechaniczna Kulturacja dodał recenzję:
Historia pierwszej połowy XX wieku jest w dzisiejszych czasach bardzo popularna. Analizowana jest szczególnie przez pryzmat II wojny światowej, ewentualnie I. Niestety bardzo często pomijany jest okres międzywojenny, przynajmniej w literaturze powszechnej. Okazuje się jednak, że okres ten w wielu krajach Europy nie był czasem spokoju i odpoczynku od wojennej zawieruchy. Data 11 listopada 1918 roku w Polsce jest wyjątkowa. Po 123 latach zaborów wreszcie odzyskaliśmy niepodległość. Dla Zachodu jest to jednak data zakończenia I wojny światowej i wydawać by się mogło, że nastał wtedy czas upragnionego spokoju. Jednakże w wielu miejscach Europy konflikty nie ustały, a nawet wybuchały nowe, pochłaniające dziesiątki tysięcy ofiar. Robert Gerwarth, wybitny historyk i znawca tematu drugiej wojny światowej, w książce pt. Pokonani omawia wydarzenia z niektórych europejskich krajów. Przedstawia zmiany rządów, władców i powstawanie nowych państw. Jest to czas wielkiego chaosu, w którym upadały rządy i rodziły się nowe. Masakry i ludobójstwa były czymś "normalnym". Przemoc była wszechobecna. Wojska różnych rozmiarów i afiliacji politycznych walczyły ze sobą w Europie Środkowej i Wschodniej. W latach 1917-1920 doszło do 27 przypadków zmiany władzy. Gerwarth opisuje powojenne losy głównie Niemiec i ZSRS, bo w tych państwach nastąpiło najwięcej zmian. Sporo miejsca poświęcone zostało Imperium Osmańskiemu i wojnie turecko-greckiej oraz zniszczeniu Smyrny. Dowiadujemy się, co działo się na Węgrzech i w Bułgarii, a odrobinę miejsca poświęcone zostaje Polsce i Czechosłowacji. Jednym słowem ukazana została przebudowa Europy i narodziny totalitaryzmów. Pokonani opowiadają o burzliwym przejściu Europy z I wojny światowej do chaotycznego pokoju, który przyniósł dziesiątki tysięcy krwawych ofiar. Dopiero rok 1923 przyniósł kres rozlewu krwi. Lecz to, co się działo do tego czasu to pokłosie finału wielkiej wojny. Jest to historia przemocy, prawdziwa i intensywna. http://www.mechaniczna-kulturacja.pl/2017/11/pokonani-robert-gerwarth.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Gerwarth Robert

Waffen SS Boehler Jochen , Gerwarth Robert
okładka twarda
3.2/5
(3,2/5) 2 recenzje
57,99 zł
64,99 zł
Hitler's Hangman Gerwarth Robert
paperback
0/5
(0/5) 0 recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Dzieci zapomniane przez Boga Masterton Graham
3.8/5
25,94 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Zabić drozda Lee Harper
4.5/5
24,64 zł
37,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Dolina Minier Bernard
0/5
33,49 zł
44,90 zł
premium 31,81 zł
Inne z tego wydawnictwa Ogród kobiet Montero Carla
4.6/5
25,94 zł
39,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa W oczekiwaniu na dziecko Murkoff Heidi
4.1/5
35,69 zł
54,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Pierwszy rok życia dziecka 2020 Murkoff Heidi
3.8/5
38,93 zł
59,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Diuna. Tom 1 Herbert Frank
4.3/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 25,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Siedem czarnych mieczy. Śmierć imperiów. Tom 1 Sykes Sam
0/5
33,49 zł
44,90 zł
premium 31,81 zł
Inne z tego wydawnictwa Festiwal strachu Masterton Graham
0/5
20,94 zł
34,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Córka nieboszczyka. Siostry Raj. Tom 1 Jodełka Joanna
4.4/5
26,53 zł
37,90 zł
premium 24,64 zł
Inne z tego wydawnictwa Geneza Cook Robin
0/5
30,99 zł
39,90 zł
premium 25,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdzie dawniej śpiewał ptak Wilhelm Kate
4.1/5
26,94 zł
44,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Stowarzyszenie umarłych poetów Kleinbaum Nancy
4.4/5
16,73 zł
23,90 zł
premium 15,53 zł
Inne z tego wydawnictwa 7 nawyków skutecznego działania Covey Stephen R.
4.3/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Mistrz i Małgorzata Bułhakow Michaił
4.2/5
20,29 zł
36,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Siła nawyku Duhigg Charles
4.3/5
43,99 zł
49,00 zł
premium 41,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Pielgrzym. Edycja specjalna Hayes Terry
5/5
24,69 zł
44,90 zł
premium
Inne z tego wydawnictwa Mesjasz Diuny. Kroniki Diuny. Tom 2 Herbert Frank
4.6/5
26,99 zł
34,90 zł
premium 22,69 zł
Inne z tego wydawnictwa Legion Jones Geraint
0/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 25,94 zł
Inne z tego wydawnictwa Śmierć i Małgorzata Łopusińska Joanna
4.5/5
26,99 zł
34,90 zł
premium 25,64 zł
Inne z tego wydawnictwa Bóg Imperator Diuny. Kroniki Diuny. Tom 4 Herbert Frank
0/5
29,49 zł
39,90 zł
premium 28,01 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

strona produktu - rekomendacje Pionierzy. Ludzie, którzy zbudowali Amerykę McCullough David
4.9/5
40,99 zł
54,90 zł
premium 38,94 zł
strona produktu - rekomendacje Chwała Rzymu. Jak tworzyło się imperium Everitt Anthony
3.8/5
46,49 zł
59,90 zł
premium 44,16 zł
strona produktu - rekomendacje Życie średniowiecznej rodziny Gies Frances , Gies Joseph
4.5/5
38,49 zł
42,99 zł
premium 36,56 zł
strona produktu - rekomendacje Krótka historia świata Gombrich Ernst H.
4.3/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
strona produktu - rekomendacje Akwarium Suworow Wiktor
4.3/5
21,94 zł
39,90 zł
premium
strona produktu - rekomendacje Życie średniowiecznej kobiety Gies Frances , Gies Joseph
3.5/5
38,49 zł
42,90 zł
premium 36,56 zł
strona produktu - rekomendacje Wojna w Wietnamie 1941-1975 Schulzinger Robert D.
0/5
62,99 zł
69,99 zł
premium 59,84 zł
strona produktu - rekomendacje Czerwony głód Applebaum Anne
4/5
53,99 zł
59,99 zł
premium 43,19 zł
strona produktu - rekomendacje Powstanie i upadek starożytnego Egiptu Wilkinson Toby
4.1/5
61,99 zł
69,90 zł
premium 49,59 zł
strona produktu - rekomendacje SPQR. Historia starożytnego Rzymu Beard Mary
3.8/5
52,99 zł
59,90 zł
premium 42,39 zł
strona produktu - rekomendacje Za żelazną kurtyną Applebaum Anne
5/5
49,49 zł
54,99 zł
premium 39,59 zł
strona produktu - rekomendacje Żydzi. Opowieści niepoprawne politycznie Zychowicz Piotr
3.9/5
39,99 zł
44,90 zł
premium 37,99 zł
strona produktu - rekomendacje Życie w średniowiecznym mieście Gies Joseph , Gies Frances
4.5/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 33,71 zł
strona produktu - rekomendacje Ostatnie dni królowych Buisson Jean-Christophe
5/5
44,49 zł
49,90 zł
premium 42,26 zł
strona produktu - rekomendacje Życie w średniowiecznym zamku Gies Frances , Gies Joseph
3.7/5
35,49 zł
39,90 zł
premium 28,39 zł
strona produktu - rekomendacje Dawne mapy. Podróż w przeszłość Brown Kevin J.
0/5
79,99 zł
89,00 zł
premium 75,99 zł
strona produktu - rekomendacje Pakiet: Średniowieczna seria Gies Frances , Gies Joseph
5/5
80,99 zł
89,99 zł
premium 76,94 zł
strona produktu - rekomendacje Wiek krwi Wołoszański Bogusław
3.5/5
56,99 zł
62,00 zł
premium 45,59 zł
strona produktu - rekomendacje Młot na czarownice Spengrer Jacob
5/5
25,49 zł
27,99 zł
premium 24,21 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.