Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją (okładka  twarda, 09.2018)

Wszystkie formaty i wydania (5): Cena:

Sprzedaje empik.com : 25,38 zł

25,38 zł 39,90 zł (-36%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Myślisz, że działasz racjonalnie? Wydaje ci się, że na chłodno podejmujesz decyzje? Jesteś pewien, że merytorycznie podchodzisz do wszystkiego, co robisz, i jesteś wolny od podszeptów własnych emocji oraz sugestii innych?

Zła wiadomość jest taka, że racjonalność to mit. Przeważnie działamy pod wpływem chwilowych impulsów, jesteśmy podatni na manipulację i każdego dnia popełniamy mnóstwo błędów poznawczych. W dodatku jesteśmy tego zupełnie nieświadomi. Z jaką skutecznością przekonujesz innych? Czy wiesz, jak etycznie wpłynąć na dziecko, by z chęcią odrobiło pracę domową, czy straszysz je "szlabanem"? Jak ci idzie przekonywanie innych do swoich pomysłów? A siebie do podjęcia określonych działań?

Dobra wiadomość jest taka, że perswazji i odporności na nią można się nauczyć. Koniec z wywieraniem negatywnego wpływu na Twoje decyzje. Koniec z nieświadomym poddawaniem się manipulacji! To, że trzymasz w ręku tę książkę, oznacza, że już wykonałeś pierwszy krok. Kolejnym będzie poznanie zasad rządzących perswazją, popartych konkretnymi przykładami. Ta książka to zestaw narzędzi gotowych do użycia we wszelkiego rodzaju dyskusjach: prywatnych, zawodowych, medialnych, społecznych oraz politycznych. Tak wyposażony będziesz miał przewagę w każdej sytuacji.

"Nie rodzimy się ze zdolnościami. Nie ma genów odpowiedzialnych za talent lub jakieś umiejętności. Nabywamy je. Możesz nauczyć się wszystkiego."
Poznaj Mateusza Grzesiaka


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1208533905
Tytuł: Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją
Autor: Grzesiak Mateusz
Wydawnictwo: Onepress
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 232
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-09-19
Rok wydania: 2018
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 149 x 216 x 20
Indeks: 26589213
średnia 4,1
5
71
4
19
3
16
2
10
1
6
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
50 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
1/5
18-02-2020 o godz 19:57 przez: Rafał | Zweryfikowany zakup
Książka mega słaba, pomijając fakt że co druga strona jest pusta to książka zawiera suchą teorie w wielkim skrócie. Z przyjemnością bym ją zwrócił bo czyta się ją beznadziejnie. Zlepek teorii bez żadnego zaangażowania autora. Przypisywanie innych autorów. Praca mega amatorska napisana tylko po to żeby zarobić i nie warta nawet złotówki. Sam bym napisał lepszą. PORAŻKA.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
30-06-2020 o godz 13:30 przez: Justyna Batyra | Zweryfikowany zakup
Książka zdecydowanie dla osób , które pracują w handlu,przedstawicieli handlowych itd. bo jest w niej najwięcej wskazówek dotyczących tej dziedziny, osobiście spodziewałam się więcej praktycznych metod do wykorzystania w życiu codziennym m.in rodzina, znajomi, sprawy urzędowe itp
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-06-2021 o godz 09:57 przez: aniakania | Zweryfikowany zakup
Mateusza Grzesiaka specjalnie reklamować nie trzeba jego twórczość jest bogato ukierunkowana na naszą motywację, książka jak zwykle the Best
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
1/5
13-11-2021 o godz 11:34 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Baaaaaaardzo mało treści. Autor się nie napracował przy wydaniu książki. Z całym oczywiście szacukiem dla Pana Grzesiaka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
24-01-2019 o godz 16:30 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Dość przydatna wiedza na temat perswazji. Lecz trzeba dodać że połowa tej książki to puste strony na własne notatki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-06-2021 o godz 13:51 przez: Anonim | Zweryfikowany zakup
Parę lat temu mój Profesor polecił tę książkę na wykładach. Nie zawiodłam się. Z całego serca również polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-06-2021 o godz 03:15 przez: Maciej | Zweryfikowany zakup
Fajnie opisane różne sposoby manipulacji, o których większość z nas nie ma pojęcia
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
05-05-2021 o godz 17:54 przez: ANNA | Zweryfikowany zakup
Wszystko w jak najlepszym porządku! Jeszcze nie raz zrobię zakupy
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
23-09-2019 o godz 17:19 przez: badbrain | Zweryfikowany zakup
Bardzo mało treści, stosunkowo dużo miejsca na własne notatki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-02-2019 o godz 12:12 przez: Renata Zygmunt | Zweryfikowany zakup
Jak wszystkie książki tego autora. Zwięzłe i na temat
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-10-2019 o godz 07:56 przez: edi | Zweryfikowany zakup
Polecam. bardzo dobra pozycja. przydatna i pomocna
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-03-2022 o godz 21:07 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
Rewelacyjna książką. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
26-09-2018 o godz 06:02 przez: mirek klafta | Zweryfikowany zakup
Polecam 😀
Czy ta recenzja była przydatna? 0 2
2/5
09-11-2018 o godz 22:05 przez: Maitiri
Tytuł i opis tej pozycji obiecują wiele. Miałam się nauczyć, jak przekonywać innych i jak świadomie bronić się przed manipulacją. No właśnie, miałam, a jak wyszło? Co dostałam? Autor chyba sam najlepiej odpowiada na to pytanie: "„Podręcznik perswazji ma charakter ściśle narzędziowy, książka została skonstruowana tak, by można było z niej jak najprościej i najszerzej korzystać. Niemal każda z przytoczonych technik jest krótko streszczona, następnie rozszerzam jej opis, podaję kilkupunktową instrukcję i dla ułatwienia albo inspiracji - przykład lub przykłady zastosowania.” I faktycznie tak jest, krótko i zwięźle. Przedstawionych jest 100 technik manipulacji i ani jedna nie została dobrze omówiona. Nie ma nic więcej oprócz encyklopedycznego wyjaśnienia hasła, krótkiej jedno- lub dwupunktowej instrukcji, którą autor nazywa "Praktyką" i równie zwięzłych przykładów użycia. Abyście mieli jakieś pojęcie, o czym mowa, przytoczę kilka przykładów zastosowania omawianych metod z "Podręcznika": "Czy możesz otworzyć okno, bo Cię o to proszę?", "Wideokursy Mateusza Grzesiaka", "Warto, byście kupili ten produkt, ponieważ jest dobry". Chyba nie ma sensu cytować dalej. Cała reszta nie jest lepsza. Do tego, co niesamowicie drażni, nazwa części metod podana jest po łacinie, innych po polsku. Dlaczego? Nie widzę logicznego uzasadnienia, autor w ogóle nie wyjaśnił, z jakiego powodu zastosował taki zabieg. Mało tego, w tekście również pojawiają się łacińskie wstawki. Odnoszę wrażenie, że kiedy udało się odnaleźć łacińską nazwę, taka została użyta, kiedy nie, pozostawiono polską. Niestety efekt jest mało zadowalający. Kolejna sprawa, która mnie zniechęciła od razu, kiedy otworzyłam książkę, parzyste strony książki (te obok technik) autor pozostawił puste, wyjaśniając, że są przeznaczone na nasze przemyślenia, a wydaje mi się, że chodziło o zwiększenie objętości książki. Niestety przedstawione techniki trzeba byłoby rozpisać sobie całkiem od nowa, robiąc dobry risercz, czyli właściwie napisać nową książkę, więc te puste strony nie są potrzebne, ale może ktoś je wykorzysta. Przejdę może do plusów tej pozycji, bo jakieś jednak są. Jest naprawdę pięknie wydana, twarda oprawa, ciekawa okładka i załączona zakładka w postaci tasiemki. I to tyle jeśli chodzi o pozytywne strony książki. Niestety nie mogę polecić "Podręcznika perswazji". Ale chociaż nie mogę polecić tej pozycji, to jednak czegoś się z niej nauczyłam i zaraz zastosuję w praktyce ;) Czy możecie nie czytać tej pozycji, bo Was o to proszę? Co Wy na to?
Czy ta recenzja była przydatna? 4 0
1/5
08-10-2018 o godz 22:30 przez: Katrina
Perswazja nas otacza: można ją znaleźć we wszystkich stosunkach międzyludzkich, od tych najbardziej prywatnych, do wszelkiego rodzaju reklam i publicznych przemówień. Jakie są jednak jej konkretne techniki? Czytałam i słuchałam na uniwersyteckich wykładach nieco o retoryce, o manipulacji, czy o prowadzeniu firm pod kątem wizerunkowym. Nigdy wcześniej nie zdarzyło mi się jednak, abym miała bezpośredni „kontakt naukowy” z perswazją: nie czytałam niczego z czymś takim w tytule, nie byłam też na żadnych wykładach, czy prelekcjach, które miałaby bezpośrednio niej dotyczyć. Dlatego uznałam, że „Podręcznik perswazji” Mateusza Grzesiaka może dobrze sprawdzić się, jako sprawdzenie mojej wiedzy, czy możliwość douczenia się. Gdy jednak książka do mnie doszła, złapałam się za głowę, mając po prostu ochotę pytać się wszem i wobec: „Co to k***a jest?”. Naprawdę, nie przesadzam. Nie należę do osób, które bardzo mocno szastają przekleństwami, ale po prostu bardzo zdziwiło mnie to, co dostałam. „Podręcznik perswazji” (umyślnie nie posługuję się całym, długim tytułem) najzwyczajniej w świecie przypomina żart. Książka nie jest długa: ma nieco ponad dwieście stron. Niemniej, to normalne przy literaturze tego typu. Normą jednak jest też niewielka czcionka, dość duża ilość literek oraz raczej naukowy styl treści. „Podręcznik perswazji” wymyka się jednak wszelkich schematom. Czcionka jest olbrzymia, literek niemal w nim nie ma, a o jakimkolwiek stylu po prostu trudno mówić. Po niedługim wstępie otwieramy powiem magiczny rozdział „techniki”, w którym autor już właściwie do końca książki przedstawia nam właśnie je, ale w sposobie najuboższym z możliwych. To, co od razu się rzuca w oczy to właśnie wspomniany przeze mnie brak liter. Każda „lewa” kartka książki jest po prostu pusta, z miejscem na notatki. Po prawej zaś mamy bardzo „głęboki” opis przedstawionej techniki, który zawiera: teorię (składającą się z dosłownie kilku zdań), praktykę (czyli jeden, bardzo skrótowy przykład jak praktycznie wykorzystać metodę) oraz przykłady (zwykle 2-4, w formie zdań wyjętych z dialogu i kontekstu). I właściwie to tyle: oto cały nasz „Podręcznik perswazji”. Gdy zaczęłam „wgłębiać” się w techniki przedstawione przez autora prędko odkryłam, że ja właściwie zdecydowaną większość z nich już znam. Jeśli nie poznałam jej z książki Roberta Cialidiniego „Wywieranie wpływu na ludzi” (która dla laika sprawdzi się o wiele lepiej od tego tytułu, bo jest po prostu opisowa i dość emocjonalna) to miałam ją na uniwersyteckich zajęciach z retoryki, albo innego podobnego przedmiotu. Jednocześnie większość z tych technik to rzeczy, o których każdy z nas właściwie wie i potrafiłby je przeanalizować bez znajomości odpowiedniego nazewnictwa. Jedynie wielu z nas po prostu zapomina, by się czasem zatrzymać i pomyśleć nad tym, jak przebiega międzyludzka komunikacja. W trakcie lektury naszła mnie jeszcze jedna myśl. W większości przypadków autor mógłby kompletnie zrezygnować z działu „teoria”. Wiele z tych technik to rzeczy bardzo, bardzo proste, których nazwa już wyjaśnia, o co w tym chodzi (a ewentualny przykład mógłby jedynie nam wyraźnie pokazać, że faktycznie o to chodzi), a sam opis potrafi być na tyle niekonkretny, że w chwili, w której czytałam go drugiej osobie znającą tą technikę na głos nie podając jej nazwy mój odbiorca nie był w stanie powiedzieć o co w tym chodzi. To książka, która w swojej formie przypomina mi notatki studenta na egzamin, czy to z retoryki, czy z perswazji, a nie wygląda na odrębne, naukowe dzieło. Brakuje mi w niej właściwie wszystkiego. Dokładnej analizy perswazji i manipulacji, zastanowienia się nad tym tematem. Rozwinięcia technik. Faktycznego pokazania, jak wpływają na nas i jak możemy je wykorzystać. Jeden przykład to niestety zwykle za mało. Gdy czytałam wspomnianą już przeze mnie książką Cialdiniego miałam wrażenie, że właśnie tych opisów jest wręcz za dużo, ale jak widać: zupełne pozbawienie ich książki to też nie jest dobra droga. Naprawdę nie mam pojęcia dla kogo może to być dobra lektura. Dla studentów? Nie, student nauk społecznych, czy humanistycznych już będzie rzeczy podane przez Grzesiaka wiedział. Marketingowca? On też będzie miał to wszystko w jednym palcu. Osoby, która chce dowiedzieć się czegokolwiek w tym temacie, co nigdy nie miała z nim styczności? Nie sądzę, aby taka „wyliczanka” technik faktycznie jej pomogła. Być może faktycznie to tytuł, który sprawdzi się jako repetytorium dla studentów, zwłaszcza biorąc ilość miejsca na notatki, ale wydaje mi się, że taniej wyjdzie po prostu wydrukowanie sobie definicji podanych na zajęciach. Oczekiwałam, że z tego tytułu po prostu się czegoś dowiem, albo przynajmniej przeczytam jakąś ciekawą, błyskotliwą myśl, coś, co zapadnie mi na dłużej w pamięć. A jednak – mam wrażenie, że nie dowiedziałam się absolutnie niczego. Że ta książka bardziej przypomina w swojej formie dziennik, albo notatnik z ciekawostkami, a nie faktyczne dzieło o naukowej wartości. Nie polecam, chyba że ko
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
4/5
09-11-2018 o godz 23:32 przez: jakub stolarki
Mateusz Grzesiak w swoim "Podręczniku Perswazji" umieścił ponad sto technik perswazyjnych, z których każda jest skuteczna, co potwierdzają badania, prowadzone przez naukowców z całego świata, jak i obserwacje praktyczne. Na każdą metodę składa się: teoria(pierwsze zdanie ogólne oraz kilka zdań opisowych), praktyka (co musimy zrobić, aby metoda perswazji przez nas stosowana była skuteczna) oraz przykłady zastosowań. Rzeczą, która mnie zadziwiła po otwarciu książki było to, że każda lewa strona jest pusta(jak się okazało jest przeznaczona na notatki). Niektóre metody były dość oczywiste. "Podręcznik perswazji" od innych podręczników odróżnia styl pisania. Dla tego typu książek jest on zazwyczaj naukowy, a w tym przypadku autor posługuje się swobodnym językiem. Dzięki temu podręcznikowi stałem się bardziej czuły na manipulację stosowaną wobec mnie. Autor podkreśla, że nie wystarczy jednokrotne przeczytanie "Podręcznika Perswazji", aby metody w nim zawarte były przez nas zapamiętane i stosowane. Musimy cały czas sięgać po niego i próbować dopasowywać metody perswazji do zdarzeń, które miały miejsce. W ten sposób najprawdopodobniej będziemy mogli bronić się przed wywieranym wpływem, ale również osiągnąć więcej w życiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
2/5
26-11-2018 o godz 21:12 przez: agatka641
Podręcznik Perswazji pana Grzesiaka na stronie Empiku ma prawie same pozytywne recenzje, więc zaczęłam się zastanawiać, czy aby na pewno przeczytałam tą samą książkę co inni. Wygląda na to, że nie ma mowy o pomyłce, ale ocena tego dzieła w moim przypadku jest diametralnie inna. Pozycja bardzo uboga w treść, połowa książki to puste strony niby na własne notatki, ale być może chodziło o to, aby książka wydawała się grubsza. Napisane jest to wszystko w sposób schematyczny, nudny, mało jasny. Nie wiem czy mogę z czystym sumieniem komukolwiek polecić tę książkę. Być może osobom zajmującym się profesjonalnie sprzedażą. Inni, zainteresowani manipulacją i perswazją, powinni sięgnąć po klasyka Roberta Cialdiniego (na pewno się nie zawiodą). To chyba moje największe tegoroczne rozczarowanie, bo uwielbiam książki psychologiczne i nastawiłam się na coś dobrego i wciągającego. Dostałam produkt nudny i bardzo słaby. Jedyny plus to strona wizualna książki: ładna okładka i porządne wydanie (jest nawet zakładka), co z tego skoro treść niestety rozczarowująca.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
2/5
01-11-2018 o godz 00:32 przez: anonymous
Aby Wam nieco lepiej przestawić, o czym tak właściwie jest ta ksiażka, posłużę się cytatem, który doskonale opisuje jej całość: „Podręcznik perswazji ma charakter ściśle narzędziowy, książka została skonstruowana tak, by można było z niej jak najprościej i najszerzej korzystać. Niemal każda z przytoczonych technik jest krótko streszczona, następnie rozszerzam jej opis, podaję kilkupunktową instrukcję i dla ułatwienia albo inspiracji - przykład lub przykłady zastosowania.”. Z kolei parzyste strony autor pozostawia nam na własne przemyślenia. Ta książka może wzbudzić wiele kontrowersji. Nie chcę nikogo zniechęcać do jej zakupu, jednak mi osobiście się nie podobała, gdyż nic nowego z niej się nie dowiedziałam. Wobec podręcznika i zarazem poradnika oczekuje znacznie więcej, niż wiedzę, którą posiadałam dotychczas.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
3/5
01-07-2019 o godz 19:00 przez: sabishi83
Po „Podręcznik perswazji” sięgnęłam z ciekawości. Jestem wykładowcą akademickim i trenerem, a tematyka wywierania wpływu na ludzi jest jednym z poruszanych przeze mnie na zajęciach zagadnień. Byłam zatem ciekawa tej pozycji. Zastanawiałam się nad jej zawartością oraz nad tym jak wypadnie ona na tle książkowej klasyki, dotyczącej perswazji. Mowa oczywiście o książce „Wywieranie wpływu na ludzi” R. Cialdiniego. Oto kilka moich spostrzeżeń na temat recenzowanej książki. Autorem książki jest Mateusz Grzesiak, swego czasu dość mocno rozpoznawany w polskim środowisku rozwojowym. Tylu ilu miał zwolenników, tylu pewnie i przeciwników. Ja sama miewam mieszane odczucia na temat tego czym i w jaki sposób się zajmuje. Jednego jednak nie można Panu Mateuszowi Grzesiakowi odmówić – konsekwencji w działaniu i wypuszczaniu nowych produktów oraz usług na rynek. Zatem co z tą książką...? Jest w porządku. Stanowi ona wykaz ponad 100 różnych reguł i zasad, dotyczących wpływania na ludzi. Każda z reguł jest bardzo krótko opisana (niekiedy tak krótko, że gdyby nie przytoczony w dalszej części przykład jej zastosowania, trudno byłoby niektóre z nich zrozumieć), a jej opis nie zajmuje więcej niż odpowiednik jednej kartki. Z jednej strony to dobrze. Dzięki takiemu zabiegowi książka nie przytłacza zawartością (nie trudno sobie wyobrazić ponad 100 bardzo szczegółowo opisanych w jednym miejscu zasad perswazji ). Z drugiej jednak strony, czytelnik odczuwa pewien niedosyt… Zwłaszcza, jeśli z zagadnieniem wywierania wpływu spotyka się po raz pierwszy i chciałaby zdobyć na ten temat gruntowną wiedzę – na przykład w ramach podjętych studiów. Cóż, w takiej sytuacji pozostaje mu zajrzeć do innych książek. „Podręcznik perswazji” czyta się dość sprawnie. Choć temat niewątpliwie wymaga zatrzymania się przy każdej z teorii, zastanowienia się nad nią, odniesienia jej treści do własnego życia. I tutaj autor przychodzi czytelnikowi z pomocą – na każdej parzystej stronie znajduje się notatnik, czysta strona, na której czytelnik może zapisywać swoje uwagi lub doświadczenia związane z konkretną regułą. I za to duży plus. Niektóre z opisanych zasad, według mnie są mało etyczne. Być może jest to zabieg celowy, a autorowi książki zależało na wskazaniu wszystkich znanych i zbadanych zasad perswazji, bez względu na to czy ich stosowanie jest etyczne, czy też nie. Być może autor poprzez próbę wyczerpania tematu technik perswazji usiłuje wyczulić czytelnika na akty, które mogą być stosowane wobec niego. Być może… Mnie jednak zabrakło zaznaczenia, w przypadku kilku z nich, że stosowanie ich jest mało ok. Zwłaszcza, że zaprzeczają one najnowszym teoriom, dotyczącym wpływania na zachowania ludzi przy poszanowaniu autonomii i niezależności jednostek. Podsumowując. Książka stanowi wykaz wraz z krótkim opisem około 100 różnych zasad wywierania wpływu na innych. Niewątpliwie daje pogląd na to, jak wiele elementów wpływa na ludzkie zachowanie i jak bardzo bywamy złożeni w swoim funkcjonowaniu. Z punktu widzenia akademickiego, nie ma ona dużej wartości. Brakuje w niej bowiem bardziej obszernych opisów poszczególnych zasad wraz z przeprowadzonymi badaniami, pozwalającymi lepiej zrozumieć, przyswoić a w konsekwencji właściwie stosować je w praktyce. Pomocna może okazać się jednak dla tych, którzy nie jedną książkę na temat perswazji już przeczytali i którzy na co dzień, w sposób świadomy się z nią stykają – jako uzupełnienie i uporządkowanie wiedzy na temat zasad perswazji.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
4/5
20-12-2018 o godz 14:59 przez: martucha180
Znajomość technik perswazyjnych ma wymiar praktyczny. (s. 12) Codziennie wywieramy wpływ na innych. Skutki tego są różne. Przez brak umiejętności komunikacyjnych ludzie tracą wiele możliwości, dają sobą manipulować, robią coś wbrew sobie, ulegają podobnym złudzeniom, popełniają te same błędy. Jest na to sposób – nauczyć się technik perswazji! Pomoże w tym Podręcznik perswazji. Najskuteczniejsze metody przekonywania innych i świadomej ochrony przed manipulacją Mateusza Grzesiaka. Uniwersalnych zasad perswazji, która działa, można się nauczyć! (s. 11) Autor na początku wyjaśnia podstawowe pojęcia: perswazja (nie mylić z manipulacją), technika perswazji, błąd poznawczy, a potem przechodzi do omówienia technik. Każda technika jest zaprezentowana na nieparzystej stronie, a na parzystej znajduje się miejsce na notatki. Omówienie techniki składa się z czterech elementów: nazwa techniki po polsku lub po łacinie, „Teoria”, „Praktyka”, „Przykład”. Najpierw autor tłumaczy łacińską nazwę. Potem dokładnie wyjaśnia technikę, podaje cel, czasem popiera badaniami i eksperymentami. W części praktycznej przechodzi do konkretnego działania – wydaje polecenia do wykonania dla czytelnika (znajdź, poznaj, użyj, przedstaw, umieść), a na koniec podaje swoje przykłady. Wiele technik każdy z nas zna, np.: analogia, uzasadnienie, wzajemności, znajomości, lubienie, przyznanie się do błędu, racjonalizacja zakupów, efekt wyświadczonej przysługi, odwołanie się do autorytetu rozmówcy. Marketingowcy chętnie posługują się technikami: społeczny dowód słuszności, argumentum ad novum, efekt posiadania. Politycy w programach telewizyjnych używają techniki potok słów, media zaś często „gdybają”, posługując się argumentum ad petitio proncipii, gracze w Lotto działają pod wpływem techniki paradoks hazardzisty. Rodzice często wobec swych dzieci używają techniki argumentum ad baculum (kija), a organizacje charytatywne odwołują się do emocji i sumienia ludzi za pomocą argumentum ad misericordiam. Itd. Itp. Itd. W tej pozycji niezwykle ważny jest język. Autor świadomie dobiera wyrazy i nimi operuje. Zwraca uwagę na różne kategorie słów, wymienia operatory modalne, sugestie itd. Przedstawiając się, Mateusz Grzesiak pisze w pierwszej osobie. Potem przechodzi do liczby mnogiej, czyniąc z czytelnika swojego partnera, że oto razem będą działać. Często zwraca się do niego bezpośrednio, używając trybu rozkazującego, który nie brzmi kategorycznie jak rozkaz, bardziej jak prośba. Jednak w dziale o technikach perswazji rozkaźniki w części „Praktyka” brzmią jak polecenia, polecenia nauczyciela, które trzeba bezwzględnie wykonać. W końcu to podręcznik, więc… trzeba się uczyć. A tak naprawdę to podręcznik, poradnik, instrukcja i notatnik w jednym. Podręcznik perswazji to zbiór ponad stu technik perswazji, które można czytać wyrywkowo, wybierając sobie jedną z nich i ją ćwicząc. Podręcznika nie należy czytać w jeden wieczór, to nie tego typu publikacja. Wtedy niewiele się z niego wyniesie. Trzeba studiować go i na bieżąco praktykować, trenować, uczyć się technik. Wtedy to ma sens i przyniesie pożądany efekt. Publikacja jest pięknie wydana, zadbano o estetykę i szczegóły. Dla kogo ten podręcznik? Skorzystają z niego na pewno marketingowcy, biznesmeni, politycy, dziennikarze, copywriterzy, coachowie, nauczyciele. Jednak tak naprawdę, to książka dla każdego, bo każdy z nas używa perswazji na co dzień.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Mateusz Grzesiak

Doktor Mateusz Grzesiak to psycholog, międzynarodowy trener i konsultant mający 20-letnie doświadczenie w branży szkoleniowej i wykładający w 7 językach. Ukończył studia magisterskie z prawa i psychologii, jest doktorem nauk ekonomicznych, pedagogiki i psychologii. Jest autorem 25 bestselerowych książek z zakresu psychologii rozwoju oraz licznych artykułów publikowanych międzynarodowo. Stale odwiedza programy telewizyjne i radiowe w Polsce i za granicą. Uczestniczy w licznych konferencjach jako mówca motywacyjny, występując u boku Roberta Cialdiniego, Briana Tracy’ego, Tony’ego Robinsa czy Randy’ego Gage’a. Spędził ponad 30.000 godzin ucząc innych. Pracuje m.in. z zarządami firm, średnią i wyższą kadrą menedżerską, przedsiębiorcami, gwiazdami estrady, sportowcami oraz dziesiątkami tysięcy osób z całego świata. Na profilach społecznościowych obserwuje go ponad 80 tysięcy fanów. Wdraża projekty, konsultuje, prowadzi warsztaty i szkolenia, wydaje produkty cyfrowe na wielu rynkach, wykłada na uczelniach wyższych, jest prezesem spółki – lidera rynkowego w swojej branży. Był wielokrotnie nagradzany m.in. za wybitne osiągnięcia w zarządzaniu, napisanie najpopularniejszej książki psychologicznej roku, promowanie idei optymizmu, Diamentami Forbesa. Jest autorem Mixed Mental Arts – zintegrowanego modelu umiejętności miękkich, który można zastosować w 5 obszarach życia zawodowego i osobistego: w marketingu, samorealizacji, zarządzaniu, relacjach i duchowości. Jego motto brzmi: „Stwórz życie, w którym jesteś najlepszą wersją siebie, masz, czego pragniesz, pomagasz innym i zmieniasz świat”.

Success and Change
3.8/5
26,59 zł
39,90 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Książę
4.6/5
18,83 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozmyślania
3/5
23,30 zł
37,00 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego