Podkrzywdzie (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Dostępny w salonie empik

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W małej położonej na odludziu wsi życie płynie swoim rytmem. Pradawne zwyczaje rzadko zakłócają echa wielkiego świata położonego gdzieś za Zamczyskiem, rzeką Białą i Pustynią Błędowską.

Chałupa na porośniętym lipami rozrogu. W niej mieszkają dziadek, babka i wnuk. Kobieta wydaje się nieobecna duchem, starszy mężczyzna z każdym dniem wydaje się starszy. Napady obłędu, pusty wzrok, niezrozumiałe urywki zdań, szeptane do siebie. Kiedy znika na długie godziny, ludzie mówią, że chodzi na Pokrzywdzie.

Wnuk bacznie przygląda się życiu we wsi. Poznaje codzienne rytuały, a także sekrety i niezwykłe opowieści mieszkańców. Wkrótce przekonuje się, że i jego bliscy skrywają tajemnicę. Kim lub czym jest "ono", które szeptem przywołuje dziadek? Z opowieści chłopca wyłania się świat, w którym to, co realistyczne miesza się z symbolicznym.

Andrzej Muszyński napisał magiczną, hipnotyzującą powieść, która rozbudza wszystkie zmysły.

"Tajemnica, magia i piękno. Ta powieść uwodzi od pierwszego zdania".
Michał Nogaś, Program 3 Polskiego Radia

Od wydawcy:

Gdzieś w Lasach Błędowskich, między rzeką Białą a Zamczyskami, w okolicach Pustyni Błędowskiej jest miejsce nazywane Podkrzywdziem. Zna je pewien mężczyzna — wytrawny bimbrownik i grzybiarz, ostatni w okolicy człowiek, który wita każdy wschód słońca ukłonem, zrzucając czapkę z głowy. Nikt inny tam nie dotarł i nie odkrył tajemnicy. Ani przybyły z miasta Strójkowy, który ustanowił tutaj nowe prawo. Ani wnuk mężczyzny, śledzący go, gdy ten w pochmurne dni ukradkiem wychodzi z domu. Dziadek wpada w chandrę, izoluje się od żony i wnuka. Żyje we własnym świecie, podporządkowany ekscentrycznym rytuałom. Jest odporny na przywiezione z dalekiego świata teorie Stójkowego.

Z jego Diariusza Dni Słonecznych, który skrupulatnie prowadzi, wynika, że zbliża się era ciemności... Co skrywa dziadek? Wnuk wie, że odkrycie prawdy o Podkrzywdziu jest drogą do poznania czegoś więcej, czegoś, co trapi wielu ludzi, także oczytanego w księgach Stójkowego.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Podkrzywdzie
Autor: Muszyński Andrzej
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 192
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-11-18
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 29 x 209 x 132
Indeks: 18017557
 
średnia 4,4
5
5
4
2
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
9 recenzji
4/5
31-08-2020 o godz 12:28 Anna Machura dodał recenzję:
Całkowicie zgadzam się z panią Martą Kaczmarczyk i Jej określeniem ,,to poezja napisana prozą". Jest to piękna historia w klimacie realizmu magicznego, powyższe określenie pasuje doskonale, może to zbyt śmiałe określenie ale czytając miałam wielokrotnie wrażenie, że jest to powieść , którą mógłby napisać Bolesław Leśmian ;) Zdecydowanie polecam. 4/5 a nie 5 tylko dlatego, że wiem, że realizm magiczny nie jest dla każdego. Z uwzględnieniem tej uwagi - jestem zakochana, wciągnięta i zatopiona w ten świat, i dla osób którym ten klimat jest bliski - powieść genialna. 6/5.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-11-2017 o godz 00:00 Alida Montecalvo dodał recenzję:
Przyznam się szczerze, że to było moje pierwsze spotkanie z twórczością Andrzeja Muszyńskiego. Jednakże już teraz wiem, że jego proza mnie zachwyca. Autor w swojej książce doskonale zbudował napięcie tak, że ja nie mogłam się od niej oderwać. Misternie zbudowała tajemnicę, która wręcz trzymała czytelnika w garści. Dla mnie było to wielkie zaskoczenie, że książka może aż tak wciągnąć, co więcej przeczytałam ją jeszcze raz i ponownie podobała mi się ona tak samo. Na pewno warto ją przeczytać. Ja jestem pod jej wielkim wrażeniem. Polecam gorąco!!!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
02-03-2016 o godz 08:38 MARTA KACZMARCZYK dodał recenzję:
To książka o której ciężko pisać. Należy ją przeczytać.Książkę czyta się jednym tchem. Jest magiczna, o wszystkim, ale też o tym jednym. To poezja pisana prozą. To opowieść o naturze, bliskości, a przede wszystkim o dorastaniu. To opowieści snute przez dziadka, zamieszkującego zapomnianą, nieodgadnioną krainę, gdzieś koło Pustyni Błędowskiej, gdzie domy dawno pokryte niebieską farbą pamiętają zamierzchłe czasy, gdzie każdy wschód i zachód słońca witane i żegnane są skinieniem głowy. To tutaj zapach pól, strzechy dziurawej na dachu czuć na każdej stronie książki. Mitologia staje się doktryną. To dziadek staje się oratorem. Wnuk, mimo, że nie zawsze jest tuż koło niego, słucha, dopowiada i przeżywa na nowo to co płynie z opowieści. O tym co było, o tym jak świat uległ zmianie. Nie chodzi tu jednak o to co jest opisywane. Bo to opowieść, dość prosta, przyziemna. Jednak sposób opisu, powoduje, że książka staje się niezwykła. To tylko tutaj można znaleźć w tak poetycki sposób opisany moment oprawiania drobiu, towarzyszące mu smaki, zapachy czy przeżywanie. To dziadek staje się sędziom, ale też gospodarzem. Wszystko inne zostaje w przepiękny sposób dopowiedziane przez słuchającego, obecnego wnuka.

Książka tak sensualna, emocjonalna, że warto ją czytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-01-2016 o godz 00:00 Marcin Jóźwiak dodał recenzję:
"Podkrzywdzie" przeczytałem pod koniec 2015 roku i bardzo szybko powieść wskoczyła na pierwsze miejsce w moim prywatnym rankingu. Uwielbiam literaturę wielowymiarową, niedosłowną, tajemniczą, pełną znaczeń… To książka wybitna - myślę, że nie przesadzam, używając takiego określenia. Polecam wszystkim wymagającym czytelnikom.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
11-01-2016 o godz 18:03 Tomasz dodał recenzję:
Zaczarowany świat, nie bajkowy ani baśniowy bo to codzienność, ale nieprawdopodobnie odrealniona, przeciekająca gdzieś między palcami i słowami. Poruszając się między bohaterami trzymamy się ich dość blisko by nie zginąć w ciemnej piwniczce z dziadkiem pijącym samogon, czy w nocy w lesie wśród ostrych skał... W tej książce w tej samej mierze wciągają wydarzenia jak i słowa użyte do ich opisu...
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
27-12-2015 o godz 17:12 PannaKac dodał recenzję:
Książka wprawiła mnie w specyficzny klimat. Z jednej strony obrazy były zaskakująco znajome - wychowałam się w miejscu, które moje wyobraźnia zapożyczyła do tworzenia przedstawień rzeczywistości opisanej przez autora. A tworzenie własnych wizji osób, sytuacji, chwil czy skrawków świata budzonych do życia przez Andrzeja Muszyńskiego to w tej najbardziej podstawowej formie bardzo łatwy proces. Jest w jego języku pewna doza poetyckiej swobody, reportażowej skrupulatności i lekkości, którą mieć może chyba tylko człowiek, który sam dużo czyta i rozumie, w jaki sposób konstruować zdania, by odbiorca potrafił zobaczyć przed swoimi oczami dokładnie to, co autor chciał, by zobaczone zostało. Z drugiej strony - ta logiczna i czytelna całość zbudowana jest z coraz silniej metaforycznego języka. Jest więc wieś, wioska, jest stary człowiek, są rozbłyski świata - dla mnie osobny, równie istotny bohater tej opowieści. W każdym elemencie zawarta jest ogromna doza dokładności, nawet wtedy, gdy narracja rozmywa się i przechodzi na bardziej symboliczny poziom. Nie mogłam pozbyć się wrażenia, że nie są to jedynie wizje stworzone przez samego autora, ale obrazy mocno osadzone na prawdziwych, istniejących kiedyś wyrywkach z rzeczywistości, którą autor sam doświadczył. Odbiera się tę książkę wszystkimi zmysłami - widzi się miejsca i szczegóły, słyszy dźwięki wsi i lasu, czuje zapach ziół, potraw, a nawet ludzi. A jednocześnie wszystko należy już do świata, który nie istnieje. I znów - nie mogłam powstrzymać się przed odbieraniem całych fragmentów w bardzo osobisty sposób. Pamiętam polską wieś pachnącą zwierzętami hodowlanymi, żniwami i świeżym mlekiem. Niespodziewanie i niewytłumaczalnie - jak na kartach Podkrzywdzia - pewne rzeczy zaczęły się rozmijać, blaknąć i znikać. Nie ma już pewnego świata. Opisywane w Podkrzywdziu anomalie i zmiany są mi w pewien sposób bardzo bliskie. Czuję, że moje korzenie zapuszczone są w podobnej glebie.

Obsadzenie w roli narratora chłopca, czy też dorosłego, który wraca do swoich chłopięcych lat i opisuje świat z perspektywy osoby dopiero dojrzewającej sprawia, że nawet najprostsze zjawiska czy plotki zostają ubrane w narrację surrealistyczną, poetycką dość, by wprowadzić czytelnika w przestrzeń niedookreśloną, ale nie zgubić go tam całkowicie. Przez całe ustępy traciłam grunt pod nogami i nie byłam pewna, o jakich czasach autor pisze, później jednak pewność wracała, by znów przepaść. Dla mnie jest to idealne połączenie zmysłu reportażysty, który obserwuje i wyciąga każdy szczegół, oraz prozy, którą czyni się wieloznaczną z premedytacją, ale też wyczuciem. Pochłonęło mnie to bez reszty - opisy pór roku, stałość babki, zmieniające się jak w kalejdoskopie nastroje dziadka, niepewna w całej książce pozycja Stójkowego. To piękny, ale smutny i przebarwiający się świat, który w końcu musi zostać pochłonięty przez Pustynię.

Pełna opinia: http://pannakac-pisze.blogspot.com/2015/12/podkrzywdzie-andrzej-muszynski.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2015 o godz 00:00 Marzena Chrapko dodał recenzję:
Niezwykła, urzekająca klimatem już od pierwszej chwili. Moją uwagę przykuł opis, dobrze że dałam się porwać tej opowieści. Najlepiej pozwolić by zawładnęła naszym umysłem i wyobraźnią do reszty, dobrze od czasu do czasu trafić na taką oto książkę, inną niż wszystkie pod każdym względem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-11-2015 o godz 00:00 CarefulBlackberry dodał recenzję:
"Podkrzywdzie" zamówiła dla siebie moja żona - przyznam szczerze, że ja sam prawdopodobnie bym się nie skusił na zakup, przyzwyczajony do książek innego gatunku. Sięgnąłem po tę powieść z czystej ciekawości - skoro już stała na półce. Wrażenia? Niesamowicie pozytywne! Jest to książka bardzo głęboka, sporo w niej magii i niesamowitego klimatu. Andrzej Muszyński pisze w taki sposób, że chyba nie znalazłbym czytelnika, który by się w tę powieść nie wciągnął... Opisywany przez autora świat wciąga niesamowicie, bez problemu zatopiłem się w tym świecie, wręcz oderwałem się od rzeczywistości. "Podkrzywdzie" to zupełnie inne wrażenia i emocje niż te, jakie dostarczają czytane zwykle przeze mnie kryminały i thrillery, jednak wcale nie słabsze, nie gorsze... Dodam jeszcze, że mimo stosunkowo niewielkiej ilości stron, powieść czyta sie dość wolno, ale to dlatego, że chłonie się ją wszystkimi zmysłami. Mam takie dziwne wrażenie, że odkryłem coś nowego w literaturze :-) Fantastyczne uczucie. Gorąco polecam "Podkrzywdzie" Andrzeja Muszyńskiego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-11-2015 o godz 18:42 toxic666 dodał recenzję:
Koleżanka-recenzentka podrzuciła mi egzemplarz, bo po opisie stwierdziła, że to wybitnie moje klimaty i miała rację w 100%! Powieść świetna, tajemnica za tajemnicą, język genialny - gęsty od znaczeń, precyzyjny, każde słowo w odpowiednim miejscu. Ostatni raz miałem podobne odczucia, gdy czytałem po raz pierwszy "Kamień na kamieniu" Myśliwskiego. Zakończenia naprawdę mnie zaskoczyło, bo rzecz jest bardziej współczesna niż może się zdawać. Mam nadzieję, że facet się rozkręci powieściowo i będą kolejne takie cudeńka. Jest klimat.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Pokora Twardoch Szczepan
3.7/5
29,14 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Czuły narrator Tokarczuk Olga
0/5
29,34 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pokora Twardoch Szczepan
3.8/5
34,14 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
3.7/5
24,50 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Księgi Jakubowe Tokarczuk Olga
3.9/5
42,93 zł
69,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Królestwo Twardoch Szczepan
4.2/5
26,04 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Prawiek i inne czasy Tokarczuk Olga
4.0/5
23,34 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Imperium chmur Dukaj Jacek
5/5
34,49 zł
44,90 zł
32,76 zł
Inne z tego wydawnictwa Morfina Twardoch Szczepan
3.9/5
27,84 zł
48,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Bajki robotów Lem Stanisław
4.5/5
17,35 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Dość Sumińska Dorota
3/5
26,33 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa Opowiadania bizarne Tokarczuk Olga
3.8/5
23,34 zł
38,00 zł
Inne z tego wydawnictwa E.E. Tokarczuk Olga
3.7/5
21,43 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Szafa Tokarczuk Olga
4.1/5
15,29 zł
24,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Bieguni Tokarczuk Olga
4.5/5
30,64 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Ostatnie historie Tokarczuk Olga
3.4/5
25,91 zł
34,90 zł
21,59 zł
Inne z tego wydawnictwa Gra na wielu bębenkach Tokarczuk Olga
2.7/5
24,50 zł
39,90 zł
24,39 zł
Inne z tego wydawnictwa Cyberiada Lem Stanisław
4.3/5
25,98 zł
39,90 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.