Pod rękę z Bolesławem Prusem. Spacer po Śródmieściu (okładka  twarda, 10.2015)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

W książce autorka postanowiła zaaranżować fikcyjną przygodę. Zainspirowana seansami spirytystycznymi, które opisywał i w których uczestniczył autor Lalki, zaprosiła go na spacer po Śródmieściu; pokazała mu swoje ulubione miejsca i opowiedziała jak się w międzyczasie zmieniły.

Co na to jej towarzysz? Świetnie odnalazł się w zaproponowanej roli: komentował, krytykował, chwalił a nawet próbował swych umiejętności uwodzicielskich. Niczego autorka nie dodała od siebie, każde słowo jest jego – skarbnicą cytatów okazały się kroniki. Ich jednodniowy spacer stał się okazją do konfrontacji historii ze współczesnością.

ID produktu: 1113228806
Tytuł: Pod rękę z Bolesławem Prusem. Spacer po Śródmieściu
Autor: Pycka Anna Małgorzata
Wydawnictwo: Instytut wydawniczy Erica
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 175
Numer wydania: I
Data premiery: 2015-10-14
Rok wydania: 2015
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 212 x 22 x 147
Indeks: 17897884
Brak
ocen
5
0
4
0
3
0
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
5/5
15-12-2015 o godz 10:22 przez: Ósemkowy Klub Recenzenta
Warszawa współczesna i Warszawa Prusa w jednym - tak można określić zawartość książki. Autorka zestawiła wypowiedzi Bolesława Prusa (głównie z "Kronik tygodniowych" oraz z "Lalki") z własnymi zdaniami. Powstała oryginalna, chwilami zaskakująca rozmowa przedstawicieli dwóch warszawskich światów. Dzięki temu możemy uświadomić sobie, jak zmieniła się stolica oraz ocena wielu faktów. Mimo wszystko, sporo spraw i problemów zarówno autorka, jak twórca "Lalki" widzą w podobnym świetle, pewne wartości okazują się uniwersalne.

Wirtualna rozmowa z Panem Bolesławem zawiera poważne opinie i wnioski (np. o tzw. kwestii kobiecej dawniej i dziś czy o ważnych postaciach historycznych), ale jest w niej także sporo dowcipnych zestawień wypowiedzi literata ze słowami autorki, którą pisarz najwyraźniej fascynuje. Dzięki temu "Spacer po Śródmieściu" nie zanudza odbiorcy.

Ważnym uzupełnieniem książki są liczne fotografie Warszawy z czasów Prusa i obecnych. Daje to okazję do porównania wielu miejsc, ale też do refleksji na losami stolicy, zwłaszcza historią II wojny, po której miasto nie odzyskało już wyglądu i klimatu z czasów Aleksandra Głowackiego.

"Pod rękę z Bolesławem Prusem" zainteresuje głównie wąskie grono ludzi zawodowo zajmujących się literaturą, ale może okazać się ciekawy dla wszystkich czytelników, np. licealistów pragnących poczuć klimat Warszawy wypełniającej świat przedstawiony "Lalki".
ZJ
źródło: osemkowyklubrecenzenta.blogspot.com
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0

Zobacz także

Najczęściej kupowane Włosi
4.8/5
24,99 zł
49,99 zł
Najczęściej kupowane Chamstwo
4.7/5
31,68 zł
49,90 zł
Najczęściej kupowane Morderca znad Green River
4.8/5
37,00 zł
59,99 zł
Najczęściej kupowane Grzechy szejka
4.6/5
27,97 zł
44,90 zł
Najczęściej kupowane Pogo
4.7/5
25,43 zł
39,00 zł

Podobne do ostatnio oglądanego