Po pierwsze, nie szkodzić (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

Światowy bestseller, jedna z najważniejszych książek 2015 roku „New York Timesa”.

Dla autora, neurochirurga, lekarska przysięga „nie szkodzić” to gorzka ironia, wszak operacje mózgu niosą poważne zagrożenia.

Jak to jest być neurochirurgiem? Jakie to uczucie kroić mózg, źródło myśli, uczuć i inteligencji? Jak żyć z konsekwencjami operacji, która miała uratować życie, a wszystko poszło nie tak? Porywające wspomnienia.

  • Najlepsza książka roku według „Financial Times” i „The Economist”
  • Nagrodzona PEN Ackerley Prize
  • Finalista Welcome Book Prize i Pol Roger Duff Cooper Prize

„»Często muszę kroić mózg i jest to coś, czego nie cierpię« - rozbrajająco szczerze pisze Henry Marsh już na wstępie. Jego opowieść o blaskach i cieniach zawodu neurochirurga przepełniają autentyzm i humor. Autor, wspominając historie konkretnych pacjentów, opisuje rozterki, dramaty i wątpliwości, z którymi musi się mierzyć w codziennej pracy. Jak doświadczony neurochirurg radzi sobie z konsekwencjami nieudanej operacji? Jak mu się pracuje ze świadomością, że jego decyzje mogą dla kogoś oznaczać życie lub śmierć? Jak zachowuje równowagę między niezbędnym dystansem a współczuciem wobec pacjenta? Wyznania Marsha wzruszają i pozwalają lepiej zrozumieć naturę jego pracy. Przecież każdy z nas może kiedyś zostać pacjentem neurochirurga...”
od Wydawcy


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Po pierwsze, nie szkodzić
Autor: Marsh Henry
Tłumaczenie: Józefowicz-Pacuła Joanna
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2016-05-18
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 35 x 217 x 137
Indeks: 19318387
 
średnia 4,7
5
25
4
3
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
16 recenzji
5/5
27-05-2016 o godz 09:53 przez: rupik-helena
Książka napisana z dystansem do siebie i swojej pracy, czuje się, że pisał ją człowiek doświadczony przez życie, ale optymista. Bardzo dobrze się czyta, a jeśli lubicie opowieści autentyczne i związane z medycyną, to pozycja dla was.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
29-07-2016 o godz 12:41 przez: SherleyHope
Znalazłam ją wśród innych książek całkiem przypadkiem, a krótki opis zachęcił mnie do kupna. Medycyna od dłuższego czasu bardzo mnie interesowała, toteż intuicyjnie wiedziałam, że dokonałam dobrego wyboru. Nie pomyliłam się.
Marsh Henry jest zdumiewająco nazbyt szczery w swych wyznaniach, w dodatku nie przynudza, dlatego też książkę można przeczytać dosłownie jednym tchem.
Autor opisuje codzienne zmagania lekarza, w tym przypadku: neurochirurga. Są to duże wyrzeczenia, ale na nich się nie kończy. Na swoim koncie miał niejedną ,,wpadkę'', którą potrafił długo rozpamiętywać, lecz specyfika tego zawodu nie pozwala zbyt długo się nad sobą użalać.
Henry Marsh dzieli się z czytelnikami swoimi przemyśleniami na temat jego pracy. Opisując trudne przypadki, posługuje się profesjonalną terminologią medyczną, ale to nie oznacza, że przez to wiele osób, nie mających bladego pojęcia o medycynie, nie zrozumie tychże pojęć. Autor niemalże od razu tłumaczy, o co chodzi, i to w taki sposób, że bez trudu zrozumie go każdy czytelnik. Polecam tę książkę każdemu, a w szczególności przyszłym lekarzom!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
21-10-2017 o godz 10:46 przez: Barbaman
Jeżeli sięgniesz po tę książkę, to przeczytasz o glejakach, oponiakach, tętniakach a nawet o znieczulicy bolesnej. O tym, co to oznacza dla neurochirurga i na czym polega jego praca. O podejmowaniu decyzji, o tym, jak przebiega operacja. Jednak "techniczne" kwestie nie przesłaniają tych ludzkich, wręcz odwrotnie. Chirurg, który widząc te wszystkie guzy nie traci z oczu człowieka. Książka ma kilka płaszczyzn - medyczną (diagnoza, leczenie), ludzką (jak się zachować, jakie czynniki wpływają na decyzję o ingerencji chirurgicznej). Waloru (poza wagą tematu i autentycznością autora) dodaje jej mistrzowski styl: klarowny, precyzyjny i jednocześnie trzymający w napięciu jak kryminał. Dodam, że wątek pracy Henry`ego Marsha z młodymi lekarzami może posłużyć jako model kształcenia medyków. Polecam wszystkim, którzy są w temacie (tych, co się uczą i tych, co nauczają).
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-05-2016 o godz 17:33 przez: danuta gołaś
Henry Marsh, autor książki, jest cenionym neurochirurgiem. Książka tego wybitnego specjalisty jest jakby podsumowaniem pracy zawodowej, gdyż napisał ją będąc po sześćdziesiątce. Opisuje w niej nie tylko swoje sukcesy, ale też porażki i te zawinione, i te przypadkowe. Pisze o swoich relacjach z pacjentami, o trudnościach w podejmowaniu decyzji i o lęku jaki towarzyszy lekarzom przy operacjach. Porusza też problem śmierci, nie tylko pacjentów, z którymi zżył się mniej lub bardziej, ale też bliskiej mu osoby, matki. Myślę, że z taką pokorą o trudnej pracy lekarza-chirurga można napisać, gdy ma się nie tylko doświadczenie zawodowe ale też spory bagaż doświadczeń życiowych. Książka, którą bardzo polecam, pozwoli nam lepiej zrozumieć jakże stresującą pracę lekarzy.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
30-05-2016 o godz 00:00 przez: Emilia Kacprzak
Wielu twierdzi, że lekarze są uodpornieni na cierpienie czy śmierć swoich pacjentów. Książka Henry'ego Marsha pokazuje, że jest nie do końca jest to prawda, bowiem mimo tego, że nie pokazują tego po sobie (pełen profesjonalizm) to każde niepowodzenie, przypadkowe lub nie, odbierają jako swoje osobiste życiowe porażki. Dzięki tej książce można z drugiej strony spojrzeć na życie lekarza, choć minimalnie przekonać się, jak wielką odpowiedzialność za sobą niesie, jak silnym trzeba być, aby podjąć się tego zawodu. Wspaniały reportaż bogaty w wiele zawodowych i osobistych doświadczeń, napisany z naprawdę pozytywnym podejściem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-06-2018 o godz 00:00 przez: Krzysztof Kowalczyk
Współcześnie istnieje przekonanie, że jedna z cech charakterystycznych każdego lekarza to znieczulica. Henry Marsh udowadnia, że to, co przez ludzi odbierane jest jako obojętność jest profesjonalizmem, a każde niepowodzenie doktorzy (a przynajmniej ich większość) odbierają jako swoją życiową porażkę. Marsh pokazuje, jak silnym i odważnym trzeba być, a zaryzykować popełnienie błędu w grze, w której stawką jest najwyższa z możliwych cen - ludzkie życie. Uświadamia, jak ważny i odpowiedzialny jest zawód każdego lekarza, w jego przypadku neurochirurga. Przy tym pozostaje pełen optymizmu i dobrego humoru.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-08-2017 o godz 17:30 przez: Mała Lizzy
Książkę czytałam jednym tchem. Słowo ciekawa to za mało powiedziane. Zmienia wyobrażenie o lekarzach, którzy niekiedy sprawiają wrażenie mało zaangażowanych i mało zainteresowanych. Henry Marsh opisuje, z własnego doświadczenia, nie lada problemy, dylematy i decyzje z jakimi musi się zmierzyć w roli neurochirurga. Każdy popełnia błędy, ale nie każdy potrafi się o nich przyznać. Takim wyjątkiem jest H. Marsh. Książka godne polecania każdemu, kto interesuje się tematyką medycyny.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-05-2016 o godz 09:46 przez: Ania
Przejmująca i pasjonująca opowieść o codziennej pracy neurochirurga w brytyjskim szpitalu, podejmowanym ryzyku, odpowiedzialności za życie innych ludzi i cenie jaką się za to płaci. Pozwala spojrzeć na najtrudniejsze sprawy z tej "drugiej strony" - lekarza, który często boi się nie mniej niż jego pacjent. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-01-2019 o godz 09:32 przez: Helen
Bardzo ciekawa książka o niełatwej. ale równocześnie ciekawej i dającej satysfakcję pracy neurochirurga. Czyta się dobrze i szybko. Momentami smutna, szczególnie przy opisie nie mających dobrych rokowań przypadków. Warto przeczytać. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-03-2018 o godz 08:59 przez: Maria Bopgusz
Książka zmieniła moją wyobraźnię o neurochirurgii. Czyta się ją z pewnym uzależnieniem i obawą o zdrowie i życie opisywanych pacjentów. Naprawdę warto przeczytać.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
25-05-2016 o godz 06:33 przez: Basia
Parę chwil z pracy Henry Marsha- neurochirurga . Napisana ciekawie z poczuciem humoru , pokazuje dylematy pacjentów i lekarza. Warto przeczytać .
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
07-08-2018 o godz 09:28 przez: Sara Szwarnowska
Wciągająca i interesująca książka, opisująca pracę neurochirurgów i emocje jej towarzyszące. Warto poznać pracę lekarzy od ich strony. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
16-12-2017 o godz 23:19 przez: pau.ja
Książka jak najbardziej na plus, przedstawiająca zmagania pracy chirurga jak i jego emocje którymi musi sie kierować w tym o to zawodzie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-06-2018 o godz 18:35 przez: AleXanderLindemann
Wspaniale i przystępnie oddane to, co powinno pomóc w odczuciu tego, co czuje autor. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
04-09-2018 o godz 10:58 przez: ILONA PISAREK
Książka super, każdy powinien ją przeczytać. Bardzo wciągająca, łatwo się ją czyta
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-05-2016 o godz 08:02 przez: anna rozycka-jarmolinska
Lektura obowiąkowa dla każdego kto interesuje się tematyką medyczną
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Boginie Michaelides Alex
4.3/5
35,81 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Centrala Europa Vollmann William T.
4.9/5
68,88 zł
79,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Normalni ludzie Rooney Sally
4.0/5
30,73 zł
39,99 zł
23,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Niewinny Moore Graham
4.7/5
36,15 zł
41,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pacjentka Michaelides Alex
4.5/5
32,32 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Efekt pandy Kisiel Marta
4.6/5
34,97 zł
41,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wiatr Brejdygant Igor
4.5/5
34,61 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Lolita Nabokov Vladimir
4.6/5
33,15 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Baśniobór. Tom 1 Mull Brandon
4.6/5
19,60 zł
29,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Układ Brejdygant Igor
5/5
34,62 zł
41,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Rozmowy z przyjaciółmi Rooney Sally
4.5/5
30,10 zł
42,99 zł
25,79 zł
Inne z tego wydawnictwa Ty kochasz mnie Kepnes Caroline
4.5/5
35,45 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Listowieść Powers Richard
4.3/5
44,99 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Małe życie Yanagihara Hanya
4.3/5
45,28 zł
59,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Eve w Hollywood Babitz Eve
5/5
38,16 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Folwark zwierzęcy Orwell George
4.8/5
11,44 zł
14,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Wina wina Starosta Małgorzata
4.5/5
30,49 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ukryte ciała Kepnes Caroline
4.4/5
21,49 zł
42,99 zł
Inne z tego wydawnictwa 1984 Orwell George
4.8/5
23,78 zł
34,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Jesień Smith Ali
4.3/5
36,63 zł
49,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego