Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania (okładka  miękka)

Oferta empik.com : 29,71 zł

29,71 zł 44,99 zł (-33%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Emocje dają ci przewagę ewolucyjną!

Po co ci emocje? Pytanie to może wydawać się dziwne, bo przecież to, że stale coś czujesz, jest czymś oczywistym. I mimo że uczucia w ogromnym stopniu determinują twoje życie i − jak udowadnia autor tej książki − dają ci przewagę ewolucyjną, to wciąż nie wiemy o nich za wiele. Bo czy łatwo ci odpowiedzieć na pytania o dobre strony strachu? Albo osądzić, czy istnieje miłość, która nie przeminie? Czy potrafisz wyjaśnić, dlaczego siebie oceniasz surowiej niż innych?

Odpowiedzi na te pytania zaskoczą cię, zafascynują i zmienią. Co więcej, nauczysz się radzić sobie z własnymi i cudzymi emocjami, lepiej zrozumiesz samego siebie i pojmiesz, dlaczego odczuwanie jest twoją największą siłą!

Każdy z nas inaczej żyje i odczuwa, jednak wszyscy zachowujemy się wedle wspólnych reguł, które warto poznać. Windscheid łączy zaskakujące naukowe odkrycia z poglądami utrwalonymi przez tysiąclecia. Dostarcza nowych impulsów do życzliwego i pełnego akceptacji poruszania się w skomplikowanym świecie ludzkich uczuć.

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania
Autor: Windscheid Leon
Tłumaczenie: Borowski Mateusz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Otwarte
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 360
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-04-13
Rok wydania: 2022
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 205 x 25 x 130
Indeks: 41475096
średnia 4,7
5
40
4
13
3
1
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
47 recenzji
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
20-05-2022 o godz 03:45 przez: Bernardeta | Zweryfikowany zakup
Witam serdecznie. Zadowolona jestem z bardzo szybkiej reakcji na moje zamówienie. Książka jest w całości i nie podarta. Z góry dziękuję za dostarczenie mi tej książki w tzw. jednym kawałku. Pozdrawiam i życzę miłego i spokojnego dnia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-04-2022 o godz 19:21 przez: anonymous | Zweryfikowany zakup
świetna książka
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2022 o godz 21:43 przez: Alza
Nie można było lepiej zacząć tej książki, niż zacytowaniem Dostojewskiego - “By rozumnie postępować - sam rozum nie wystarcza”. Emocje są z nami cały czas, nawet, gdy nie odczuwamy ich świadomie. To one czynią nas, ludzi, tak bardzo wyjątkowymi, chociaż często niewiele o wiemy o ich źródle występowania i celom, jakie mają ich pojawienie się w danej sytuacji. Bardzo poruszyła mnie narracja dr Windscheida - to osobista podróż, do której autor nas zaprosił, aby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Książka napisana jest w bardzo przystępny sposób, dosłownie płynie się przez kolejne strony. Doktor przytacza wiele ciekawostek i badań, dzięki czemu omawiane kwestie są bardziej obrazowe i łatwiej je zapamiętać. Emocje cieszące się złą sławą także są nam potrzebne. Weźmy na przykład lęk. Skąd się bierze? Co chce nam powiedzieć? Czy lęku można się nauczyć? Pierwotnie miał nas chronić przed zagrożeniem i zapewnić przetrwanie, działając jako mechanizm obronny. Choć wydaje się być negatywną emocją, nie należy się go bać. Wręcz przeciwnie - należy bez lęku podejść do lęku, nauczyć się z nim żyć, zaakceptować jego obecność w pewnych sytuacjach po to, aby po prostu go oswoić. Autor analizuje też inne emocje - smutek, gniew, zadowolenie, zakochanie itp. Rozkłada je na czynniki pierwsze, czyniąc to w tak przystępny sposób, że książkę czyta się niczym powieść. Szczególnie spodobał mi się rozdział o szczęściu, wyniosłam z niego chyba najwięcej, ale zdaję sobie sprawę, że to indywidualna kwestia. Choć każdy z nas żyje inaczej, ma inną sumę doświadczeń i przeżyć, jestem pewna, że każdy znajdzie w tej książce wartość dla siebie. Nie tylko pod względem wiedzy jak radzić sobie z emocjami, czym one są i dlaczego się pojawiają, ale także pod względem wielu życiowych sytuacji związanych m.in. z postępem technologicznym, które autor przytacza. Zdanie, które szczególnie zapadło mi w pamięć i które według mnie idealnie oddaje sens książki to: “Nie ma złych emocji, są tylko złe sposoby radzenia sobie z nimi, a wszystkie uczucia mają wartość”. Polecam wszystkim osobom ciekawym świata i chcącym lepiej poznać siebie. To fascynująca lektura!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-04-2022 o godz 14:01 przez: Anonim
Emocje są nieodłączną częścią ludzkiego życia. O ile lubimy być szczęśliwi i odczuwać zadowolenie z tego, co robimy i co nas spotyka, to bycie zazdrosnym lub niecierpliwym nas zwyczajnie irytuje, nie wspominając już o przeżywaniu lęku czy żałoby. W tym momencie zacytuję fragment książki "Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania": "Tymczasem negatywne emocje istnieją nie po to, by utrudniać życie. Jak wielokrotnie wspomniałem, mają pomagać. Lęk nas chroni, gniew można zamienić w energię, nuda wyostrza zmysły, a żałoba zbliża do ludzi. Gdy się wstydzimy otoczenie jest bardziej skłonne nam wybaczyć (...) Zazdrość, choć nieprzyjemna, motywuje do walki o ważną relację (...)" Nigdy wcześniej nie zastanawiałam się nad tym, jakie korzyści płyną z odczuwania. Wręcz przez wiele lat najbardziej w życiu chciałam po prostu przestać czuć. Myślałam, że uczucia i emocje są mi kompletnie niepotrzebne, bo prowadzą tylko do gorszego samopoczucia i nawet, kiedy czuję się szczęśliwa, to wkrótce zostanie tylko rozczarowanie. Mocno nad tym pracowałam, żeby się pozbyć tych myśli. Udało się, ale nadal nie czułam potrzeby odczuwania tych wszystkich negatywnych emocji. Książka dr Leona Windscheida pomogła mi znaleźć odpowiedź na pytanie "po co mi emocje?". Jak jednoznacznie wynika z przytoczonego wyżej cytatu są one jak najbardziej potrzebne. Zrozumiałam, że nie ma dobrych i złych emocji, są jedynie pozytywne- te porządane przez wszystkich, oraz negatywne- te, których wolelibyśmy uniknąć. Jednak czy naprawdę chcielibyśmy po utracie bliskiej osoby nic nie czuć? Choć żałoba jest najgorszym doświadczeniem, jakie w życiu przeżyłam, byłabym wściekła na siebie, gdyby śmierć kogoś ważnego nie wywołała u mnie smutku, a nawet gniewu. Mimo wszystko ból po stracie pomaga nam uporać się z tym, co nas spotkało i pożegnać się. Nie będę opisywać wszystkich kolejnych rozdziałów, bo odbiorę innym czytelnikom radość z odkrywania tych wszystkich ważnych przemyśleń, już wystarczająco wiele napisałam o tym, co myślę o żałobie czy smutku, ale wspomnę jeszcze o jednym. Rozdział zatytułowany "Wypaleni pasjonaci. O niebezpiecznych poszukiwaniach fascynacji" dał mi więcej do myślenia niż się spodziewałam. Wcześniej pasję uważałam za coś tylko i wyłącznie pozytywnego, podziwiałam ludzi zafiksowanych na czymś na tyle, że udało im się połączyć swoje hobby z pracą, bo przecież "nie przepracujesz ani dnia, jeśli robisz to, co kochasz". Nie myślałam o tym, że takim podejściem można zrobić sobie samemu krzywdę. Polecam każdemu książkę "Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania". Wiele rozjaśnia, wiele uzmysławia i pomaga nie stać "robotami" bez uczuć. Książkę przeczytałam przy współpracy z Wydawnictwem Otwartym :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
19-04-2022 o godz 19:56 przez: Sylwia Feliszek
Radzenie sobie z emocjami i władanie nimi jest nie lada sztuką – szczególnie teraz, w XXI wieku, kiedy jesteśmy bombardowani z każdej strony różnymi sprzecznymi, ale bardzo „mocnymi” informacjami. Nie dzielimy ze sobą, jako ludzkość, jedynie docierających do nas informacji, ale także sytuacje, których każdy z nas doświadczy na przestrzeni całego naszego życia. Właśnie o tym opowiada dr Leon Windscheid w swojej książce „Po co Ci emocje”. „Lepsze samopoczucie: Podróż do spokoju” – tak właśnie w wolnym tłumaczeniu brzmi oryginalny tytuł „Po co Ci emocje”, który moim zdaniem zdecydowanie lepiej pasuje do treści tej książki, ponieważ opowiada ona m.in. o relacji człowieka z czasem i rozpaczą związaną z jego upływem, lęku uwarunkowanym genetycznie i o tym, dlaczego jest on przydatny oraz odczuwaniu głodu. Jak widać, dr Leon Windscheid nie opowiada jedynie o emocjach, a stanach, które je wywołują i dlaczego to robią. „Po co Ci emocje” to lektura, która zabiera w podróż, którą powinien odbyć każdy, bo każdy był lub w przyszłości znajdzie się w opisywanych w niej sytuacjach i ważnym jest, by mógł sobie wówczas poradzić z towarzyszącymi im emocjami, spojrzał na nie z pewnego dystansu i mimo wszystko je docenił. Dr Windscheid dzieli poruszane tematy na przystępnej długości rozdziały, a w każdym z nich umieszcza anegdoty, opisy badań i ciekawych eksperymentów, które sprawiają, że całość czyta się jak powieść fabularną, a na końcu znajduje się bogata lista literatury uzupełniającej, by swoją podróż po ludzkich emocjach i odczuciach można było kontynuować już po zakończeniu „Po co Ci emocje”. Poza ogromną wiedzą, autor przekazuje czytelnikowi jeszcze jedną wartość – podchodzi do niego z czułością, współczuciem i zrozumieniem. Sam często przyznaje się do słabości i błędów, co przybliża go do czytelnika, jednocześnie wzbudzając jeszcze większy respekt wobec jego tytułu naukowego, bo niby doktor, ale jednak okazuje się być bardzo ludzki i bliski przeciętnemu człowiekowi. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób przekuć swój lęk w coś pozytywnego, czym jest żółta zupa i w jakim celu się ją wykorzystuje oraz innych rzeczy, o których wiedza może się przydać w codziennym życiu i zdecydowanie je ułatwić, koniecznie sięgnij po tę pozycję. Słowa Dr Windscheida zostaną w Twojej głowie na bardzo długo. Nawet jeżeli będą one jedynie wyrwane z kontekstu lub zapisane w podświadomości, mogą zmienić postrzeganie wielu sytuacji i pomóc w zrozumieniu emocji im towarzyszącym.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2022 o godz 20:44 przez: anonymous
Będąc studentką lubiłam siedzieć w autobusie lub na ławce w parku i obserwować ludzi. Patrzyłam na ich zachowanie, mimikę twarzy oraz gesty. Widziałam wiele uśmiechów, radości, ale także smutek i żal. Każda z napotykanych osób miała swoje powody ku przeżywanym emocjom. Jednak to samo uczucie przejawiało się różnymi zachowaniami. Jedni na długotrwałą rozłokę reagowali śmiechem, drudzy płaczem. Na wiadomość o dostaniu awansu jedni podskakiwali z radości, inni siedzieli zasmuceni. Dziwne prawda? Po co Ci emocje? Zastanawiałeś się nad tym? Jaki wpływ na Twoje zachowanie, relacje, stan bycia ma ich odpowiednie odczuwanie? Czy wiedziałeś, że z każdego, nawet negatywnego uczucia możesz wynieść coś pozytywnego? Nawet przeżywając załobę po stracie kogoś bliskiego można bardziej zrozumieć siebie i przez to łatwiej ją przeżyć. Autor ksiazki Po co Ci emocje dr Leon Windscheid z uporem maniaka i ciekawością dziecka wprowadza nas w świat pełen emocji oraz ich odczuć. Przedstawia je w bardzo przejrzystym świetle, ktore pomagają czytelnikowi szybko rozumieć istotę ich wpływu na nasze funkcjonowanie, a przez to życie. Bo przecież to właśnie emocje determinują nasze działania, kreują postrzeganie siebie oraz sytuacji, w których się znajdujemy. A odpowiednio zrozumiane, powodują, ze stajemy się silniejsi. Dzięki tej książce ludzie mogą dowiedzieć się, jakie korzysci płyną z lęku? Jak sobie z nim radzić i czerpać z niego jak najwięcej? Jak stałe, lekkie napięcie sprawia, że bardziej motywujemy się do działania? Czy można kochać do ostatnich chwil? Czy gniew może nas motywować do działania? Hm.. czy nuda jest impulsem do zmiany? Czy wiesz, ze spoglądając z dystansem na wlasne uczucia najczęściej osiagasz spokoj i nawet znajdujesz odpowiednie rozwiązanie? Te i wiele imnych odpowiedzi znajdziecie właśnie w tej książce, która jest niezbędnym poradnikiem dla wszystkich ludzi. Zarówno tych, którzy wiodą spokojne, szczęśliwe życie oraz dla tych, którym emocje spędzają sen z powiek. Ta psychologiczna lektura może okazac się prawdziwym skarbem wśród dotychczasowych pozycji w świecie książek.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
11-04-2022 o godz 21:59 przez: anonymous
Jest to świetna książka zarówno dla osób, które interesują się psychologią i mają kilka książek psychologicznych za sobą jak i dla tych, którzy dopiero od tej pozycji zaczynają przygodę z tym gatunkiem. Znajduje się tu odpowiedź na tytułowe pytanie, ale także wiele więcej. Autor w każdym rozdziale pod lupę bierze inną emocję i na podstawie badań naukowych, ale z użyciem prostego języka tłumaczy towarzyszące ludziom uczucia. Zaczynając od ich genezy, przez to jak się objawiają aż po wskazanie tego co oznaczają i jak postępować gdy dana emocja się pojawi. Dzięki temu, że naukowe kwestie są tu tak jasno wytłumaczone wierzę, że każdy wyniesie z tej książki coś dla siebie. Podczas lektury nie ma czasu na nudę, autor nie zagłębia się w niepotrzebne elementy badań czy bardzo skomplikowane naukowe kwestie, skupia się na tym co najważniejsze w codzienności każdego z nas tak abyśmy zyskali z niej ja najwięcej. Każde przedstawione badanie i wykorzystany tu przykład sprawiał, że chciałam czytać więcej i więcej o mechanizmie działania ludzkiego mózgu i emocji. Dużym plusem jest to, że najważniejsze zdania, myśli i cytaty zostały wyodrębnione graficznie od reszty tekstu co od razu wskazuje czytelnikowi, który fragment tekstu zawiera istotę danego tematu. Czego można dowiedzieć się z tego tytułu? Tego na czym polega paradoks czasu, dlaczego Finowie są najszczęśliwszym narodem, jak ćwiczyć cierpliwość i dlaczego warto to robić, jak nauczyć się lęku zamiast go unikać, co dzieje się z emocjami gdy je tłumimy i wiele więcej. Każdy rozdział wpłynął, a czasem wręcz diametralnie zmienił moje postrzeganie danej emocji i podejście do radzenia sobie z jej występowaniem. Skoro emocje towarzyszą wszystkim ludziom przez całe życie to tego typu książki powinny być obowiązkowymi lekturami już w szkołach, bo mogą zmienić naprawdę wiele. Ta książka bez wątpienia przyczynia się do wzbudzenia fascynacji tematyką okołopsychologiczną. Przyjemna i wnosząca wiele dobrego do życia czytelnika lektura. Gorąco polecam :)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-04-2022 o godz 11:09 przez: Mysilicielka
Ciekawa, wciągająca, pouczająca i jednocześnie dostarczająca rozrywki - taka jest ta książka. Czyta się szybko, a po każdym rozdziale ma się ochotę komuś opowiedzieć, o ilu nowych rzeczach się dowiedziało. Emocje są z nami każdego dnia, czasem pomagają, czasem przeszkadzają, nieraz żyjemy tak szybko, że nawet się nad nimi nie zastanawiamy. Autor prosi nas o trochę cierpliwości (o której, przy okazji, również opowiada!), o chwilę na zatrzymanie się i przyjrzenie się samemu sobie. Dlaczego jeszcze warto? Treść jest bardzo aktualna, więc tym łatwiej będzie jej do nas dotrzeć. Ciężko jest w dzisiejszych czasach spokojnie na coś czekać, kiedy jesteśmy nauczeni dostawać wszystko od razu. Bombardują nas hasła o spełnianiu marzeń i receptach na szczęście, dlatego czujemy presję, by właśnie tak się czuć. Chcemy wszystkiego spróbować, a kończymy zrezygnowani, ostatecznie bez żadnej pasji, za to z poczuciem zmarnowanego czasu. Pojawiły się w nas również emocje wywołane konkretnymi światowymi kryzysami. To nie tylko pozycja dobra dla miłośników psychologii. To w zasadzie książka dla każdego, a szczególnie dla osób ciekawych świata. Mnóstwo tutaj przytoczonych badań, język jest prosty i dla każdego zrozumiały. Czułam się trochę tak, jakbym siedziała przed autorem z otwartą buzią, słuchała, potakiwała, od czasu do czasu wtrącając "aha!". Na dodatkowy plus zasługuje fakt, że nie na samym gadaniu się kończy - w tekst plecione są też porady, jak sobie z emocjami radzić, jak je ujarzmić. Dla zachęty przytoczę jeszcze kilka świetnie brzmiących tytułów rozdziałów: "O pożytkach z lęku", "Po co nam gniew?", Mapa naszego smutku", "O niebezpiecznych poszukiwaniach fascynacji", "Być zakochanym do ostatnich chwil", "Zadowolenie zamiast pogoni za szczęściem". Wizualnie również wydanie stoi na wysokim poziomie, najważniejsze kwestie zostały odpowiednio wyszczególnione, a każdy rozdział otwiera piękna grafika. Także jednym słowem - polecam. Zdecydowanie warto zwrócić uwagę na ten tytuł.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-04-2022 o godz 11:45 przez: Anna
Przeczytałam wiele książek traktujących o emocjach, głównie jednak w kontekście wychowywania dziecka. Po tę sięgnęłam z ogromną ciekawością, miała mi pomóc łatwiej poruszać się w skomplikowanym świecie ludzkich uczuć. Bo przecież emocje odczuwamy na każdym kroku, towarzyszą nam codziennie. Radość, smutek, gniew, złość, miłość to stali towarzysze naszego życia. Czasem staramy się je poskromić, ujarzmić, czasem się im zwyczajnie poddajemy, niektóre bagatelizujemy, inne gloryfikujemy. Każdy mierzy się z nimi na swój własny sposób. Autor przychodzi nam tu z pomocą i tłumaczy w jakim celu owe emocje są nam potrzebne, jak z nimi pracować, jak sobie z nimi radzić, by nasze życie było łatwiejsze, by lepiej poznać samego siebie czy w inny sposób spojrzeć na drugą osobę. Czyni to z pasją i ogromną wiedzą popartą badaniami naukowymi. Pokazuje, jak nauka ma się do utrwalanych przez tysiąclecia poglądów na temat emocji. Kwestie naukowe są tutaj wytłumaczone i przekazane w czytelny sposób, tak by każdy z nas mógł zrozumieć sens wypowiedzi i wyniósł z książki jak najwięcej dla samego siebie. Autor, oprócz odpowiedzi na zasadnicze pytanie: po co są nam emocje?, opowiada też o tym dlaczego to Finowie są najszczęśliwszym narodem na świecie, dlaczego porównujemy się z innymi, czym jest żałoba, na czym polega paradoks czasu czy co dzieje się z nami, w momencie gdy tłumimy emocje. "Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania" to książka dla każdego z nas, nie tylko dla osób, które interesują się taką tematyką. Poruszane w niej tematy pomogą nam się rozwinąć, zmobilizują do "zajrzenia" w głąb siebie, a to taka praca, która jest zawsze z pożytkiem dla nas samych. Książka inspiruje do rozwoju i zachęca do zmian. Wiedza, którą przekazuje nam autor może być dla nas znana, ale też czasem może być ogromnym zaskoczeniem. Książka ukazała się nakładem Wydawnictwa "Otwarte" i jest do kupienia TUTAJ. Polecam, niesamowicie przyjemna w odbiorze.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
14-04-2022 o godz 20:57 przez: ksiazkowy_mruczek
‘Po co Ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania’ jest to jeden z bardziej konkretnych poradników, jakie miałam okazję trzymać w rękach. Śmiało mogę powiedzieć, że zawartość tej książki przyda się każdemu. Mamy tu do czynienia z poradnikiem, który w przystępny sposób przedstawia bardzo ważne informacje. Dr. Windscheid klarownie opowiada o emocjach, wyjaśnia, po co one są nam potrzebne oraz jak sobie z nimi radzić. Od razu informuję-nie znajdziecie tu złotych zasad jak radzić sobie w konkretnych sytuacjach, gdyż każdy z nas jest inny i co innego mu pomoże. W tej pozycji znajdziecie dużą ilość konkretnych informacji, które pomogą Wam zrozumieć swoje uczucia jak i innych, jak one wpływają na nas i otoczenie oraz jak sobie z nimi radzić nie tylko w konkretnej sytuacji, ale w całym życiu. Coś, co mi się w tej książce bardzo spodobało to prosty język, jakiego autor używa oraz przytaczanie przykładów wielu badań, a nie zamykanie się na jednym ‘słusznym’. Książka napisana jest naprawdę lekkim i przyjemnym językiem, czytając ją nie czułam się jak na przysłowiowym kazaniu a wręcz przeciwnie, miałam wrażenie jak bym rozmawiała z przyjacielem. Jest to bardzo ważne, gdyż nie ma nic gorszego niż nudny, bardzo sztywny poradnik, który skupia się tylko na definicjach bez wyjaśnień. Tutaj tak nie jest, są życiowe i bardzo aktualne nawiązania jak strajki kobiet czy wybuch pandemii. Autor na konkretnych przykładach tłumaczy dane uczucia, co one znaczą oraz co z nami i naszym organizmem robią. Wszystko to sprawia, że tę pozycję czyta się bardzo szybko, jednak jeśli mogę coś doradzić, to polecam przy tej lekturze zwolnić i dać sobie chwile na przemyślenia, tak by jak najwięcej z niej wyciągnąć. Jest to świetny i bardzo wartościowy poradnik, który może coś w waszym życiu pomóc zmienić na lepsze. Polecam go Wam z całego serca, ja jestem pewna, że nie raz do niego zerknę, by jak najlepiej zrozumieć nie tylko swoje emocje, ale też innych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2022 o godz 23:12 przez: edyta730
- Ech, te emocje! - wzdycham w głębi duszy, kiedy patrzę, jak bulgocą w rodzinnym kociołku, spływają kaskadą w braterskich relacjach pod dachem naszego domu albo po prostu buzują we mnie samej. Może i łatwiej byłoby żyć bez nich, ale czy życie miałoby wtedy tyle odcieni? Czy byłoby tak pełne i głębokie? Wyobrażacie sobie świat ludzkich relacji pozbawiony emocji?! W swojej książce "Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania" dr Leon Windscheid w obrazowy i przystępny sposób otwiera nas na tyleż skomplikowany, co fascynujący świat emocji. Ze gawędziarską swadą opowiada między innymi o: "pożytkach z lęku", "mocy samowspólczucia", "mapie naszego smutku" czy "zdrowym głodzie". Przytacza wyniki najnowszych badań, ale nie po to, by zaimponować swoją wiedzą, ale by wskazać pewne prawidłowości w przeżywaniu emocji. Bo choć "każdy z nas odczuwa inaczej, to jednak wszyscy zachowujemy się według wspólnych reguł", które warto poznać. Dlaczego? Może po to, żeby przestać błądzić w świecie uczuć, lepiej zrozumieć samego siebie i innych? A może po prostu po to, żeby docenić siłę i bogactwo emocji? Myślę, że absolutnie każdy pretekst jest dobry, żeby pogłębić swoją wiedzę o emocjach! Ja sama przeczytałam książkę z niesłabnącą ciekawością, często przecierając oczy ze zdumienia i uświadamiając sobie rzeczy niemal oczywiste, o których wcześniej nie miałam pojęcia. Doceniam to, że autor tak szczodrze dzieli się z nami swoimi doświadczeniami i sprawdzonymi na sobie strategiami radzeniami sobie z emocjami. A że dodatkowo jeszcze przywołuje wiele interesujących przykładów i najnowszych badań, terminologię naukową stosuje w dość minimalnym zakresie, posługując się językiem żywym, to czyta się go z poczuciem lekkości i satysfakcji. Bardzo trafiły do mnie jego rozważania dotyczące przeżywania pasji i postrzegania czasu. W ogóle mam poczucie, że to najlepsza książka o emocjach, jaką do tej pory przeczytałam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
10-04-2022 o godz 14:19 przez: Katarzyna
Ręka w górę kto kiedyś choć raz pomyślał, że fajnie byłoby zatrzymać jakieś uczucie na dłużej. Albo wręcz przeciwnie, więcej danej emocji nigdy nie doświadczać. No bo po co komu emocje, zwłaszcza te negatywne? Choć pozytywne też czasem potrafią nieźle namieszać. Czasem można odnieść wrażenie, że emocje nieco przeszkadzają w tym świecie, gdzie często o wiele bardziej liczy się strategiczne podejście, produktywność, to, aby robić jeszcze więcej, sięgać jeszcze wyżej i niezmordowanie przeć do przodu. Błędnie uczy się nas, że emocje to słabość, a nie zaleta. "Po co Ci emocje" to książka, która pozwala się zatrzymać i przyjrzeć temu, co sprawia, że jesteśmy ludźmi - czyli odczuwaniu. Jak tłumaczy autor - emocje pojawiają się automatycznie i nie są naszym wrogiem, a cenną informacją odróżniającą nas od m.in. robotów i sztucznej inteligencji. To, że czujemy nie oznacza, że należy działać pod wpływem emocji, a jedynie wziąć pod uwagę to, co nam sygnalizują. Każdy rozdział ma spójną strukturę i jest poświęcony konkretnemu zagadnieniu, np. lęku, poczuciu miłości, żałoby, nudy, samowspółczucia, cierpliwości, itd. Z książki można dowiedzieć się skąd bierze się dana emocja. Dla mnie jedną z najciekawszych rzeczy były omawiane eksperymenty i badania, o których mam ochotę opowiadać wszystkim znajomym (i którzy już się wiele nasłuchali :D) Moim zdaniem jest to potrzebna książka, zwłaszcza współcześnie. Dzięki niej można zrozumieć, że odczuwanie emocji i pozwalanie sobie na ich przeżycie to nie wada, a bardziej drogowskaz, który odpowiednio wykorzystany potrafi sprawić, że żyje się w zgodzie ze sobą. Dzięki czemu codzienność zyskuje na jakości. Książkę czytało mi się bardzo przyjemnie, dawkowałam sobie rozdziały i już wiem, że wiedza, którą z niej wyciągnęłam zostanie ze mną na dłużej. Za możliwość recenzji dziękuję Wydawnictwu Otwarte.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
12-04-2022 o godz 21:10 przez: Aleksandra
Czy zastanawiał_ś się kiedyś, "Po co Ci emocje"? Przyznam szczerze, że ja nie. Myślałam, że one po prostu są, a różnice polegają jedynie na tym, co je powoduje. Nie zastanawiałam się, dlaczego odczuwam lęk - byłam przekonana, że to spadek po naszych przodkach, który nie działa tak jak powinien (bo, umówmy się, jaka jest szansa, że w miejskiej dżungli zaatakuje nas lew? Obawiam się, że nawet Janina Daily miałaby problem obliczyć to prawdopodobieństwo!). Nie zdawałam sobie sprawy, że głód to również emocja! Ta książka pokazała mi, jak niewiele wiem o tym, co codziennie dzieje się w każdym z nas. W Tobie, we mnie i w starszej Pani, której głównym zajęciem jest bycie osiedlowym monitoringiem. Ogromnym plusem publikacji jest także mnóstwo przypisów, choć autor w żadnym momencie nie mówi trudnym, nudnym i naukowym językiem. Wprost przeciwnie: język jest bardzo przystępny. Leon Windscheid zrobił chyba wszystko, co się dało, aby książka była zrozumiała dla odbiorcy bez względu na to, czy jest psychologicznym freakiem czy po prostu chce zrozumieć, dlaczego tak niemiłosiernie wkurzają go korki w godzinach szczytu i czy żałoba rzeczywiście ma 5 etapów. Ostrzegam tylko, że choć czas płynie przy niej szybko, dla mnie to nie jest książka "do połknięcia" (chyba, że ktoś tylko po to czyta). Mnie skłoniła do wielu refleksji, a momentalnie wręcz mną wstrząsnęła, choć nie zabrakło również momentów, które był zupełnie jak wykrzyknięcie "Eureka"! Jeśli więc szukasz książki, która wyjaśni Ci co się z Tobą dzieje, jak na to zareagować, dlaczego jesteśmy bardziej surowi wobec siebie, a nawet - jaka jest recepta na szczęśliwy i udany związek, polecam Ci "Po co Ci emocje". Gwarantuję, że po jej lekturze zupełnie inaczej spojrzysz na to, co i jak czujesz i Twoje życie stanie się po prostu spokojniejsze! Ola ze Studentki z Warkoczem
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
19-04-2022 o godz 18:16 przez: Justyna
Bardzo lubię książki które poruszają psychologiczne wątki. Uważam, że każdy powinien dbać o swoje emocje oraz świadomie je przeżywać. Niestety jest to jeden z tematów którego nie nauczą nas w szkole, a często rodzicie sami nie wiedzą jak do takieto trudnego i subiektywnego tematu podejść. Dlatego też tego typu lektura myślę że przyda się i osobom które mają wszelakie problemy z emocjami, z ich wyrażaniem i panowaniem nad nimi, ale także każdemu przysłowiowemu „kowalskiemu” aby po prostu lepiej się mu żyło i bardziej rozumiał nie tylko siebie, ale także ludzi wokół. Emocje towarzyszą nam od urodzenia do ostatnich chwil życia. Uczymy się je nazywać ale często potrafią być przygniatające i nie potrafimy sobie z nimi poradzić i ich odpowiednio przeżywać. Tematykę niewątpliwie skomplikowanych emocji bardzo wnikliwie poruszono w recenzowanej przeze mnie książce. Okazuje się że istnieją ogólne reguły gry jeśli chodzi o emocje dotyczące dosłownie każdego człowieka. Można wyznaczyć schematy działań ludzi, opierające się na ich emocjach. Książka w prosty i czytelny sposób przedstawia temat emocji, popierając swoje tezy badaniami naukowymi. Po przeczytaniu tej pozycji o wiele łatwiej będzie Ci zrozumieć Twoje emocje oraz nauczysz się nad nimi panować. Co więcej, ta książka pokaże ci jak wykorzystywać je w życiu codziennym aby czuć pożądane szczęście, siłę i akceptację. Przedstawi Ci także negatywne emocje, takie jak strach czy smutek w pozytywnym świetle. Bo wiesz że czasem dobrze jest się wypłakać. Jestem naprawdę oczarowana tą pozycją i chętnie będę do niej wracać w przyszłości. To jeden z tych poradników które czytasz i zatrzymujesz się co kilka stron na przemyślenia i zajrzenie w głąb swoich uczuć i myśli. Na pewno pozostawia po sobie ślad i zostanie w głowie na długo 🌸🌺 Minimalistic__
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2022 o godz 12:55 przez: Bookaholic.
Emocje to przewaga jaką mamy nad innymi gatunkami, są pierwotne zakodowane u każdego człowieka w tych samych miejscach w mózgu, ale czy po tylu latach życia z nimi, rozumiemy ich funkcjonowanie i zadania jakie mają do wykonania? Tematyka emocji to jedna z tych, które interesują mnie w psychologii najbardziej. Nie potrafię przejść obojętnie obok książek, publikacji czy doświadczeń, które podejmują się chęci wytłumaczenia emocji. Dr Leon Windscheid napisał książkę „Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania”, którą miałam możliwość przeczytać przedpremierowo, a już dziś jest dostępna we wszystkich księgarniach i bardzo Was zachęcam do jej kupienia, a dlaczego przedstawiam poniżej. Jest to książka popularnonaukowa, spodziewałam się po niej tego, że poszerzy moją wiedzę na temat emocji, ale nie spodziewałam się, że będzie napisana w tak przystępny i przyjemny sposób. Przez całą książkę się płynie, aż chce się przewracać strony, aby dowiedzieć się o kolejnej emocji trochę więcej. Rozdziały skonstruowane są w taki sposób, że każdy odpowiada innej tematyce, ale zaczynają się podobnie, od jakiejś sytuacji, w którą możemy się wczuć, następnie zostajemy wprowadzeni w informacje o eksperymencie, który miał dowieść danej tezy, następnie dostajemy wyjaśnienie zjawiska, a na koniec zakończenie eksperymentu oraz krótkie podsumowanie. Według mnie jest to książka dla każdej osoby, która chce dowiedzieć się więcej o emocjach, które w niej tkwią i skąd one się biorą. Po co ci emocje - tego można dowiedzieć się z tej pozycji. Natomiast dla osób, które już mają od jakiegoś czasu styczność z literaturą psychologiczną, może to być świetna odskocznia, a także odświeżenie wiedzy, a nuż coś nowego się z niej dowiecie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2022 o godz 10:13 przez: beata.krol
Intelekt może cię zwodzić ale emocje nigdy nie kłamią. Roger Ebert ______________ Czasem zastanawiam się czy tylko mną targają emocje, ból, tęsknota, żal, strach, gniew... Dlaczego wszystko tak przeżywam, że nie mogę spać, skupić się na tym co tu i teraz. Okazuje się, że wszystkie te uczucia są nam niezbędne i prowadzą do lepszego zrozumienia siebie, są siłą napędową do działania. Dr Leon Windscheid w książce "Po co ci emocje " udziela odpowiedzi na nurtujące nas pytania, często zaskakujące. Czy musimy obawiać się lęku i wzbraniać przed nim? Czy możemy być zakochani tak by nieustannie czuć motyle w brzuchu? Czy możemy zatrzymać czas, co zrobić by ważne chwile zapadały w pamięć? Czy powinniśmy tłumić negatywne emocje a jeśli nie to w jaki sposób je wyrażać? Jak rozpoznać głód i nad nim panować? Czy w przypadku niepowodzenia powinniśmy okazywać sobie samym wsparcie i współczucie? Jak przeżyć żałobę, stratę i rozstanie? Dlaczego wyścig z czasem może szkodzić naszym relacjom z innymi ludźmi i dlaczego musimy być bardziej cierpliwi? Jak odnaleźć pasję i ją pielęgnować? Czy powinniśmy dążyć do szczęścia za wszelką cenę? "Nie ma negatywnych emocji, są tylko złe sposoby radzenia sobie z nimi, a wszystkie uczucia mają wartość" Wspaniała lektura, nie tylko dla tych, którzy interesują się psychologią, ale dla każdego, komu trudno zrozumieć czy pogodzić się z emocjami. Czyta się ją z ogromną przyjemnością, jest napisana bardzo przystępnie i ciekawie. Pozwala nam znaleźć w sobie energię by nasze życie było bardziej pełne, byśmy mogli się nieustannie rozwijać i akceptować to co przynosi nam życie. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
13-04-2022 o godz 14:59 przez: Anonim
Zastanwialiście się kiedyś, po co i skąd się biorą emocje? Nigdy dotąd nie rozmyślałam nad czymś, wydawać by się mogło, oczywistym. To, że emocje są i towarzyszą nam na co dzień, jest czymś normalnym. Jednak, czy tak naprawdę te negatywne faktycznie są takie, czy my je tak kreujemy i odbieramy za niepożadąne. Książka, pt: „Po co ci emocje” to świetny zbiór odpowiedzi na nurtujące pytania o pochodzenie, cel i sens emocji. Uwielbiam sięgnąć czasem po książkę, która oprócz cudownej radości z czytania, daje wiedzę, którą po jej przeczytaniu chętnie podzieliłabym się z bliskimi. Tak się właśnie czułam po jej zakończeniu, miałam ochotę przelać tę wiedzę na innych. Zdecydowanie płynie z niej mądrość i wiedza, o której wcześniej nie miałam pojęcia. Pozwoliła ona uporać mi się z pewnymi zagwostkami na temat gniewu i naprowadziła mnie na właściwą drogę postrzegania swoich emocji. Dowiecie się z niej jak radzić sobie z gniewem i czy faktycznie jest on tak zły, jak myślimy. Często demonizujemy negatywne emocje wypierając się ich i bojąc się je okazywać, jednak dzięki tej książce wiem, że one również są potrzebne. Niezwykle wartościowa i przyjemna książka, przez którą szybko przebrnęłam. Wręcz chłonęłam ciekawostki i inforamcje jak gąbka, dzięki czemu książka przemknęła mi przez palce. Jestem ogromnie wdzięczna za kolejną świetną, pouczającą pozycje na regale. Takie ksiązki są zdecydowanie niezbędne w świecie literatury, dlatego i Wam bardzo ją polecam z całego serca.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-04-2022 o godz 20:49 przez: Bookmaania
"Bez względu na to, ile mamy lat, w której części świata mieszkamy i jaki wykonujemy zawód, wszyscy doświadczamy emocji z jednego prostego powodu: dają nam one przewagę ewolucyjną." Emocje. Towarzyszą nam od momentu urodzenia. Składają się na nasze odczucia i charakter. Emocje. Po co są nam potrzebne? Dlaczego mają taki silny wpływ na nasze zachowanie? Odpowiedź na te i wiele innych interesujących pytań znajdziecie się w tejże lekturze. Leon Windscheid jest doktorem psychologii i jak udowadnia w swojej książce zna się na rzeczy i umie nazywać i tłumaczyć rzeczy po imieniu. Każdy z nas jest inny, jednak pomimo tych różnic jesteśmy do siebie niebywałe podobni kiedy to towarzyszy nam uczucie gniewu, smutku, zadowolenia czy nawet głodu. Autor spisał dla nas czytelników mapę podróży po emocjach. Cóż to takiego? Mianowicie wszystko musi rozpocząć się od wytłumaczenia otaczających nas wrażeń, które odczuwamy na każdym kroku, a wywołują na nas tak różnorodne emocje. "Intelekt może Cie zwodzić, ale emocje nigdy nie kłamią." Nauczmy się kontrolować własne zachowanie, a nasze samopoczucie będzie w idealnej harmonii. W treści autor przedstawia dla nas dziesięć podstawowych emocji i na podstawie jego osobistych doświadczeń psychologicznych zabiera nas w podróż mającą na celu uzyskania odpowiedzi i przepracowaniu własnych potrzeb. Jeśli poszukujecie książki do przepracowania własnego odczuwania to będzie dla Was doskonała propozycja.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
09-04-2022 o godz 13:35 przez: Magdalena T.
„Maszyny nie doświadczają lęku ani wstydu, dlatego nie potrafią szanować granic. Nie bulwersuje ich niesprawiedliwość, nuda nie wzmaga ich kreatywności i nie potrafią nikogo zarazić pasją. Żaden algorytm nie pokocha dziecka takim, jakie jest”. Leon Windscheid w swojej książce przekonuje nas, że dzięki emocjom człowiekowi udaje się zmieniać świat i podkreśla, że to właśnie one odróżniają nas od maszyn, które może i są wydajne, ale nie mają w sobie za grosz empatii. Swoją wiedzę opiera na wielu badaniach naukowych, które poznamy analizując razem z nim poszczególne emocje, ale jeśli myślicie, że badania naukowe to nuda i męczarnia podczas czytania, to się mylicie. Autor zabiera nas w podróż po emocjach i robi to w sposób ciekawy, intrygujący, a zarazem lekki i nieprzytłaczający. Po co ci emocje. O przewadze płynącej z odczuwania to idealna pozycja dla osób, które chcą zrozumieć własne emocje – a można się tego nauczyć. Istnieją sposoby, aby je okiełznać i poznać. Jeśli się im dobrze przyjrzymy i zaczniemy je akceptować, a nie tłumić w sobie lub poddawać krytyce, wtedy zyskamy prawdziwą moc – będziemy lepiej odczuwać, a nasze życie stanie się lepsze. Podsumowując: jeśli nie jest ci obce pytanie – po co mi emocje – to ta książka jest dla Ciebie. To już kolejny poradnik w tym roku, po który zdecydowanie warto sięgnąć, by zdobyć wiedzę na temat ludzkiej psychiki i przy okazji czerpać przyjemność z czytania.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
17-04-2022 o godz 20:08 przez: Daria reads
,,Istnieje tylko jeden sposób na dobre samopoczucie: trzeba nauczyć się cieszyć tym, co się posiada, i nie pragnąć tego, czego nam brakuje". - Theodor Fontane Emocje są nieodłącznym elementem naszego życia. Towarzyszą nam nieustannie, wprowadzając w lepsze bądź gorsze stany ducha. Ale czy zastanawialiście się kiedyś dłużej nad tym, czym one tak naprawdę są, skąd się biorą i jaki mają rzeczywisty wpływ na nasze zdrowie? Dr Leon Windscheid stworzył poradnik, w którym odpowiada nie tylko na te pytania, ale przedstawia czytelnikom wiele innych ciekawych faktów na temat emocji. Co one nam dają? Jaki wpływ na naszą samoocenę ma zakochanie? Czym jest gniew i czy on rzeczywiście ma na nas wyłącznie destrukcyjny wpływ? O korzyściach płynących z odpoczynku i tym, jak trudno jest dzisiaj znaleźć na niego czas. O współczuciu, żałobie, niecierpliwości. Znaczeniu niecierpliwości zwłaszcza w obecnych czasach, tak bardzo zabieganych. ,,Po co ci emocje'' to pozycja wartościowa, pełna wiedzy i przydatnych faktów. Idealna dla tych, którzy chcieliby dowiedzieć się na temat emocji czegoś więcej, ale również dla osób, których świat emocji zwyczajnie interesuje. Nie jest to lektura, która dokona rewolucyjnych zmian w naszym sposobie postrzegania emocji, ale na pewno taka, po którą warto sięgnąć. Myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie, a czas z nią nie będzie zmarnowany.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa It Ends with Us Hoover Colleen
4.7/5
28,48 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Ugly Love Hoover Colleen
4.5/5
30,04 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa November 9 Hoover Colleen
4.7/5
28,34 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nagie serca Hoover Colleen
4.7/5
29,18 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Confess Hoover Colleen
4.6/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Too Late Hoover Colleen
4.5/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Gdyby nie ty Hoover Colleen
5/5
30,20 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Nie odpuszczę Brzezińska Diana
4.9/5
30,99 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Someday Hoover Colleen
4.6/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Pachan Jurga Paulina
4.8/5
31,00 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Maybe Now. Maybe Not Hoover Colleen
4.6/5
31,32 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Layla Hoover Colleen
4.5/5
31,01 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Materiał na chłopaka Hall Alexis
4.5/5
29,69 zł
44,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Radio Silence Oseman Alice
4.7/5
27,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa 60 Pyznar Magdalena
4.3/5
34,79 zł
49,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Hopeless Hoover Colleen
4.6/5
40,49 zł
44,99 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego