Piekielna Mańka (okładka  miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 30,27 zł

30,27 zł 44,90 zł (-32%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Ona była mózgiem. On posłusznym wykonawcą. Razem – parą brutalnych bestii.
Gdy Germanida Szykowicz, zwana Piekielną Mańką, do spółki ze Stanisławem Zbońskim zabijali pierwszą ze swoich kilkudziesięciu ofiar, słynna para amerykańskich przestępców Bonnie Parker i Clyde Barrow nie miała nawet dziesięciu lat. 

Niewiele pewnego wiadomo o zbrodniczej dwójce znad Wisły, a raczej znad Niemna czy Bugu, która w czasach II Rzeczpospolitej sterroryzowała Kresy Wschodnie. W prasie pojawiały się różne wersje ich nazwisk. 

Do końca nie wiadomo, ile osób zamordowali – ponad 30, 50, 80? Ale jedno jest pewne: gdyby mieszkali w Stanach Zjednoczonych albo w Wielkiej Brytanii, w swoich ojczyznach mieliby pewnie fan cluby, a na podstawie ich życiorysów nakręcono by film albo przynajmniej serial, który zyskałby miano kultowego. 

Przerażająca historia ludzi, którzy za nic mieli sobie cierpienie innych. 

Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

ID produktu: 1311462224
Tytuł: Piekielna Mańka
Autor: Molenda Jarosław
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 352
Numer wydania: I
Data premiery: 2022-08-10
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 190 x 20 x 140
Indeks: 42347866
średnia 4,3
5
4
4
2
3
0
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
4 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
4/5
21-08-2022 o godz 20:35 przez: ANETA
10 sierpnia premierę miała powieść autorstwa pana Jarosława Molendy pt. „Piekielna Mańka”. Reportaż, w którym czytelnik nie znajdzie współczesnych zwyrodnialców, czy też morderców, których postaci są niejednokrotnie powielane w dostępnych książkach true crime. Tutaj nie dość, że przeniesiemy się do II Rzeczpospolitej, gdzie m.in. w PKP „trup ścielił się gęsto”, to jeszcze za omawianymi zbrodniami kryje się...młoda kobieta, „jedna z niewielu kobiet w historii Polski, które zostały wspólniczkami seryjnego mordercy…”. Największa zbrodniarka międzywojenna. Mowa o Germanidzie Szykowicz oraz jej partnerze, Stanisławie Zbońskim. Czy mimo tak dużego przeskoku czasowego, pomijając oczywistą kwestię braku technologii, czy też postępu w kryminalistyce i kryminologii, jakie nam dziś towarzyszą, można było w ówczesnych czasach pozostać bezkarnym? Jak wyglądał wtedy świat przestępczy? Jakie ślady pozostawiali po sobie bandyci? Co najczęściej padało łupem złodziei? Jak wielka tym wydarzeniom towarzyszyła medialność? I jak wyglądało to w przypadku Państwa Zbońskich, wyrafinowanych zbrodniarzy? Ja już poznałam ich modus operandi. Zachęcam do lektury. „W ciągu kilku lat działalności zabijali rocznie średnio 10 osób, a więc statystycznie mniej więcej jedną osobę w miesiącu. A zdarzało się, że mordowali dwie osoby w ciągu dnia”. Dla tej bandyckiej pary to nic innego, jak plan na życie. Jednak, jak wynika ze spisanej historii ich dziejów, to właściwie Germanida była planistką i prowodyrką krwawej kariery. Stanisław Zboński zaś wykonawcą. Piekielna Mańka, jak o niej mówiono, rzekomo imponującej urody, pozbawiona była norm moralnych. Kobieta o jednej twarzy i wielu nazwisk. Manipulatorka i inicjatorka niezliczonej do dziś zbrodniczej działalności, której zdecydowanie sprzyjał powojenny chaos i panująca bieda. „Była jak lisica potrafiąca rozgrywać męską rywalizację. Nauczyła się odczytywać cudze pragnienia, ale nie po to, by je szanować, ale by rządzić…”. Przez dwa lata autor zbierał materiały, które znajdziemy w wydanej publikacji. To mi.in. dokumenty urzędowe, relacje prasowe, akta spraw. Mimo ich kompletowania pan Molenda przyznaje, że nie udało mu się chronologicznie odtworzyć przestępstw. Fakty pozostają niezmienne. To, co mnie zainteresowało w „Piekielnej Mańce”, to nie tylko losy bandyckiej pary i medialność tego morderczego duetu, ale również wzmianki o innych przestępcach okresu międzywojennego (np. Bruderferajn), czy też w ogóle ówczesna sytuacja historyczno-społeczno-polityczna Kresów Wschodnich. Temat prostytucji w okresie wojennym, czy warunki więzienne, w jakich przebywały kobiety, to ciekawe wątki, o których zbyt dużo nie czytałam wcześniej. Mam nadzieję, że zostaną one rozwinięte może w jakiejś kolejne publikacji? W „Piekielnej Mańce” znajdziecie bogatą bibliografię oraz mnóstwo ciekawych fotografii nie tylko zbójeckiej kariery, która rozpoczęła się w 1919 roku.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-08-2022 o godz 07:50 przez: zaczytany.tata
Reportaże są gatunkiem, po które sięgam coraz częściej i robię to z największą ochotą, po uprzednim wybraniu akurat mnie interesującego. „Piekielna mańka” spod pióra Jarosława Molendy to kolejny z tych najbardziej szokujących, w którego treść trudno uwierzyć z racji opisywanej przez niego historii. A ta jest wyjątkowo okrutna… Stanisław Zboński i Germanida Szykowicz to para wyjątkowo brutalnych i wyrafinowanych psychopatów, którzy za nic mieli sobie cierpienie innych, mordując ich na wiele niewiarygodnych sposobów. Szacuje się, że przez kilka lat swojej zbrodniczej działalności pozbawili życia dziesiątki ludzkich istnień choć liczba ta z braku dostępnych materiałów dowodowych może nieco się różnić od tej rzeczywistej. To, co szokuje najbardziej w całej tej historii to z pewnością fakt, że to właśnie Germanida nazwana później „Piekielną Mańką” była mózgiem tego duetu, namawiając swego kochanka do wykonywania jej chorych wizji, co czyniło ją jedną z niewielu kobiet w historii kryminologii pałających się jakże ambitną działalnością seryjnego mordowania ludzi. Oczywiście powojenny chaos i panująca ówcześnie bieda tylko sprzyjały ich zapędom, utrudniając w ten sposób ich szybkie schwytanie i postawienie przed oblicze sprawiedliwości. „Piekielna Mańka” to reportaż bardzo bogaty w materiały, które autor długo zbierał przygotowując się do jej publikacji. Akta spraw, dokumenty rządowe, wiele fotografii oraz rozmaite relacje prasowe stanowią doskonałe jego uzupełnienie, tworząc finalnie niewiarygodną lekturę. To także pomimo wszystko fantastyczna przygoda, w której ja jako czytelnik znalazłem znacznie więcej aniżeli tylko obrzydliwą historię pary chorych wykolejeńców. Czytając ten reportaż z tyłu głowy ciągle towarzyszyła mi jedna myśl: „Bóg się pomylił”. Szkoda, że nie pierwszy i nie ostatni raz… Współpraca z wydawnictwem Skarpa Warszawska.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
05-09-2022 o godz 20:12 przez: Ilona Wolińska
Jarosław Molenda to autor prawie 50 książek, odznaczony został Srebrnym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta Rzeczypospolitej i Honorową Odznaką "Zasłużony dla Kultury Polskiej" przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jest jednym z Autorów, po którego książki sięgam w ciemno i wiem, że dostanę to, czego oczekuję, a mianowicie ciekawy i przede wszystkim rzetelnie i skrupulatnie napisany reportaż. "Piekielna Mańka" to historia Germanidy Szykowicz i Stanisława Zbońskiego, pary, która w latach dwudziestych ubiegłego wieku siała postrach wśród mieszkańców wschodniej Polski. Z przerażającą brutalnością pozbawili życia prawie 50 osób, choć tak naprawdę do końca niewiadomo czy ofiar nie było więcej. Ona była mózgiem. On posłusznym wykonawcą. Razem- parą brutalnych bestii. Manipulatorka, wampirzyca, gorsza od szatana. To od niej zależało kto będzie kolejną ofiarą. Bez problemu potrafiła jednać sobie ludzi i nawiązywać bliższe znajomości, by później zmanipulować ich do tego stopnia, że bez wahania udzielali jej informacji, o które prosiła. On- z zimną krwią dokonywał bestiaskiego mordu. Trzeba przyznać, że okres powojenny i ogólnie panująca bieda i bezprawie tylko im sprzyjały. Bez problemu mogli zmieniać personalia, raz podając się za małżeństwo, innym razem stawali się bratem i siostrą, co tylko utrudniało ich schwytanie. "Piekielna Mańka" to rzetelnie i bardzo skrupulatnie napisany reportaż. Oprócz informacji dotyczących Germindy i jej "współpracownika", wielu akt dotyczących sprawy, Autor zamieścił również fotografie co stanowi idealne uzupełnienie całości nadając jej autentyczność. Z pewnością jest to historia dla osób o mocnych nerwach, bo nie brakuje w nim opisów bestialstwa jakiego dopuściła się para brutalnych bestii. To historia mocna, brutalna, przerażająca i przede wszystkim ukazująca zło w czystej postaci. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
03-08-2022 o godz 15:44 przez: BookofLove
Mroczny obraz Polski po odzyskaniu niepodległości. Wędrujemy przez szare wsie, miasteczka i miasta razem z parą seryjnych morderców. Obserwujemy biedę, trudną codzienność zwykłych ludzi, rośnie przestępczość, bandytyzm, zbrodnie, a policja działa nieudolnie przy niskich pensjach, brakach kadrowych nie jest w stanie opanować rosnącej przestępczości.... Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Jarosław Molenda

Krwawy Peter
4.6/5
28,34 zł
42,99 zł
Wampir z Warszawy
4.1/5
26,96 zł
39,99 zł
Bikini Killer
4.2/5
23,76 zł
39,90 zł
Profesor i cyjanek
4.5/5
26,96 zł
39,99 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Kacper
4.7/5
29,61 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Paranoja
4.8/5
29,78 zł
46,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Sidła
4.9/5
29,29 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lista Lucyfera
5/5
35,49 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Krwawnica
4.5/5
29,29 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Łowca
4.7/5
26,02 zł
39,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Pomruk
4.3/5
28,28 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Saga wołyńska. Głód
4.7/5
29,61 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Kuśnierz
4.8/5
29,61 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zły człowiek
4.0/5
26,90 zł
39,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego