Piaskowa góra - Bator Joanna

Piaskowa góra (okładka miękka)

Autor:

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Początek lat 70. poprzedniego wieku. Jadzia Maślak przyjeżdża do Wałbrzycha z wioski pod Skierniewicami i prosto z oblodzonych schodów dworca wpada w ramiona nadgórnika Stefana Chmury, syna przesiedleńców ze Wschodu. Od tej chwili jej życie toczy się na tle wałbrzyskiego krajobrazu.

Dziewczyna idzie ze Stefanem do ołtarza ubrana w suknię z poniemieckiej firany. Wprowadza się do bloku na Piaskowej Górze, gdzie zawsze wieje wiatr. W końcu rodzi bliźniaczki: jedną martwą, drugą żywą, Dominikę - niepodobną do nikogo z rodziny.

Historie opowiadane przez Bator zaczynają się i kończą w różnych czasach i miejscach, lecz wszystkie zbiegają się na Babelu, jak miejscowi nazywają największy dom na Piaskowej Górze. Babcie Halina i Zofia, matka Jadzia i córka Dominika, cztery kobiety, a między nimi kolejni mężczyźni. Grzeszne romanse, nieoczywiste pokrewieństwa i pęknięte tożsamości. Historia kilkudziesięciu lat. Powieść Bator imponuje celnością obserwacji i epickim rozmachem. Widok na Polskę z Piaskowej Góry to spojrzenie w samo sedno tego, kim jesteśmy.

Tytuł: Piaskowa góra
Seria: Archipelagi
Autor: Bator Joanna
Wydawnictwo: Wydawnictwo W.A.B.
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 488
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-11-06
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 194 x 123
Indeks: 13925680
Kup, zrecenzuj i wygraj
średnia 4,6
5
16
4
4
3
1
2
1
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
23 recenzje
19-10-2016 o godz 10:02 +Agnieszka Niedzielska - Kurjata dodał recenzję:
Kolekcja ksiazek rosnie.
Lektura na jesienne wieczory.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
26-03-2016 o godz 15:55 Anonim dodał recenzję:
Po przeczytaniu tej książki j postanowiłam przeczytać wszystko, co napisała Joanna Bator. I nie żałuję.
Ale to właśnie ta książka pozostała moim numerem jeden. Autorka w niezwykły sposób oddała atmosferę tamtych lat, lat które pamiętam z dzieciństwa.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-12-2015 o godz 16:23 gropius2 dodał recenzję:
Ciekawa i bardzo wciagajaca ksiazka, dla dlugich wieczorow
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
28-10-2015 o godz 09:45 anna cibis dodał recenzję:
Wspaniała muzyka, ale niestety okrutnie rażą mnie błędy w tekstach.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
23-10-2015 o godz 23:01 Karolina Gosz dodał recenzję:
Kupilam Piaskowa gore po przeczytaniu 'Ciemno, prawie noc' tej samej autorki. Ta druga mnie zachwycila, Piaskowa gora tak sobie..
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
22-07-2015 o godz 08:32 Anna Nawrocka-Tworek dodał recenzję:
Pod powierzchnią ciętego paszkwilu, ostrej satyry w stylu współczesnej Moralności pani Dulskiej przeplatanej motywami z Alternatyw 4, znalazłam ciepłą, doskonale napisaną opowieść o kobietach w bardzo różnorodnym spektrum kobiecości.
Długo czekałam na taką polską książkę, która wypełniaby miejsce zarezerwowane dla kogoś bliskiego snującego opowieści, poruszającego wyobraźnię, wypełniającego czas refleksjami i obrazami przeszłości. Doczekałam się na narratorkę stworzoną przez Joannę Bator – postać przenikliwą, opowiadającą tak, że z zapartym tchem przeżywa się wraz z bohaterami ich nawet najbardziej prozaiczne codzienne zmagania z nie najłatwiejszą rzeczywistością Wałbrzycha drugiej połowy XX w., a tym prędzej mknie się przez historie przedwojenne i z czasów okupacji rozgrywające się w prowincjonalnych miasteczkach i wioskach Polski.
Fabuła powieści jest mocno dygresyjna, złożona jakby z esencjonalnie skumulowanych najciekawszych opowieści prezentujących nieco tajemnicze, owiane legendą, pachnące sensacją postacie z różnych regionów kraju. Ta wielość opowieści nie tylko jest bogactwem tej powieści, jest koniecznością,bo aby zrozumieć bohaterki, m.in. Jadzię i Dominikę Chmurę, trzeba sięgnąć do korzeni, poznać ich przodków, środowisko i warunki, w których dorastały, marzenia, którymi się karmiły. Dorzecza różnych historii zaskakująco konsekwentnie dążą do połączenia w jeden nurt opowieści – opisy życia chwilą budowane są na fundamencie wspomnień, świadomości tego, co dała przeszłość.
Piaskowa góra to tylko wierzchołek góry uczuć bohaterów sprzed lat i tych bardziej współczesnych z wałbrzyskiego osiedla. Fabuła tych opowieści jest porywająca jak gwiżdżący na dachu Babelu wiatr, jest też na wskroś przesycona polskością – odartą z patosu, ukazaną jako suma wyobrażeń, kompleksów, stereotypów myślenia a nawet mówienia. Dla mnie aspekt językowy tej powieści to absolutny fenomen – nawet warstwa ortografii ukazuje cechy postaci, nadaje im charakterystyczne cechy, czasem dodaje dynamiki, a nawet jest źródłem komizmu. Wyśmienitym smaczkiem przedstawianych historii jest sposób ich przedstawienia – bardzo cięty język, ironiczny do granic absurdu, wytykający każdy zawstydzający szczegół ludzkiej cielesności, a tym bardziej ograniczoności horyzontów umysłu, gombrowiczowskiego "upupienia", do którego można znaleźć w powieści nie jedno odwołanie. Mogłoby się wydawać, że tak przedstawionych bohaterów nie będzie się dało polubić, bo z jednej strony ta prześmiewczość, z drugiej tajemniczość budząca niepewność. Nic bardziej mylnego! Dominika na przykład okazuje się tym ciekawsza, że nieodkryta, zamyślona, zasłuchana, a nie nachalnie prezentująca swoje ja. Jadzi można wiele zarzucić, ale ona zaś dowodzi, że słabości, kiedy tylko są uświadamiane, kiedy potrafimy się do nich zdystansować, świadczą o prawdziwości ludzkiego oblicza. Są tu bohaterowie bogaci złożonością swoich uczuć, ale u innych to bogactwo kryje się w prostocie i szczerości, w wierności swoim przekonaniom. Nawet dewotki, moherowe berety, osiedlowe plotkarki dostają od Joanny Bator szansę na uwolnienie się z maski pozornego szczęścia – warunek jest jeden: trzeba poznać prawdę o sobie i się z nią zmierzyć, nauczyć się z tą prawdą żyć. Którym bohaterom Piaskowej góry się to uda, dla kogo będzie już za późno, komu dobrobyt odbierze szansę na poznanie siebie w czystej postaci? Aby poznać odpowiedź dotyczącą bohaterów wystarczy sięgnąć po powieść Joanny Bator, ale żeby samemu zmierzyć się z takimi dylematami, potrzeba jeszcze szczypty odwagi... Gorąco polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-06-2015 o godz 18:29 anonymous dodał recenzję:
Zachęcam do poczytania powieści Joanny Bator. Jest to opowieść o losach zwykłych ludzi na przestrzeni kilku pokoleń. Opowieść o marzeniu, że gdzieś indziej (a już najpewniej "za granicą") niebo jest bardziej niebieskie, a ludziom żyje się lepiej. Opowieść, której narracja snuje się powolnym tempem, a jednak szybko nas wciąga i nie da o sobie zapomnieć. Poza tym - co nie bez znaczenia - napisana świetnym stylem i piękną polszczyzną. Prawdziwa perełka.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-03-2015 o godz 00:00 ipikfenia dodał recenzję:
Sięgałam po tę książkę z ogromną ciekawością, w końcu naczytałam się tyle dobrego o warsztacie Joanny Bator. I nie napiszę nic odkrywczego, książka niezwykle mnie urzekła, najbardziej chyba kreacja i autentyzm postaci, są one tak wielobarwne. Dokładnie zostało także oddane tło ówczesnych realiów, co dla mnie jest dużym atutem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-02-2015 o godz 17:25 marcin nastrozny dodał recenzję:
Można by rzec za jedną z głównych bohaterek, Jadwigą Chmurą. Książka jakich wiele. A jednak to nieprawda. Jest w Piaskowej Górze coś nieuchwytnego, coś, co w opisie rzeczywistości wyzwala nieuchwytną magię zwykłego życia. To opowieść pełna nadzieji i optymizmu, ale także cierpienia, zła i strachu, jest ona taka jakim jest i bywa życie. I właśnie na przekór wiecznym Jadwigom życzę sobie i innym czytelnikom odnalezienia jak najwięcej Dominik w nas samych.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
02-02-2015 o godz 18:56 Marta dodał recenzję:
absolutnie genialna powieść, która zagra w duszy, kazdemu, kto spędził swoje dzieciństwo w latach 80tych i 90tych. Poruszająca najgłębsze struny, trzymająca w napięciu, ambitna, polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
18-01-2015 o godz 21:00 suzie_seler dodał recenzję:
Lubie styl Joanny Bator - nietuzinkowy, inny, 'mroczny'...
"Piaskowa Gora" mnie nie zawiodla. To bardzo przejmujaca opowiesc. Opiwiesc bez ani jednego dialogu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-12-2014 o godz 00:00 vunia dodał recenzję:
Nie będę oryginalna, ale wprost uwielbiam warsztat pisarski Joanny Bator, to jak przedstawiła rzeczywistość społeczno-historyczną w Piaskowej Górze jest godne największego uznania. Powieść ta nie byłaby z pewnością tym czym jest gdyby nie postaci, bardzo charakterystycznie i ciekawie zarysowane.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
08-12-2014 o godz 19:00 Karolina Bogucka dodał recenzję:
Zazdroszczę wszystkim, którzy lekturę tej książki mają dopiero przed sobą. Ja mogę już tylko do niej wracać. Polecam tą, jak i pozostałe części trylogii o Wałbrzychu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
24-11-2014 o godz 00:00 Revanadi dodał recenzję:
To właśnie za sprawą "Piaskowej Góry" miałam okazję poznać wysublimowany kunszt pisarski Joanny Bator. I muszę przyznać, że wciąż jeszcze pozostaję pod dużym wrażeniem. Teraz rozumiem zachwyty nad warsztatem tej pisarki. "Piaskową Górę" wyróżnia plastyczność i namacalność opisów oraz bardzo przemyślanie skonstruowani bohaterowie.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
06-11-2014 o godz 00:00 Doompadida dodał recenzję:
Przeczytałam dwie poprzednie powieści Bator i teraz niedługo sięgnę po PIASKOWĄ GÓRĘ. Fascynuje mnie sposób pisania autorki, ale też to, że zawsze wraca do domu, swojego Wałbrzycha, na osiedle... dzieki jej książką zapragnęłam zobaczyć Wałbrzych jej oczami, jeszcze nigdy tam nie byłam.... Bator ma wspaniały dar pisania o rzeczach prostych, podstawowych sprawach w sposób piękny i mądry. Szczerze polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
11-06-2014 o godz 11:07 Wenus dodał recenzję:
Właśnie skończyłam czytanie "Piaskowej Góry" i tak zupełnie na świeżo jestem książką bardzo poruszona. Jest to niesamowicie przejmująca i smutna historia, ale skłaniająca do refleksji nad naszym własnym życiem. Myślę, że po przeczytaniu tej książki każdy zastanowi się nad swoim życiem, co zrobić, żeby przeżyć je jak najlepiej. Naprawdę polecam tę książkę, choć po przeczytaniu pierwszych rozdziałów byłam do niej sceptycznie nastawiona.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
16-05-2014 o godz 00:00 Emilija dodał recenzję:
Kolejna książka Joanny Bator i po raz kolejny zostałam wbita w fotel - jej książką, jej stylem, siłą plastyczności obrazu zawartego w słowach. Zawsze lubiłam styl Bator, zawsze było w nim tyle prawdziwości, tyle autentyzmu, myślałam często: ‘tak, ja to znam, to część życia’. Joanna Bator jest mistrzynią ‘tkania’ słowami obrazów o życiu.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
05-05-2014 o godz 00:00 elfa dodał recenzję:
"Piaskowa Góra" wciągnęła mnie w swój świat na tyle, że po przeczytaniu czułam pewien niedosyt i chciałabym, żeby ta historia jeszcze trwała w mojej głowie. Powieść pełna skrajnych emocji, przepełniona kobiecością i historiami, które łączą się w jedna całość. Ciekawe opisy Wałbrzycha z czasów PRL-u, to dla mnie powrót do dzieciństwa. Bardzo fajna i ciekawa książka, która jest watra przeczytania...jak nic na świecie. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
29-12-2013 o godz 00:00 Demirel dodał recenzję:
"Piaskowa góra" to plątanina ludzkich losów, emocji, zdarzeń, życiowych błędów i niepowodzeń, trafnych wyborów. To historia kilku pokoleń, które mierzą się z takimi samymi problemami. To powieść uniwersalna i ponadczasowa, w której wielowątkowość i namnożenie bohaterów zauroczy każdego czytelnika gustującego w literaturze z najwyższej półki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
13-12-2013 o godz 14:10 Lena dodał recenzję:
Piaskowa góra to plątanina ludzkich losów. Właśnie tam trafia Jadzia Chmura z mężem, a do nich dołącza córka Dominika. Rodzina staje się punktem wyjściowym do opowiedzenia niezwykłej sagi o ludziach rzuconych w historyczne zawirowania.

,,Piaskowa góra” uchwyciła paradoks przywar: z jednej strony są one tak oczywiste, że się nawet o nich nie mówi, ale z drugiej są tak nieoczywiste, że zdajemy sobie sprawę z ich istnienia dopiero wtedy, gdy zobaczymy je cudzymi oczami. Okazuje się, że codzienne życie jest spoiwem do łączenia przeciwieństw i uciszania nielogiczności, a zbiorowość bardziej ceni sobie bezpieczną jednolitość niż odwagę niezbędną do opuszczenia skorupy. Autorka uczyniła z powieści językowy Babel i obok głębokich cięć dosadnością, graniczącą z wulgarnością, mamy literackie odwołania i poetyckie, niecodzienne metafory.

Jest to wytrawna proza, która nie jest lekka ani łatwa, ale swoim dopracowaniem na każdej płaszczyźnie, pochłania czytelnika aż do ostatniej strony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji

O autorze: Joanna Bator

Joanna Bator

Joanna Bator jest publicystką i dziennikarką, autorką powieści, opowiadań i esejów, a także prac naukowych. Ukończyła Uniwersytet Warszawski, a także Szkołę Nauk Społecznych przy Polskiej Akademii Nauk. Porzuciła karierę akademicką na rzecz twórczości literackiej. Zadebiutowała powieści "Kobieta", ale dopiero druga książka pod tytułem "Piaskowa Góra" przyniosła jej ogromną popularność wśród czytelników.

Zobacz także

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne całą dobę

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego

Korzystając ze strony zgadzasz się na używanie plików cookie, które są instalowane na Twoim urządzeniu. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych, marketingowych oraz aby dostosować treści do Twoich preferencji i zainteresowań. Więcej o tym oraz o możliwościach zmiany ich ustawień dowiesz się w Polityce Prywatności.