Penderecki's Sinfonietta(s) (CD)

Wszystkie formaty i wydania (2): Cena:

Sprzedaje empik.com : 36,99 zł

36,99 zł
Odbiór w salonie 0 zł
Produkt w magazynie Empiku
Wysyłamy w 24 godziny

Sprzedaje dvdmax : 45,99 zł

Wszyscy sprzedawcy

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Najczęściej zamawiane razem

3 produkty

Cena zestawu:

Dodatkowy rabat:

Wysyłamy w 24 godziny
 • 1. Sinfonietta per archi: Allegro molto - Andante - ...
 • 2. Sinfonietta per archi: Vivace'
 • 3. 'Three Pieces in Old Style': Menuetto I'
 • 4. 'Three Pieces in Old Style': Aria'
 • 5. ''Three Pieces in Old Style': Menuetto II'
 • 6. Sinfonietta No. 2 per clarinetto ed archi: ...
 • 7. Sinfonietta No. 2 per clarinetto ed archi: ...
 • 8. Sinfonietta No. 2 per clarinetto ed archi: ...
 • 9. Sinfonietta No. 2 per clarinetto ed archi: ...
 • 10. 'Agnus Dei' from 'Polish Requiem''
 • 11. Sinfonietta No. 3 'Leaves of an Unwritten Diary''

Album "Penderecki’s Sinfonietta(s)" jest hołdem dla jednego z największych mistrzów muzyki współczesnej, Krzysztofa Pendereckiego, który odszedł na krótko przed wydaniem płyty. 

Wybór utworów, które się na niej znalazły, podkreśla nie tylko bliskie związki kompozytora z Orkiestrą Królewskiego Miasta Krakowa Sinfonietta Cracovia, która zawdzięcza swoje powstanie Elżbiecie i Krzysztofowi Pendereckim, ale również wyjątkową relację, jaką łączyła Mistrza z Jurkiem Dybałem, dyrektorem Zespołu oraz założycielem i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego — poziom 320 w Zabrzu. Wszystkie kompozycje zostały zarejestrowane w Europejskim Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach, w którym znajduje się sala koncertowa o doskonałych właściwościach akustycznych, zbudowana pod osobistym nadzorem Krzysztofa Pendereckiego. 
W centrum muzycznego hołdu złożonego przez Sinfoniettę Cracovię Pendereckiemu znajduje się premierowe nagranie Sinfonietty nr 3 "Kartki z nienapisanego dziennika". Utwór ten jest zapisem emocjonalnej podróży kompozytora po zakamarkach jego dziecięcych Ż i późniejszych Ż wspomnień,  problematyzującym nieograniczoność repozytorium ludzkich doświadczeń oraz stojących przed każdym z nas możliwości.

Na przestrzeni 25 lat swojego istnienia Sinfonietta Cracovia wielokrotnie prezentowała wszystkie z utworów składających się na płytę, wykonując również większość pozostałych dzieł orkiestrowych Pendereckiego, wielokrotnie występując pod batutą bądź kierunkiem samego Mistrza, ale również dyrygentów gościnnych tej klasy co Rafael Payare czy John Axelrod oraz, oczywiście, swojego dyrektora Jurka Dybała Ż charyzmatycznego, cenionego dyrygenta, który ma na swoim koncie współpracę z szeregiem wiodących światowych orkiestr, takich jak m.in. Beethoven Orchester Bonn, Tonkünstler-Orchester Niederösterreich, Radio Symphonie Orchester Wien, Orchestre Philharmonique de Monte Carlo, L’Orchestra del Teatro Carlo Felice di Genova - oraz muzyka Filharmoników Wiedeńskich. W szeregach tych ostatnich zasiada również znakomity klarnecista Daniel Ottensamer, który dołączył do krakowskiej orkiestry, by wraz z nią zarejestrować w roli solisty Sinfoniettę nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową.

Wszystkie Sinfonietty Krzysztofa Pendereckiego, które znalazły się na prezentowanej płycie są dokonanymi przez samego kompozytora orkiestracjami jego utworów kameralnych: Tria smyczkowego, Kwartetu klarnetowego oraz Kwartetu smyczkowego nr 3, co czyni je utworami zarówno bardzo wymagającymi wykonawczo, jak i niezwykle zróżnicowanymi, pełnymi życia oraz interesującymi w odbiorze. Album uzupełniają kompozycje o innej proweniencji. "Trzy utwory w dawnym stylu" zaczerpnięte z muzyki napisanej przez Pendereckiego do słynnego filmu "Rękopis znaleziony w Saragossie" Wojciecha Hasa, stanowiły pełną swady ripostę Mistrza skierowaną do krytyków, którzy zarzucali mu onegdaj nieumiejętność komponowania „przyzwoitej”, tonalnej muzyki. Utworowi towarzyszy poruszające "Agnus Dei z Polskiego Requiem" - utwór wyjątkowo bliski Sinfoniettcie Cracovii. Początkowo napisane na chór a capella, "Agnus Dei" zaprezentowane zostało na niniejszej płycie w znakomitym, autoryzowanym przez kompozytora opracowaniu na orkiestrę smyczkową autorstwa Borisa Pergamenschikowa. 

"Po odejściu Krzysztofa Pendereckiego jego dziennik pozostanie na zawsze nienapisanym" ‒ mówi Jurek Dybał. "Będziemy go jednak wciąż wypełniać wykonaniami jego niezrównanej muzyki  zrobimy wszystko, co w naszej mocy, żeby kontynuować dziedzictwo Pana Profesora -  czego wydanie tej płyty jest zapowiedzią."

ID produktu: 1252110026
Tytuł: Penderecki's Sinfonietta(s)
Wykonawca: Sinfonietta Cracovia
Dystrybutor: Sony Music Entertainment
Data premiery: 2020-11-20
Rok nagrania: 2020
Producent: Sony Music Entertainment
Nośnik: CD
Liczba nośników: 1
Rodzaj opakowania: Digipack
Wymiary w opakowaniu [mm]: 124 x 5 x 138
Indeks: 36556175
średnia 4
5
2
4
0
3
2
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
1 recenzja
3/5
24-12-2020 o godz 12:47 przez: Jeremi | Zweryfikowany zakup
Umarł MISTRZ. Oczywiście szkoda, że nie usłyszymy Jego nowej muzyki. Najnowsza płyta SONY zawiera jedynie jedno dzieło w premierowym nagraniu Sinfonietta nr 3, reszta jest nagrana po wielokroć. I inne nagrania są po prostu lepsze. Tutaj panuje muzyczna dosłowność i ciężkość! Nagranie orkiestry zrealizowane przez reżysera dźwięku zbyt blisko. Rytmika, barwa dźwięku, linie melodyczne wszystko jest dosadne, mocne, bez należnej finezji i ciepła! Bardziej to przypomina tańce drwala, niż piękną muzykę w mistrzowskim wykonaniu. Osobne słowa dezaprobaty to samo wydanie płyty. Okładka - koszmar grafika i przysłowiowe plastyczno-fotograficzne dno. Tył płyty to mało czytelny spis utworów. Płytę wydaje polski oddział Sony z logo SONY CLASSICAL, a w płycie brak polskiej wersji językowej opisu nagrania. Uśmiech zażenowania wywołuje, że po polsku podano dane praw autorskich. Całość płyty wydano jako digipack. WYDAWCY PŁYTOWI ZROZUMCIE JEDNO: PŁYTY WYDAWANE W DIGIPACKU TO KOSZMAR DLA KOLEKCJONERA. Tektura się niszczy, plastiki odklejają... To lekceważenie kolekcjonerów. Płyta ma służyć na lata i być praktyczna i trwała. A nie efemerycznym koszmarem...
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego