Pęknięta korona (okładka miękka)

Wszystkie formaty i wydania (3): Cena:

Oferta empik.com : 17,61 zł

17,61 zł 29,90 zł (-41%)
Odbiór w salonie 0 zł
Wysyłamy w 24 godziny

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń
Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Kraków, rok 1273.
Na brzegu Wisły zostaje odnalezione ciało brutalnie zamordowanego mężczyzny. W śledztwo angażuje się brat Gotfryd, doświadczony inkwizytor, mający za sobą dochodzenia w Prowansji oraz Italii przeciwko katarom i waldensom. U boku mnicha staje dwóch rycerzy z Małopolski − Jaksa, pogrążony w dekadencji członek zasłużonego rodu Gryfitów, oraz Lambert z Myślenic, szlachcic drobnego znaku, a zarazem wybitny fechmistrz. Dawni kompani szybko natrafiają na ślady wiodące do ruin owianego złą sławą zamku Lemiesz. Poszukiwania zabójcy zostają jednak przerwane przez doniesienie o kolejnym zgonie. W zgorzałym dworze pewnego magnata zostaje odkryte ciało zwęglonego rycerza – zginął w czasie odprawiania pogańskiego rytuału przed obrazem, którego nawet ogień nie odważył się tknąć.

Rozpoczyna się awanturnicza przygoda, prowadząca towarzyszy prosto w cień doliny mieczy. Teraz mogą ufać już tylko sobie nawzajem.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Pęknięta korona
Autor: Wielgus Grzegorz
Wydawnictwo: Wydawnictwo Initium
Język wydania: polski
Język oryginału: polski
Liczba stron: 240
Numer wydania: I
Data premiery: 2018-09-21
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 186 x 206 x 22
Indeks: 26520827
średnia 4,5
5
27
4
13
3
5
2
0
1
0
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
33 recenzje
Kolejność wyświetlania:
Od najbardziej wartościowych
Od najbardziej wartościowych
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najpopularniejszych
Od najwyższej oceny
Od najniższej oceny
24-10-2018 o godz 08:24 przez: edro555 | Zweryfikowany zakup
Świetny kryminał, w średniowiecznej scenerii, mi brakowało elementów fantastyki
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-09-2018 o godz 11:04 przez: Anna | Zweryfikowany zakup
Polecam !!! Zaskakujący bieg wydarzeń ciekawa fabuła
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
29-04-2020 o godz 09:54 przez: Monika Seliga | Zweryfikowany zakup
Polecam...........................................
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
05-10-2018 o godz 20:30 przez: Przeczytanki
„Sędziwa była to stanica, strzegąca niegdyś Wisły, teraz zaś chyląca się ku nieuchronnej ruinie, wraz z otaczającym ją kręgiem murszejącego częstokołu, przywodzącego na myśl wyszczerbioną koronę.” Takiej książki jeszcze nie czytałam. Osadzenie akcji w średniowiecznej Polsce i osadzenie w głównych rolach rycerzy i mnicha jest dla mnie ciekawą, oryginalną przygodą. Intryga kryminalna opowiedziana staropolskim językiem zaskoczyła mnie i otworzyła na nowy gatunek. „-Możni ludzie mają swoje sekrety, jak każdy […]. Kochanki, kochankowie, bękarty, orgie, zdeformowani kuzyni ukryci w piwnicach.” Autor przybliża język, zwyczaje i wierzenia ówczesnych ludzi z różnego rodzaju – szlachty, rycerstwa i zwyczajnych kmiotków. Sporą rolę odgrywają zabobony, które współistnieją z władzą kościelną. Rytuały,wampierze, strzygonie – żyją w świadomości ludu na równi z bożymi przykazaniami. Jak w tym wszystkim osadzono kryminalną zagadkę? Po czyjej stronie opowiedzą się napotkani przez bohaterów szlachcice? „Nie zawsze jednak służba Bogu była prosta, a wydzieranie prawdy ze szponów kłamców nieraz zmuszało inkwizytora do podejmowania straszliwych wyborów.” Najciekawszą postacią według mnie jest brat Godfryd- dominikanin, który spełnia rolę „detektywa w sutannie”. Inteligentny obserwator, posiadający dużą wiedzę i umiejętność kojarzenia faktów,oddany Bogu i prawdzie. Ale skrywający też swoją tajemnicę… Dwaj towarzyszący mu rycerze pod przykrywką hulaków także chowają swoje bolączki i sekrety. Każdy inny, a jednak połączeni honorem i dążeniem do odnalezienia prawdy. „-Jak można osądzić grzesznika, mordercę, złoczyńcę najgorszej miary, który za nic ma wszelkie prawa ludzkie i boskie? -Ludzi się sądzi[…]. Wściekłe zwierzęta się dobija.” Z jednej strony wciągnęła mnie zagadka morderstw, śledztwo podążające ścieżką szachowych pionków. Z drugiej w pewnych momentach zabrakło mi głębi postaci i wątków. Po lekturze mam niewielki niedosyt. Kilka nici pociągniętych przez autora mogłoby być grubsze i bardziej skomplikowane. Część wątów została potraktowana nieco pobieżnie, a ja z chęcią dowiedziałabym się nieco więcej o przeszłości niektórych postaci czy ich motywach. Jednak spodobał mi się pomysł stworzenia powieści osadzonej w realiach średniowiecznej Polski napisanej dawnym językiem i stylem. Nie brakuje w niej humorystycznych akcentów oraz dużej dawki historii podanej w oryginalny sposób. To coś świeżego i innowacyjnego wśród współczesnej literatury. Polecam ją szczególnie osobom interesującym się polską historią, rycerstwem oraz oryginalnymi kryminałami.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
05-10-2018 o godz 14:37 przez: Monika
Dziś miałam okazję kolejny raz odbyć podróż w przeszłość, tym razem do Krakowa roku 1273 po to, aby rozwiązywać zagadkę kryminalną razem z inkwizytorem oraz dwoma zacnymi rycerzami, a to wszystko za sprawą książki napisanej przez Grzegorza Wielgusa pod tytułem „Pęknięta korona”. Pierwszy raz miałam okazję przyglądać się pracy średniowiecznych „detektywów”, którzy próbują rozwikłać zagadkę brutalnie zabitego człowieka. Duże wrażenie zrobiły na mnie pojedynki, których moim zdaniem, mogło być więcej, a także... może jeszcze w większym stopniu- zafascynowało mnie ogromne poczucie humoru autora. Niejednokrotnie śmiałam się do łez, aż wzbudziłam tym zainteresowanie mojej rodziny, której musiałam cytować obszerne fragmenty i jednocześnie czekałam niecierpliwie, co też odkryją bohaterowie.Brat Gotfryd jest doświadczonym inkwizytorem, który wierzy przede wszystkim w sprawiedliwość i prawdę. Zdecydowanie na dalszym planie jest dla niego to, w jaki sposób ją odkryje. Rozpoczyna śledztwo, aby oddać sprawiedliwość zamordowanemu. Natrafi na nowe zwłoki i tropy, podejrzewając ...-oj! nie powiem co. Jego bliskimi kompanami są Jaksa i Lambert. Jaksa ma specyficzne poczucie humoru, jak już wspomniałam niejednokrotnie udało mu się mnie rozbawić. Przy tym nie lubi wylewać za kołnierz, a na kacu jest zawadiaką, jakich mało, nie bojącym się niczego. Za nim zawsze podąża Lambert, który towarzyszy mu przy piciu... i biciu, wciąż kombinując, jak się dorobić. Druhowie uzupełniają się nawzajem i razem tworzą zgrany zespół, który nie zna strachu. Wykonują nawet najbardziej szalone zadania i potrafią zdobywać informacje, jak nikt inny. Trafiając na trop, idą za nim, nie zważając na swoje bezpieczeństwo . Więcej wam nie zdradzę, abyście mieli okazję sami ich poznać. Polecam tę powieść osobom, które lubią teorie spiskowe, rozwiązywanie zagadek oraz tropienie morderców. Książka ta będzie nie lada gratką również dla miłośników średniowiecza, bowiem odzwierciedla doskonale tamte czasy, gdy ludzie bezgranicznie wierzą w demony, strzygi i wampierze. Czekam niecierpliwie na dalsze losy bohaterów, chętnie się z nimi spotkam na kartach kolejnej książki.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
04-11-2018 o godz 21:19 przez: Marta Zagrajek
Gdy do klasztoru dominikanów, znajdującego się nieopodal ulicy Grodzkiej w Krakowie, zawitał czarny rycerz, zwiastowało to nowe zmartwienia. Spokojny czas modlitw dla inkwizytora Gotfryda miał się niechybnie zakończyć. Rycerzem owym okazał się Jaksa, stary druh, który odnalazł niepokojące zjawisko w sidłach na ryby. „Pęknięta korona” Grzegorza Wielgusa zaczyna się z impetem i nie zwalnia do samego końca! Kto zamordował ofiarę? Dlaczego była okaleczona? Czy uda im się odnaleźć poszlaki wskazujące odpowiedzi na te pytania? Połączenie intuicji Jaksy i dedukcji brata Gotfryda może okazać się zbawienne w rezultaty.  Całość recenzji na zukoteka.pl
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
19-09-2018 o godz 08:26 przez: Anonim
„Pęknięta korona” autorstwa Grzegorza Wielgusa to książka, która zainteresowała mnie z dwóch powodów. Po pierwsze, sensacja przemieszana z historyczną fikcją, to jeden z tych gatunków, których zawsze mi mało, bowiem mogłabym je czytać każdego wieczora. Po drugie, byłam ciekawa o czym może opowiadać powieść, której akcja został osadzony w polskich realiach średniowiecza. Zacznijmy od języka używanego w samej książce. Jak dla mnie jest to niezwykle ważny aspekt i uważam, iż powinien on zostać poruszony w recenzji takiej jak ta. Napisanie tego rodzaju powieści wiąże się, przynajmniej w moim odczuciu, z niemałym ryzykiem. Język zastosowany do opowiedzenia takiej historii musi bowiem odzwierciedlać ten używany w danej epoce, a jednocześnie powinien być zrozumiały dla współczesnego czytelnika. Zrównoważenie tych dwóch czynników jest niezwykle trudne do osiągnięcia, a jednocześnie kluczowe dla „uwierzytelnienia” samej historii. Autorowi „Pękniętej korony” ta sztuka udała się niemal perfekcyjnie! Nawet wstawki i powiedzenia wypowiadane przez bohaterów po łacinie nie przeszkadzały, a wręcz przeciwnie, wplatały się w całość niemal idealnie! Nie chciałabym zdradzać zbyt dużo dlatego zdecydowałam się nakreślić fabułę tej książki tylko nieznacznie: Autor przedstawia nam mnicha – brata Gotfryda, będącego doświadczonym inkwizytorem tropiącym herezje i niezgodności nie tylko na terenie Małopolski, ale też Prowansji i Italii. Na pomocników zaś wyznacza dwóch rycerzy – pogrążonego w dekadencji Jaksę oraz Lamberta będącego mistrzem fechtunku. Zarówno ta trójka, jak i pozostali bohaterowie opowieści zostali ciekawie przedstawieni, przez co wydają się całkiem realni. Z biegiem czasu oraz kolejnych stron książki odkrywamy ich słabostki, mocne strony, a także tajemnice z przeszłości. Tu nieco prywaty: Nie będę kryć – Jaksa to mój ulubiony bohater, lubię bowiem ten typ humoru i sarkazmu, jaki sobą reprezentuje. Przeciwko czemu lub komu walczą? Pragną odnaleźć mordercę, który pozbawił życia pewnego cudzoziemca. Zanim zdążą znaleźć chociażby podejrzanego, przyjdzie im również zetknąć się z pogłoskami dotyczącymi pogańskiego kultu pewnego obrazu oraz śmierci jeden z lokalnych rycerzy. Czy są to dwie odrębne sprawy, czy też istnieje coś, co je łączy? Aby poznać odpowiedź na to pytanie, będziecie musieli sięgnąć po książkę „Pęknięta korona”. Zastanawiacie się czy warto? Zdecydowanie tak. Ostatnio udawało mi się trafiać na ciekawe i wartościowe tytuły, ale ta wyróżnia się nawet na ich tle! Mimo natłoku obowiązków, nie mogłam rozstać się z tą powieścią, nie poznawszy jej zakończenia! Mam też nadzieję, iż jest to pierwsza część większej serii, bowiem chętnie poznałabym kolejne przygody brata Gotfryda, Jaksy oraz Lamberta.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
23-09-2018 o godz 18:57 przez: Anonim
Przez pewien czas zastanawiałam się, czy spodoba mi się przedstawiona tam tematyka. Myślałam, myślałam aż w końcu postanowiłam spróbować. Jeżeli więc jesteście ciekawi mojej opinii, szczerze zachęcam was do zapoznania się z resztą recenzji. Już na samym początku zwróciłam uwagę na prosty i przyjemny w odbiorze styl autora, dzięki czemu całość czytało się szybko i przyjemnie oraz pozostało mi po niej wiele miłych wspomnień. Od razu widać, że autor wiedział, co chce nam przekazać poprzez tę książkę i muszę przyznać, stworzył przy tym coś naprawdę cudownego. Cała ta akcja ma miejsce w Krakowie w 1273 roku. Pewnego dnia rycerz Jaksa przybywa do klasztoru Dominikanów i informuje brata Godfryda o znalezieniu nad brzegiem Wisły ciała brutalnie zamordowanego mężczyzny. Przez zadane rany, nie są w stanie ustalić tożsamości zabitego. Rozpoczyna się poszukiwanie zabójcy, które jak nagle się zaczęło, nagle staje w miejscu. A wszystko to za sprawą kolejnego zgonu. Na dworze magnata zostaje odnalezione ciało zwęglonego rycerza. Czy te dwie sprawy mają ze sobą jakiś związek? Czy uda się znaleźć zabójcę? Czy to możliwe, że cała ta akcja jest częścią spisku? Nawet się nie spodziewałam, że tak bardzo przekonam się do przedstawionej tam treści, że po zapoznaniu się z całością, nadal będę czytać ponownie swoje ulubione fragmenty. Wciąż powtarzam w pamięci ulubione fragmenty i powiem to szczerze: KOCHAM TO! Powiem to szczerze, po prostu zakochałam się w tamtejszych wydarzeniach i bohaterach i z zapartym tchem czytałam każdy kolejny rozdział, czekając na dalszy rozwój wydarzeń. Cała ta książka urzekła mnie do tego stopnia, że pragnęłam czytać więcej i więcej, dopóki nie dotarłam do ostatniej strony. Dopiero wtedy zamarzyłam, aby przeczytać ją ponownie. Jeżeli więc udało mi się w chociażby maleńkim stopniu pobudzić waszą wyobraźnię, serdecznie zachęcam was do sięgnięcia po tę książkę, bo naprawdę warto i jestem więcej niż pewna, że z pewnością nie zawiedziecie się na przedstawionej tam fabule. Osobiście jestem nią zauroczona i z pewnością jeszcze niejednokrotnie przeczytam ją ponownie. Jak najbardziej polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
21-09-2018 o godz 09:23 przez: alexx
Morderstwa w średniowiecznej Polsce, czyli Pęknięta Korona. Pęknięta Korona to kryminał, sensacja, a także fikcja historyczna. Byłam sceptycznie nastawiona do niej, właśnie ze względu na fikcję historyczną. Nie lubię książek historycznych, ale tutaj czekała na mnie niespodzianka. Do klasztoru Dominikanów przybywa rycerz Jaksa, prosząc o spotkanie z bratem Gotfrydem, inkwizytorem. Jaksa informuje go o brutalnie zamordowanym mężczyźnie, którego znalazł na brzegu Wisły. Udają się razem do miejsca, gdzie Jaksa zostawił trupa. Oględziny zmasakrowanego ciała nie pozwalają ustalić tożsamości zabitego. Podążając za kolejnymi tropami, dwaj rycerze i inkwizytor odkrywają spisek wymierzony przeciwko krakowskiemu księciu. Akcja dzieje się w 1273 roku na ziemiach Polski. Musicie się przygotować na to, że język w tej książce będzie podobny do tego ze średniowiecza. Niektórym osobom na pewno będzie to przeszkadzać, ale jest to oczywiste, skoro akcja dzieje się w XI wieku. Autor miał nie lada wyzwanie. Wszelkie dialogi są dopracowane, a wstawki łacińskie je wzbogacają. To nie jest jakaś wybitna pozycja, ale ma swoje plusy: ciekawych bohaterów, język czy też morderstwa. Autor bardzo dokładnie odwzorował świat epoki, a to musiało być bardzo trudne. Dostajemy sporo historycznych postaci, ale Wielgus dorzuca także swoich bohaterów. Jaksa podobał mi się najbardziej. Jego poczucie humoru i sarkazm. Natomiast brat Gotfryd odpycha mnie. Pęknięta Korona wciąga w klimat epoki, spiski, zdrady... i nastaje koniec książki. Za szybko. Książka liczy 240 stron (to trochę mało jak na standardy dzisiejszych książek)... A może to lepiej (gdyby miała 500 stron to myślę, że nie robiłaby już takiego wrażenia). Jednego wieczora przeczytałam, więc liczę na kolejne części. Pękniętą Koronę mogę polecić wielbicielom książek historycznych (fikcji historycznej) i kryminalnych. Dobrze zbudowana fabuła i świetnie wykreowany klimat epoki.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-09-2018 o godz 21:44 przez: saskia
Awanturnicza opowieść osadzona w średniowiecznej Polsce? Czy taka opowieść jest ciekawa? Kim są jej pierwszoplanowe postacie? Jeszcze zanim czytelnik rozpocznie czytanie „Pękniętej korony” już kilka pytań nasuwa się i bardzo szybko okazuje, że jak najbardziej takie literackie przedsięwzięcie ma szansę powiedzenia, a im bardziej zagłębiamy się lekturę tym więcej intrygujących szczegółów nas zaskakuje i wciąga. Grzegorz Wielgus dołożył wszelkich starań by oddać trzynastowieczny klimat nie tylko krakowskich uliczek i jego okolic, ale i rycerskich siedzib oraz rozpościerających się, na małopolskiej ziemi, wiejskich osad. Czytający wraz z pierwszą stroną wchodzą do świata, który istnieje już jedynie na pożółkłych pergaminach, tak od strony opisów jak i języka. Jednak najważniejsza jest sama historia w jakiej nie brakuje intryg, spisków, zbrodni, a zwłaszcza wyrazistych postaci, czasem skrywających swoje prawdziwe oblicze za zręcznymi maskami lub wprost przeciwnie nie mający nic do ukrycia przed otoczeniem. Cień sekretów towarzyszy wszystkim cały czas podobnie jak starodawne zabobony i wierzenia, wciąż jeszcze obecne oraz wydające się czaić nie tylko w ciemnościach. W takich okolicznościach zbrodnia zaczyna nabierać całkiem innego znaczenia, tajemnice zakamuflowane w śladach mogą kryć coś więcej niż to co jest dostrzegane na pierwszy rzut oka. Trzeba przyznać autorowi, iż zręcznie poprowadził fabułę tak by czytelnicy w napięciu przemierzali małopolskie trakty, kamienne ruiny i ciemne katakumby w poszukiwaniu rozwiązania morderczej zagadki. Niecodzienni „detektywi” są równie interesujący co i fabuła oraz stanowią jej integralną część. „Pęknięta korona” jest mistrzowskim połączeniem faktów historycznych z fikcją oraz kryminalnym motywem w średniowiecznym klimacie, będącym nie ozdobnikiem, lecz dopełnieniem wątków i jednocześnie wspaniałym tłem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
20-09-2018 o godz 14:37 przez: bine
Autor przenosi czytelnika w niespokojne czasy rozbicia dzielnicowego w Polsce. Mamy podany tu rok i miejsce, także dla osoby, która mniej więcej wie, co działo się w tym czasie na ziemi krakowskiej, sam główny wątek nie będzie aż takim zaskoczeniem. Bardzo spodobało mi się to, że przez pewien czas autor trzyma czytelnika w napięciu, co do tego, na jakich zasadach będzie oparta ta historia.Autor bardzo konsekwentnie zbudował ten świat. Nawet myślę, że jego wyobrażenie o tamtych czasach, wcale nie odbiega od tego, jak rzeczywiście kiedyś było. Brutalna, szara średniowieczna rzeczywistość, którą rządzili ludzie przede wszystkim silni i sprytni. Z pozoru głęboko wierzące społeczności, które zamiast w chrześcijańską wiarę wierzyły jednak nadal w gusła, pogańskie demony i zabobony. To był świat, w którym łatwo było o samosądy, a na wierzchu przeważnie była wola tego, co sprawniej władał mieczem i językiem. Sama historia utrzymuje bardzo dobre tempo. Mamy tu liczne pojedynki, zagadki, pełne napięcia akcje oraz intrygi. Wpływa to na to, że całość czyta się bardzo dobrze i bardzo szybko. Zabrakło mi jednak przez to pełniejszego rozwoju postaci. Nie przeczę, że trójki głównych bohaterów nie da się nie polubić, jednak ze względu na ograniczoną ekspozycję pozostałych postaci, to właściwie trudno się o kimkolwiek innym wypowiedzieć. Na początku byłam zachwycona tą powieścią. W trakcie czytania, jednak mój zapał zmalał, ponieważ czuję, że brakuje w niej trochę rozwinięcia, poszerzenia paru wątków. Historia w "Pękniętej koronie" aż prosi się o więcej niespodziewanych zwrotów akcji. Nie zmienia to jednak faktu, że jest to dobra pozycja ukazująca w sposób bardzo ciekawy historyczne wydarzenia z 1273 roku. Polska ma bardzo bogatą historię i cieszę się, że Grzegorz Wielgus postanowił sięgnąć po jej mniej znany fragment.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
4/5
25-09-2018 o godz 14:02 przez: Marika C
Przyznam się szczerze bałam się czytać „Pękniętą koronę”. Naprawdę. Myślałam „O mój Boże! Mam nadzieję, że dotrwam do końca”. Tak dotrwałam do końca. Powiem jeszcze więcej „Szkoda, że była tak cienka”. Zaledwie 239 stron. Pochłonęłam ją w jeden dzień. Z miłą chęcią czytałam tą opowieść. Dla tych co kochają historię to trochę się rozczarują. W książce występuję fikcja historyczna. Bardzo rzadko się spotykam z kryminałem, który rozgrywa się w średniowieczu. Jest to po prostu rzadko spotykane. Według mnie, oczywiście! Książka mnie zachwyciła. Jestem nią wręcz zauroczona. Bardzo spodobało mi się prowadzenie śledztwa. Przyznajcie się – kto z Was nieraz zastanawiał się jak w tamtych czasach badano morderstwa, jak szukano przestępcy. Ja wielokrotnie się zastanawiałam. Intrygowały mnie bohaterowie. Myślę, że autor wykonał kawał dobrej roboty. Mogłam wyobrazić sobie, dzięki opisom, całą rozgrywaną akcję powieści. Autor nawet mnie zaskoczył dokładnym opisem zwłok. Już od pierwszej strony, nie można przestać czytać tej książki. Czułam się jakbym była w hipnozie. Nawet dzwonienie telefonu nie potrafiło mnie wyrwać z tej książki. A to naprawdę rzadkość. Prosty styl pisania autora jest fenomenalny. Wręcz znakomity. Z miłą chęcią przeczytałabym inne książki tego autora. Jak na razie tą książkę mogę położyć na moją mini domową biblioteczkę i cieszyć się, że mam ja w posiadaniu. Kto jeszcze jej nie czytał, to naprawdę polecam <3
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
20-09-2018 o godz 11:26 przez: czarna1988
Kochani.... wyciągnijcie zeszyty gdzie zapisujecie książki do kupienia... i bardzo proszę wpisać adnotacje : pozycja obowiązkowa "Pęknięta Korona"... Oj takiej perełki właśnie potrzebowałam. Intryga, zdrada, morderstwa, zagadka ... a to wszystko okraszone świetnym humorem. Jedyny minus tej książki jest jej grubość. Zaledwie 239 stron... Zdecydowanie za mało... Ale do sedna ... Głównymi bohaterami są rycerze Jaksa i Lambert, oraz inkwizytor Gotfryd. Cała przygoda rozpoczyna się w momencie odnalezienia ciała w Wiśle, przez Jaksę. Gdy nasi przyjaciele usiłują ustalić kim jest topielec, jak grom z jasnego nieba pada wiadomość o kolejnym "wypadku". Jeden z rycerzy Tura, odprawiał pogańskie rytuały przed obrazem strzygi. Herezja czy manipulacja ? Całe szczęście Gotfryd ma szeroko otwarte oczy, i potrafi rozwiązać każdą zagadkę. Wiara ludzi w strzygi, wąpierze, i inne bóstwa słowiańskie nie pomaga śledztwu. Cała ta intryga jest świetnie zbudowana. Będziecie zaskoczeni jak dalece może sięgać zepsucie. Książka jest absolutnie cudowna. Lambert i Jaksa mają tak świetne dialogi, że śmiałam się chwilami na głos 😂 Bardzo szybko pokochasz tych skorych do picia i bitki rycerzy. Kochani wiem od wydawnictwa, że kolejny tom już niebawem ukaże się kolejna część... Już zacieram łapki 🤭😍
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-11-2018 o godz 19:56 przez: Anonim
Czy połączenie kryminału, historii, bitew mogą przekonać czytelników do siebie? A może będą stanowić źródło inspiracji do poszerzenia swojej wiedzy historycznej o czasach rozgrywanych w książce? Takie pytania towarzyszyły mi, kiedy postanowiłem sięgnąć po książkę autorstwa Grzegorza Wielgusa pt.: „Pęknięta Korona”. Z racji swojego wykształcenia historycznego oraz dużej awersji do akcji rozgrywanych w odległej przeszłości na skutek jednego z dzieł, postanowiłem dać sobie i kolejnemu autorowi jeszcze jedną szansę. Fabuła została osadzona w czasach rozbicia dzielnicowego Polski, a dokładnie w 1273 r. Większość akcja toczyła się na terenie większości dzisiejszego województwa małopolskiego, a ówcześnie ziemi krakowskiej, gdzie na tronie krakowskim (najbardziej prestiżowym na ziemiach polskich) zasiadał Bolesław V Wstydliwy. Czasy niełatwe, gdy cała południowa cześć Polski dopiero podnosiła się po okrutnym najeździe mongolskim, który miał miejsce ponad trzydzieści lat wcześniej. W tle wspomnianych okoliczności, biedny, ale waleczny rycerz o imieniu Jaksa odnajduje zwłoki na krańcowych terenach swojej posiadłości. Ciało mężczyzny wyłowione z Wisły zostało zmasakrowane. Całość na: https://dajsiezlapacksiazce.blogspot.com/2018/10/najlepszy-sposob-jak-poaczyc-krymina-z.html
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
12-10-2018 o godz 13:08 przez: InMyMemory
Książka opowiada o intrydze, jak część szlachty mieszczan chce obalić króla Bolesława Cnotliwego. Bo chcą na jego miejsce dać swojego wybranka. Nie mogli sprawić aby oficjalnie ich obecny Król zszedł z tronu, wiec obmyślili plan . Wymyślili intrygę polegającą na tym aby ludzie uwierzyli z zabobony które wzbudzały pogrom w środ ludu . Aby wprowadzić swój plan musieli poświecić parę żyć . 1 osobę utopili . 2 osobę rozszarpali i powiedzieli że to niedźwiedź. 3 powiedzieli że czarownica odbywała czarną mszę i ciało człowieka zostało spalone . Intryga w pełni wywołała pogrom, i król koniec końców zostało obalony . Głównym bohaterem jest Brat Godfryd - inkwizytor , mało mówny . Miał dwóch pomocników rycerzy z małopolski Jaksa i Luberta - pomagali mu rozwikłać zagadkę. Z czasem prawda zaczęła wychodzić na jaw , i spisek został oficjalnie zdemaskowany . Nie pomogło to niestety w utrzymaniu króla na swoim stanowisku i doszło do wojny . Można by powiedzieć że to bardzo dobry kryminał włożony w stare czasy. Bardzo ciekawy język , opisy krajobrazów Małopolski . Każdy kochający taka literaturę będzie nią zachwycony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
01-10-2018 o godz 17:03 przez: InMyMemory
Książka opowiada o intrydze, jak część szlachty mieszczan chce obalić króla Bolesława Cnotliwego. Bo chcą na jego miejsce dać swojego wybranka. Nie mogli sprawić aby oficjalnie ich obecny Król zszedł z tronu, wiec obmyślili plan . Wymyślili intrygę polegającą na tym aby ludzie uwierzyli z zabobony które wzbudzały pogrom w środ ludu . Aby wprowadzić swój plan musieli poświecić parę żyć . 1 osobę utopili . 2 osobę rozszarpali i powiedzieli że to niedźwiedź. 3 powiedzieli że czarownica odbywała czarną mszę i ciało człowieka zostało spalone . Intryga w pełni wywołała pogrom, i król koniec końców zostało obalony . Głównym bohaterem jest Brat Godfryd - inkwizytor , mało mówny . Miał dwóch pomocników rycerzy z małopolski Jaksa i Luberta - pomagali mu rozwikłać zagadkę. Z czasem prawda zaczęła wychodzić na jaw , i spisek został oficjalnie zdemaskowany . Nie pomogło to niestety w utrzymaniu króla na swoim stanowisku i doszło do wojny . Można by powiedzieć że to bardzo dobry kryminał włożony w stare czasy. Bardzo ciekawy język , opisy krajobrazów Małopolski . Każdy kochający taka literaturę będzie nią zachwycony.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
20-09-2018 o godz 13:48 przez: Natalia
Z Wisły zostaje wyłowione zmasakrowane ciało mężczyzny. Na następny dzień zostaje odkryte spalone ciało innego mężczyzny, miejsce zbrodni wskazuje na odprawianie pogańskich obrzędów. Rozwiązanie tych okrutnych zbrodni na swe barki bierze doświadczony dominikanin i jednocześnie inkwizytor brat Gotfryd, a pomagają mu zaprzyjaźnieni rycerze: Jaksa i Lambert. Z biegiem wydarzeń z pozoru prosta sprawa nabiera politycznego wymiaru. Trup ściele się gęsto. Autor fantastycznie przeplata fikcje literacką, kryminalną zagadkę z prawdziwą historią Polski oraz religię chrześcijańską ze starymi, słowiańskimi wierzeniami. ,,Pęknięta korona" nie jest wybitną przedstawicielką swojego gatunku, ma swoje plusy: świetnych bohaterów i historię z potencjałem i minusy: trudny język i chaos. Koniec końców zaliczam książkę na plus i po cichu liczę na następne przygody inkwizytorsko-rycerskiego tria.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
3/5
18-09-2018 o godz 17:12 przez: Attra
Czy polecam tą powieść? Jeśli tylko lubicie awanturnicze przygody rycerzy nie bez skazy, okraszone historycznym tłem i wplecionymi w fabułę wydarzeniami, które miały miejsce, do tego chcecie się czasem pośmiać i poznać bohaterów, których się lubi od pierwszej strony - to tak, zdecydowanie polecam "Pękniętą koronę". Ja bawiłam się przednio podczas lektury, dałam się wciągnąć tajemnicy i nie mogłam się doczekać jej rozwikłania. Autor swoją powieść napisał w dobrym stylu i książka ma tylko jeden minus - jest za krótka, bo to w co wplączą się Jaksa, Lambert i brat Gotfryd to prawdziwie awanturnicza przygoda.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2018 o godz 23:38 przez: wasilkab
Powieść, której fabuła została umocowana w czasach rycerzy, walki o władzę, spisków i pogańskich rytuałów, świetnie się sprawdza jako przerywnik w poznawaniu historii Polski, przekazywanej nam przez historyków, pasjonatów i badaczy epoki średniowiecza. Lektura "Pękniętej korony" to ciekawa i emocjonująca przygoda w świecie, który dawno już przeminął, a którego bohaterowie zmagali się z różnymi przeciwnościami losu. Jest historia, jest klimat, ludzie mówią dosadnie i sprawiają wrażenie, jakby wyszli prosto z kart dawnych ksiąg. Nie brakuje pojedynków i intryg. Polecam.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
21-09-2018 o godz 21:00 przez: KittyAilla
Osobiście spodziewałam się czegoś zupełnie innego niż dostałam, ale czuję się usatysfakcjonowana wszystkim poza zakończeniem (nienawidzę otwartych zakończeń!). Sama historia to kryminał rozgrywający się w Krakowie i okolicach w XIII wieku. Jaksa wyławiając ciało nie spodziewa się do jakich wydarzeń niedługo dojdzie. Razem z bratem Gotfrydem i Lambertem starają się dociec prawdy, która okaże się gorsza niż każdy z nich zakładał. W tle pojawią się mity i słowiańskie bestie, jak strzygoń czy wąpierz.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji Więcej recenzji
Prezentowane dane dotyczą zamówień dostarczanych i sprzedawanych przez empik.

O autorze: Wielgus Grzegorz

Czarcie słowa Wielgus Grzegorz
4.6/5
21,72 zł
34,90 zł
Krzyżowiec Wielgus Grzegorz
5/5
24,90 zł
28,00 zł
Saal Wielgus Grzegorz
4.1/5
23,26 zł
34,90 zł
Pęknięta korona Wielgus Grzegorz
0/5
14,90 zł
18,45 zł

Zobacz także

Inne z tego wydawnictwa Zwierz Kościelny Piotr
4.8/5
27,97 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Znachor Śmielak Michał
4.5/5
27,97 zł
42,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Skóra Kościelny Piotr
4.7/5
26,08 zł
39,99 zł
Inne z tego wydawnictwa Zaginiona Kościelny Piotr
4.6/5
20,11 zł
34,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Inkwizytor Śmielak Michał
4.5/5
33,68 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Letarg Piechura Kamil
3.8/5
24,59 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Golimistrz Waszkiewicz Bohdan
4.1/5
24,59 zł
36,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Lichwiarz Bartosiewicz Tomasz
3.8/5
33,26 zł
49,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Jezioro Ciszy. Inni Bishop Anne
4.6/5
29,94 zł
44,90 zł
Inne z tego wydawnictwa Zbrodnia po polsku Rumin Aleksandra
4.4/5
21,93 zł
32,90 zł

Klienci, których interesował ten produkt, oglądali też

Podobne do ostatnio oglądanego