Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera (okładka miękka)

Potrzebujesz pomocy w zamówieniu?

Zadzwoń

Produkt niedostępny

Dodaj do listy Moja biblioteka

Masz już ten produkt? Dodaj go do Biblioteki i podziel się jej zawartością ze znajomymi.

Może Cię zainteresować

U Johna Eldera Robisona w wieku dorosłym zdiagnozowano zespół Aspergera. Jego biografia to gorzka ale również zabawna historia człowieka, który ze swoich słabości potrafił uczynić ogromne zalety. Młodość autora przypadła na lata sześćdziesiąte.

Po wyrzuceniu ze studiów związał się z grupami muzycznymi (m.in. KISS, Pink Floyd), dla których tworzył efekty dźwiękowe i wizualne. Na sprzęcie, który tworzył Robison grali również Judas Priest, Talking Heads, Blondie. Przez jakiś czas związał się z firmą Microvision tworzącą pierwsze gry telewizyjne. W tej chwili prowadzi firmę zajmującą się renowacją samochodów.

Jego opowieść, to historia człowieka, który mimo problemów ze społecznym przystosowaniem charakterystycznym dla osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, potrafił skoncentrować się na swojej pasji i dzielić ją z innymi. Pozwala też czytelnikowi zrozumieć świat osób komunikujących się w nieco odmienny sposób.


Powyższy opis pochodzi od wydawcy.

Tytuł: Patrz mi w oczy. Moje życie z zespołem Aspergera
Autor: Robison John
Tłumaczenie: Szubrycht Jarosław
Wydawnictwo: Linia
Język wydania: polski
Język oryginału: angielski
Liczba stron: 302
Numer wydania: I
Data premiery: 2013-09-10
Forma: książka
Wymiary produktu [mm]: 213 x 18 x 147
Indeks: 13563172
średnia 4,5
5
16
4
3
3
2
2
0
1
1
Oceń:
W przypadku naruszenia Regulaminu Twój wpis zostanie usunięty.
19 recenzji
5/5
09-06-2016 o godz 00:33 przez: Ruda Recenzuje
Pragnęli, by patrzył im w oczy. Wymagali, by okazywał ludzkie uczucia i normalne emocje. Chcieli, by zachowywał się jak oni. Nie akceptowali tego, co widzieli. I nie rozumieli. A bycie innym nie oznacza przecież bycia gorszym. Czasami, gdy świat postrzega cie za dziwoląga, ty możesz… być chory.

„Asperger to nie choroba. To sposób bycia. Nie ma na to lekarstwa, bo też nie ma na nie zapotrzebowania. Jest natomiast zapotrzebowanie na wiedzę na metody przystosowania. Potrzebują ich dzieci z Aspergerem, ich rodziny i przyjaciele”.

W dzisiejszych czasach zespół Aspergera już tak nie dziwi i nie szokuje. Ludzie wiedzą nieco więcej na jego temat. A może stali się trochę bardziej tolerancyjni dla inności. Ale w latach, kiedy dorastał autor tego pamiętnika, sprawa wyglądała nieco inaczej. Mało komu przyszło do głowy, że chłopiec zmaga się z czymś, czego sam nie rozumie. Dodatkowo potęgowali jego poczucie wyobcowania i odrzucenia. W imię czego?

Mogłoby się wydawać, że ludzie mają większe problemy- okładki gazet zalewają nas biedą, głodem, śmiertelnymi chorobami. Ale historię tę i dolegliwość, z jaką zmaga się autor pamiętnika, odczułam jako niemniej tragiczną. Dlaczego? Bo uderzyła we mnie wielka samotność, a fakt bycia odsuwanym i nierozumianym to uczucie, którego nikt z nas nie chciałby z pewnością doświadczyć.

Pokonując kolejne strony zagłębiamy się w świat dosyć niezwykły. Co absurdalne, ta zdominowana zaburzeniami rzeczywistość, okazuje się być naprawdę interesująca. Jednym z symptomów charakterystycznych dla Zespołu Aspergera jest inteligencja, często dotycząca konkretnych dziedzin życia. Robinson specjalizował się w budowaniu maszyn, a jego umiejętności umożliwiły mu min. współpracę z legendarnym zespołem KISS. Wspaniale mi się czytało o jego sukcesach.

„Wielu ludzi z zespołem Aspergera pociągają maszyny. Czasem myślę, że z dobrą maszyną jestem w stanie dogadać się znacznie lepiej niż z jakimkolwiek człowiekiem. Maszyny się nie odszczekują. Są przewidywalne. Nie oszukują i nie potrafią być podłe”.

Książki opisujące różnego typu schorzenia, które na swój użytek nazywam chorobowymi, interesują mnie od dłuższego czasu i szczególnie pochłaniają moją uwagę. Dzięki nim mogę nie tylko wejść w posiadanie nowych informacji, ale także poznać światy ludzi znacznie różniących się ode mnie. Ten pamiętnik to ciekawy zbiór danych na temat Aspergera, przekazanych w bardzo ludzki i przystępny sposób. Autor nie opisuje po kolei towarzyszących mu dolegliwości ale opowiada o różnych etapach życia i wydarzeniach zdeterminowanych przez chorobę. Pozwala nam lepiej zrozumieć.

Do tej pory nie czytałam żadnej większej publikacji na temat tego schorzenia i cieszę się, że sięgnęłam po wspomnienia Robinsona. Nie była to łatwa przeprawa, czasami autor wprawiał mnie w osłupienie swoimi czynami, a czasami wściekałam się na świat i ludzi. Z pewnością jednak, czas, który spędziliśmy razem był wartościowy i pouczający. Polecam tę książkę czytelnikom nieobawiającym się wyzwań i szukających czegoś więcej, przede wszystkim samego życia.
Czy ta recenzja była przydatna? 2 0
5/5
13-10-2016 o godz 17:37 przez: Kto czyta - nie pyta
Na początku był chaos - mały John Elder nie rozumiał otaczającego go świata, denerwowały go źle ułożone klocki, nie potrafił odczytywać ludzkich emocji i nawiązywać przyjaźni, wszyscy uważali go za agresywnego, niemiłego, dziwnego... Później, jako dobry i inteligentny obserwator, nauczył się zachować tak, by ludzie go akceptowali. Życie z zespołem Aspergera może być bardzo trudne, zwłaszcza bez diagnozy i pomocy najbliższych.

Autor książki opisał nam historię swojego życia - dzieciństwo, konflikty z rodzicami i rówieśnikami, pierwszą pracę... Narracja pierwszoosobowa pozwala nam wczuć się w jego życie i lepiej zrozumieć, czym jest zespół Aspergera i na czym polega. John Elder Robison żył w czasach, w których nikt jeszcze nie wiedział o tym zespole. Dziś coraz więcej dzieci ma już diagnozę i terapię, ułatwiającą zrozumienie świata, emocji, relacji społecznych i wielu innych zagadnień, które są dla nich trudne.

Były takie momenty, w których książka mnie nużyła. Z ciekawością czytałam historie rodzinne, przygody z bratem, szalone doświadczenia, ale dokładne opisy maszyn, gitar, głośników, samochodów były dla mnie nieciekawe. Może męska część czytelników bardziej doceni te techniczne wynurzenia... Trudno się jednak dziwić owej dokładności, skoro książkę napisała osoba z zespołem Aspergera. W pewnym sensie sposób pisania też wiele nam mówi nie tylko o autorze, ale również o tej chorobie.

Największym plusem książki jest wiedza i możliwości spojrzenia na świat oczami kogoś z zespołem Aspergera. Mam nadzieję, że dzięki tej książce wzrośnie świadomość o tym, czym jest ów zespół i ludzie zrozumieją, że można z nim normalnie i szczęśliwie żyć.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
11-10-2014 o godz 19:08 przez: Agata
Zespół Aspergera obecnie jest dosyć znanym zaburzeniem rozwojowym. Lekarze i psycholodzy potrafią je(najczęściej) zdiagnozować.
Jednak zupełnie inaczej było,w latach 60-70-tych, gdy dorastał autor i zarazem bohater "Patrz mi w oczy"... Wtedy był uznawany za dziwaka.
Ta ciekawa autobiografia ilustruje życie człowieka, który choć miał genialny umysł, nie potrafił odnaleźć się w społeczeństwie, nie potrafił się komunikować, okazywać emocji...
John Elder Robison opisuje bardzo szczerze cierpienie dziecka(a później nastolatka, oraz osoby dorosłej) dotkniętego tym rodzajem niepełnosprawności. W dodatku, jak sam pisze, niepełnosprawności, której nie widać na pierwszy rzut oka, a więc nie można zbytnio liczyć na ludzką wyrozumiałość.
Autor nie pomija również kwestii związanych z dysfunkcyjną rodziną w jakiej wzrastał.
Książkę mogę polecić szczególnie(choć oczywiście nie tylko) studentom psychologii i pedagogiki, by oprócz suchych faktów podawanych w podręcznikach, przeczytali jak problem "wygląda" od środka, czyli z perspektywy osoby dotkniętej Zespołem Aspergera.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
5/5
09-12-2013 o godz 01:26 przez: Sosenka
Jedną z książek przedstawiającą problem Aspergera, jest niedawno wydana przez Wydawnictwo Linia publikacja "Patrz mi w oczy". Już sama okładka bardzo przyciąga uwagę i zachęca do lektury. Chłopiec z zamkniętymi oczami, wzbudza w nas zaciekawienie i emocje, mimo że nie poznaliśmy jeszcze treści. Myślę, że właśnie taki był zamysł, przy jej tworzeniu.
Książka jest jak najbardziej autentyczna. John Elder Robinson, opisał swoje życie z zespołem Aspergera, co ciekawsze, choroba ta została u niego rozpoznana dopiero, gdy był już dorosłym mężczyzną. Zrozumiał wtedy, dlaczego postrzegał świat inaczej niż wszyscy.
John od dziecka nie potrafił nawiązywać znajomości, a jego nietypowe zachowanie, sprawiło że ludzie postrzegali go jako dziwaka i chłopca nieprzystosowanego społecznie. Wychowywał się w trudnej rodzinie, matka chorowała psychicznie, a ojciec był alkoholikiem. John posiada brata, który również napisał książkę "Biegając z nożyczkami". Augusten Burroughs, bo tak się właśnie nazywa, napis
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
11-10-2013 o godz 00:00 przez: Fabien
Bardzo rzeczowa biografia Johna Robinsowa, który przez lata był nierozumiany przez swoich rodziców i rówieśników. Gdy był już dorosły, zdiagnozowano u niego zespół Aspergera. Od tej pory John zaczął odkrywać życie na nowo, a wszystkie objawy choroby przekształcił w swoje największe zalety. Bardzo pozytywna książka, pozwala spojrzeć z innej strony na osoby mające tę przypadłość.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
30-12-2013 o godz 00:00 przez: Kingusia
Lubię książki biograficzne poruszające problem ludzi na co dzień zmagających się z różnymi chorobami, ale "Patrz mi w oczy" wyjątkowo chwyciła mnie za serce. Jest to opowieść o człowieku, który nie tylko walczy z zespołem Aspergera, lecz również z niezrozumieniem ze strony społeczeństwa. Nieustająca walka, w której jest miejsce na pracę i pasję. Polecam!
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
07-06-2014 o godz 00:00 przez: Oskaro
Świetna autobiografia człowieka, który można powiedzieć w pewien sposób zmienił rynek muzyczny, a na pewno wpłynął na to jak obecnie wyglądają klipy do teledysków. Mnie zaciekawiło w tej książce to jak układała się jego współpraca z takimi zespołami jak Kiss czy Blondie. Naprawdę fajnie jest to opisane.
Czy ta recenzja była przydatna? 1 0
31-05-2015 o godz 00:00 przez: Agata Kozak
Dzięki lekturze tej książki po raz pierwszy tak naprawdę dowiedziałam się czym jest zespół Aspergera, czym się cechuje i jakie są zachowania osoby cierpiącej na tą przypadłość. Patrz mi w oczy to rodzaj afirmacji, przedstawienia życia, odczuć, emocji osoby która ma zespół Aspergera. Książka bardzo cenna z tego punktu widzenia, uczy też tolerancji i zrozumienia.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
25-05-2015 o godz 00:00 przez: Agata Borkowska
Ta książka pomaga spojrzeć inaczej na osoby z zespołem Aspergera. Coraz więcej podobnych publikacji, i bardzo dobrze. Patrz mi w oczy wydaje mi się jedną z ciekawszych i poruszających problem tego schorzenia wielowymiarowo. Książka oswaja z tematem zespołu Aspergera, dla części osób chorujący na tą przypadłość traktowani są z niezrozumieniem.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-02-2015 o godz 00:00 przez: Hanna Marszałek
Dopiero od niedawna całkiem dużo słyszy się o zespole Aspergera. Niestety, autorowi tej książki przyszło dorastać w zupełnie innych czasach, kiedy to zmuszony był borykać się ze swym problemem w samotności i niezrozumieniu. Historia Johna Eldera jest niezwykle poruszająca i każe spojrzeć inaczej na osoby z zespołem Aspergera.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
10-08-2018 o godz 09:32 przez: marlena
Ciekawie opisana książka przez człowieka, który nie miał łatwo w życiu i mimo wszystko potrafił stanąć na nogi. ZA to trudna przypadłość. Książkę polecam rodzicom, rodzinie, w której jest dziecko bądź dorosły z ZA. Bardzo dużo można dowiedzieć się co taki człowiek odczuwa, jak postrzega świat. Polecam :-)
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-11-2015 o godz 09:04 przez: Elżbieta Szematowicz
Fantastyczna pozycja, dobrze napisana. Ta książka bardzo mi pomogła w zrozumieniu własnego syna. Polecam wszystkim którzy borykają się z takimi problemami. Po przeczytaniu na wiele rzeczy spojrzałam inaczej.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
19-04-2016 o godz 14:48 przez: Leszek
Polecam zwłaszcza dziwakom, którym trudno porozumiewać się z innymi ludźmi. Być może znajdą przyczynę swoich niepowodzeń i zobaczą w sobie kogoś wyjątkowego.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
23-05-2018 o godz 13:40 przez: Aleksandra Bigaj-Kaproń
Pisana swobodnym językiem i bardzo ciekawa pozycja. Powinni ją.przeczytac nauczyciele i wychowawcy. Jedna z moich ulubionych psychologicznych ksiazek
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
20-12-2015 o godz 17:37 przez: katarzyna lorek
Doskonała lektura nie tylko dla osób zawodowo zajmujacych się chorobą Aspargera ale tez wszystkich zainteresowanych.Polecam.Szymon
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-08-2019 o godz 23:40 przez: anonymous
Książkę super się czyta. Jest bardzo pomocna dla bliskich ludzi z Zespołem Aspergera.
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
18-02-2017 o godz 11:16 przez: Paulina Smuniewska
Jeśli ktoś choć trochę interesuje się tematem z pewnością nie będzie żałował!
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
09-11-2021 o godz 11:53 przez: Iwona Hendrys
Polecam wszystkim którzy mają kontakt z osobami z zespołem Aspergera
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
5/5
26-07-2016 o godz 20:58 przez: Paweł
Dająca do myślenia historia chłopca z zespołem Aspergera. Polecam
Czy ta recenzja była przydatna? 0 0
Więcej recenzji

Zobacz także

Najczęściej kupowane Dziennik Anne Frank Frank Anne
4.6/5
25,99 zł
39,99 zł
Najczęściej kupowane Dzienniki 1950-1962 Plath Sylvia
4.6/5
38,93 zł
59,90 zł
Najczęściej kupowane Elon Musk. Co naprawdę myśli Opracowanie zbiorowe
4.5/5
25,21 zł
36,90 zł
Najczęściej kupowane Listy Hłasko Marek
5/5
37,17 zł
44,99 zł
Najczęściej kupowane Dziennik Frank Anne
5/5
21,20 zł
34,00 zł
Najczęściej kupowane Byli sobie raz Konwicka Maria
4.3/5
35,64 zł
44,90 zł
Najczęściej kupowane Dziennik Pilch Jerzy
4.8/5
24,45 zł
34,90 zł
Najczęściej kupowane Pamiętniki Kieniewicz Stefan
0/5
46,42 zł
69,99 zł

Opinie, uwagi, pytania

Jeśli masz pytania dotyczące sklepu empik.com odwiedź nasze strony pomocy.
Jeśli widzisz błąd lub chcesz uzyskać więcej informacji o produkcie skorzystaj z formularza kontaktowego: zgłoszenie błędu / pytanie o produkt

Twoja wiadomość została wysłana. Dziękujemy.

Administratorem podanych przez Ciebie danych osobowych jest Empik S.A. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu obsługi Twojej wiadomości z formularza kontaktowego, a także w celach statystycznych i analitycznych administratora. Więcej informacji na temat przetwarzania danych osobowych znajduje się w naszej Polityce prywatności.

Wybierz temat a następnie wypełnij dane formularza:

Pole Email jest wymagane

Pole imię i nazwisko jest wymagane

Pole Twoja wiadomość jest wymagane

pola wymagane

Jeśli chcesz skontaktować się z nami telefonicznie, skorzystaj z naszej infolini:

Centrum Wsparcia
Klienta
+48 22 462 72 50

+48 22 462 72 50

Czynne: pon – nd 8:00 – 23:00

* z wyjątkiem świąt ustawowo wolnych od pracy

Ostatnio oglądane

Podobne do ostatnio oglądanego