Otaczający nas świat jest piękny. Brzmi banalnie? Tylko dla tych, którzy nigdy nie podróżowali. Odkrywanie zakamarków zarówno najbliższej okolicy, jak i najdalszych zakątków kuli ziemskiej to inspirująca przygoda. Doświadczenie, które pokazuje nam, jak pięknie się różnimy oraz jakie bogactwo naturalne i kulturowe czeka tuż za progiem. Nie możesz wyruszyć w podróż do kraju marzeń? Mamy dla Ciebie coś, co pomoże.

Mowa oczywiście o literaturze podróżniczej. Ale nie przypadkowej, a tej, która pochodzi od znanych i cenionych autorów. Spojrzenie na świat przez pryzmat ich perspektywy czyni świat wyjątkowym. Jeśli chcesz wyruszyć w podróż palcem po mapie lub przygotować się do własnej wyprawy – z nimi będzie najłatwiej. A oto krótki przegląd najlepszych pisarzy podróżniczych, których musisz znać.

Tony Halik i Elżbieta Dzikowska

Czyli creme de la creme w świecie podróżników. Para znana przede wszystkim z serii niezwykłych programów podróżniczych „Pieprz i wanilia”. Ale o ich przygodach warto również poczytać. Szczególnie polecamy, po pierwsze: dwie książki Tony’ego Halika: „Jeep. Moja wielka przygoda” – o przemierzaniu pustkowi i nie tylko najlepszym środkiem transportu, jaki istnieje, a także „180 000 kilometrów przygody” – swoiste podsumowanie wojaży podróżnika.

Po drugie, książki Elżbiety Dzikowskiej: „Tam, gdzie byłam” i jej drugą część – opowiadające o najciekawszych wyprawach, m.in. na Karaiby, do Meksyku czy Boliwii, ale i dwie części z cyklu „Polska znana i mniej znana” (druga część tutaj) – udowadniające, że i nasz kraj może zaskoczyć i zachwycić.

Wojciech Cejrowski

By wyruszyć w podróż po raz pierwszy, sprzedał lodówkę. Tylko tak był w stanie zapłacić za bilet lotniczy do Ameryki Południowej. To on dociera do ukrytych przed globalizacją i cywilizacją amazońskich plemion, ale i odkrywa przed czytelnikami magię ukochanych Stanów Zjednoczonych. Znamy go dobrze jako „pana z telewizji”. Ale jego programy podróżnicze to nie wszystko. Talent „podróżnika WC” do snucia opowieści z wypraw poznasz przede wszystkim z jego książek.

Szczególnie polecamy „Gringo wśród dzikich plemion”, skąd dowiesz się na przykład jak przekroczyć granicę, posługując się… legitymacją ZUS, a także „Rio Anaconda” o wyprawie głęboko w dżunglę. Warto sięgnąć też po najnowszą pozycję Cejrowskiego – „Wyspę na prerii”, w której podróżnik odkrywa przed czytelnikiem uroki życia na południu Stanów Zjednoczonych.

Beata Pawlikowska

Najbardziej znana polska podróżniczka. Przemierza cały świat, a relacją z niemal każdej podróży dzieli się z czytelnikami. Bardzo „płodna” pisarka, która z lekkością odsłania niuanse bliskich i dalekich kultur, pisze o mniej i bardziej niebezpiecznych przygodach, ale i uczy języków obcych w praktyczny sposób. Blondynka wyrusza m.in. na Bali, nad Ganges w Indiach, do południowoamerykańskiej Amazonii, Chin czy na Czarny Ląd. W którą podróż wyruszysz wraz z nią?

Martyna Wojciechowska

Redaktor naczelna National Geographic Polska, autorka niebanalnych telewizyjnych programów podróżniczych, kobieta, która nie bała się wspiąć na Mount Everest. O jej doświadczeniach podróżniczych, ale i historiach kobiet z całego świata możesz również przeczytać. Pisze zarówno dla dorosłych – np. w serii „Kobieta na krańcu świata” czy książkach takich, jak „Przesunąć horyzont”, jak i dla młodszych czytelników – szczególnie polecamy im np.: „Lein, lotos z zatoki Ha Long” czy „Balgir, biały szczur z Indii”. To historie, które poruszają i inspirują. Polecamy!

Chcesz wyruszyć w podróż, ale na razie pozostaje Ci tylko ta palcem po mapie? Wyrusz w nią z najlepszą literaturą podróżniczą, a w końcu poniesie Cię w ten prawdziwy świat. Inne ciekawe wydania, poświęcone wojażom po najbliższych i najdalszych zakątkach kuli ziemskiej znajdziesz na empik.com